"Söğüt Dağları mermerciliğe açılırsa Karakent ve çevre köylerde hayat biter"

Şehirde ve Ülkede Gündem köşemize, ilimizin göl manzaralı, en güzel ve en örnek köylerinden Karakent Köyü'nün Muhtarı Veli Büyük'ü konuk ettik.

Muhtar Veli Büyük ile hem köye yapılan sağlık ocağı, düğün salonu ve doğal arıtma tesisi üzerine, hem de Söğüt Dağları'nın mermerciliğe neden açılmaması gerektiği konuları üzerinde söyleştik.
Hasan Türkel: Sayın Muhtar, Karakent hem doğal güzelliği hem de köye yapılan modern hizmetler açısından şehrimizin en güzel köylerinden birisi. Bir yerden başlayarak, köye yaptığınız hizmetleri aktarır mısınız?
Köyümüzdeki sağlık ocağına çevre illerden hasta geliyor
Veli Büyük: Köyümüze bir sağlık ocağı kazandırdık. 3 katlı, 4 lojmanı olan, altıda hizmet binası işlevi görüyor. Akabinde kenarına eczane açtık. 5-6 ilden de köyümüze hasta gelmektedir. Konya ilinden hasta geliyor, Denizli'den, Muğla'dan, Antalya'dan, Fethiye'den, Isparta'dan hasta geliyor. Hekimlerimiz başarılı. Köyümüze gelen insanlar şifa buluyor. Köyümüzün sosyal faaliyetleri geniş bu yönden. Gelenlerde köyümüzü çok beğeniyor, muhtarlığada teşekkür ediyorlar. Köyümüze mesela Finikeliler gelmiş, doktora demişler, bizim kazadan güzel sizin köyünüz, diye.
H.T.: Karakent Köyü, gölün karşısında göl manzaralı, arka sırtı Sögüt Dağlarına dayalı, yeşillikler içinde bir köy, gölün sahili de o bölümde bodrumu aratmayacak kadar güzel.
V.B.: Köyümüzün Burdur'a uzaklığı 30 km. Göle 500 metre. Bizim sahilimiz Antalya Lara'yı aratmayacak şekilde kumsal. Bir avuç kumu serpin, gölün içinden toplama şansınız var, o kadar temiz, o kadar berrak. İl Sağlık Müdürlüğüne temizlik kontrollerini yaptırıyoruz, göle girmede bir sakınca yok. Bizim sahillerde gölün temiz olmasının nedeni, çokça kaynak suyunun göle akması. Bu sayede göün bu tarafı daha temiz. Burdur halkı bu yüzden genelde pikniğini ve göle girerek bu tarafta vaktini geçirmeyi tercih ediyor.
H.T.: Bu oradaki su kaynaklarının bolluğundan, yoksa gölün tamamı için aynı şeyleri söyleyemiyoruz.
Gölün kıyısındaki sahillerde şifalı sularımız var
V.B.: Lisina dediğimiz yerin uç kısmında, 8-10 tane kaynak suları çıkmaktadır. Bu sularda çeşitli şifalı sular var. Ayağında egzama olanlara şifa oluyor. Çeşitli illerden gelerek tedavi olanlar var. Köyümüze Öztürk Sarıca yatırım yaptı. Doğa kuşlarını tekrar doğaya kazandırma çalışması yapıyor. Ülkenin her tarafından yaralı kuşlar geliyor, tedavi edilip, tekrar doğaya salınıyor. 15-20 tane gönüllü çalışan var, hatta Amerika'dan doktor bir bayan geldi, hayatımın geri kalanını burada geçireceğim, dedi. Böyle bir konuma sahip. İklimiyle Antalya'nın bir parçasıdır Karakent Köyü. Her türlü meyve sebze üretiliyor. Eğer burada mermer ocaklarının açılması söz konusu olursa bizim köyümüzde dahil İlyas, Kavacık, Başmakçı, buralar komple biter. Yaşama şansımız biter.
H.T.: Şimdiye kadar Sögüt Dağları'nın mermerciliğe açılmaması için bir yasaklama vardı, şimdi yakınlarda bir komisyonda bu kararın alınıp, alınmaması söz konusu. Sögüt Dağları dışında zaten İl'de kazılmadık alan kalmadı.
V.B.: Görüyoruz çevre köylerde, kazalarda yapılan kazılardan mermercilikten her yer perişan halde.
H.T.: Size göre Söğüt Dağları mermerciliğe açılırsa sonuçları neler olur, ne zararları olur?
Dağlarımızdaki asırlık ağaçların tarihi değerini düşünen yok
V.B.: Burada hayat biter. Şuanda mevcut Yaylabeli Köyünde, burada mermer ocağı çalışıyor. Buranın içme suyu renkleniyor. Şimdi çalışmalar orada devam ediyor. Su zaten dağdan geliyor. Burada asırlık ağaçlar var, meşeler, ardıçlar. Onların tarihi değerini düşünen yok. Burdur Gölü zaten çekilmekte. Bu da ayrıca bir dert. Yağışlarda buranın atıkları iniyor. Bu mermer tozu insan vucudundan çıkmayan bir şey. Kansere yol açtığı söyleniyor. Karakentliler ve çevre köyler bundan büyük zararlar görecek. Burada yaşam bitecek. Bu Söğüt Dağı mermerciliğe açıldığı anda, içme suyu bitecek, salma sular bitecek. Yani burada hayat bitecek.
H.T.: Burda iki antik kent var, Lisinia 1, Lisinia 2. Birisi sizin köyün hemen üzerinde, diğeri İlyas civarında. Onlarında zarar görme olasılığı var mı?
Söğüt Dağlarına mermercilik izni ile Lisinia'da talan olur
V.B.: Tabi bunlarda etkilenecek, talan edilecek. Bu komisyonda olan insanlara çok büyük görev düşüyor. Burada siyasilerimizede büyük görevler düşüyor. yani burada demek istediğim, komisyon üyelerimiz ve siyasilerimizden ruhsat verilmemesini istiyorum.
H.T.: Ruhsat verilmemesi için köyünüz adına ne tür girişimlerde bulundunuz?
V.B.: Öncelikle biz bunu kesinlikle istemiyoruz ve çevre köyler de dahil. Burada gereken mücadeleyi vereceğiz. Bizim tek istirhamımız komisyon üyelerimizden ve siyasilerimizden konuya çok dikkatli bakmasını istiyoruz ve ruhsat verilmemesini istiyoruz. Köylü o araziye çıkacak, mermer ocaklarının açılmaması için gereken mücadeleyi çevre köylerle birlikte vereceğiz. Damarımızdaki kanlar gidecek. Mermer ocakları açıldığı anda sularımız gidecek. Su olmayan yerde hayat olmaz. Karakent ve çevre köyler için büyük bir yangın bu. Bu nedenle ben komisyonda bulunanları dolaşarak, halimizi anlatıp, komisyonda bu konuya olumlu görüş belirtmemelerini isteyeceğim.
H.T.: Komisyonda Valilik, Burdur Belediyesi, İl Özel İdaresi Genel Sektererliği, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Doğa Derneği, Avcılar, Atıcılar ve Balıkçılar Derneği, Ziraat Odası, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü, İl Kültür Müdürlüğü var. Bu müdürlüklerle irtibat kurmak gerekiyor değil mi?
V.B.: Birkaç ilgili birimlerle görüştüm. Görüşmelerimizi devam ettireceğiz.
H.T.: Gölde bir belgesel film çekiliyor.
Gölde çekilen belgeseli dünya izleyecek
V.B.: Buradaki "Göle Yas" adlı belgesel çekimi sürüyor. Bittiğinde dünya izleyecek. Göl'deki kuruma seviyesi nedir? bunu dünya gözüyle görecek. Elimizden ne gibi bir katkı gelirse, bu belgesel çekimine destek oluruz. Biz burada gelip geçiciyiz, ama biz gelecek nesilin hayatını karartmak istemiyoruz. Korumak istiyoruz.
H.T.: Düzenli olarak sinek ve haşereye karşı mücadele ediyorsunuz, başarınız nedir?
V.B.: 2004 yılında ben muhtar oldum. Bu işe başladım. Tarım İl Müdürlüğü toplantısında da söyledim, sadece bizim sinek ve haşereyle mücadele yapmamız yeterli değil, bütün köylerin yapması lazım. Yılda 3 defa yapıyoruz. Sizin burada sinek yok, diyorlar, geçen gün bir aş vardı bir köyde sinekten yemek yiyemedik, diyorlar. Biz insanlar için bu mücadeleyi sonuna kadar vereceğiz. Toplum için bütün alanlarda mücadele vereceğiz.
H.T.: 2 katlı bir düğün salonunuz var. O konuda büyük bir başarınız var.
V.B.: Biz toplumun huzur içinde, güven içinde daha rahat bir düğün yapması için bunu düşündük ve hayata geçirdik. Böyle bir çalışma hiçbir köyde yok. Bazı yerlerde eski okullarda var. Bugün insanlar kravatıyla geliyor, tertemiz düğününü yapıp gidiyor. Sağlıklı, hijyenik.
H.T.: Doğal Arıtma Tesisi için neler söylersiniz?
Her köye doğal arıtma yapılmalı
V.B.: Her köyde bunun yapılması gerekir. Doğal Arıtmayı yapmadan önce, Gölden esinti olduğunda koku geliyordu. Biz bunu Özel İdare bünyesinde gerçekleştirdik. Ve oradan çözdük bu işi ve sağolsunlar ş uanda muazzam bir şekilde çalışıyor. Doğal arıtmadan çıkan su memba suyu gibi. Mallar sulanıyor, kuşlar sulanıyor. Bunun her köyde olması gerekiyor. En azından hastalıklar önlenir. Muhtar olduğumda gittim, çok kokuyordu. Ne yapmam gerekiyor diye düşündüm. Konuyu anlattık, sağolsunlar oradan da bize tamam biz bunu yapalım dediler. El birliğiyle yaptık, hizmete açtık. Şuanda çok rahatım. Arıtma tesisinin yanına gittiğinizde oturun orda, bir koku yok.
H.T.: Ceviz yetiştiriyorsunuz. Çevre köylere örnek olması açısından neler söylersiniz?
V.B.: Doğa Derneği ile geçen yıl iki arkadaşa, suyun az kullanımıyla ilgili, hangi ağaç daha az su istiyorla ilgili, hangi ürünler daha az su istiyorla ilgili çalışmalar yaptık. İki arkadaştan biri yağmurlama, diğeri damlama sistemi yaptırdı. Birisi silaj mısır yaptı, birisi kuru fasülye yaptı. Çok güzel bir randıman aldık. Biz bunu köyde işliyoruz. Bu sene en az altı yedi kişi damlama ve yağmurlamaya geçti. Burada çilek yapalım diyoruz. 20 dönüm ceviz yaptım. Köy halkını yönlendirmeye, daha iyi para kazandırmaya, daha az suyla verim alabilecek ürünlere yönlendiriyoruz. Salma suyla 10 saatte suladığın yeri 2 saatte suluyorsun damlamayla, yağmurlamayla. Biz burada vatandaşı daha bilinçli bir şekilde bu işleri organize ediyoruz. Bizim vatandaşımız ilkokul mezunu, ileriyi göremediğinden çekiniyor. Şimdi bu işin uygulamasını biz yapıyoruz. İşte böyle köyde çalışmalarımız var. Köyümüz için ne gerekiyorsa, köy halkıyla birlikte köyün sorunlarını çözmeye, iyi bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz.
H.T.: Söğüt Dağları'nın mermerciliğe açılıp, açılmaması konusunda karar verecek komisyondaki kurumlara yönelik ne söylersiniz?
Komisyonda herkesin elini vicdanına alması gerekir
V.B.: Hepsini ziyaret edeceğim. Tabi burada herkes, komisyonda olan herkesin elini vicdanına alması gerekir. Yaylabeli'nde görüyoruz, her yer taş. Yağmur yağdığında onlar dereye akıyor, kıpkırmızı ve göle akıyor. Bu kansere davetiye, açık ve net. Biz şuanda verilen haklara karşı değiliz. Bunlara ruhsat verilmiş. Ama bundan sonraki aşamada Sögüt Dağları'nın mermerciliğe açılmasına kesinlikle karşıyız ve bu konuda mücadele etmeye kararlıyız. Siyasilerden de yardım bekliyoruz. Herkesin elini vicdanına koyması lazım. Çünkü doğasıyla, herşeyiyle Karakent Köyü Burdur'un en güzel köyü. Her kıtadan insanlar geliyor ve güzel olduğunu söylüyor. Tabi bizde buna sahip çıkacağız. Bizler geldik gidiyoruz ama, Bugün biz torunlarımıza, çocuklarımıza, bu doğayı nasıl bulduysak o şekilde teslim etmek için mücadelemizi vereceğiz. Biz komisyon üyelerine ve siyasilere, buradan duyarlı olup, çok düşünüp karar vereceklerini düşünüyoruz. Biz doğamızı kesinlikle bozdurmayacağız, gelen neslin hayatını burada en iyi şekilde sürdürmesi için gereken mücadeleyi vereceğiz.
H.T.: Sayın Muhtar, teşekkür ediyoruz verdiğiniz bilgiler için.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

1 yorum

  • şevket yarar
    şevket yarar Perşembe, 26 Eylül 2013 14:30 Yorum Bağlantısı

    İlimize bağlı kavacık köylüyüm. İl merkezinde oturuyorum. Karakent köyüne de gidip geliyorum akrabalarım var . Düğünlerde cenazelere de gidip geliyorum. Köyün namını duydum doktor ve hemşiresini gördüm sohbet ettik iyi insanlar. Malesef Muhtarımız veli Beyle Tanışmak nasip olmadı amma çok istiyorum.Kardeşimize katkılarından dolayı teşekkür ederim. Anımı anlatmak istiyorum. Bir gün Yeşilova arabası ile köyüm kavacığa gidiyordum. kara kent köyüne yaklaşırken bir bayan telefon etti ben de dinliyorum hemşire imiş gel muhtar aracı ile aldı gitti hemşireyi.Bir günde Özel idarede yim dedim her köyde şu var bu var karakent falan bizim köyde niye yok memur deidiki bana karakent muhtarı her zaman burada işini takip ediyor. Kutlarım Muhtar dedinmi lider dedinmi böyle olmalı uzattım özür dilerim

Yorum yapın