Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Burdur Gazetesi

Burdur Gazetesi

Web sitesi adresi: http://www.burdurgazetesi.com

19 Ağustos 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Burdur  Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, faaliyete  geçirdiği üretim  alanında yıllık 1 milyon  200  bin  bitki  yetiştiriyor. Park  ve Bahçeler Müdürlüğü’nce serada üretilen  mevsimlik bitkiler  park, bahçe, orta kaldırım  ve şehrin muhtelif noktalarına dikiliyor. 

 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince dikilen mevsimlik çiçek ve diğer bitki türleri şehri yeşillendiriyor. Burdur Belediyesi kendi serasında 1 milyon 64 bin mevsimlik çiçek, 103 bin süs bitkisi, ağaç ve ağaçcıklar yetiştiriyor.

Parklara, bahçelere ve refüjlere dikilen çiçekler ve ağaçlar kentimizi renklendiriyor. Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde yetiştirilen çiçeklerin park, bahçelere ve refüjlere dikimini de Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yapıyor. 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü Serası’nda mevsimlik çiçek olarak 1 milyon 64 bin adet hercai menekşe, aslanağzı, petunya, kadife, ateş çiçeği, süs lahanası, lale soğanı, sardunya, kasımpatı, pervane çiçeği yetiştiriliyor. Yıllık 103 bin adet çalı grupları ve ağaççıklar olarakta gül, fıstık çamı, Lübnan sediri, hanımeli, ateş dikeni, kaya sarmaşığı, lavanta, akasya, taflan, mandevilla, meleklerin borusu, kaliforniya güneşi, zakkum gibi süs bitkisi ve ağaç üretimi yapılıyor.

Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ayla Pesen gazetemize yaptığı açıklamada;

“Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesindeki serada yıllık 1 milyon 64 bin mevsimlik çiçek, 103 bin çalı grubu, ağaç ve ağaççıklar yetiştiriyoruz. 

Yetiştirdiğimiz mevsimlik çiçeklerle, çalı gruplarıyla ve ağaççıklarla park, bahçe ve refüjleri yeşillendiriyoruz. Park ve bahçeler haricinde kamu kurumları ve camilerin ihtiyaçları içinde bitki temin ediyoruz. Bütün park, bahçe ve refüjlere dikilen mevsimlik çiçek ve diğer bitikilerin üretimini Park ve Bahçeler Müdürlüğü yapıyor. Çiçek ve ağaç dikimlerinin yanı sıra ağaç budamaları da yapıyoruz. Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Mürülüğü bünyesinde 2 ziraat mühendisi, 1 peyzaj mimarı, 1 peyzaj teknikeri, 1 inşaat teknikeri ve 84 işçi bulunmaktadır.

Yıllık olarak park, bahçe, orta kaldırım ve şehrin muhtelif noktalarına mevsimlik çiçek dikimi 948 bin 880, ağaç dikimi bin 418, çalı bitkisi dikimi ise 22 bin 911 adet.”dedi.

Hatice Dursun

 

Yıkılan Depremevleri Kütüphanesi’nin yerine geçici olarak hizmet veren Gezici Kütüphane, Toki konutları yanında öğrenciler, okurlar ve araştırmacıları ağırlıyor.

Gezici kütüphane, Pazartesi ve Cuma günleri 09.00-16.00 saatleri arasında Bozkurt Mahallesi Toki konutları yanında okurlara hizmet veriyor. 

Depremevleri Kütüphanesi’nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılmasının ardından bölgedeki kütüphane gereksinimi Gezici Kütüphane ile karşılanıyor. Gezici Kütüphane, Toki projesi tamamlanarak yeni Kütüphane binası hizmete girene kadar bölgede okurlara hizmet vermeyi sürdürecek.

Gezici Kütüphane, tıpkı yerleşik kütüphaneler gibi hizmet vermekte. Buradan kütüphane üyeliği açılabilmekte, ödünç kitap alınabilmekte ve içerisindeki her türlü kütüphane hizmetinden yararlanılabilmekte. Gezici Kütüphane’den ödünç alınan kitaplar, tekrar Gezici Kütüphane’ye veya merkez kütüphanesine iade edilebiliyor.

Gezici  Kütüphaneler, yerleşik halk kütüphanelerine erişim imkanı zor olan veya mümkün olmayan vatandaşların kütüphane hizmetinden faydalanabilmeleri amacıyla kurulmaktadır. 

Gezici kütüphaneler toplumdaki okuma alışkanlığını geliştirmeyi, hasta veya engelli vatandaşlar ile toplumdaki hassas gruplara hizmet götürmeyi, okul kütüphanelerinin ve küçük ölçekli araştırma merkezlerinin hizmet kalitelerini yükseltmeyi ve kütüphanelerin toplum nezdindeki tanınırlığını yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Gezici Kütüphane’lerde her kesime uygun güncel koleksiyonlar, eğitici ve öğretici amaçlı kullanılmak üzere LCD televizyon, DVD oynatıcı, internet bağlantısı bulunan dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar, okurlar için tasarlanmış oturma grubu, gezici kütüphane çalışanları için gerekli her türlü araç gereç (mini buzdolabı, su ısıtıcı) bulunmaktadır. Vatandaşların gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebilmeleri, aynı zamanda e-devlet uygulamalarını kullanabilmeleri amaçlanmıştır.

Ülkemizde ilk defa 1963 yılında gezici kütüphane hizmetleri için motorlu taşıt almak üzere bütçe tahsis edilmiş ve sonraki yıllarda minibüs ve otobüs gibi çeşitli araçlarla gezici kütüphane hizmetleri götürülmeye başlanmıştır. 

Mine Kaya

Yeşilova Güney Yolu üzerinde bulunan Sultan Pınarı’nın suyu, Yeşilova Eşeler Yaylası’ndan geliyor. Yıllardır hiç aralıksız akan pınar, sıcak yaz günlerinde buz gibi suyu ile içenleri serinletiyor. Eşeler yaylası yüksekliği ile kışın bol bol kar yağışı alıyor. Aylarca kar örtüsünün kalkmadığı yaylada eriyen karlar, sultan pınarına kadar ulaşan su kaynaklarını besliyor. Salda Kayak tesisleri de Eşeler yaylası alanında bulunmakta.

Kışları İstanbulda yazları Salda Köyünde yaşayan 80 yaşındaki emekli İbrahim Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre; Sultanpınarını besleyen su, Eşeler Yaylası’ndan geliyor. Yaylanın suyunun kaynağı, eşeler yaylasına yağıp, aylarca kalkmayan kar örtüsü. Eşeler Yaylası’ndaki su kaynaklarından çıkan su, Horoz, Salda, Güney, Yeşilova, Kayadibi, Karamanlı, Tefenni’ye  kadar ulaşmakta.

Hasan Türkel

2015 yılında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne atanıp, 2018 yılında görevden alınan Servet Olpak  İdare Makemesi kararıyla göreve döndürüldü.

Servet Olpak’ın 2018 yılında görevden alınmasının ardından, uzun süre İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine bir atama yapılmamış, daha sonra Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu görevlendirilmişti.

Göreve dönmek için İdare Mahkemesine başvuran Servet Olpak, yürütmenin durdurulması talebinde bulunmuş, İdare Mahkemesi yürütmeyi durduran bir karar alarak, Servet Olpak’ın İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine iadesini uygun görmüştü.

3 Yıl boyunca İl Özel İdaresi görevini başarıyla yürüten ve İdare Mahkemesi kararıyla yeniden göreve başlatılan Servet Olpak görevini aynı anlayışla ve başarıyla  yürütüyor.

17 Ağustos 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, halk otobüsleri ücretlendirmelerine ilişkin yapılacak bir yeniliği duyurdu.

Kanal V’de ‘Ali Orhan ile Antalya Gündemi’ programına canlı yayın konuğu olarak katılan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Özel Halk Otobüslerine yapılan zamın ardından toplu taşımada aktarma uygulamasına geçilmesi üzerinde çalışıldığı bilgisini verdi.

Özel Halk Otobüslerine belirli bir zaman dilimi içerisinde 2. kez binişler için fiyat ayarlaması yapılacağını söyleyen Başkan Ercengiz, öğrenci dostu bir kent olmak için çalıştıklarını belirtti.

Mine Kaya

16 Ağustos 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Orhan Akın, 1 Haziran’da yapılan LGS sonuçlarını gazetemize değerlendirdi. 22 Temmuz’da açıklanan LGS yerleştirmelerine göre bazı okullarda yığılma olurken bazı okullarda da kontenjan açığı oluştu. Anadolu liselerindeki bu yığılma sorununa ilişkin Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Orhan Akın, lise çeşitliliğinin azaltılması gerektiği, öğrenci sayısının az olduğu yerlerdeki okulların anadolu lisesine dönüştürülmesi önerisinde bulundu.   

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçları 24 Haziran’da açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre, ülke genelinde geçen  yıl 18 olan 1. sayısı bu yıl 565’e çıkarken Burdur’dan tam puan alarak 1.’liği paylaşan öğrenci sayısında artış olmadı.

1 Haziran’da yapılan LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinde, 2019 yılı ortaöğretim kurumları kontenjanları ve illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayıları yayınlandı. İllerdeki başarı sıralamasına göre Türkiye genelinde önceki yıllarda ilk 10’larda yer alan şehrimiz, geçen yıl 23. sıradaydı, bu yıl ise 26. sırada yer aldı. Bu konu hakkında da görüşlerini dile getiren Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı eğer eğitime çeki düzen verilmezse ‘Gelecek yıl belik de 50. sırada oluşumuzu tartışırız.” görüşünü iletti.  

LGS’nin genel bir değerlendirmesi yapan Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı Orhan Akın;

“LGS tercih sonuçlarına göre artık tercihler yapıldı ve sonuçlar açıklandı. Sonuçlara baktığımız zaman bazı okullarda yığılmalar söz konusu. Fakat bazı okullarında kontenjanların açık kaldığı Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamalarında bunu görüyoruz. Tabi bu kontenjanlarda ve okullara kayıtlarda belirli bir not kotası olmadığı için işte bu kadar diploma notuyla şuraya gider denilmediği için ailelerin tercihleri nedenleriyle yerleştirmeler oluyor. Ailelerde çocuklarını anadolu liselerinde okutmak istiyor. Dolayısıyla belirli bir not kotası olmadığı için aileler hep anadolu liselerini tercih ediyor. Bu yüzden anadolu liselerinde bir yığılma söz konusu. Yığılma olduğu zaman ne gibi bir sonuç ortaya çıkacak? Yığılmanın olduğu yerlerde ikili eğitim söz konusu. Milli Eğitim Bakanlığı artık Türkiye’de içinde bulunduğumuz çağda ikili eğitimin söz konusu olmadığına dair Sayın Ziya Selçuk’un ve diğer bakanların açıklaması var. İstanbul’da ve Ankara’da ikili eğitim yapacaklarını söylemeye başladılar. Artık okul idareleri, milli eğitim müdürlükleri bu tür açıklamalar yapmaya başladılar. Burdur’da durum bu şekilde. Meslek liselerinin kontenjanları boş kalırken malesef şu anda anadolu liselerinde büyük bir yığılma söz konusu. Bu sorun nasıl aşılabilir? Ailelerin bu konuda ne yapması lazım?

Lise çeşitliliği

azaltılmalı

Bir defa bu kadar çok çeşitli bir lise söz konusu olmaması lazım. Spor, güzel sanatlar, fen, sosyal bilimler, temel liseler, anadolu, imam hatip gibi liselerin çeşitliliğini azaltmak lazım. Anadolu liselerindeki bu yığılmalarıda yeni derslikler yaparak veya diğer okullarda yığılma varsa bir başka meslek lisesinde eğer boş sınıflar varsa Sayın Ziya Selçuk’ta milli eğitimlere gönderdiği yazıda Temmuz’un sonuna kadar bu okulları bize bildirin demişti. Bu yerleştirmeler neticesinde öğrenci sayısının az olduğu yerlerdeki okulların anadolu lisesine dönüştürülmesi lazım. 

Burada üç-dört tane problemle karşı karşıyayız. Bir yerde 30 kişilik sınıflar elbette sıkıntılı. 40 ve 50 kişiye çıkarsa bu rakamlar öğrenci sayısı artacak ve öğrenci sayısı arttığı yerde öğretmen sınıfa hakim olamamaya başlayacak. Sınıf yönetimi öyle çok kolay bir şey değil. Öğrenciler kalabalık sınıflarda okumak zorunda kalacaklar. Böylece eğitimin verimliliği düşecek ve tabi öğrenci motivasyonlarıda düşünce de malesef çok düzgün eğitimi yapılamayacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders saatlerinin ve türlerinin düşürülmesine dair çalışmaları var. Liselerde 18-19 çeşit ders var. Mesela Avrupa’daki okullarda stajlarla çocukların kendi yetişeceği alanda öğrenme durumu olacaktır. Tabi LGS yerleştirmelerinin sonucunda belirli okulların kontenjanları boş kalıp, belirli okullarda yığılma olduğu zaman biz bir Türk Eğitim Sen öğretmen sendikası olarak eğitim çalışanlarının sesi olarak orada öğretmen ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Sınıf çoğaldı, öğrenci çoğaldı o okulda ne yapacaksınız? Öğretmen ataması olmadığı zaman da ücretli öğretmen atama durumuna geçecekler. Ücretli öğretmenin olduğu yerde de malesef eğitim kalitesinden ve eğitimin verimliliğinden bahsetmek söz konusu olmayacaktır. Bir an önce Sayın Ziya Selçuk’un talimatları doğrultusunda bu dönüştürülmesi gereken okulların İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hemen dönüştürülmesi lazım. Bazı konularda inat etmemeleri lazım. Okul kontenjanlarını, sayıların ve velilerin tercihlerine bakarak o okulların dönüştürülmelerini de tamamlamaları gerekecektir. Kaldı ki kalabalık sınıflarda hiçbir veli öğrencisini okutmak istemez. Ücretli öğretmenin derse girdiği yerlerde malesef öğrenciler eğitimin veriminden faydalanamayacaktır. Ülkemizde bu kontenjanla alakalı çok ciddi sıkıntılar söz konusudur. Bir an önce bu bahsettiğimiz dönüşümü yapmaları lazımdır. Bir an öncede lise türlerinin azaltılması gerekmektedir. 

Çocukların derslerde öğrendiği şekliyle sınavda karşılaştıkları soru şekli farklıdır. Eğitimin ders sonunda öğrenciye kazandırmaya çalıştığı temel yetenekleri dahi kazandırılmadığı ortaya çıkıyor. Dindar nesilden bahsediliyor. Akademik bilgileri de verememeye başladık. Bir an önce eğitimle alakalı çalan bu zilleri hem eğitim yöneticileri hem yerel yöneticiler hem de okul idarecileri görmek zorundadır. Eğitim Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren çok ciddi bir meseledir. Bu mesele konusunda iktidarda bir an önce bunun önlemini almak zorundadır. 

Tam puan alan

öğrenci sayısı düştü

Burdur’da LGS’de geçen yıl tam puan alan öğrenci sayılarına düşüşler söz konusu. Sınav sonuçlarına baktığımız zaman Burdur malesef 26. sırada. Televizyon programlarında da biz bundan bahsettik. Yetkili temsilcinin sendikanın temsilcisi bunnu böyle olmadığını iddia etsede sonuç ortadadır. Bir an önce Burdur’un eğitim kenti diye isimlendirilen o marka ismini geri alabilmek için milli eğitimin en başından en alt yöneticisine varana kadar bir çeki düzen verilmesi gerekmektedir. Öğretmenleri rahatsız etmememeleri gerekmektedir. Öğretmenlerin özlük hakları konusunda bile yeterli birtakım şeyleri yapmayan milli eğitim müdürlükleri mahkeme sonuçlarıyla hareket etmeye başlamışlardır. Gölhisar’da farklı uygulama yaparken Bucak’ta farklı uygulama yapmaktadırlar hem de adaletten bahsetmektedirler. Ama malesef öğretmenlerde bu ortamda huzursuz olmaktadırlar. Eğitim çalışanlarını rahatsız etmeye kimsenin hakkı yoktur diye ifade etmek gerekir.

Eğitimin ciddi bir mesele olduğunu bahsettik. Veliler, öğrenciler, öğretmenler eğitimin bütün katmanları, bütün paydaşları özellikle sivil toplum örgütleri olarak biz her zaman alanlardayız. Başta Sayın Vali olmak üzere Milli Eğitim Müdürü ve diğer sendikalar sese kulak vermek zorunda ve hiç olmazsa iki ayda bir bir araya gelip bizlerin görüşleriyle eğitim öğretime çeki düzen vermek gerekmektedir. Zamanı geldi diye düşünüyoruz. Yoksa gelecek sene 50. sırayı konuşmak zorunda kalırız.”dedi.    

Hatice Dursun

İlkeli, dürüst ve seviyeli siyaset yapacaklarına vurgu yaparak; “Bundan da ödün vermeyeceğiz. Milletimiz adına sabretmeye ve doğruları söylemeye devam edeceğiz.” Dedi.

 

İyi Parti Bucak İl Başkanı Sefa Sönmez yazılı basın açıklaması yaparak; Bilindiği üzere şahsımın yapmış olduğu yazılı basın bildirisine Burdur Milletvekili Yasin Uğur aynı şekilde cevap vermiştir. Yapmış olduğumuz her açıklamada amacımız yapıcı bir üslupla Bucak’ımızın başta eğitim,sağlık ve alt yapı olmak üzere gelişimine katkıda bulunmaktır. Her ne kadar kabul etmeseler de gerçek budur. Biz milletimizin bizlere tevdi ettiği muhalefet görevini elimizden geldiğince layıkıyla yapmaya çalışıyoruz. Takdir aziz milletimizindir.

İstanbul seçimleri ile yıkıcı siyaset devri bitmiş yapıcı ve yol gösterici siyaset dönemi başlamıştır. Hiç bir zaman şahıs ve kurumları hedef alan hakaret ve rencide edici cümleler ile siyaset yapmamışızdır. Bu bizim temel ilkemiz olup Türk siyasi kültüründe de son dönemler haricinde olan bir davranıştır. Başta Genel Başkanımız ve partili üyelerimiz olmak üzere hatta seçmenlerimize malum siyasi parti yetkilileri ve üyeleri tarafından yapılmadık hakaret atılmayan iftiralar kalmamıştır.Sayın Vekil diyor ki: İYİ PARTİ seçmenine saygısından dolayı cevap vermemiş bana şimdiye kadar.Yenimi aklınıza geldi İYİ PARTİ’ye oy vermiş 11.046 vatandaşımız ve Partimize oy vermek isteyipte iftiralarınızla inandırdığınız vatandaşımıza saygınız!Milletvekili arkadaşın yaptığı mesnetsiz açıklamalara sadece gülüyoruz.Sizde biliyorsunuz ki Artık Millet size inanmıyor,Bizler Milletimize şu sözü verdik;İlkeli,dürüst ve seviyeli siyaset yapacağız.Bundan da ödün vermeyeceğiz.Milletimiz adına sabretmeye ve doğruları söylemeye bizler devam edeceğiz. Şahsım ve dava arkadaşlarım adına yine yol gösterici bir izahatla şunları söylemek istiyorum.

Birincisi şudur; Seçim meydanlarında İlçemizdeki Üniversiteli öğrenci sayısının 10.000 e çıkarılacağı Sayın Vekil arkadaş tarafından bizzat vaad edilmiştir. Ancak bu yıl toplamda 1348 öğrencinin kayıt olduğu yine bizzat Vekil Yasin UĞUR tarafından ifade edilmiştir. Bu rakam dikkate alındığında tüm fakülteler 4 yıllık bile kabul edilse toplam öğrenci sayısı 5 binler civarında olacaktır. Hedefte ki rakamın tutturulma şansı mevcut hali ile yoktur. Altını çizerek söylüyorum ki çözüm önerimiz şudur; Geleceğin meslekleri olarak kabul edilen alanlarda YÖK ile işbirliği yapılarak güncel olan alanlarda bölümlerin açılması gerekmektedir. Buna yoğunlaşmalı ve bu alanda çalışmalar hızlanmalıdır.

İkincisi; Gerçek şudur ki Gölhisar Fen Lisesi Bucak Fen Lisesinden daha fazla öğrenci almaktadır. El insaf ki bu konu da susması ve şapkayı öne eğmesi gerekenler talihsiz bir cevap vererek İlçemiz Adem Tolunay Fen Lisesinin 12 derslikli olduğunu kendileri söylemektedirler.3 şube baz alındığında Ortaöğretimde eğitim süresi de 4 yıl olduğuna göre 12 Şubeli bir proje okulu olarak değerlendirilebileceği ortadadır. Her şube 30 öğrenci almış olsa 3 şube de 90 öğrencinin rahatlıkla eğitim alabileceği basit bir matematik ile tespit edilebilir. Eğer Vekil arkadaş  Gölhisar’ın kontenjanın 90,Bucak’ın 60 olmasını kabulleniyorsa ve gururla söyleyebiliyorlarsa diyecek sözümüz kendilerine yoktur.Zira birkaç puanla,ilgili proje okulunun 60 kontenjanına giremeyen ve 90 olsa idi benim çocuğum da proje okulana girecekti diyen velilerimiz adına takdiri Bucak halkımıza bırakıyorum.

Üçüncü  bir gerçekte Emin Gülmez Ortaokulu ve Oğuzhan İlkokulu ile Cumhuriyet Ortaokuludur.

Emin Gülmez Ortaokul inşasının hemen girişinde inşaat bitim tarihi 23.07.2018 dir.Tarih olmuş Ağustos 2019.Yeni eğitim öğretim yılının açılmasına 1,5 ay kalmıştır.İnşaat kaderine terk edilmiş ve

yaprak kımıldamamaktadır.Konak Mahallesindeki veli kaç yıl daha Toki ye taşınmış durumda ki Emin Gülmez Ortaokuluna öğrencisini gönderecektir.İlköğretim, Anayasamıza göre ücretsizdir.Acaba evleri Hükümet binasının çevresinde olan ya da Ayfer Gök Lisesinin çevresinde olan vatandaşlarımız servis olmadan öğrencilerini Emin Gülmez Ortaokuluna gönderebilecekler midir?

Servis ücreti aylık 180-190 TL olduğu düşünülürse bir yılda 2000 TL eder yaklaşık olarak. Sorum şudur ki; kaç yıl daha bu servis ücretini veliler vermek zorundadır? Aynısını Yunus Emre Mahallesi için de söyleye biliriz. Cumhuriyet Ortaokulu kapatılarak Yunus Emre-Karayavatlar ve çevresi Ayşe Sak Ortaokuluna çocuklarını servissiz nasıl gönderecektir.Bu mahallelerin veli ve çocuklarını rahatlatacak bir çalışma var mıdır?Varsa kamuoyu adına merakla bekliyoruz. 

Oğuzhan İlkokulu daha acı bir durumdadır. Okul boşaltılalı bir yıl olmuş ve bırakın çivi çakılmayı bina hala atıl bir şekilde yıkılmayı beklemektedir. Akıbeti nedir?  Bize göre meçhuldür! Çavuşlar ve Oğuzhan Mahallesinde ikamet eden yavrularımız( ilkokul 1 ve 2 deki yavrucaklar) kaç yıl daha yağmur ve çamurda eğitim almak için Cumhuriyet ilkokuluna gidecektir. Hele hele 2 tane anayolu atlayarak gidecekleri düşünülürse veliler her gün acaba çocuğum caddeden atlayabildi mi? Başına inşallah bir şey gelmemiştir diye dua ede ede ve telaşla, panikle kaç yıl daha okula göndereceklerdir? Bucak kamuoyuna Oğuzhan İlkokulunun tekrar eğitime açılma tarihini Vekillerimizin çıkarak açıklamasını bekliyoruz.Bizler biliyoruz ki 2021 e kadar yatırım planına Oğuzhan İlkokulu daha alınmadı.

 Dördüncü olarak 2007 den 2012 ye kadar liselere giriş sınavında 5.sırada yer alan ilimiz ve ilçemiz 2018 de  (23.) 2019 da ise (26.) olmuştur. Bizler bu kötü gidişe dur demek derdinde iken sizler başarı gibi gösterip sahiplenmekle ne kazanacaksınız. Sizin başarı anlayışınızda Burdur’un il olarak ilk 50 de olması herhalde yeterli olarak görülmektedir. Siyasi rant uğruna geleceğimiz gençliğimiz heba edilemez. Eğitim hepimizin önceliğidir. Makamlar gelip geçici ama geleceğimiz, gençliğimiz bakidir.Bizlere göre eğitimde ki amaç en iyi şartlarda en yüksek kalitede eğitim vererek geleceğin Türkiye’sini inşa etmektir. 

Beşinci bir gerçekte İlçemizin güzide bir eğitim kurumunun geçmişten günümüze başarı sıralamasıdır. O okulun web sayfasına girilirse yıllara göre başarı grafiği orada yer almaktadır. Başarı grafiği hususunda Vekil arkadaş yanıltılmıştır. Örneğin 2011 YKS de Burdur da ilk 10.000 (On bin) e giren öğrenci sayısı 41 iken, Bucak’tan 27 öğrenci ilk on bine girmiştir. Bunun 19 tanesi sözü geçen eğitim kurumundandır. Bugün ise ilk 20.000 e giren öğrenci sayısı 18 dir diye Vekil arkadaş övünmektedir.

Kurumun yıpratılmaması adına sadece şunu söyleyebiliriz. Okulun öğretmenleri ve idarecilerinin sosyal medyada paylaştığı grafik istatistik olarak durmaktadır. Kendilerine özelden gönderebileceğim istatistik e bakarak VEKİL ARKADAŞ başarılı görür ise tekrardan paylaşım veya basın açıklaması yapabilir.Böylelikle Hem VEKİL ARKADAŞIN Eğitimden ne kadar anladığını ve okuduğunu anlama kabiliyetini hepimiz görmüş olacağız…

Çözüm önerimiz eğitim kurumlarında adalet ve liyakat esaslı öğretmen ve yönetici atamasıdır. Sayın Milli Eğitim bakanımız Ziya SELÇUK’ un dediği gibi;’’Kâbe nin anahtarını gayri müslime teslim eden medeniyet, kenar mahalledeki okul yöneticiliğini layığına veremiyor…’’. Aslında Vekil arkadaşa cevabı Sayın Bakanımız vermiştir.

Bucak’ın eğitim durumu hakkındaki açıklamamızdan dolayı velilerimizden,kendi partilerine mensup veliler tarafından hatta AK PARTİ ÜYELERİNDEN bile bizzat teşekkür telefon ve mesajları gelirken Vekil arkadaş neyi savunmaktadır.Vekil arkadaş öğrenci velileri ile görüşürse sağlıklı bilgiye ulaşabilir.

Görüldüğü gibi biz söylediklerimizin arkasındayız. Amacımız kurumları ya da şahısları hedef almak değildir. Bağcıyı dövmek hiç değil üzüm yemektir. Amacımız daya İYİ daha yaşanabilir daha müreffeh bir Bucak içindir. Bu nedenle her sözümüz İYİ bir Bucak, gençliğimiz için İYİ bir gelecektir. Bucak kamuoyuna saygılarımla...

No Internet Connection