Okul Kantinleri ve Çocuk Beslenmesi - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Okul Kantinleri ve Çocuk Beslenmesi

Çocuklarımız her şeyimiz,
Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda büyümeleri, sağlıklı gıdaları tüketmeleri, en önemli vazgeçilmezlerimizdendir.

Çocuklarımızı kendi hallerine bıraktığımız zaman okul kantinlerinden ya da marketlerden, reklamların esiri olarak, ya da arkadaşlarından gördüğü sağlıkları için çok da elverişli olmayan, albenisi güzel, renkli, gösterişli ürünlerin peşinden koşarlar.
Henüz gelişme döneminde olan bu çocuklarımızın, çoğu sağlıksız olan bu ürünlerle dengesiz beslenirler. Aslında beslenme demek de biraz yanlış olacaktır.
Çocuklarımızı okullarına gönderdiğimiz zaman, okuldaki kantinler ilgilerini çekmekte ihtiyacı olan da, olmayan da mutlaka bu kantine uğramaktadır.
Pekâlâ, ebeveynler olarak çocuklarımızı kontrol edebilme mekanizmamız var mı?
Arada kontrol edebilme şansımız var. Ama sürekli kontrol şansımız yok!
En doğru olan; çocuklarımıza evde kahvaltılarını hazırlayıp, okula göndermek, çantalarına da mevsim meyvelerinden koyarak sağlıksız atıştırmalıkların önüne geçmek, öğünlü yemek alışkanlıklarını kazandırmaktır.
Ancak, çoğu anne-babalar çalışıyor. İşleri gereği erken saatlerde evden kahvaltı yapamadan çıkmak zorunda kalıyorlar.
Bu nedenle çocuklar için okul kantinleri bir kurtarıcı oluyor.
Ancak okul kantinlerinin sağlığa uygunluk ve gıdalarla ilgili sorunlar ortaya çıkabiliyor.
Okul kantinlerini kontrol edecek yönetmelikler var, denetleyici birimler var, okullarda bu konuda yetki verilmiş öğretmenler var.
Ancak konunun gerçek anlamda uzmanları ne kadar sıklıkla ve ne kadar etkin kontrol edebilecekleri konusunda ne diyebiliriz? Ülkemizde özellikle büyükşehirlerde binlerce okul nasıl etkin denetlenebilir?
Okul Kantinleriyle ilgili çeşitli düzenlemelerin de olduğunu biliyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığının, genelgelerle, okul kantinlerindeki yiyecek ve içeceklere düzenlemeler getirmektedir.
Geçen yıllarda gazlı içeceklere yasak getiren MEB, bu yıl da çikolata, kek, dondurma vb. ürünlere satış yasağı getiriyor.
Enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler, kolalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecek, aromalı şurup, aromalı içecek tozu, aromalı su, meyveli içecek, meyveli içecek tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri, sporcu suları, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi gibi uzun bir liste okullarda satışı uygun olmayan gıda ve içecekler içerisinde yer alıyor.
Buna karşın,
Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, Kuruyemişler, İçme suyu, Süt, Taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, Yoğurt, Ayran, Günlük haşlanmış yumurta, kurutulmuş meyveler,Tam buğday ekmeği, karışık tahıllı ekmek vb.,yağ eklenmemiş sandviçler, peynir, Doğal mineralli su, Şekersiz sakızlar satışı uygun gıdalar olarak tanımlanmıştır.
Hazır ambalajlı gıdalar ile sandviçler ve satışı yapılan diğer bütün gıdalar, "Türk Gıda Kodeksi Gıda İle Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliği" ve "Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği" ne uygun şekilde hazırlanmış ve ambalajlanmış olmaları gerekmektedir.
Ayrıca günlük kalori miktarları, yağ oranları, şeker miktarları da belirlenmiş.
Çocuklarımızı bilgilendirmek açısından, ebeveynler olarak, tüm bunların bilincinde olmak zorundayız. Böylelikle çocuklarımıza iyi örnekler olalım.
Çocuklarımız ve sağlığımızdan önemli başka ne önemli olabilir ki!
Yeni öğretim yılında, tüm öğrencilere sağlıklı ve başarılı güzel bir öğretim yılı diliyorum.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)
Bu kategorideki diğerleri: « Erkeklerin ömrü daha kısa

Yorum yapın

No Internet Connection