Antalya’ya trafik akar Burdurlu bakar

Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirme ile satılması  kararının alınmasından sonra, yeniden şehrin gündemine giren konu; fabrikanın satışı ile birlikte, Burdur ekonomisinin gerileyeceği, Burdur’un büyükçe bir köy olacağıdır.

Burdur’un gidişatının “Büyükçe bir köy” olma yolunda olduğunu, ilk kez en açık ve net biçimde söyleyen iş adamı Kayhan Ertuğrul’dur.

İşadamı Kayhan Ertuğrul, yaptığımız bir söyleşide, Burdur’un ekonomisini, sosyal yapısını değerlendirerek, Burdur ekonomisinin hızla gerilediğini, gerekli yatırımların yapılmadığını, sermayenin dışarıya kaçtığını, kendisinin de fabrikasını, Burdur dışına, Burdur’a olan bağlılığı nedeniyle taşımadığını söylemişti.

Burdur Şeker Fabrikası’nın satışı söz konusu olmadan öncede, Burdur; göç veren göç almayan, yatırım yapılmayan, gereğince istihdam artışı sağlanamayan, gençlerinin başka illerde ekmek kapısı aradığı bir konumdaydı.

Burdur ekonomisinin, sosyal yapısının kötü gidişatının durdurulması, yeni yatırımlarla istihdam sağlanabilmesi konusunda yerelde çalışma yapabilecek üç ayak var;

Sermaye sahipleri-Burdur valiliği-Burdur Belediyesi.

Burdur’un coğrafi Konumu, ülkenin içinde bulunduğu durum, sanayi yatırımlarıyla sanayileşmeye pek elverişli değil. Ama bunun yanında, Burdur; Sagalassos, Kibrya, İnsuyu, Salda Gölü, Karanlık Kanyon ve daha başkaca dünya çapında önemli değerleriyle büyük bir turizm potansiyeline sahip.

Bunlar kadar önemli bir başka avantajda, Burdur’un, Turizmin incileri Antalya’ya ve Fethiye’ye giden yolların üzerinde olması. Ama ne yazık ki; Yıllardır bu yollarda trafik akar Burdur’lu bakar.

Yıllardır, Antalya ve Fethiye’ye  giden yollar üzerinde, yeterli hatta hiç tesisimizin olmadığını, bırakın tesisi bu yollar üzerinde insanların ihtiyaçlarını giderebileceği tuvaletlerin dahi bunumadığın yazar dururum.

Siyasetciler ve yöneticilerde, zaman zaman, özellikle Antalya yolu üzerinde turistik tesisler yapılması gerektiğini söylerler, ama bu sözlerinin arkası gelmez!

İçinde bulunduğumuz koşullar dikkate alındığında, devletin, hükümetin dolayısı ile valiliğin, Burdur’a, yol turizmi konaklama tesisleri açından bir şeyler yapması beklenemez!

Sermaye sahiplerinin de böyle bir niyetlerinin olduğunu görmedik.

Geriye kalan Burdur Belediyesidir. Burdur Belediyesi Çayboyu, İstasyon Caddesi, Halk Plajı’nda yaptığı çalışmalarla, şehri güzelleştirici makyajları başarıyla yaptı. Bundan sonrası için, Burdur Belediyesinin şehre istihdam da sağlayacak, kalıcı, turizm yatırımlarına örnek olacak çalışmalara başlaması gerekir. Antalya yolu üzerinde, başlangıçta mütevazide olsa, yatırım yapma konusunda, Burdur Belediyesi büyük avantajlara sahip. 5 yıldızlı otel yaptırmak hesabıyla kapatılan Susamlık Tesisleri ve tesislerin altında, Antalya Yolu’nun hemen kıyısında bulunan; Burdur Belediyesine ait Eski Termik Santral alanı, konaklama tesisi yapmak için biçilmiş kaftandır.

Burdur Belediyesi’nin, Eski Termik Santral alanına, Susamlık Tesisleri ile bağlantılı bir konaklama tesisi yapması, bu yolda turist ağırlamak için iyi bir başlangıç ve örnek bir çalışma olacaktır.

Yolüstü ticaret için illa büyük yatırımlar gerekmiyor. Büyük yatırımlardan önce akıllı girişimlerle bir yerden başlamak gerekir.

Susurluk’u Susurluk yapan, Susurluk ayranını ünlendiren, başlangıçta yol üstüne yapılan  küçük ayran satış noktaları oldu.

Afyon Kaymağı ve diğer ürünler, yıllar önce,  şimdi olduğu gibi gözalıcı tesislerde değil, yol üstüne yapılan küçük dükkanlarada satılırdı.

Serinhisarlılar, leblebilerini yol kenarında bekleyerek satarlardı. Şimdi büyük tesisler yaptılar.

Zaman akıp gidiyor. Keşke siyasi hesaplar yapılmadan, Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz bir araya gelip, turizm açısından, özellikle Antalya yolu üzerinde yapılabilecek konaklama tesisleri üzerine birlikte kafa yorup, ortak projeler geliştirip, bu projeleri sermaye sahipleri ile birlikte değerlendirebilseler...

Ama bunun gerçekleşmesi pek mümkün değil. Çünkü bu zamana kadar mümkün olmadı. 

Dolayısı ile geriye kalan, Belediye Başkanı Ercengiz’in belediye imkanları ile bu işe girişip bir atak yapmasıdır. 

Başlangıçta yapılabilecek çalışmalar, büyük boyutlu ve hemen sonuç getirecek düzeyde olmayabilir. Ama bir yerden başlamak lazım.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın