Döviz-faiz-enflasyon düşüyor mu?

24 Haziran seçimleri öncesi,  Türk Lirası’nın, Dolar-Euro ve diğer yabancı paralar karşısında değer kaybetmesinin, faizlerin ve enflasyonun yükselmesinin, gıda ve diğer ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının artmasının sebebi dış güçlerdi!

Erdoğan böyle dedi, seçmenleri de buna inanarak oy verdi.

Erdoğan; kendisinin seçimleri kazanması ve yeni başkanlık sisteminin devreye  girmesiyle,  işlerin yoluna gireceğini, doların ineceğini, faizlerin, enflasyonun, artan fiyatların düşeceğini söylemişti!

Peki sonuç ne oldu?

Her şey bir yana, Salı Pazarı’nda karpuzdan başka ucuz bir şey yok. Oda ihtiyaç fazlası üretimden ve ürünün tarlada kalmasından. 

Bakmayın siz soğan patates fiyatları düştü haberlerine! Pazarda soğan 5-   patates 6- domates 5- taze fasulya 8 liraydı. Sebzede meyvede düşüş yok! üstelik fiyatlar düşüş değil artış eğilimli.

Erdoğan; Eğitim, Sağlık, Kültür-Turizm gibi önemli bakanlıkları işadamlarına Verdi. Hazine ve Maliyeyi ve tüm parasal kurumları, damadı üstünden kendisine bağladı!

Böyle bir kabine tablosu ile Erdoğan’ın yapmak istediği ne?

Bu kabine görüntüsü ile Erdoğan, Avrupa ile parasal ilişkileri düzene sokabilir, borçların faizini ödeyebilmek için yeni borçlar bulabilir mi?

Bekleyip göreceğiz!

Ancak; beklemeden görebileceğimiz şey, Erdoğan’ın emirlerini körükörüne uygulayacak bir kabine oluşturduğu!

Kapitalist sistemlerde hazine ve maliye yönetimi, dünya piyasalarına uyum sağlayıcı bir profesyonellik gerektirmez mi?

Bu kabine; Avrupa ile ilişkilerin düzelmesini, ülkeye turist gelmesini, ihracat artışını, acilen dış borç faizlerin ödenmesini sağlayacak yeni borçlar edinilmesini sağlar mı?

İstemeyiz! Kimse istemez ülkenin ağır bir krize girmesini!

Ama enflasyon, faiz, döviz, yükselen fiyatlar sarmalı, ülkenin bir krize gittiğinin göstergesi;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden yapılan açıklamaya gore; 2017 yılında kapanan şirket sayısı bir önceki yıla gore; yüzde 22.46 artışla 13 bin 517 oldu.  Sırada iflaslarını açıklamaya hazırlanan büyük firmalar var!

Büyük holdinglerin, firmaların, hatta mahalle bakkallarının bir krizle kapanması asla istenmez.

Ama görünen odur, gidişat orayadır ki;

Ülke, ekonomik  kaoslara, bunalımlara yol almakta! 

Bunalımların  emeğiyle geçinenlere getireceği nedir?

İşsizlik, açlık ve acı!

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın