Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Burdur Gazetesi

Burdur Gazetesi

Web sitesi adresi: http://www.burdurgazetesi.com

Ak Parti’de, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için aday adaylığı başvuru süreci, 16 Kasım’da tamamlandı. Burdur merkezde 6 isim aday adaylığı için Ak Parti İl Başkanlığı’na başvurularını yaptı.

Burdur merkezde, 16 Kasım cuma günü son başvuru tarihine kadar toplamda 6 isim belediye başkanı aday adayı oldu. Ak Parti kurucu üyesi işadamı Dündar Ersan, Burdur Doğaltaş Madenciler Derneği Başkanı İşadamı Nasuh Ekinci, Ak Parti 27. dönem milletvekili adayı Emine Aktaş, Kayışlıoğlu Otomotiv Sahibi, Bekir Kayışlıoğlu, İşadamı Deniz kurt ve MAKÜ Spor Daire Başkanı Mehmet Şimşek Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi’ye aday adaylığı başvurularını yaptılar.

Hatice Dursun

19 Kasım 2018 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilimize gelerek ziyaretlerde bulundu. Açılış yaptı, temel atma törenine katıldı. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Valilik ziyaretinin ve Gazi İlkokulu yeni binasının temel atma törenine katıldıktan sonra açılışlar yaptı. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yeni İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde düzenlenen toplu açılış töreninde  yeni İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binası, Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu ve Şirinevler Anaokulu Yemekhanesi açılışlarını gerçekleştirdi. Açılış töreninde Bakan Ziya Selçuk, Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından toplu açılış töreni kurdele kesimiyle tamalandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açılış sonrası, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin hazır bulunduğu İl Milli Eğitim bilgilendirme toplantısına başkanlık etti. Toplantı sonrası okul müdürleri ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2023 Vizyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada;

“Burdur’un eğitim sistemiyle ilgili başarı hikayelerini uzun uzun anlatmak mümkün. Çok daha ileri aşamalara aşılması gereken bir eğitim sisteminiz var. Çünkü biz Türkiye’yle yarışmayacağız. Dünyayla rekabet edeceğiz. Bu sebeple çok daha ileri hedeflere ihtiyacımız var. Ama bunu yapabilmek için önce ideallerimizin, hayallerimizin , inancımızın, cesaretimizin olması lazım. Eğer bunlar varsa emin olun çok iyi noktalara ulaşmak çokta zor değil. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimle ilgili biliyorsunuz bir Vizyon 2023 programı açıkladık ve program çerçevesinde de Türkiye’nin tüm sisteminin, şimdiye kadar yapılan birçok başarıların üstüne yeni başarı hikayeleri koymasını arzuluyoruz. Bu amaçla da şehir şehir dolaşıyoruz. İlk geldiğimiz yerden birisi de Burdur. Çünkü Burdur hem üniversitesiyle hem eğitim fakültesiyle hem daha önceki tüm birikimiyle bizim öncelikle dikkate aldığımız şehirlerimizden bir tanesi. Bu çerçevede bütün halkımızın, velilerimizin, öğretmenlerimizin çok büyük desteklerine ihtiyacımız var. Bunu hep birlikte başaracağız. Hep birlikte yol alacağız. Burada yapılan tesisler var. Bütün bunlar giderek eğitimin altyapısının çok daha mükemmel bir hale gelmesini sağlıyor. Bu altyapının içerisinde yapacağımızın işlerin kalitesini yükseltmekte bize vazife olsun. İnşallah bunları hep birlikte başaracağız. Çocuklar üşüdüğü için sözlerime son vermek istiyorum.” dedi ve Burdur adına her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını ifade etti. 

İlimizde yapılan ve yapımı devam eden eğitim yatırımları hakkında bilgi veren Vali Hasan Şıldak;

“İlimizde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 21 anaokulu, 90 ilkokul, 99 ortaokul ve 58 lise olmak üzere toplam 258 okulumuzda toplam 43000 öğrencimiz ve 3292 öğretmenimizle eğitime devam ediyoruz. 2017 yılında yapımına başlanmış olup, bu yıl içinde tamalanan 1 anaokulu, 1 meslek lisesi, 1 çok amaçlı salon ve 1 anaokulu yemekhanesi bulunmaktadır. Söz konusu 4 bina için yapılan toplam harcama 8 milyon 750 bin liradır. 2017 ve 2108 yıllarında yapımına başlanıp, devam etmekte olan 1 ilkokul, 1 ilkokul ek binası, 1 ortaokul, 2 lise, 1 meselik ve teknik eğitim merkezi ve 2 pansiyonumuzun da inşası devam etmektedir. Bu işlerin toplam ihale bedeli ise 60 milyar liradır. Ayrıca ihalesi tamamlanmış olup sözleşme aşamasında bulunan 5 ortaokul binamız bulunmaktadır. Bunlara ilave olarak 3 anaokulu, 2 ortaokul, 1 rehberlik araştırma merkezi, 2 pansiyon ve 3 spor salonununda proje çalışmaları halen devam etmektedir. Bugün açılışını gerçekleşecek olan Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binamızın yapımına 2014 yılında başlanmıştır. Yaklaşık 3 milyon 400 bin lira harcanarak tamamlanan bina 2017 yılında hizmete girmiştir. 

Bugün açılışını yapacağımız yatırımlar ve devam eden okul binalarımız ile diğer tesisilerimizin hizmete girmesiyle birlikte ilimizde kuşkusuz eğitimin fiziki şartları daha iyi bir seviyeye yükselecektir. İlimiz genelinde özellikle eğitim yatırımlarının en hızlı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi için bütün arkadaşlarımızla birlikte gereken takip ve çabayı göstermekteyiz. Burdur’da eğitim kadrosu son derece verimli ve özverili bir şekilde çalışma düzeni içerisinde bulunmaktadır. Eğitimde yakaladığı başarı ve kalite nedeniyle marka şehir olarak isim yapmış olan Burdur’un bundan sonraki dönemlerin gelişimini bütün kesimlerin katkılarıyla ileri hedeflere taşıyacağını ve etkilerini artıracağını inancımız tamdır.”dedi.

Milletvekil Bayram Özçelik ilimizin eğitimde öncü olmaya devam edeceğini ümit ettiğini belirterek;

“Biz Burdur olaraktan Göller, Gönüller, Güller Diyarı diyerek başlarız sözümüze ve akabinde de şehirimizin son günlerde öne çıkan eğitim kenti olduğumuzu, eğitimde marka olduğumuzu birçok vilayetin Burdur’umuzun eğitimdeki sınav başarılarını takip için ilimize geldiklerini geçmiş yıllarda gördük. Ama tabiki bundan sonraki süreçte Vizyon 2023 içerisinde biz çocuklarımızın başarılarını yanında hayata hazırlanmalarını, onların sosyal becerilerini ve yeteneklerini gösterecek konularda da Burdur’un eğitimde iyi bir netice alacağını umut ediyorum. Bu noktaya gelmemizde içerisinde bulunan veliler, öğretmenler ve paydaşların çok büyük etkisi olduğunu her zaman ifade etmiştik.” dedi ve katılan herkese teşekkür etti.

Milletvekili Yasin Uğur hükümetin ve devletin eğitimle alakalı fiziki şartları en güzel, en modern bir şekilde yerine getirdiğini vurgulayarak;

“Bugün burada arkamızda bulunmuş olan il binamızın, Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu ve Şirinevler Anaokulu Yemekanesinin açılışını yapmak için bulunuyoruz. Toplam maliyeti 7 milyon 400 bin civarında bu güzel binalar halkımıza ve Milli Eğitim camiamıza kazandırılmıştır. Ücretsiz kitaplar ve akıllı tahtalarla da bu işe destek çıkıyor. Bundan sonrası da Cumhurbaşmqkanımızın da liderliğinde, Sayın Bakanımızında katkılarıyla eğitimde 2023 Vizyonu projelerinin en iyi şekilde uygulanmasıdır. Burada hem öğretmenlerimize hem idarecilerimize de sorumluluk düşmektedir.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

 

Burdur Belediyesi Alaca Dokumaları, Cumhuriyet Meydanı’na yerleştirilen prefabrik mağaza da satışa sunulacak. 

Geçtiğimiz günlerde eski belediye binası önüne prefabrik yapı yerleştirildi. Prefabrik yapı da alaca dokuma ürünleri sergilenip, satılacak.

Böylelikle alaca dokuma ürünlerinin Cumhuriyet Meydanı’nda daha fazla ilgi görmesi ve satılması hedefleniyor.

Hatice Dursun

LÖSEV İl Sorumlusu Şerafettin Acar, Lösemili çocukları toplumda farkındalık oluşturmak için yapılan etkinliklerden ve LÖSEV’in çalışmaları hakkında gazetemize açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Lösemili Çocuklar Haftası’nda Gazi İlkokulu öğrencileri, MAKÜ 4. PDR öğrencileri maskeli farkındalık çalışması düzenleyerek lösemili çocukları destek oldular.

LÖSEV İl Müdürü Şerafettin Acar, Lösemili Çocuklar için yapılan etkinliklerin yanı sıra ilimizde LÖSEV’e kayıtlı aile sayısının 40 olduğunu belirterek Burdur’un LÖSEV konusunda duyarlı olduğunu belirtti.

LÖSEV İl Sorumlusu Şerafettin Acar Lösemili Çocuklar Haftası ve LÖSEV hakkında bilgi vererek;

“2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda ilimizde toplumda farkındalık oluşturmak için etkinlikler düzenlendi. Geçen yıl 20000 liralık takvim, bardak vesaire ürünler sattım. İhtiyaç sahibi olan 5 aileye 500’er kilogram odun temin ettik. 

Okullarda yapılan etkinliklerle de öğrenciler LÖSEV’e destek verdiler. Biz LÖSEV olarak ihtiyaç sahibi aileye 1 yılda 1000’er lira yardım veriyoruz. Ankara İncek mevkinde 400 yataklı 11 katlı LÖSEV Hastanesi vatandaşlara hizmet veriyor. Ayrıca hastanenin yanınıda otel ve okul var. Lösemi tedavisi uzun soluklu olduğu için çocukların tedavi sürecinde hem okullarına devam edebiliyorlar hemde otelde konaklayabiliyorlar.

Burdur LÖSEV konusunda duyarlı bir il. Vali, Vali Yardımcıları, Belediye Başkanı, Defterdarlık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Kurumu, İşkur ve daha birçok kurum ve kuruluş LÖSEV konusunda yardımlarını hiçbir zaman esirgemediler.” dedi ve LÖSEV’e destek veren herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi yeni hastane ihalesinin 12 Aralık’ta yapılacağını açıkladı. Cumhuriyet Meydanı’nda, Diyabet Günü etkinliğinde açıklamada bulunan Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi herkesin merakla beklediği hastane ihale tarihini kamuoyuna yaptığı açıklamayla duyurdu.

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi yeni hastane ihalesi ile ilgili yaptığı açıklamada;

“ Yeni hastanemiz Burkent Camii’nin altındaki alanda yaklaşık 55 dönüm arazi ve karşısında 25 dönüm otopark alanıyla beraber 12 Aralık’ta inşallah ihaleye çıkıyor.

Güçlü bir müteahhitin ihaleyi alarak hastanemizi 2 yıl ya da 3 yıl içerisinde bitirerek, Burdur’umuza teslim etmesini umut ediyoruz.

İnşallah Şubat veya Mart aylarında temelini hep birlikte atarız. Burdur’umuza da bu Ak Parti hizmetini, Cumhurbaşkanı’mızın büyük destekleriyle kazandırmış olacağız.” dedi.

Hatice Dursun

17 Kasım 2018 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; Eğitimi daha yukarılara taşıma gayretindeyiz - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Temel atmak ve açılış yapmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önce Vali Şıldak’ı makamında ziyaret etti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Valilik ziyaretinin ardından, Gazi İlkokulu temel atma törenine katıldı. Gazi İlkokulu temel atma töreni öncesi konuşma yapan Bakan Ziya Selçuk, ülkemizin eğitimde ilerlemesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi. Gazi İlkokulu temel atma törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, daire müdürleri, öğrenciler, öğretmeler ve vatandaşlar katıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuşmasının ardından Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ile birlikte Gazi İlkokulu temelini attı. Temel atma töreni sonrası Şehit Akif Altay Ortaokulu ve Gazi İlkokulu’nu ziyaret ederek öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Gazi İlkokulu temel atma töreninden önce konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk;

“Biz bu tür temel atma törenlerinni gördükçe eğitimin geleceği açısından çok umutlu hale geliyoruz ve il il dolaşıp gerek hayırseverlerimizin gerekse Milli Eğitim bakanlığı’mızın yatırım bütçesi içerisinde inşa edilen okulların temel atma törenlerinde adım adım takip ediyoruz. Bu vesileyle gelmiş olduğumuz Burdur’da Gazi İlkokulu’nun temelinin atılması hususunda yapılan çalışmalar belli bir noktaya gelmiş vaziyette. İnşallah bu ve buna benzer okullarımızın sayısının daha da artması, bütün Türkiye’nin eğitim altyapısı bakımından şimdiye kadar geldiği ilerleme seviyesini daha da yükseltmesi ümidimiz. Şimdiye kadar son 16 yıldır eğitim kuruluşlarına yönelik hamleler, gerek altyapı, gerek dijital sistemler, gerek öğretmen sayısı açısından yapılan bütün çabalar eğitim sisteminin çok ciddi bir yere gelmesini sağladı. Bu aşama da da bizim nitelik olarak çok daha fazla çalışma yapmamız için fırsat verilmiş oldu. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türk eğitim sistemi Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla çok daha ilei adımlar atacağına gönülden inanıyorum. Bunun içinde bütün öğretmenlerimizin, velilierimizin, bütün toplumumuzun desteğine ihtiyacımız var ve Vizyon 2023 dokümanı doğrultusunda illerimizi dolaşarak, meslektaşlarımızla buluşarak, velilerimizle konuşarak bu dokümanın gereğini yerine getirilmesi konusunda bütün Türkiye’yi adım adım dolaşıyoruz ve hep birlikte Türkiye’nin yukarılara doğru tırmanması ve Türkiye’nin daha büyük sıçramalar yapması içinde elimizden gelen gayreti göstereceğimizi de bilmenizi isterim. Ankara’dan bir ekiple geldik  ve daha önce birkaç kez gelme fırsatım olmuştu Burdur’a. Burayı çok daha gelişmiş gördüm ve bundan da çok büyük mutluluk duydum.” dedi ve çalışmada emeği geçen bütün işçilere, mühendislere, mimarlara gerekli çabayı gösteren bütün görevlilere içten ve yürekten teşekkür etti.

Hatice Dursun

Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e Uygulama Dalında ‘Başarı Ödülü’ verildiği yapılan açıklama ile duyuruldu; 

Tarihi Kentler Birliği tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda ödül alan belediyelere ödülleri verildi.

Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” ödül töreni, Uluslararası Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı (YAPEX) kapsamında Antalya Anfaş EXPO Center’da gerçekleştirildi.

Yarışmaya aralarında Burdur Belediyesinin de bulunduğu 62 belediye 123 proje ile başvurmuştu. Değerlendirme sonucunda Metin Sözen Koruma Büyük Ödülünün yanı sıra, 3 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama, 11 Korumada Süreklilik dalında ve 31 Başarı Ödülleri verildi.

Ödül töreninde Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e Gümüş Değirmeni ve Mübadele Kültür Evi Restorasyon Projesi, Kent merkezi ile kırsal kent çeperlerini, kent yaşamını destekleyecek rekreasyonel işlevler aracılığıyla birleştirmesi ve geçmişte yapılmış koruma çalışmalarını tamamlayıcı nitelikte proje önerileri geliştirmesi nedeniyle ‘Başarı Ödülü’ verildi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı açıklamada “yaptığımız çalışmalar ve düzenleme projelerimizin başarılı bulunması bizleri oldukça gururlandırıyor ve mutlu ediyor. Bize bu ödülü layık görenlere teşekkür ediyorum. Kentimizi yenileyip, güzelleştirmek için yapacağımız çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Tekrar üreten bir Türkiye istiyoruz

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, Burdur Belediyesi Konferans ve sergi Salonu’nda konferans verdi. İyi Parti olarak dört ana sorunu çözme iddiasıyla siyaset yaptıklarını söyleyen İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ,  Devlet krizini sona erdireceklerini, Türkiye’nin tekrar parlementer demokratik düzene dönüşünü ve tekrar hukukun üstünlüğünü sağlayacaklarını vurguladı. 

İyi Parti’nin önümüzdeki yerel seçimlerde bütün kadrolarıyla bütün ilerde ve ilçelerde adaylarını çıkartarak seçimlere girmek için genel merkezde ve il, ilçe teşkilatlarında çalışmalarını sürdürdüklerini belirten İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ konferansta yaptığı konuşmada;

“Türkiye’nin geleceğinin en önemli sorunlarından birisi uyuşuturucu sorunu. İçişleri Bakanı uyuşturucudan geçen sene 900 kişi öldü, bu sene bu sayı 150’lelere düştü diye övünüyor. Eğer altyapısını ortadan kaldırmazsanız polisiye tedbirlerle mücadele edilmesi mümkün değil. Yine Türkiye’de bir IŞİD örgütlenmesi var.  Seçimlerden önce büyük bir kan kaybettik. Türkiye’nin yaşamadığı türden terörizm örneklerini gördük ve yine görüyoruz. Bu 35 milyar dolar her geçen hızla artıyor. O yetmiyormuş gibi bilmediğimiz bir şeyi öğrendik geçenlerde Ortadoğu’ya 14 milyar dolar yardım etmişiz. Ne güzel yardım ararken, yüzde yedi buçuk faizle dünyanın en büyük faiziyle borç bulan bir ülke, öte yandan 14 Milyar Dolar Afrika’ya yardım ediyor. Bu akıllıca bir politika değil.”dedi. 

İyi Parti olarak Suriyeliler konusundaki politikayı eleştirdiklerini ifade den İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ;

“Bize diyorlar ki siz Suriyelilerin düşmanı mısınız? Hayır biz aslında Suriyelilerin gerçek dostuyuz. Bu insanları ülkelerinden koparan, yersiz yurtsuz bırakan sizin politikalarınız. Biz bu insanların kendi ülkelerinde kendi vatanlarında yaşamalarını istiyoruz. Kendi vatanlarına dönmelerinin önünü açmak, kolaylaştırmak, onlara yardımcı olmak istiyoruz. 

Her Suriyeli 100 kadına 134 erkek düşüyor. Kaçanlar erkekler mi kadınlar mı? Ama bu arada benim Mehmetçik’im Suriye’de ölmeye devam ediyor. Bunun kabul edilebilir ve izah edilebilir hiçbir tarafı yok ve işte biz İnsanların partilerine göre değil, lyakatlarına göre atandığı bir bürokrasi istiyoruz. Biz tekrar hangi partiye oy verirsek verelim hepimizin Türk Milleti’nin üyeleri olduğunu hissettiğimiz bir Türkiye istiyoruz. Bundan dolayı %51’ değil, %100’e talip olarak siyaset yapıyoruz. Kutuplaşma, ayrıştırıcı dil, düşmanlaştırıcı dil sona ersin istiyoruz. Bu insanların bu coğrafya üzerinde yaşama şansı yok. İnsanların bir bölümü yurtdışına kaçıyor. Bir bölümü ülkenin doğusundan batısına göçüyor. Bir bölümü sermayesini alıp yurtdışına kaçıyor. Buna son verilen bir ülke istiyoruz. AVM’lerin değil fabrikaların inşa edildiği bir ülke istiyoruz. Biz Suriyelilerin yurtlarına yollandığı, orada Suriye’nin yeniden inşasında Türk firmalarının yer aldığı bir Türkiye arzu ediyoruz.” dedi ve katılan herkese teşekkür etti.