Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Neşet GÖKOĞLAN

Neşet GÖKOĞLAN

Köy Enstitüleri deneyimi, uygulamalı meslek eğitimi ve iş temeline göre öğrenim , eğitim süresi boyunca rehberlik hizmetlerinin verilmesi, toplumsal ve ekonomik yapının gerektirdiği insan gücünü yetiştirme, daha verimli iş yapmasını sağlama açısından etkin bir uygulamaydı.

Artık köyler yok oluyor. Hepimiz kentliyiz. Köy Enstitüleri’nin devri geçti diyenlere:

Köy Enstitülerinin deneyimine şimdi daha çok ihtiyacımız var. İnsanlığın geleceğinin doğada ve tarımda olduğu bilinmektedir. Çevreye uyumlu, temiz çevre kaynaklarını kullanarak ihtiyaçlarımızı karşılamak, temel çözümler, yöntemler ve teknolojiler üretmek zorunluluğu doğmuştur. Bunları kullanacak iş gücü yetiştirmek günümüzde en büyük ihtiyaçtır. Ekolojik tarımla doğayı korumak, kültür turizmi, bilinçli-kontrollü tarım, güneş ve rüzgar enerjisi, bunların teknolojik bilgilerini yaygınlaştırılmasını gelecek için en büyük bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Bunlar çağımızın sorunlarıdır. İnsan hayatının temelidir.

Bu hedeflere uyumlu olarak yatırım yapılacaksa mesleki donanıma sahip insan yetiştirmek Köy Enstitüsü felsefesiyle olur. Bunlar için eğitim modeli budur.

Eğitimin niteliği sosyal devlet anlayışı bağlamında yapılabilmesi için Köy Enstitüleri’ni model almakta fayda var. Bu eğitimde bölge sosyo ekonomik statü ne olursa olsun eşi eğitim sağlanmalıdır.

Cumhuriyetin temel değerleri ile evrensel değerler beraber yürütülebilen, becerili, bunlara sahip çıkacak üretken, yenilikçi bireylerin yetişmesi gerekir. Vurgulayıcı neticelerden destek alarak çözüm üreten kişilerin olması şarttır. Teknolojiyi uygulayacak teknik eğitim okullarının açılması ile olur.

Köy Enstitüleri modeli, kurumsal bilgi gözardı edilmeden etkin mesleki eğitim sistemini gerçek yaşamda uygulayarak etkin hale getiren sistemdir. Önerdiğimiz model: Meslek eğitimine ortaokuldan başlayarak devam edilmelidir. Öğrencinin temel alanı genel kültürdür. Bunun yanında yetenek ve beceri kazandıran ekonominin ara elemanlarını karşılayıcı dersler sunmalıdır.

Kısaca;

Eğitimin erişim olanaklarını genişletmek.

Bölgeler arası dengesizliği gidermek.

Günün gereksimine göre iş gücünü eğitmek.

Ekonominin ihtiyaçlarına uygun gençlere, yetişkinlere hızlı meslek kazandırmak.

Staj uygulamalı eğitimleri denetleyerek artırmak.

Kişileri mesleğin yenilikleri içinde eğitimini devam ettirmek.

Kaynakça: Yeni İmece Dergisi

İbret-i Alem

21 Mar 2018

Ben şoför çocuğuyum. Araçların az olduğu döemlerde babamın şitayir bir kamyonu vardı. Yol yok, lastik yok, tamirci yok, ömrünü bu kamyonu çalıştırmak için harcadı. Bazen babamızın yüzünü bir hafta görmezdik. Kazandığını kamyona harcardı. Şoför Mehmet diye namı vardı. Orman köylüleri onu çok severlerdi. Onlar harmanlar için düven yaparlardı. Kalın çamları keserler, yaptıkları düvenleri satmak için babamı ararlardı.

Kamyon kullanmayı çocukken öğrendim. Babamdan habersiz çalıştırırdım. İnerek kamyonun çalışmasını dinler ondan gurur duyardım. Bir gün komşunun bahçesinin içine girmiştim. Yediğim dayağın derecesini ben bilirim. Askere gidinceye kadar ehliyetsiz babamın arabasını kullandım. Çevrede en genç şofördüm.

Asker dönüşü babam kamyonculuğu bıraktı. Ben yeni bir araba aldım. Şoför Hüseyin’dim. Arabam gıraf markaydı. Alengirli bir kornası vardı. Kaportasının üst tarafına 

“İşsiz yolların garip yolcusunu ulu Tanrım sen koru” yazdırmıştım. İlçeye girişimde sanki önümde biri varmış veya yol istercesine çok sesli müzikli kornayı keyiften çalardım.

Kamyonumda yük vardı. Yolda bir kadın yavaş yürüyordu. Yavaşladım. Korna çaldım. Yanına yaklaştığımda bir kız yüzümae baktı. Gülümsedi. Şişman, kırmızı yüzlü, tombul bir kızdı. Kırmızı ceket giymişti. Onunla göz göze geldim. Yol boyunca hep onu düşündüm.

Uzun Süleyman’ın kızıymış. Babamla bu kızı isteme için konuştum. “ Zamanı var, nelerini buluruz.” Demişti. Babam Uzun Süleyman’ı sevmezdi. Hovarda, deyyusun biri derdi. Ben; “ Adam hovardaysa bana ne?                                           Benim ısrarım üzerine dünürlüğe gittiler. Ayrıca kızada haber gönderdim. “ Baban vermezse kaçalım” demiştim. Nazlanarak verdiler.

Evlendik. Mutluyduk. Ben kampanyanın peşindeydim. Kamyoncu olmak zor iştir. Bir haftada 15 günde eve dönersin. Hangi şehirde iş buldun oraya gidersin. Borçla aldığın araba para kazanmaya başladığında motor eskir, lastik değişir. Kamyonu satar, yenisini alırsın. Yine borçlanırsın.

Br oğlumuz vardı. Eşim Havva evin ihtiyaçlarını tanıdığım Bakkal Bekir’den alırdı. Sefer dönüşü bakkalın borcunu kapatır. Eve biraz para bırakır giderdim. 

Havva, Bakkal Bekir ile senli benli olmuş. Onu görmek ve konuşmak bahanesiyle sık sık bakkala gidiyormuş. Bu durum çevrenin dikkatini çekiyormuş. Bunlardan haberdar değildim. 

Evden ayrılalı 1 haftayı geçmişti. Havva ile karşılaşmamda önceki ilgi yoktu. “ Mazot kokuyorsun, üzerini değiştir. Çocuk hastalandı. Ne zaman geleceğin belli olmuyor. Verdiğin para yetmedi.” Gibi kinayeli sözleri duyuyordum. İş ve borçtan dolayı evle ilgim azdı. Havva’yı haklı buluyordum.

O hafta iş bulamadım. Eve gece döndüm. Evde kimse yoktu. Soyundum, hanımın gelmesini bekledim. Geç zaman çocuk kucağında geldi. Zoraki; “ Hoş geldin.” Dedi. Erken dönmemi beklemiyormuş. Farklı bir giyimi vardı. Suçluluk duygusunu hissetmiştim. Şüphelendim. Çocuk uyumuştu. 

O gece beynimdeki şüphe uyutmadı. Omzunda siyah bir leke vardı. Ne olduğunu sordum. Eletrikler söndü kibrit almak için dışarıya çıkarken kapıya vurdum. 

Sabahleyin kahvaltı hazırlıyordu. Oğlum yanına geldi. Elinde büyükçe oyuncak kamyon vardı.  Ergün kamyonu kim aldı? Bekir amcam! Çocuk oyuncağı oynarken bunlar işi bitiriyor şüphesini düşündüm. 

Yemek sonrası Havva yanımdaydı. “ Şu parayı al. Ben İzmir’den bir şirketle anlaştım. Geç gelebilirim.” Dedim. Evden ayrıldım. Çocukluk arkadaşım Adil’in evine gittim. Onun kamyonunu alarak komşu ilçe sınırına yakın bir çeşme başında durdum. Adil’le bazen böyle kaçamaklar yaptığımız için beraberliğimizin nedenini sormadı.

“Adil! Canım kardeşim, sırdaşım. Sana bir şey soracağım. Hanımın tavrından şüphelendim. Şüphe içimi kemiriyor. Ne biliyorsan anlat. Adil sustu. Zorladım. “Arkadaş Bakkal Bekir ile hanımın dedikodusu yaygın. İlişkileri gizlilikten çıktı. Bazen Havva onun evine, bazende Bekir senin evine geliyor.” Diyorlar. Olayları genişliğine anlattı. 

