Köşe Yazıları - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Köşe Yazıları

Büyük çoğunluğu Amerika'da olmakla birlikte, Avrupa'da yaşayan siyahların Ataları, köle tüccarları tarafından Afrika'dan getirilen kölelerdir. 1800'lü yılların sonlarından itibaren, Amerika'nın bir bölümünde, köleliğin yasaklanmasına dair yasalar çıkmasına rağmen, Amerika'nın güneyinde kölelik ve köle ticareti uzun zaman devam etti. Günümüzde, yasal planda, Amerika ve diğer ülkelerde siyahlar aleyhine ayırımcı uygulamalar olmamasına…
Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Yıl 1950; Amerika, Türkiye’deki bir köyde, Amerikan tarzı ziraatcılık, hayvancılıkla örnek köy çalışması yapmak ister. Başbakan Menderes’in, halka “Küçük Amerika” olmayı vadettiği dönemin yöneticileri, Ankara köylerinden bir köy seçerler.
Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Ölenin ardından cenaze namazını kıldıran hocanın sorduğu gibi sorsak;
Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Amerika, 1965’te başlayıp, 1973 yılına kadar devam eden Vietnam savaşında; silah, asker, propağanda üstünlüğüne rağmen, 58 bin asker kaybederek ağır bir yenilgi aldı. Savaşta ölmekten kurtulan Amerikalı askerlerin bazıları intihar etti. Diğerleri, Vietnam’da tanık oldukları yada uyguladıkları vahşet ve katliamın yarattığı vijdan azabıyla ölene dek hasta ruhlu yaşadılar.
Ögeyi Oylayın
(0 oy)
AKP'nin 14 yıllık iktidarında en başarılı olduğu alan nedir hiç düşündünüz mü?Bana sorarsanız eğer; AKP'nin Atatürk
Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Pazartesiler dahil aylara değin selamı sabahı kestik,Değil dünya telaşım; dünyam bile kalmadı.Hayallerimi kulaklarından bir bir duvarlara çiviliyorum.Bütün olurlarımı sessizliğimin en narin yerlerine saplıyorum.Neşelerimi endişe köpeklerine kaçırtıyorum.
Ögeyi Oylayın
(0 oy)
İlkokul çağlarındaki çocuklarla, Karataş Gölü kıyısındayız. Gölün içine diktiğimiz iki dalın arasına oltalarımızı kurmak için, anadan doğma suya giriyoruz. Girerken ve suyun içindeyken iyide, sudan çıkınca zangır zangır tiriyoruz. Ama pes etmek yok! o haldeyken titreşerek, balıkların oltalara takılıp oynayarak, su yüzünde kalan mantarları hareket ettirmesini bekliyoruz.
Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Karadeniz'in sarp, sisler içerisindeki dağlarında, bir yamaca zorbela tutunmuş, kuvvetli bir rüzgarla savrulup gidecekmiş gibi görünen bir barınak. Barınağın altında bir inek, bir boğa birkaç keçi, tavuk, üstünde birisi engelli 2 çocuk, anası ve karısıyla var olmaya çalışan bir adam. Hayvanlar tek geçim kaynakları. Bir de adamın yıllardır dağ bayır…
Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Hayatın hemen her alanındaki gelişmeleri, yenilikleri bilime borçluyuz. Biliminde büyük oranda üretildiği yerler üniversitelerdir. Bilimsel üretim; gönüllü, yaratıcı, özgür zihinler, beyinlerle yapılır.
Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Dile kolay; koskoca 15 yıllık iktidar! Neleri değiştirdi ülkede? Neleri getirdiği ülkeye?
Ögeyi Oylayın
(0 oy)