Sağlık - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 07 Ekim 2019 15:13

MAKÜ’den açıklama

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden, bazı yayın organları ile sosyal medyada çıkan ve MAKÜ’de meydana geldiği iddia edilen olaylar ile ilgili haberler hakkında basın açıklaması yapıldı;

Son günlerde bazı yayın organları ile sosyal medyada çıkan ve üniversitemizde meydana geldiği iddia edilen olaylar ile ilgili haberler üzerine, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yapılması gereği duyulmuştur.

Rektörlüğümüze gelen bir ihbar üzerine, 5 Mart 2019 tarihinde ivedi olarak disiplin soruşturması açılmış olup, bahse konu iddiaların niteliği ve soruşturmanın gizliliği ilkesi gereği soruşturma hassasiyetle tamamlanmıştır. Akabinde, disiplin soruşturması sonucunda hakkında soruşturma yapılan kişinin “Kamu Görevinden Çıkarılma” cezası ile tecziyesi teklif edilmiş, durum gereği için, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) bildirilmiştir. Sürecin en kısa zamanda tamamlanması beklenmektedir.

Ayrıca disiplin soruşturması başlar başlamaz, sonucu beklenmeksizin 12 Mart 2019 tarihinde durumun hassasiyeti dikkate alınarak, konu ivedilikle Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmiş ve konu hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, adli soruşturma süreci devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 07 Ekim 2019 15:12

“Burdur yazarlarla buluşuyor”

Cumhuriyet Meydanı’nda 4. Burdur Kültür ve Sanat Günleri etkinliği açılışı düzenlendi.

Burdur Belediyesi, Burdur Kent Konseyi ve Burdur Araştırmacı Yazarlar ve Şairler Derneği işbirliğiyle organize edilen etkinlikte birçok yazar kitabını kitapseverlere tanıtılarak imzalandı. 5-13 Ekim arası açık olacak ve bu yıl 4. düzenlenen Kültür Sanat Günleri programının açılışına Burdur Araşıtırmacı Yazarlar Şairler Derneği Başkanı Ahmet Ali Bilgen, Burdur Kent Konseyi Başkanı Levent Özer, yazarlar ve vatandaşlar katıldılar.

Burdur Araştırmacı Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Ahmet Ali Bilgen 4. Kültür Sanat Günleri etkinliği öncesi yaptığı açıklamasında;

“Araştırmacı yazarlarımız, şairlerimiz hepiniz Burdur’a şeref verdiniz. Bazılarınız aramıza ilk defa katılıyor. Bazılarınız birkaç yıldan beri şeref veriyor. Teşekkür ederiz. Burdur Araştırmacı Yazarlar ve Şairler Derneği4nin düzenlediği 4. Burdur Kitap Okuyor Yazarlarıyla Buluşuyor adlı imza günleri etkinliğimizi ve anma günleri etkinliğimizi aramızdan ayrılan değerli öğretmenimiz Fahriye Çakar’a ithaf ederek başlatıyorum. Verdikleri desteklerden dolayı Burdur Belediyesi ve Kent Konseyi, İl Kültür ve turizm Müdürlüğü’ne, Serenler Otel’e, Özeren Otel’e, tüm siyasi partilerin milletvekillerine ve kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Açılışı gerçekleştiriyorum.”dedi. 

Etkinliğe Muğla’dan katılan Hatice Altunay’da Merhum Edebiyat Öğretmeni Fahriye Öğretmen hakkındaki düşüncelerini dile getirerek;

“Fahriye öğretmenim ben geldim Burdur’a sen uçup gittin. O güzel ruhuna merhaba! Sen hafifledin, biz ağırlığımız ile savaşıyoruz hala.

Burdur benim için öncelik verdiğim bir kent olmuştu belki de sanata, yazın dünyasına değer veren ekip oluşundandır.Yusuf Çakar gibi sanat ve kültür delileri oluşundandır.Her gelişimde kendisine iyice ısındığım edebiyat öğretmeni emeklisi Fahriye Hanım etkinliklerde bizimle birlikte olmaktan mutlu olurdu. Onu hep gözlerimiz arardı.

Fahriye Çakar’ın ikinci ölüm yıldönümünde düzenlenen bir etkinliğe davet edilmekten onurluydum; öte yandan hüzün doluydum, çünkü saygıdeğer öğretmenimizle ‘ başaran kadın’ öyküleri yazacak Burdur’da bir ilke imza atmanın gururunu yaşayacaktık.

 Burdur’a yedinci gelişimdi. Burdur halkı beni bağrına basmıştı. Burdurlu meslektaşlarım sezgilerin gücü ile tanıştığım Nermin Bilgen ve yazın öğretmeni emeklisi değerli eşi Ali Bilgen bana olan ilgilerini fazlasıyla hissettirdiler. Sağ olsunlar, var olsunlar. Marmaris’e uzanan arkadaşlarına ulaklığım ne güzeldi. Benim Burdur’a gelişimle birçok göz ışığına kavuştu. Tesadüf dediklerim aslında evrene bırakılan güzel iletiler, ilgili olanlar alıyor o kadar.

Fetiye Çoktaşar arkadaşım, dostum neredeyse benim yanımdan hiç ayrılmadı.   Okur yönüne gelinde maişet derdine düşen halkın okumaya ayıracak gücü yoktu, parası olanınsa okumaya yüzü yoktu. Bize dokunan okurlarımız sağ olsun. Olursa Fetiye Çoktaşar gibi okurumuz olsun başta kendisine, komşularının çocuklarına, kiracılarının çocuklarına her yazardan kitaplar almıştı. Okumanın güzel yüzlerine armağan etmişti.

Burdur’un suyunu içen mutlaka dönüp dolaşıp geliyordu. Bu yıl can arkadaşım Meral Kutlug İlsever’i de aldım yanıma. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gönüllüsü bir öğretmendir

Engelsiz Fahriye Çakar öğretmenim seni son beş yılda tanıdım. Hasan Hüseyin Korkmazgil aşkına, hiç tanımadığım yüzlerden korkmadan atlayıp geldim. Derler ki evrende hiçbir şey boşuna var olmamıştır. İlkin Çakar ailesini tanıdım. Ailenin engelsiz öğretmenini. Acılarına, ağrılarına rağmen yaşama umudunu asla yitirmeyen Fahriye Çakar öğretmenim seni tanıyanlar asla unutamazlar bilirim. Kız öğrencilerine kol kanat gerişin, onları bir ana bir eğitmen duruşunla rehber oluşun ve o güzel anılarını dinleyişim hiç unutulmaz.Hayat engel tanımaz ya sen de tanımadın.

Seninle yan yana olduğum zaman öğretmenliğimiz uzayıp giderdi hiç bitmesin isterdik. Beşikten mezara kadar eğitimin sürmesi bundan. Bedenler ölümlüdür elbet, anılar ve düşünceler hep filizlenir oğlumuzla, kızımızla ve hayat arkadaşımızla. Biliyorum Yusuf Çakar ve Emre Çakar için çok zor bedensizliği aşmak… Aslında ölenle ölünmüyor derken bir gerçekliği yaşatıyoruz onun anılarını, paylaştıklarını, eylemlerini biz yani geride kalanları yaşıyoruz ve yaşatıyoruz. Bunu severdi, şu müziği dinlerdi gibi… O yüzden öğretmenlerin ölümsüzlüğü sonsuza kadar anıları yaşıyor kuşaktan kuşağa aktarılıyor… Fahriye Çakar da öyle öğrencileri tarafından sönmeyen yıldız olarak dillerden dillere dolaşıyor. Bir iz bırakmış isek hayatta o hep yaşar ardımızda… Hele öğretmenler sönmeyen birer yıldız.  Fahriye öğretmenimin bedeni sızılıydı, ağrılıydı ancak yüreği var ya derya gibiydi. İçinin nehirlerini dinleyince engelini sızılarını unutup gider, yüzüne gülümseme yayılırdı.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu öncülüğünde son 15 günde başta Ankara olmak üzere ülke genelinde gerçekleştirilen görüşme ve ziyaretler sonucu yerel basının sorunları ülke gündemine taşındı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, TGK Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyesi Şevket Erzen ile Basın İlan Kurumu önceki dönem Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Kurul Üyesi Mustafa Arslan, Eylül ayı içerisinde Ankara’da TBMM Adalet Komisyonu Üyeleri’nin tamamına yerel basının taleplerini içeren bir mektup ulaştırdı. Aynı dönemde, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na üye Anadolu genelindeki 90 gazeteciler cemiyeti başkanı, kendi illerindeki milletvekillerine ve valilere “Basının sorunları ve çözüm önerileri” raporu verdi.

Bu çalışma kapsamında AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü AKP Milletvekili Gülay Samancı, MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay,  Adalet Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Tufan Köse, Komisyon Üyeleri Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Ulaştırma Haberleşme Komisyon Başkanı Tahir Akyürek, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Komisyonu Üyesi Mustafa Akış, dönemin BİK Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ertem, BİK Yönetim Kurulu Üyesi ve AA Genel Müdürü Şenol Kazancı ve HAKİŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ziyaret edilerek yüz yüze görüşmeler yapıldı, raporlar sunuldu. Bu kapsamda gazeteci kökenli milletvekilleri BİK Genel Kurul Eski üyesi Yeniçağ Gazetesi Sahibi İYİ Parti Milletvekili Ahmet Çelik, AK PARTİ Milletvekili Yelda Gökcan, CHP Milletvekili Utku Çakırözeri de bilgilendirildi.

Bu yoğun temaslar sonucu; CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, meclis araştırma önergesi, İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, TBBM’ye soru önergesi verdi. Ayrıca MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ile CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan TBMM’de konuşma yaparak sorunlarımıza dikkat çekti.

Basının sorunlarının ülke gündemine gelmesinin, gazetecilik mesleğinin geleceği açısından önem taşıdığına dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, “Verilen önerge TBMM’de kabul edilmese de, önümüzdeki dönemde yeniden gündeme geleceğine ve mesleki sorunlarımızın çözümü yolunda önemli adımlar atılacağına inanıyorum. Bu süreçte bizlere destek olan tüm siyasetçilere, milletvekillerine, valilere, akademisyenlere, bürokratlara, Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyelerine, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu üyesi federasyon ve cemiyet başkanlarına, değerli meslektaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum. Örnek bir güç birliği yaptık ve sorunlarımızı ülke gündemine taşımayı başardık” dedi.

TBMM’de görüşülerek ülke gündemine gelen çalışmalara ilişkin haberler ise basına şöyle yansıdı:

YEREL BASIN TBMM GÜNDEMİNDE

TBMM Genel Kurulunda, CHP’nin “basının mali sorunları”na ilişkin grup önerisi ele alındı.

Önergeye ilişkin konuşma yapan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, AK Parti hükümeti döneminde yandaş medya oluşturulduğunu, muhalif tüm seslere ise “cadı avı” yapıldığını öne sürdü. Aygun, “Bugün muhalif birçok gazeteci cezaevinde bulunmaktadır. Basın hiçbir zaman bu kadar kötü duruma düşmemişti. Birçok gazeteci kardeşimiz ekonomik nedenler dolayısıyla işsiz kalmıştır. Sektör önemli bir istihdam kapısıdır. Ekonomik durgunluk sebebiyle resmi kurumlar ilana çıkamaz hale gelmiş, medya can çekişmektedir. Basını kurtarmak için acil destek paketi hazırlamak zorundayız. Çalışan gazetecilerin koşulları iyileştirilmelidir” diye konuştu.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de demokrasinin 4. kuvveti olan basın sektörünün oldukça zor durumda bulunduğunu ifade etti.  Konuşmasında TGK’nın hazırladığı  rapor kaynak gösteren ve basının can damarının, reklam ve ilan gelirleri olduğunun altını çizen Öztürk, “Ulusal basının yanında yerel basın da zor günler geçirmektedir. Yerel medya biz siyasetçilerin yerelde sözcüsüdür. Onlar için el ele vererek bir araştırma komisyonu kurulması önemlidir.” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da maddi sıkıntı yaşayan yerel basın için gerekli desteğin verilmesini istedi.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise basın sektörünün dar boğaza girmesinde iktidarın sorumluluğunun büyük olduğunu öne sürdü. Sektörde çalışanların koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini dile getiren Kerestecioğlu, “Genellikle yapılan teşvikler çalışanların maaşlarına yansımaz, işletmenin sahibini desteklemektedir. Basının toplum yararına denetim görevini yerine getirebilmesi için acil yardım paketine ihtiyaç vardır.” dedi.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ise yazılı basının girdilerinde yaşanan artış karşısında AK Parti Hükümetinin yerel basının gelirlerinin artırılması yönünde attığı adımların takdire şayan olduğunu söyledi.

Basın sektörüne destek olunması adına resmi ilan fiyatlarına yapılan zamların ortada olduğunu vurgulayan Canbey, “Ayrıca vergi ve sigorta primlerinin yatırılmasında tüm sektörlerde olduğu gibi basın sektörü de yararlanmıştır. Hükümetimiz döneminde milyonlarca liralık kaynak gazetelere aktarılmıştır. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da medyanın özgür düşüncesini kamuoyuna yansıtmaya devam edeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerin ardından CHP’nin grup önerisi kabul edilmedi.

CHP’NİN ÖNERİSİ

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun’un önergesinde; erken emeklilik, SGK primleri ve vergi ödemelerinde kolaylık, ucuz kağıt tedariki, resmi ilanlarda eşitlik ve reklam tarifelerinde artış gibi öneriler yer alıyordu.

Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun TGK’nın yerel basın raporundaki verilere dayanarak sunduğu önergesinde şu görüşlere yer verdi;

“Demokrasimizin dördüncü gücü olan medya, bugün hem ekonomik hem fikir-düşünce özgürlüğü açısından büyük bir darboğazda bulunmaktadır. Basın kurumları, giderek küçülmektedir. Şu anda 10 binin üzerinde gazeteci işsiz kalmıştır.

Türkiye, kâğıdın yanı sıra, boya, kalıp gibi diğer gazete girdilerinde de dışa bağımlı hale gelmiştir. Ekonomik durgunluk nedeni ile işletmeler, reklam harcamalarını kısmış, bu da gazetelerin reklam ve satış gelirlerini büyük ölçüde düşürmüştür.

Resmi ilan tarifelerinde iki yıla aşkın süredir artış yapılmaması, basının mağduriyetini arttırmıştır. İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması yönünde düzenleme yapılacağı yönündeki duyumlar, endişe yaratmaktadır. Böyle bir düzenleme, yerel ve ulusal tüm gazetelerin can suyunu kesecektir.

Basının başta mali olmak üzere yaşadığı sıkıntıların tüm boyutları ile incelenerek, Acil Destek Paketi geliştirilmesi için İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun araştırılmasını istiyoruz.”

İYİ PARTİ’NİN ÖNERGESİ

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, TBMM’ye verdiği soru önergesinde, “Yerel basının gelişmiş olması ve güçlenmesi, yerel iletişimi arttırmakta, bu iletişim yerel yönetimi etkilemekte, bu da yerel demokrasinin, yerel demokratik yönetimin güçlenmesine ve halk tarafından benimsenmesine yardımcı olmaktadır” dedi.

Bahşi, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de yerel basının sorunları, yaygın basının sorunlarına, birçok yönde benzer özellikler göstermektedir. Gazete okuma oranının düşük olması, halkın isteklerine cevap verilmemesi, yetersiz tirajlar, teknolojilerden akılcı bir biçimde yararlanılamaması, niteliksiz işçi çalıştırılması, çalışanların eğitimine önem verilmemesi, satışı arttırmak için içerik iyileştirmesi yerine magazin haberlerinden ve promosyon kampanyalarından medet umulması, günümüzde yerel basının da gelişmesini, iyileşmesini önleyen temel etkenlerdir. Buna devlet kurum ve kuruluşlarının yerel basına yönelik ilgi eksikliği eklenince, yerel basın yıllardır, kendisine değer verilmeyen, ciddiye alınmayan, sorunlarına çözüm üretilmeyen bir konumda kalmıştır.

Buna göre;

1- Yerel basınımız ayakta, hatta hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Hükümet olarak yerel basınımızın problemlerini çözmeye yönelik ne gibi tedbirler almaktasınız?

2-Yerel yazılı ve görsel basın, imkânsızlıklar sebebiyle teknik alandaki gelişmelere ayak uyduramamaktadırlar. Çünkü son derece kısıtlı, kendi imkânlarıyla yayınlarını sürdürme gayreti içindedirler. Basın için Acil Destek Paketi çıkarmayı düşünüyor musunuz?

3-Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeleri günümüz koşulları göz önüne alınarak değiştirmek için bir çalışmanız var mıdır?

4-Yazılı basın, radyo televizyonlar ile internet mecrasını bir bütün olarak ele alan, Düzenleme-Denetleme-Destekleme ayaklarını içeren bir sistem kurmak için bir çalışmanız var mıdır?

5-Basın Kartları Yönetmeliği’nin aksayan yönlerini, sektörün de görüşleri alınmak sureti ile gidermeyi düşünüyor musunuz?

6- Bir yılı aşkın süredir basın kartı alma hakkına sahip oldukları halde alamayan meslek üyelerinin haklarının iadesini sağlamak için bir çalışmanız var mıdır?”

MHP’Lİ AKÇAY’IN KONUŞMASI

Basın sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili olarak TBMM Genel Kurulunda konuşan MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, “Resmi ilan alan gazetelere “borcu yoktur.” yazısı alma şartı getirilmiştir. Bu nedenle çok sayıda yerel gazete resmi ilan alamamaktadır. Buna yönelik yeni bir düzenleme yapılmalıdır.” dedi.

Yargı ilanlarının gazetelerde yayınlanmaya devam etmesi gerektiğini söyleyen MHP’li Akçay, “  Gazetelere resmî ilan dağıtan Basın İlan Kurumunun gelirlerinin yaklaşık yüzde 60’ı yargı ilanlarından oluşmaktadır. Yargı ilanlarının gazetelerde yayınlanmamasına yönelik düzenleme yapılması gündemdedir. Bu yönde bir düzenleme yapılması Basın İlan Kurumunun ve resmî ilan alan yüzlerce gazetenin kapanmasına ve binlerce gazetecinin işsiz kalmasına yol açacaktır.” dedi.

Basın sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili TBMM Genel Kurulunda konuşma yapan MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, “Başta yerel basın olmak üzere basın sektörü zor günler geçirmektedir. Basın İlan Kurumu’ndan resmi ilan 1.075 gazete vardır. Bunların sadece 36’sı ulusal gazetedir. Bu gazetelerin asgari kadrolarında hâlen 7.593’ü fikir işçisi olmak üzere dağıtım, baskı, büro işçileriyle birlikte yaklaşık 15 binden fazla kişi istihdam edilmektedir.” dedi.

Gazetelerin en önemli gelir kaynaklarının resmi ilanlar olduğunu söyleyen MHP’li Akçay “Gazetelerin en önemli gelir kaynakları resmî ilanlardır. Gazetelerin resmî ilan alabilmesi için yaklaşık iki yıl önce  “borcu yoktur.” yazısı alması şartı getirilmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu uygulama genelgeyle 2 kez ertelenmiştir. Ancak 1 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla bu süre dolmuş ve yeni bir erteleme yapılmamıştır. Erteleme yapılmaması nedeniyle başta yerel gazeteler olmak üzere yüzlerce gazete resmî ilan alamamaktadır. Buna yönelik yeni bir düzenleme yapılması gerekmektedir.” dedi.

Basın İlan Kurumunun en önemli gelirlerinden birinin yargı ilanları olduğunu söyleyen MHP’li Akçay “Gazetelere resmî ilan dağıtan Basın İlan Kurumu’nun gelirlerinin yaklaşık yüzde 60’ı başta icra ilanları olmak üzere yargı ilanlarından oluşmaktadır. Yargı ilanlarının gazetelerde yayınlanmamasına yönelik bir düzenleme yapılması Basın İlan Kurumu’nun ve resmî ilan alan yüzlerce gazetenin kapanmasına ve binlerce gazetecinin işsiz kalmasına yol açacaktır.” dedi.

Maddi sıkıntılar yaşayan yerel basının sorunlarının çözülmesi gerektiğini söyleyen MHP’li Akçay, “Maddi sıkıntılar yaşayan yerel yazılı basın için enerji tarifelerinde düzenlemeler yapılmalıdır. Kâğıt, kalıp, boya gibi sarf malzemesi desteği artırılmalıdır. Telif ücretleri konusunda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Ayrıca, gazetelerin resmî ilan alma şartları hafifletilmeli ve yargı ilanları gazetelerde yayımlanmaya devam edilmelidir.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 07 Ekim 2019 15:12

08 Ekim 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

08 Ekim 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediye meclis salonunda düzenlenen toplantı ile mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

 

Burdur Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ve Başkan Ercengiz’in başkanlık yaptığı toplantıya Başkan Yardımcısı Ali Say, birim müdürleri ve muhtarlar katıldı. Düzenlenen toplantıda kent merkezindeki mahallelerden gelen talep ve şikayetlerin durum tespiti yapılarak, öncelikli ihtiyaçlar doğrultusunda uygulanacak çalışmalar görüşüldü.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediye meclis salonunda düzenlenen toplantı ile mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

Burdur Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ve Başkan Ercengiz’in başkanlık yaptığı toplantıya Başkan Yardımcısı Ali Say, birim müdürleri ve muhtarlar katıldı. Düzenlenen toplantıda kent merkezindeki mahallelerden gelen talep ve şikayetlerin durum tespiti yapılarak, öncelikli ihtiyaçlar doğrultusunda uygulanacak çalışmalar görüşüldü.

Toplantıda yaptığı konuşmada her zaman olduğu gibi, bundan sonraki süreçte de yine karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak,  kenti birlikte yönetmeye devam edeceklerine vurgu yapan Başkan Ercengiz;

“ Mahallelerimizde eksik neyse biz bunu çalışanlarımız, başkan yardımcılarımızla birlikte değerlendiriyoruz. Fakat yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı sürdürebilmemiz için yeterli kaynaklarımız maalesef kısıtlı. İller Bankası’ndan Mayıs ayında 4 milyon liralık bir asfalt kredisi talebinde bulunduk,  bu güne kadar karşılığını alamadık. Kredimizin değerlendirildiği yönünde bir bilgi geldi. Özellikle Bağlar Mahallesi, Emek Mahallesi, Fevzi Çakmak, Hızırilyas, Armağan İlci Mahallelerinde, düzenlemesi gereken alanlar vardı.  Bir taraftan yol yapıyoruz,- bir taraftan da alt yapı çalışmaları tamamlıyoruz, sonrasında asfaltımızı döküp, vatandaşımızı kışın yağmurdan çamurdan kurtarmak istiyorduk. Temmuzun 15’ine kadar bekledik, ancak asfalt kredisi ile ilgili bir yanıt alamadık. Meclisimizden genel bir kredi için yetki aldık, ancak bunla ilgili de olumlu bir yanıt alamadık ne yazık ki, sadece asfalt kredisi değil derdimiz. Şuan daralan ekonomi içersinde belediyemizin tahsilatları %65’lere geriledi ve inşaat sektöründeki hızlı düşüşün neticesinde, ruhsat ve iskan harçlarının oldukça düşük seyretmesi nedeniyle şuan Burdur Belediyesi olarak biz rutini ancak sürdürebiliyoruz. Gerekçesi de şu 8 Milyonluk bir otogar onarımı, 4 milyon liralık Bedesten Çarşısı tamiratı bize 12 Milyon liralık bir ekstra bir yük yükledi. Ama yapılması gerekiyordu ve yaptık. Özellikle alt yapı yatırımları ile ilgili planlarımız biraz geç de olsa belli bir sürece girdi. Elimizden geldiğince kaynaklarımızı doğru ve etkin kullanarak Burdur halkına hizmet veremeye hep birlikte devam edeceğiz. “ dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Gazeteciler Cemiyeti ve ildeki basın mensuplarıyla bir araya gelen BUTSO, yönetimi ‘Burdur’u Düşünüyorum, Burdur’u Konuşuyorum’ ve ‘Burdur’da Basın Mensubu Olmak’ konularında istişarelerde bulundu. 

 

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Yardım ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Ali Daldal ve Hakan Yoran ile Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve Cemiyet üyeleri örnek bir inovasyon çalışmasına imza attı. 

Burdur’un sorunlarına ve ekonomik olarak kalkınmasına ışık tutacak bir çalıştay hazırlıklarını devam ettiren BUTSO, söz konusu çalıştaya zemin hazırlamak ve basın mensuplarının görüşlerini almak üzere toplantı düzenledi. Karşılıklı samimi bir ortamda gerçekleşentoplantıda görüş alışverişinde bulunuldu. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, BUTSO yönetim kurulu olarak Burdur’da ve tüm yurtta vatandaşların haber alma kaynağı olan basının önemli olduğuna inandıklarını ve Burdur’un ekonomik kalkınması hedefli düzenleyecekleri çalıştay öncesinde basın mensuplarının da görüşlerini almak istediklerini belirtti. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve Anadolu basınının karşılaştığı genel sorunlar hakkında değerlendirme yaptıktan sonra Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın basın mensuplarına yaklaşımı hakkındaki memnuniyetini ifade etti. Toplantı her bir basın mensubunun görüş ve önerilerini dile getirmesinin ardından sona erdi.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik basınla bir araya geldiği toplantıda yaptığı açılış konuşmasında;

“Bir araya gelme sebebimiz, ‘Burdur’u düşünüyor, Burdur’u konuşuyoruz’ başlıklı bir çalışma başlattık. Bunun ilk ayağı olarak dedik ki değerli basın mensupları biz anlatıyoruz, söylüyoruz, onlar sağ olsunlar yazıp çiziyor, kamuoyunda bizim aramızda köprü vazifesi görüyorlar. Bir akşamda birlikte olalım, biz onlara soralım, onlar konuşsun. Onları dinleyelim. Bizim görmediğimiz, bizim farkında olmadığımız sorunlar varsa bu sorunları bir rapor haline getirip, inşallah kısa süre içerisinde bunu ‘Çalıştay’ haline getirip ilin yetkililerini de toplayarak bu sorunları tekrar masaya yatırmak istiyoruz. İki gündem maddemiz var. Biri Burdur’un sorunlarıyla ilgili biz sizlere sormak istiyoruz. İkincisi de bundan 1 ay önce basının sıkıntılarıyla ilgili  BUTSO olarak sizlerin bu şehre neler kattığınızın farkında olan bir kurumuz. BUTSO olarak basının bizim için ne ifade ettiği biliyoruz. Elimizden geldiğince yıllardır sizlere destek olmaya çalışıyoruz. İlk göreve geldiğimde Burdur merkezde yerel gazete sayısı 4’tü, 3’e düştü. Şimdi internet gazeteciliği gelişti. Onların haber ayağıyla ilimizdeki çalışmaları kamuoyuyla paylaşma fırsatı oldu. Hem de radyomuzla aktarmaya çalışıyoruz. Burada yaşanan sorunlara da bizim ilgisiz, alakasız kalmamız söz konusu değildi. (BGC) Başkanımız bununla ilgili bize teşekkür konuşması yaptı. Başkanımıza da kurumum adına teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Tabii bu manada sizlerin bizlerden farklı beklentileri varsa bu beklentilere de cevap verebilmek için bugün bunları bu ortamda konuşmak istiyoruz.  Burdur’un sorunlarını yıllardır paylaşıyoruz. Çoğu sorunlar belki çözüme ulaştı. Ama çözüme ulaşmayan, birçok sorun beklemede devam ediyor. Bu çalıştayda yapmak istediğimiz de şu; dar çerçeveli tutup, yetkililerden çözülmeyen bu sorunları bir takvime bağlanıp karar aşamasında bize bir söz verilmesini istiyoruz.

Herkesin söz vermesini istiyoruz

Neden bunlar yapılmıyor, bunların nedenlerini ortaya koyup, biz üzerimize düşen görev varsa biz yapalım, siyasilerin üzerine düşen görev varsa siyasiler yapsın. Belediyemize düşen varsa belediyemiz yapsın. Bu sorun nerede tıkanıyorsa o tıkanan yeri açalım ve yolumuza devam edelim. Bununla ilgili kurum yetkililerine, bu siyasi olabilir, belediye olabilir, sivil toplum örgütleri olabilir. Herkesin bir söz vermesini istiyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmada inşallah ilimiz, ülkemiz için hayırlı olur” dedi.

KOSGEB reklam desteği vermeli

Burdur’un turizmde var olacağının altını çizen BGC Başkanı Kürşat Tuncel, “Turizm meselesi bir BUTSO, bir Valiliğin üzerine yıkmakla geçiştirilebilecek bir olay değil. Sabır isteyen tanıtımdan tutun her sektörün üzerinde görevi olan bir sektörden bahsediyoruz. Basında sektöründe yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi daha yüksek fiyata icra ilanlarının ‘yaygın basın’da yayımlanması. Yüksek icra ilanlarının yerel basında da yayınlanmasını istiyoruz. İlan ve reklamların  az olması nedeniyle birçok sıkıntı yaşıyoruz. KOSGEB’in reklam desteği vermesini istiyoruz.”dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 07 Ekim 2019 10:14

5 Ekim 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

5 Ekim 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Pazartesi, 07 Ekim 2019 10:14

07 Ekim 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

07 Ekim 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
No Internet Connection