Yeşilova'da Yeşilova Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Abdullah Kural günümüzün önemli sorunlarından birisi olan obeziteye karşı farkındalık oluşturulması çalışması yürüttüklerini açıkladı;

Yeşilova Toplum Sağlığı Eğitim Hemşiresi Serpil Demirel yürütülen çalışmaya katılan kursiyerlere, sağlıklı beslenme, yürüyüş ve sportif faaliyetlerin yer aldığı obeziteden kurtulma yolları hakkında bilgi verdi.
Serpil Demirel,obezitenin oluşması ve kişilerde meydana getirdiği sorunlar hakkında yaptığı açıklamada, "Günlük hayatımızda vazgeçemediğimiz otomobiller ve diğer teknolojik gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketlerimizi önemli ölçüde kısıtlayarak obeziteye neden oluyor,sağlıklı bir hayat sürdürmek için, besinlerle alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Besinlerle günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerjinin vucutta yağ olarak depolanması suretiyle obezite oluşmakta ve bu durum kişinin yaşam kalitesini ve yaşam süresini olumsuz yönde etkiliyor. Günümüzde obezite, çocukluk çağının da en sık görülen kronik hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Çocukluk çağı obezitesinin yetişkinlik obezitesine yol açtığı ve pek çok kronik hastalık için zemin oluşturduğundan, obezite ile mücadeleye çocukluk çağında başlanması gerekiyor" Dedi.
Bilgilendirme sonrası yapılan yürüyüşle sokaktaki vatandaşlar da bilgilendirildi.
(Yavuzkan Akdoğan)

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection