Ucuz et hayvancılığa darbe mi?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'nın, iki market zinciri üzerinden başlattığı ithal ucuz et satışı, et piyasasında fiyatların düşmesini sağladı mı?
Neden?

Cevabı karışık ayrıntılı ama net olan kısmı, et fiyatları düşmedi! Muhtemelen Bakan Fakıbaba'nında böyle bir beklentisi yoktu!
Neden et ithal edip ucuz et satışı başlattı o zaman?
Bakan Fakıbaba'nın ucuz et furyası başlatması, memlekette etin ucuzlamasını sağlamadı ama başka bir şeyi başardı;
Hayvan yetiştiricileri; et fiyatları düşecek korkusuyla, ellerindeki besilik hatta süt veren hayvanlarını alelacele kesime verdiler. Böylelikle piyasada et bollaştı, ancak kesimler geçer piyasa fiyatından yapıldığı için, et fiyatlarında düşüş olmadı.
Et fiyatları düşecek kaygısı ile besi ve süt sığırlarını kesime veren üreticiler, kesime verdikleri sayıda sığır alıp işlerine devam edecekler mi, edebilecekler mi?
Türkiye hayvancılık ülkesi ama hayvancılığımız, canlı hayvan, damızlık düve, sığır, et, hayvan aşıları, suni tohum ve Suni yemde dışa bağımlı!
Damızlık düve, sığır, hayvansal aşılar, suni tohum, fenni yem imalatı maddeleri ithalatı demek, milyarlarca dolar-Euro demek!
Hükümet sığır yetiştiricileri ve süt üreticilerine yeterli destek sağlamayıp, canlı hayvan, damızlık düve, sığır, hayvansal aşılar, suni tohum, fenni yem imalatı maddeleri ithalatına gidiliyorsa;
Bu sonuç; sektördeki ithalatcıların ne kadar güçlü olduklarını ve hükümetlerin hayvancılık politikalarına, kendi çıkarları doğrultusunda nasıl müdahale ettiklerini göstermez mi?
Başka müdahale örneğini; küçükbaş hayvan hibe desteğinin Teke yöresi olarak ta bilinen; Burdur-Isparta-Antalyayı kapsamamasında da görüyoruz! Küçükbaş hayvancılığın ana merkezi olması gereken Teke yöresinin, küçükbaş hayvancılık hibe desteklerinden mahrum edilmesinde, mermercilik lobilerinin etkisinin olduğu söyleniyor.
Kasaplar dernekleri, TZOB Genel Başkanı Bayraktar, muhalefet milletvekilleri pahalı yem ve maliyetler nedeniyle hayvancılığın gerilediğini, et ve canlı hayvan ithalinin yanlış olduğunu, çözümün yerli üreticinin desteklenmesi ve et süt maliyetinin düşürülmesinde olduğunu söylüyorlar.
Kasap dernekleri, TZOB genel Başkanı, Muhalefet milletvekilleri yanında, konuya asıl müdahale etmesi gereken;
Türkiye ve Burdur hayvancılığının sorunlarının çözülmesinde çok şey beklenilen, DSYMB Genel Başkanı Kamil Özcan'dır.
Genel Başkan Özcan; hükümetin et ithalatı ile 2 market üzerinden ucuz et satma politikası üzerine, şimdiye değin bir açıklama yapmadı, eleştiride bulunmadı...
Bekliyoruz!

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

1 yorum

  • Musa Yılmaz
    Musa Yılmaz Çarşamba, 15 Kasım 2017 21:53 Yorum Bağlantısı

    1-Canlı hayvan ,karkas et ithalatçılarının gelirlerinde gerileme olmaz ise;Türkiye'nin hayvancılığında ilerleme olmaz. 2-İthalatçıların genelinin gelirlerinde gerileme olmaz ise;Türkiye'nin ekonomisinde ilerleme olmaz. 3-İthalatçıların Türkiye yönetimindeki etkisi azaltılmalıdır./Teşekkür ederim.

Yorum yapın