Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Burdur Gazetesi

Burdur Gazetesi

Web sitesi adresi: http://www.burdurgazetesi.com

22 Mart 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Ak Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Yeni Küçük Sanayi’de düzenlenen öğle yemeğinde esnaflarla bir araya geldi. Yeni Sanayi Düğün Salonu’nda esnaflara hitap eden Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt için destek istedi. Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’ta katılımcılara seslenerek, 31 Mart yerel seçimlerinde Burdur için hazırladığı projelerini tanıttı. Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’da Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un proje tanıtımının ardından yaptığı konuşmasında, Burdur’un sorunlarını yakından takip ettiğini ve turistik değerlerinin dünya kamuoyuna tanıtılması için önemli gayretler gösterdiğini hatırlattı.

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş konuşmasında;

“Burdur’da neye ihtiyaç var, ben bunların hepsini biliyorum. Burdur’u siyasi hayatım boyuncada yakınen takip ediyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde Deniz Kurt kardeşimizi Burdur Belediye Başkanı olmasıyla birlikte hem milletvekillerimiz hem belediye başkanımız hem de bizle beraber hep birlikte Burdur’un daha ileriye gitmesi için var gücümüzle çalışacağız. Deniz Kurt’un projelerine gelince inşallah bu projelerin hepsini gerçekleştirmek nasip olur. Bu projeler, Burdur’un çağ atlamasına vesile olur. Deniz Kurt’u şimdiden tebrik ediyor, başarılarını da alkışlıyorum. 

Burdur’un şöyle bir talihsizliği de var. 2014 yılında mevcut belediye başkanı arkadaşımız 40 proje vaad etmiş, bunlardan sadece 4 tanesini gerçekleştirmiştir. Yani 36 tanesi raflarda duruyor. İnşallah önümüzdeki dönemde, Deniz Kurt yapacağı bu projelerle birlikte Burdur’un çehresinin değişeceğini hep beraber göreceğiz. 

Nevruz yeni bir yılın başlangıcı

Bugün 21 Mart Nevruz. Nevruz yeni bir yılın başlangıcı, insanın yeniden uyanışı, ruhunun yeniden bir bahar gelişiyle birlikte ayağa kalkması. 

Bugün burada siz değerli esnaf kardeşlerimin karşısında alınteri ile helal rızık kazanma peşinde olan siz esnaf kardeşlerimizin karşısında olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Burda birtakım sıkıntılarınızın olduğunu biliyoruz. Yıllardır devam eden sorunlarınızı çözen yine Ak Parti oldu değil mi?  

Burdur’a 16 yılda 9 milyarlık yatırım yapıldı

Burdur’daki yapılan hizmetleri çok yakından bilen birisiyim. Bunları uzun uzun anlatacak değilim. Önümüzdeki dönemde de çok güzel hizmetlerin yapılması için gayret edeceğiz. 475 yataklı devlet hastanesi, hastalarımıza bakmakla kalmayacak aynı zamanda üniversite hastanesi olarak, bir araştırma hastanesi olacak ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerin yetişmesi için bir merkez haline gelecek. İnşallah yapımına başlanacak olan Burdur Devlet Hastanesi’nin Burdur’a hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 

MAKÜ, bugün aşağı yukarı 34 bin öğrencisiyle Anadolu’daki orta ölçekli güzel üniversitelerden birisidir. Çok başarılı bir öğretmen arkadaşımız var. Çok başarılı oldu. Üniversitenin merkeze uzak olmasına rağmen şehirle bütünleştirdi. Özellikle tarım ve hayvancılıkta, süt ürünlerinin geliştirilmesinde MAKÜ’nün çok büyük etkisi olacak. Yine aynı şekilde lavanta yetiştiriciliği ve farklı alanlardaki sebze meyve yetiştiriciliğiyle ilgili üniversite çalışmalarını sürdürüyor. Aşağı yukarı Burdur’un her yerinde Meslek Yüksekokulları var. Üniversite Burdur’la birlikte yükseliyor, Burdur’da üniversiteyle birlikte inşallah daha ileriye gidecek. Ayrıca kültür ve turizm alanında da Burdur’un önemli bir şehir haline gelmesi için Kültür ve Turizm Bakanı’yken Kibyra ve Sagalassos Antik Kenteleri başta olmak üzere Burdur’un turistik değerlerini dünya kamuoyuna tanıtılması için önemli bir gayreti ortaya koyduk. 

Burdur’un en önemli meselelerinden birisi kentsel dönüşüm

Bozkurt Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm için düğmeye basılmış, firmaya da bu kentsel dönüşüm işi teslim edilmiştir. Aynı şekilde önümüzdeki dönemde Manastır Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüme de hızla başlayıp, devam edeceğini sizlerle paylaşmak isterim.”dedi. 

“Burdur Gölü’nün hızla kurumasına ve mutlaka kurtarılması gerektiğine dikkat çeken Genel Başkanvekili Kurtulmuş;

Burdur’un önemli meselelerinden birisi de Burdur Gölü kuruyor. Bununla ilgili olarakta Menderes Irmagı’nın Eldere Göleti’nden gelen bir kolu senede 2-3 ay Burdur Gölü’ne akıtılarak Burdur Gölü’nün kurumasının önüne geçilecek. Bununla ilgili Sayın Veysel Eroğlu Bakanken çalışmalar başlatıldı. Cumhurbaşkanımız Burdur mitinginde de bunları ifade etti. Bu ülkenin zenginlikleri arttıkça Ak Parti Hükümeti olarak bu zenginlikeri Türkiye’nin her yerine yayacağımız gibi Burdur’un güzelliklerine güzellik, zenginlik katmaya devam edeceğiz. 

El birliğiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz

Belediye Başkan Adayı’mız Deniz Kurt, belediye başkanı olduktan sonra Burdur’un bütün bu işlerini birinci derecede takip edecek. Bir seçime gidiyoruz. İnşallah bu seçim Türkiye demokrasisi bakımından fevkalede güzel bir sonuç ortaya koyacak. Türkiye’nin önünü kesmek isteyenlere millet sandıkta cevaplarını verecek. Biz MHP ve Ak Parti Burdur merkezinde Cumhur İttifakı yapıyoruz. İnşallah burada çok başarılı bir sonuç elde edeceğiz.  Cumhur İttifakı’nın ana fikri mili bekayı korumaktır. Milli beka denildiği zaman şunu kastediyoruz. Türkiye’ye bir şekilde tuzak kurmak isteyenlerin hesaplarına karşı dimdik durmak. Bizim görev felsefemizde beka iki kanatlı bir meseledir. Barış zamanında kanının son damlasına kadar, bayrağımızın şeerefini yeşertmek, milletimizin gücünü artırmak, ekonomik olarak daha üretken olmak için gücümüzün son damlasına kadar çalışmaktır. Allah’ın izniyle bu beka meselesine hep birlkte sahip çıkacağız. Birileri diyor ki ‘ne bekası belediye başkanı seçiyoruz.’ Belediye başkanı seçiyoruz ama malesef karşımızda ittifaka baktığımız zaman bu itttifakın ana fikrinin ne olduğunu çok rahat bir şekilde görüyoruz.3 değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Orman İşletme Müdürlüğü’nce Orman Haftası ve 21 Mart Dünya Ormancılık Günü’nde vatandaşlara 5500 fidan dağıtıldı.

Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz’ın da katıldığı etkinlikte, Orman İşletme Müdürlüğü binası önünde  ceviz, badem, lavanta, akasya, sedir ve karaçam fidanları ücretsiz olarak dağıtıldı.   

Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun 180. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada;

“Bugün burada 5500 fidanımızı vatandaşlarımıza ücretsiz olarak veriyoruz. 1971 yılından bu yana 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve bu haftanın içerisinde olduğu haftayı da Orman Haftası olarak kutluyoruz. Orman Haftası’nda çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Okullarda tiyatro gösterileri, eğitimler gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz çarşamba günüde Orman Genel Müdürlüğü’müzün 180. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yürüyüş ve fidan dikimi etkinliği gerçekleştirdik. Bugünde burada vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ceviz, badem, lavanta, akasya, sedir ve karaçam gibi fidan türlerini ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Bugün bizim diğer programlarımız içerisinde okullarda tiyatro gösterileri yer alıyor. Toplam 12 tane okulumuzda Ankara’dan getirdiğimiz tiyatro grubu, ormanların korunması noktasında öğrencilere tiyatro gösterilerini sunacaklar.” dedi.

Hatice Dursun

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İzzet Akbulut 19 Mart Çarşamba günü Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker ve Yönetim kadroları ile birlikte Ağlasun CHP Belediye Başkan Adayı Fevzi Kasap’ın düzenlediği konsere katıldılar.

 

CHP İl Başkanı Akbulut vatandaşlar ile yaptığı konuşmada;

 “Bizler Burdur’umuzu karış karış geziyor, vatandaşın sorunlarını dinliyor çözümler bulmaya çalışıyoruz. Aday çıkardığımız tüm ilçe ve beldelerde iddialıyız ve kazanacağız. AKP Milletvekilleri her ne kadar yaptıkları seçim çalışmalarında konuyu ülke bekasına getirmeye çalışsalar da ne bizim ne de vatandaşımızın sorduğu ekonomik sorulara cevap veremez konumdalar. Ülke de ve Burdur’umuz da ekonomi yangın yeri. Siftah yapamayan esnaf, işten çıkarılan emekçilerimiz, geçinemeyen emeklilerimiz daha size ne sayayım. Bir beka sorunu varsa bu halkımızın, vatandaşımızın geçim bekasıdır.

17 yıldır ülkeyi yöneten AKP ne zaman bir kriz yaşansa topu dış güçler gibi olur olmaz yerlere atmaya çalışıyor. Halkımızın vatandaşımızın 31 Mart yerel seçimlerinde AKP iktidarına iyi bir ders vermeli. Bu gün Emeklilikte Yaşa Takılan yurttaşlarımızı görmezden gelmelerinin ana sebebi İMF ile yaptıkları görüşmelerin neticesidir. Eğer 31 Mart tarihinde vatandaşımız AKP yöneticilerine iyi bir ders vermezse şunu iyi bilmelidir. Seçimlerden hemen sonra yaşanacak ek zamlar, ek vergiler kapıda. Halkımıza yapılan sosyal yardımların kesilmesi konusu gündemde” ifadelerini kullandı.

Ne Varsa Sattılar 

CHP Burdur İl Başkanı Akbulut konuşmasının devamında ise “AKP Hükümeti iktidara geldiği günden bu yana Cumhuriyetimizin kazanımı olan ne varsa sattılar. Özelleştirilmesi sakıncalı olan ne kadar stratejik kurumumuz varsa yabancılara peşkeş çektiler. Her defasında dış güçler dedikleri emperyalist düzen ne istediyse onu yaptılar yapmaya da devam ediyorlar. Ama artık halkımız bu pervasız davranışlarının sonuçlarını görüyor ve AKP’den koşar adımlarla kaçıyorlar. Biz halkımıza, emeklimize, yaşlımıza, kadınlarımıza, gençlerimize güveniyoruz.31 Mart yerel seçimlerinin sonucu Cumhuriyet Halk Partisi için bir zafer olacak ve beka sorunu dedikleri sorun sonsuza kadar çözüme kavuşacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin kurusu partisidir” ifadelerine yer verdi.

İldeki kamu yatırımları ihale süreçleri ve yapımlarının takip edilmesi hakkında yapılan basın açıklamasıyla bilgi verildi;

“İlimizdeki kamu yatırımlarının hazırlık, ihale ve yapım süreçleri Valiliğimiz tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede 20 Mart 2019 tarihi itibariyle İlimizde yürütülen bazı önemli yatırımlara ilişkin bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

1- Burdur Kültür Merkezi Yapımı:

Kültür Merkezi Binasının mevcut inşaatı % 50 seviyesinde olup Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından verilen yetkiye istinaden İl Özel İdaremiz ikmal inşaatı ihalesini 22 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirmiştir. İhale süreci tamamlanarak yüklenici firma 1 Mart 2019 tarihinde sözleşmeye davet edilmiştir. Sözleşme bu hafta içinde imzalanarak en kısa sürede Kültür Merkezi İkmal İnşaatının yapımına başlanacaktır.

2- Burdur Merkez Halk Kütüphanesi Binası İç Düzenleme İşi:

Yapımı tamamlanmış olan Halk Kütüphanesi Binasının iç düzenlemesine ilişkin ihale İl Özel İdaremiz tarafından 8 Mart 2019 tarihinde yapılmıştır. İhale sonuçlanma aşamasındadır.

3- Burdur Merkez Halk Kütüphanesi Binası Malzeme Alım İşi:

Halk Kütüphanesi Binasının donatım malzemelerinin alınması ile ilgili ihale 22 Mart 2019 tarihinde İl Özel İdaremiz tarafından gerçekleştirilecektir.

4- Burdur Merkez Huzurevi Binası Yapım İşi:

İl Merkezimizde yapımı gerçekleştirilecek olan Huzurevi Binasının ihalesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın verdiği yetkiye istinaden İl Özel İdaremiz tarafından 12 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek ve yapım işine başlanılacaktır.

5- Hocabali Hamamı Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi İşi:

Burdur İl Merkezinde bulunan Hocabali Hamamı restorasyon ve çevre düzenlemesi işi Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilmiş, ihale süreci tamamlanarak yer teslimi yapılmıştır. Söz konusu restorasyon ve çevre düzenlemesi işi, mevsim şartlarının elverişli hale gelmesi üzerine, yüklenici firma tarafından bu hafta içinde başlatılmıştır.

6- Burdur Kapalı Yüzme Havuzu Yapım İşi:

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 28.03.2017 tarihinde ikinci ikmal ihalesi yapılan kapalı yüzme havuzunun yapımı tamamlanma aşamasına gelmiş olup Bakanlık tarafından işlemleri sonuçlandırılarak en kısa sürede hizmete sunulacaktır.

7- Çavdır Hükümet Konağı Hizmet Binası Yapım İşi:

Çavdır Hükümet Konağı Hizmet Binasının % 60 seviyesindeki inşaatının ikmal ihalesi İçişleri Bakanlığımızın verdiği yetkiye istinaden İl Özel İdaremiz tarafından 28 Aralık 2018 tarihinde yapılmış ve ihale süreci tamamlanarak 7 Mart 2019 tarihinde yüklenici firma ile sözleşme imzalanmıştır. Mart ayı içerisinde yer teslimi yapılarak inşaata başlanılacaktır.”

Antalya’da 13-17 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Üniversitelerarası Kickboks Şampiyonası’nda şampiyonluk yine MAKÜ’nün oldu.

MAKÜ Kickboks takımı antrönürü Öğr. Gör. Filiz Şahin ile birlikte Türkiye Üniversitelerarası Kickboks Şampiyonasına katılan MAKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Öğretmenliği öğrencisi Zeliha Doğan, K1 Rules’de 56 kg’da; Nazlı Hilal Özbek ise 70 kg’da Türkiye 1.si oldular.

Dünya ve Avrupa Şampiyonunu büyük bir skor farkıyla yenen ve nakavtlarla unutulmaz bir maç izlenmesini sağlayan MAKÜ öğrencileri, bireyselde elde ettikleri şampiyonluğun yanı sıra takım olarak da Türkiye 3.sü oldular. Elde ettikleri başarılardan duydukları mutluluğu ve gururu da dile getirirken çok çalışmanın sonucunu şampiyonlukla görmenin sevincini de yaşadılar.

Geçtiğimiz günlerde bir trafik kazası sonucu yaşamını yitiren, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencisi İrem Su Akkaya’yı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi unumayarak, helva ikramında bulundular.

Aramızdan erken ayrılışı nedeniyle ailesi ve üniversitemizi yasa boğan acı olay sonrası arkadaşları ve fakülte yönetimi İrem Su Akkaya için helva ikramında bulundular.

MAKÜ Cami İmamı Ahmet Candan tarafından dua okunmasıyla başlayan ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleşen helva ikramına Milletvekili Bayram Özçelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar ve Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Latif Gürkan Kaya, Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Geçtigimiz Çarşamba günü, saat 09.34’te merkez üssü Denizli’nin Acıpayam İlçesi olan 5.5 şiddetinde deprem meydana gelmiştir. Deprem İlimizde de hissedilmiştir.

Yeşilova, Gölhisar, Tefenni, Karamanlı ve Çavdır’da AFAD tarafından hasar tespit çalışmalarıyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklama şu şekilde; “Valiliğimiz Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, öncelikle depremin merkez üssü olan Acıpayam İlçesine yakın olan İlçelerimize ön hasar tespitinde bulunmaları amacıyla 2 ekip halinde görevlendirilmiştir.

AFAD Ekiplerimiz Yeşilova İlçesinde Merkez, Horoz, Güney ve Karaköy’de, Gölhisar İlçesinde Yusufça Beldesi ve Çamköy’de, Tefenni İlçesinde Belkaya Köyü’nde, Karamanlı İlçesinde Kılavuzlar Köyü’nde, Çavdır İlçesinde Büyükalan, Küçükalan ve Kayacık Köylerinde sahada inceleme yapmıştır.             

İncelemeler ve muhtarlarla yapılan görüşmeler sonucunda ilçelerimizde herhangi bir büyük hasarın olmadığı, bazı köylerde baca yıkılması/duvar-merdiven çatlakları gibi kısmi maddi hasarların olduğu gözlemlenmiştir.

Yapılan incelemeler doğrultusunda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde 3 grup halinde görevlendirilen hasar tespit ekiplerince yapılan çalışmalar sonucunda;

Karamanlı İlçemiz Kılavuzlar Köyü’nde 1 binanın az hasarlı, 1 binanın orta hasarlı, Gölhisar İlçemiz Yusufça Beldesi’nde boş durumda olan 1 binanın az hasarlı, Çamköy’de 1 binanın orta hasarlı, 2 binanın az hasarlı, Yeşilova İlçemiz Karaköy’de 1 binanın orta hasarlı, 4 binanın az hasarlı, Güney Köyü’nde 1 binanın az hasarlı, Horoz Köyü’nde 1 binanın az hasarlı olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan tespit çalışmalarında İlimizde 10 binada az, 3 binada ise orta derecede olmak üzere toplam 13 binada hasar meydana geldiği tespit edilmiştir.

Yaşanan deprem ile ilgili 112 Acil Çağrı Merkezine vaka ihbarı gelmemiş olup, Valiliğimiz tarafından süreç yakından takip edilmektedir.”

Yamaç Kır Bahçesi'nde muhteşem kahvaltı - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Burdur’un tanınmış simalarından Mustafa Sağlam ve eşi Yonca Sağlam’ın Antalya’nın Çakırlar Mahallesi’nde açtığı Yamaç Kır Bahçesi işletmesiyle kendilerinden söz ettiriyor.

Ağaçlarında sincapların gezdiği, doğal deresinde ördeklerin yüzdüğü Yamaç Kır Bahçesi işletmesi, 15 Haziran 2018 yılında faaliyete girdi. Açık ve kapalı salonlarıyla 250 kişiye hizmet verebilen işletme, Antalya’dan olduğu kadar Burdur’dan da pekçok misafiri konuk ediyor.

Kendine has el yapımı reçelleriyle, çemeninin eşsiz tadıyla, güveçte yumurta ve sucukları, bazlamadan gözlemeye kadar çok çeşitli yelpazesiyle serpme kahvaltı hizmeti sunan Yamaç Kır Bahçesi, kahvaltının yanında “Kendin pişir kendin ye” hizmeti de sunmakta. Ailecek kahvaltı yapmak isteyenlerin uğrak durağı olacak olan Yamaç Kır Bahçesi’nde çocuklar için oyun parkı ve şişme oyun parkı da mevcut.

İşletme sahibi Mustafa Sağlam, gazetemize yaptığı açıklamada, toplu organizasyon, doğum günleri, nişan ve düğün gibi özel gün etkinliklerinin düzenlenebileceği Yamaç Kır Bahçesi’ne, tüm Antalya ve Burdurlu vatandaşları beklediğini dile getirdi.

(Süleyman Taraşlı)

21 Mart 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi