Aynı anda hem oruçlu hem de diyette olmak mümkün

Diyette olup Ramazan'da oruç tutmak isteyen birçok kişi bu ayın kilo vermek için bir fırsat olduğunu düşünüyor.

Oysa ki uzmanlar uyarıyor; yaz aylarına denk gelen Ramazan ayındaki uzun oruç süreleri, sıcaklıkların yüksek olması, çok uzun süren açlık ve susuzluğun yanı sıra gerçekleştirilen aktivitelerin de iyice azalması insan metabolizmasını yavaşlatıyor, bunun sonucunda da kilo alınabiliyor. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, diyet yapanların Ramazan ayı süresince beslenme tercihlerine dikkat ederek kilo vermeye devam edebileceklerinin altını çiziyor. Dyt. Akgül diyet yapanlara özel Ramazan önerilerinde bulundu.
Sahuru atlayarak kilo vermek mümkün değil
Kilo kontrolünü sağlamak ve devam ettirmek için Ramazandaki en önemli öğün olan sahuru atlamayın.
Sahurda hafif yiyecekler tercih edin
Sahurda tercih edebileceğiniz belki de en güzel iki besin yumurta ve yulaf ezmesidir. Yumurta en kaliteli protein kaynaklarından birisidir ve sizi oruç boyunca tok tutar. Yulaf ezmesi de içerisindeki posa ile sindirim sisteminize yardımcı olurken diğer tahıl gevreklerine göre daha fazla protein içerir ve o da uzun süre tokluk hissi sağlar.
İftarınızı çorbayla açın
İftarınızda ilk olarak hafif, kremasız çorbaları tercih edin. Ana yemeğinize 15-20 dk. sonra başlayın.
İftar ile sahur arasında 2 litre su tüketin
Çay, kahve gibi içecekleri fazla tüketmeyin. Onların yerine, hem metabolizmanızın hızlanmasına hem de kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olacak 2 fincan tarçınlı-karanfilli yeşil çayı deneyin.
Fazla tuzlu yiyeceklerden kaçının
Tütsülenmiş yiyeceklerden, kızartmalardan, tuzlu ve çok baharatlı gıdalardan kaçının. Fazla tuz tüketimi vücudunuzda ödemlere de neden oluyor.
Ramazan pidesine dikkat!
Görünümü iştah açan taze ramazan pidelerinin yerine tam buğday, çavdar veya çok tahıllı ekmekleri tercih ederek sindirim sisteminize destek olun.
Ara öğünlerde meyve tüketin
İftar ve sahur arasında mutlaka 2 ara öğün daha yapın. Ancak bu öğünlerde kalori oranı yüksek gıdalardan olabildiğince kaçının. İftardan 2 saat sonra meyve tüketerek ara öğün yapabilirsiniz. Bir diğer ara öğünde 10 adet kavrulmamış badem yiyebilirsiniz. Sağlıklı yağlar içermesi, protein ve lif içeriği ile kilo vermenize yardımcı olacaktır.
Ramazan tatlılarını abartmayın
Haftada 3 kereden fazla tatlı tercih etmeyin ve tatlılarınızın üzerine biraz tarçın ekleyin. Tatlılarınız mümkünse nispeten daha hafif olan sütlü tatlılar olsun.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection