Atı alan Üsküdar'ı geçti!

Bu deyimin hikayesi başka da, konumuz açıklanan referandum sonuçlarının nasıl ortaya çıktığı?
Yüksek Seçim Kurulu'nun dere geçilirken yasayı yok sayıp, kural değiştirerek, mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli saymasıyla!
Olur mu?
olur da...
Soruyu düzeltip tekrar sorarsak;
Meşru olur mu?
Henüz kesinleşmeyen sonuçlara bakarsanız; sandıktan çıkan evet oyları oransal olarak %51.20, Hayır oyları %48.80
Referandumda hayır oyu veren %48.80 oranındaki seçmen, YSK'nın yaptığı ve yasaya uygun olmayan değişiklikle ortaya koyulan sonucu meşru kabul eder mi?
Etse ne olur, etmese ne olur, atı alan üsküdarı geçti ya!
Ya öyle mi?
O zaman birde şu açıdan bakalım mı?
Teşbihte hata olmaz; varsayalım ki; mühürsüz zarf ve pusulalar, aslında sahte oylar, yani aslında seçmenleri temsil etmeyen hileli oylar olsun!
Mesela dedik!
Hal böyle olunca, bu hileyi yapanlar yaptıranlar, aslında seçimi kazanmadıklarını, kaybettiklerini, bir iki milyondan fazla sahte oyla, ilan edilen sonucu elde edebildiklerini bilmezler mi?
Eh! İşte bu durumda onların işi çok zor! Bir daha ki seçime kadar hiç rahat uyku yok onlara!.
Bir dahaki seçimde, hile yapamayabilecekleri kaygısıyla, onları yenilgi ve hezimetin bekleyeceği korkularıyla, karabasanlarla gece yarıları uyanacaklar!
Mesela; Dedik ama, böylesi olayların 'Şüyuu vukuundan beter' yani; Duyulmasını istemediğiniz bir gerçeğin yayınını yasaklamak, onun yayın yoluyla duyulmasından çok daha sakıncalıdır.
Birde "Atı alan üsküdarı geçti" denir ya! Bu hikayede, kimdir hırsız, çalınan atı bulup Üsküdarı geçen kimdir? Araştırmak gerekmez mi?

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın