Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 09 Mart 2017 16:59

Fırtına köylerde çatıları uçurdu

9 Mart Perşembe öğleden sonra sertleşip fırtınaya dönüşen rüzgar, köylerde çatıları uçurdu, elektrik hatların kopardı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 09 Mart 2017 16:15

10 Mart 2017 - Cuma - Burdur Gazetesi

10 Mart 2017 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefa Çelik’in “Askeri Patlamalardan Kaynaklanan Genotoksisite için Sahada Kullanılabilir Bir Dedektör” (A Field-Employable Detector for Genotoxicity Emitted in Military Explosions)  isimli projesi NATO Barış ve Güvenlik İçin Bilim (SPS) Komitesi tarafından kabul edildi. 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 09 Mart 2017 15:46

Başkan Ercengiz 8 Mart’ta kadınlarla

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 7’den 70’e birçok Burdurlu kadını karanfil hediye edip, günlerini kutlayarak onurlandırdı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, halk oylaması çalışmaları kapsamında geldiği Burdur’da Vali Şerif Yılmaz’ı ziyaret etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 09 Mart 2017 15:42

İLAN BURDUR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN

İLAN
BURDUR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN

Yayınlandığı Kategori Resmi İlanlar

Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürlüğü ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti işbirliği ve Memorial Sağlık Grubu ev sahipliğinde buluştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur İli Arı Yetiştiricileri Birliği'nden
Olağanüstü Genel Kurul İlanı

Yayınlandığı Kategori Resmi İlanlar
Perşembe, 09 Mart 2017 15:40

MAKÜ’de Depreme hazırlık tatbikatı

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Sağlık Bilimleri Fakültesi, Burdur Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve Burdur İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekipleri ve Burdur Acil Afet Arama Kurtarma Derneği’nin (BAKUT) ortak çalışması ile İstiklal Yerleşkesi’nde gerçeği aratmayan kapsamlı bir tatbikat düzenlenmesine ilişkin açıklama yapıldı;
İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik’in 13. Maddesi gereği planlanan tatbikatın, 1-7 Mart Deprem Haftası takviminde düzenlenmesi, depremlere karşı zarar azaltma kültürüne de katkıda bulundu.
Afet ve Acil Yardım Planının test edilmesi, eğitimlerin pekiştirilmesi amacıyla tatbikattan günler önce Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde personel ve öğrenciler ile farkındalık-yönlendirme semineri düzenlenerek tatbikat planlarına başlandı. Ayrıca personel ve öğrencilere yaptırılan tatbikat alıştırmaları hem Fakülte personeli hem de öğrenciler tatbikata psikolojik olarak hazırlandılar.
İlgili Yönetmelik gereği daha önceden ilk yardım, yangınla mücadele ve arama-kurtarma-tahliye eğitimi almış fakülte personeline görev dağılımı yapıldı.
Senaryo gereği;
 Burdur-Fethiye Fay Zonu’ndaki kırılmaya bağlı olarak, 07 Mart 2017 Salı günü, saat 14:30’da merkez üssü Yazıköy olan 6,8 büyüklüğünde 26 saniye süren sarsıntı, Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde yapısal olmayan hasarların meydana gelmesine yol açtı. BAKUT Başkanı Özcan NALBANT  tarafından gerçekçilik hissi yaratması amacıyla sis bombaları ve ses bombaları patlatıldı. Verilen eğitimler gereği, sarsıntı süresince ÇÖK-KAPAN TUTUN hareketlerini yapan personel ve öğrenciler, depremin sona ermesi ile kurallara uygun olarak Acil Durum Koordinatörünün yönlendirmesi ile tahliye edildi. Güvenli şekilde tahliye olan personel ve öğrenciler, Acil Durum Toplanma Noktasında, Toplanma Noktası Koordinatörüne isimlerini vererek yoklama aldırdı. Kendi imkanları ile toplanma noktasına ulaşmış olan yaralılar, ivedilikle triyaj alanında alınarak ilk müdahaleleri gerçekleştirildi. Burdurlu öğrencilerin ailelerinin, komuta masası ve triyaj alanının güvenliğini tehdit etmesi üzerine Üniversitemiz koruma ve güvenlik şube müdürlüğünden destek kuvvet talep edildi. Bina içerisindeki yapısal olmayan hasarlardan ötürü yaralı halde mahsur kalan 4 öğrenci ile 1 ağır yaralı memur, AFAD ekipleri ile UMKE ekiplerinin binaya müdahalesi ile talimatlara uygun şekilde binadan çıkarıldı ve sağlık görevlilerine teslim edildi. Sarsıntı esnasında Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin kazan dairesinde meydana gelen ana yangın Burdur Belediyesi İtfaiye Görevlileri tarafından köpük sıkılarak söndürülürken, küçük çaptaki yangınlara Fakülte personeli kuru kimyevi toz ihtiva eden tüplerle müdahale etti. Yangının kontrol altına alınmasının ardından binada son kez tarama yapan AFAD ekipleri, Fakülte Acil Durum Yöneticisi Prof.Dr. Aynur BAŞALP’e acil durumun tamamen kontrol altına alındığı bilgisini verdi. Sorunsuz bir tahliye, triyaj ve söndürme işlemlerinin ardından basın toplantısı düzenleyen Fakülte Acil Durum Yöneticisi, ilimiz kurumlarına iş birliği ve müdahale kapasitelerinden dolayı teşekkürlerini iletti ve depremle yaşamak zorunda olan ilimizde, planlama ve zarar azaltma faaliyetlerinin önemine vurgu yaparak yaralıların sağlık durumları hakkında kendisine ulaşan detayları paylaştı. Eğitim öğretim faaliyetlerine en kısa sürede başlanacağının altını çizen BAŞALP, ilimize ve üniversitemize geçmiş olsun dilekleri ile basın toplantısını sona erdirdi.
Tatbikat senaryosunun başarılı şekilde uygulanmasının ardından,  Fakülte Acil Durum Yöneticisi  ve Fakülte Dekanı Prof.Dr. Aynur BAŞALP başkanlığında, paydaş kurum temsilcileri ile ivedilikle değerlendirme toplantısı düzenlenerek ayrıntılı rapor hazırlanması işlemine geçildi. İlimiz kurumlarının temsilci ve yöneticilerine, tatbikatta görev alan tüm personel ve öğrencilere ayrı ayrı teşekkür eden BAŞALP,  il bazında düzenlenen büyük çapta bir tatbikata ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
TATBİKATTA  GÖREV ALAN
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ PERSONEL ve ÖĞRENCİ LİSTESİ ile GÖREVLERİ
Prof.Dr. AynurBAŞALP (Acil Durum Yöneticisi)
Yrd.Doç.Dr. Hilal ŞENER (Acil Durum Yönetici V.)
Yrd.Doç.Dr. Murat KUŞ (Acil Durum Koordinatörü)
Fakülte Sekreteri Erhan DEMİRCİ (Acil Toplanma Noktası Koordinatörü)
İş. Sağ ve Güv. Uzm Yasin ÜSTÜNDAĞ (Acil Durum Koordinatörü)
Yrd.Doç.Dr. Mümin POLAT (Yangınla Mücadele)
Arş.Gör. Kerime DÜZEN (Arama-Kurtarma)
Bilg. İşl. Hüseyin KORMAZER (Arama-Kurtarma)
Yrd.Doç.Dr. Ahmet DİNÇOĞLU (Tahliye)
Yrd.Doç.Dr. Şevkinaz KONAK (İlk Yardım Ekibi)
Yrd.Doç.Dr. Canan BARUTCU (İlk Yardım Ekibi)
Bilg. İşl. Tuncay TÜREN(İlk Yardım Ekibi)
Bilg. İşletmeni  Gülcan ARDIÇ (İlk Yardım Ekibi)
Yrd.Doç.Dr. Murat BAYEZIT (Yangınla Mücadele)
Öğr.Gör. Senan ERGİN (Yangınla Mücadele)
Bilg. İşl. Yaşar ALTINAY (Yangınla Mücadele)
Nurşen ÜNAL
Selen KIRYELİOĞLU
Rukiye ÇETİN
Büşra ÖZEN
Güney ODABAŞI
Salih DOĞRU
Talip AKCAN
Mukaddes UÇAR
Memiş BEGDEDA
Melike Şeyma DOĞAN
Ömer Faruk ALICI
Gülşen ŞAHBAZ
Sümeyra DURMAZ
Erdi GÖKKAYA
Esra GÜMÜŞSOY
Serhan AÇIKER
Eray CAN
Nihal Nur ŞEKER
Ayşe KARAHAN
Şüheda Nur TÜRKOĞLU
Hayri AKÇAY
Bengi BALTACI
Sevim EKİN
Yasin FINDIK
Aysel ŞİMŞEK
Ömer YILDIRIM
Emre EFE
Oktay EŞİÇOK

Yayınlandığı Kategori Manşet

Son 15 yılı baz alırsak; Burdur en çok hangi alanlarda gelişti?
Tüketim ve gösterişte!
Ya üretim, üretimdeki gelişme?
Tüketimden başlayalım;

Yayınlandığı Kategori Köşe Yazıları
Page 1 of 2