Dünya Kadınlar Günü

Her yıl tüm dünyada Kadınlar Günü kutlanır. Ne kadar etkili olduğu şimdiye kadar tespit edilmiş değil.

Dünya Kadınlar Günü, Emekçi Kadınlar Günü’dür. 8 Mart 1857 yılında Amerika’da Tekstil Fabrikalarında çalışan 40000 işçi kadınlar: Sosyal, ekonomik ve siyasi güçlerinin eksikliğini, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için greve gittiler. Bazı fabrikaları ateşe verdiler. Grev ve yangın sonrası 120 kadın hayatını kaybetti. Cenazeye 10000 kadın katıldı. Bu hak arayışı tüm dünyaya ses getirdi.

8 Mart 1921’de 2. Enternasyonal toplantısı Almanya’da yapıldı. Almanya’daki sosyalist kadınların önderliğinde burada kadın hakları dile getirildi. 

Sovyet Birliği 1921’i Uluslar arası Kadınlar Konferansı’nda “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirledi. Birleşmiş Milletler 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanılmasını kabul etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınının geleceği ve yüceliği üzerine bazı söylemlerini aktarayım: 

“Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürüklenmeyi değil, omuzlarda yükselmeye layıksın.”

Milletimiz güçlü bir millet olmayı hazmetmiştir. Bunun gereklerinden biride kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Erkeklerin geçtikleri bütün öğrenim basamaklarından geçeceklerdir. 

Kadınlar ictimai hayatta erkeklerle birlikte olmak, yürüyerek birbiriyle yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.

Toplumu cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim topluluğumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.

Milletin kaynağı, toplumsal hayatın temeli olan kadın ancak faziletli olursa görevini yerine getirebilir.

Bir toplum, bir millet, erkek ve kadın denilen iki cins insanlardan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin.

Bizim toplumumuz için ilim ve fen ise, bunları aynı derecede hem erkek hemde kadınlarımızın iktisap etmesi gerekir.

Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmıştır. Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş hakların ve özgürlüklerin yaşamın her alanında olması için, onlara seçme ve seçilme hakkı vermiştir. 

20 Mart 1930 tarihinde kadınlara  belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı, 1933 yılında muhtarlık seçimleri yasasıyla seçme ve seçilme hakkı, 5 Aralık 1934 yılında milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi. 1935 yılında olan seçimde TBMM’ye 18 kadın vekil oldu.

Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkından sonra Fransa 11 sene, Romanya 12, Belçika 14, İsviçre 36 yıl sonra seçim hakkını kadınlara tanıdılar.

Türkiye İslam aleminde kadınlara özgürlük, eşitlik tanıyan tek millet. Cumhuriyet kadınları eğitimde, seçilmede, ekonomide söz sahibi yapmıştır. Peygamberimizin dediği gibi “Cennet kadınların ayağı altındadır.” Düşüncesi yasalar çerçevesinde sunulmuştur.

Tüm kadınların gününü kutlarken kadın haklarına saygıyı öne alarak kadın cinayetlerinin son bulması dileğimdir. Gününüz kutlu olsun.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın