Orman ve köylü

Yıllarca ısınma işi odunlarla yapıldı. Yakacak hazırlığı için Eylül ayındaki “odun emri” nin verilmesini tüm köylüler beklerdi. Bu bir haftalık bir zamandı. İyi atları olan günde iki defa dağa gider, yaş kesmemek şartı ile arabalarını doldurulardı. Öküz arabaları günde bir defa dağa sefer yapabilirdi. O yıllar traktör yok sayılırdı. Köylüler sobada odun yakarak kış mevisimini kapatırdı.

Orman yasak oldu. Kömür yakmak daha kolay ve ucuzdu. İlçe ve kasabalarda kömür satan bayilikler oluştu. Orman kesimi kısmen azaldı. Pencere ve kapılar pakpene dönüştü. Orman kesimine bu defa devlet el attı. Sık olan ormanların aralanması, yaşlıların kesilmesiyle kereste olabilecekler ve sanayide kalabileceklerin kesimi yapıldı. Yangınlar, kesimler varolan orman ürünlerini azalttı. Orman içindeki köylüler odun için dağdan kesimlerini gizlice yapıyorlardı. Onlar boş zamanlarında yakacak ihtiyaçlarını temin ediyorlardı. Orman Kanununu uygulayan orman memurlarıdır. Denetimi onlar yapar. Ormanları onlar korur. Kaçakçılık olaylarını önlemeye çalışırlar. Bazen suçluyu mahkemeye vermeden suçlu ile anlaşmalar olur. Olay gizlidir. Köy ormanın içindedir. Köylünün keçisi ormanda yayılır. Taze, küçük fidanları bitirirler. Hayvancılık yapmak yasaktır. Vatandaşın geçim kaynağı hayvancılıktır. Tarlaları ormana dayalı olanlar her yıl biraz daha ormanı bitirir. Yangınları, tarla sahipleri ile sürü sahipleri yaparlar. Ormansız alan yaratmak işlerine gelir. Veli Dayı’nın ormanın tam ortasında tarlası vardır. Yangın sonrası tarla yapmıştır. Verimli bir arazidir. Tapusu yoktur. Zilliyetle sahip olmuştur. Ormanla mahkemesi hiç bitmez. Keşiflerle hakim kararları bir türlü neticelenmemiştir. Veli Dayı tüm ormacılarla iyi olmak zorundadır. Onlara yedirir, içirir. Yeni davaların açılmamasını sağlamaya çalışır. Köyde Veli Dayı’ya herkes kızar. “O olmasa köyümüze ormancılar bu kadar sık gelmez.” Diye yakınırlar.

Küçük Ramazan’ında üç beş dönümlük orman bölgesinde tarlası var. Çalılıklarla çevrili. Tarlayı genişletmek için onları yakar. Söndüremez. Yangın kısa zamanda yayılır. Ramazan suçludur. Cezaevinde yatar. Otlak için orman müsaittir. Keçi sürüleri ormanda otlanır. Ormancılar onların tümünü mahkemeye verir.

Köyde ormanla ilgili işlenen suçlar, mahkemede yargılanır. Ormancıların Veli Dayı’yla ilgisi ormancıların sık gelmesine sebep olur. Tüm köylü neredeyse orman suçlarından ceza almıştır. Veli Dayı’nın mahkemesi bitmez. Cezası yoktur. Kızma işi bundandır. Köy kahvesindeki konuşulanlarda Veli Dayı suçlanır. İspiyoncudur. Köyün huzurunu bozan kişidir. Tarla açımlarındaki ormanların yok edilmesi durmuştur. Köylüler ormancılardan bıkmıştır. Rüşvet verenlerle, ormancılarla iyi olanlar huzurludur. Veli Dayı’nın sık sık ormancılara buluşma nedeninin biride hanımından olduğu söylenir. Gerçekte böyle bir şey yoktur. Veli’nin karısı lafı ortalıkta dolaşır. Cuma namazı öncesi davalar konu edilir. Veli Dayı’da cemaat içindedir. Herkes Veli’yi suçlar. Kavga başlar. Biri “Ormancıların seni neden korduğunu biliyoruz.” Veli kızar. “Nedenmiş?” Birisi; “Senin ev ormancıların yatağı. Sen kalın kabuklu birisin. Camiye gelmen için önce ev halini düzeltmelisin. “ Veli bu duruma ne diyeceğini bilemez. Ama avratla Cuma öncesi kavgalar dövüşmeye döner.

Veli resmen gondoldur. Tertemiz olan eşi ise köyde başka türlü söylenir. Bu iftira ona çok ağır gelmiştir. Geceleyin kişinin önüne geçer. Bıçaklar. Cephe genişlemiştir. Veli’nin orman içindeki buğdayları yakılır. Veli Dayı cezaevindedir. Kimsesiz kadının evi taşlanır. Köyde ikilik doğmuştur. Huzursuzluk tüm evlere sıçrar. Ormancılar köye geldiğinde kimse bakmaz. Cezalar üst üste gelir. Yaz mevsimiydi. Yaz mevsiminde tüm orman yanmaya başlar. Yeşilliğin tümü siyaha bürünür. Çok kişiler ceza alır. Köyde orman kalmaz. Ormancılarda gelmez.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

1 yorum

 • Attila KAYAN
  Attila KAYAN Salı, 15 Ocak 2019 22:09 Yorum Bağlantısı

  Neşet hocam, yüreğiniz sağlıklı, kaleminiz kavi olsun.
  Orman ve köylü hikayen çok güzel. Kırsal kesimin
  hayat tarzı yaşamı ve birbirlerine hırslarından dolayı insanların nasıl
  küçük düşürüldüğünün özeti.

Yorum yapın

No Internet Connection