Adil’i evine bıraktım. Arabayı komşu ilçedeki arkadaşın evine koydum. Geceleri gözetlemeye karar verdim. Tabancamı aldım. Evimizin kenarında yıkık eski bir bina vardı.Kimse görmeden orada nöbet tutmaya karar verdim. 

Gece yarısı oluncaya kadar bekliyordum. Sonra Adil’in evine gidiyordum. İlk iki gün Havva evdeydi. Üçüncü gün gece saat on ikiye kadar doğru dış kapı açıldı. Biraz bekledim. Anahtarım vardı. Kapıyı açtım. Elimde tabanca hazırdı. Işığı yaktım. Çıplaktılar. Elbiselerini aldım. Kapıyı kilitledim. Sesim çıktığı kadar bağırarak “ İmdat can kurtaran yok mu?” diye seslendim. Tüm mahalle toplandı. Polis geldi. Yere bir el ateş ettim. İşin ciddiyetini anladılar. Aşağıda bekleyenlerin önüne getirdim. Havva Bekir’in arkasına saklanıyordu. Polis giysili olan giyin dedi. Ben olmaz polis bey giyinme yok. Bunlar utanmayı bilmezler.

Kamyonun mazot bidonu evin önündeydi. Onu aldım. Elbiselerini üzerine dökerek yaktım. İki çıplağı önüme koyarak avludan dışarı çıkardım. Toplanan kişilere dönerek “ Bu çirkefleri öldürsem benimde hayatım bitecek. Çocuğum öksüz kalacak. Üç gündür ne yapacağımı tasarladım. İbret-i alem olsun. Bu hikaye hiç unutulmasın, dilden dile dolaşsın diye bu pislikleri çıplak olarak evimden çıkardım.”

Çocuğumu yanıma aldım. Onlar zinadan ceza aldılar, ben ruhsatsız silah kullanmaktan. Yeniden evlendim. Mutluyum. Onlar mı? Sormayın. Bilmiyorum.

Bay Murat - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Bay Murat

19 Mar 2018

Yıllar önce yaşamış bazı kişilerin konuşmaları, hareketleri unutulmaz. Darbımesel olarak ağızdan ağıza dolaşır. Herkes sakız çiğner ama Fatma kadar çatlatamaz. Zeynep’in çenesi, efelerin inadı. Bu işte bir çapanoğlu var. Mehmet’in Ankara’daki askerliği gibi.

Ağalar, zenginler yaşam süresince ismen anılmışlar. Ölünce unutulup gitmişler. 40-50 sene önce yaşamış Murat A.’nın yaşantısı dilden dile dolaşarak varlığı unutulmamış.

Murat A. İnce, uzun boylu, temiz giyinen biri. Herkesin dikkatini çeken yürüyüşüdür. Dik yürür. Kollarının biri öndeyken ötekisi arkadadır. Kol hareketleri adımlarına göre uyumludur. Durduğu zaman kollar düz, ayaklara doğru salınık durumdadır. Yüz ciddiyeti yoktur. Sakalsız. Bıyıksız. Karşısındakinin yüzüne bakınca güler. Onun bir boşluğunu bulur, dalgasını geçerdi.

Murat A. Askere gitmeden böyle miydi bilen yok. Asker dönüşü orada biriktirdiği paralarla takım elbise ve çizme almış. Bu kıyafet köyde kimsede yoktur. Çizmeleri yıkar, elbiselerini tozdan, çamurdan korur. Oturup kalktığı yeri bilir. Çalımlı yürüyüşüyle dikkat çekerdi.

Fakirdir. Çiftçilik yapacak tarlası yoktur.Bekçilik onun karakteriyle uyuşmaz. Ticaret yapmak en büyük düşüncesidir. Parası yoktur. Köylere gider, yumurta toplar, onu ilçedeki bakkala devrederdi.

Yumurta için köylere giderken sandıkların içine üzüm, halkalı şeker, fıstık, lokumda koyar. Bunları yumurta alımında takas ederek satardı.

Murat A. o gün hangi köye gitmişse akşamleyin odanın önünde toplananlara günlüğünü anlatırdı. Öyle güzel anlatırdı ki; Tüm gözler onun ağzına bakardı. Bugün Çuvallı Köyü’nde alışveriş ettim. Sandıkları odanın önüne indirdim. Gelen giden yok. İlk defa portakal götürmüştüm. Akşam olacak eve boş gideceğim diye düşünüyordum. Sokakta oynayan çocukları çağırdım. Yanıma geldiler. Portakalın birini çıkardım. Bunun ne olduğunu biliyor musunuz diye sordum. İkiside bildi. Diğerleri boynunu içine çekti. Portakalı soydum. Her birine ikişer dilim verdim. Çocuklara, iki yumurta bir portakal ediyor diye söyledim.

Çocuklar koşarak evlerine gittiler. Yumurta getirene portakal veriyordum.

Çocuğun biri kümeslerinden yumurtaları toplamış. Ben bilmiyordum. Portakalla değiştik. Çocuk portakalı orada yedi. Eve gidince portakalın kokusunu annesi almış; “ Sen portakal yemişsin. Kim verdi?” Demiş. Suçlu çocuk durumu anlatmış. Kadın hışımla yanıma geldi. “ Koskoca adam şu küçücük çocukları kandırmaya utanmıyor musun?” deyince suçlandım. Durumu açıkladılar. Haberim yok demişsemde kadının öfkesi geçmedi. Benim yanımda oğlunu çok fena dövdü. 

Teyze teyze! Al yumurtalarını. Bırak çocuğu desemde duyan olmadı. Akşam olmadan köye dönmeliydim. Sandığın biri bitmişti. İşten gelenler başıma toplandılar. Portakallardan alarak yiyorlardı. Bir şey söylemedim. Sandığın üzerine oturarak başladım bağırmaya; “ Aldı Murat! Sattı Murat! Sermayen gitti Murat.” dedim. Gülerek yanıma geldiler. Onların şaka yaptığını biliyordum. Toplanan kişiler benim tavrımı ölçmek istiyorlardı.

Murat A. gündüz köylerdeydi. Akşamda para kazanmalıydı. Bazı köylerde kahveler vardı. Gece kahve açmak aklına geldi. Sabahleyin evin altındaki samanlığa baktı. Burası kahve olur kararını verdi. Samanları bir yere topladı. Odayı kerpiçle böldü. Köylüler;” Ne yapıyorsun Murat A.?” Diye soruyorlardı. O da; “ Bitince görürsünüz” diyordu.

Duvar kenarlarına tahtadan oturak yaptı. 15 kadar sandalye ile 3 masayı ilçede kahvesini kapatmış olan birinden aldı. Ocak yaptı. Cam bardaklarını sıraladı. Kahveye gelen yoktu. Çay paralı olduğundan birkaç kişinin dışında kimse uğramıyordu. Yumurta topladığı köyün birinden gramofon satın aldı. 4-5 plağı vardı. Bu haber köye yayıldı.

Murat A. çayları satarken plağı koyuyordu. Köylü gramofon dinlemek için kahveye geliyordu. Sandalye yetmez olmuştu. Gündüz ticaret, akşam kahvedeki çay satışları iyiydi. 

Murat A.’nın hanımı öldü. Kahvede yumurtacılığa başladı. Sadece haftada bir gün ilçe pazarında ne bulursa satıyordu. Kış mevsimi kestane getirmişti. Pazarda sandıkların içindeki kestaneyi satarken; “ Kestane şeker, Murat bekar” diyerek yarı ciddi yarı şaka evlenme ilanı veriyordu.

Evlenmeden öldü. Yürüyüşü, nükteleri senelerce dilden dile dolaştı. “Murat A. gibi yürüyorsun.” Sözü hiç unutulmadı.

Acil ve cezaevi - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Acil ve cezaevi

16 Mar 2018

Hayattımda iki kurumun görevi ve oradaki yaşamlardan çok etkilendim. Acil ve cezaevi. Bazı kişilerde acıma duygusu azdır. Bunları hastanelerin aciline götürecesin. Oradaki havayı  yaşatacaksın.

Hürriyetin ne olduğunu da cezaevinde yatmış kişilerin anılarından dinleteceksin. Hürriyet ne büyük bir nimet olduğunu yaşantınla karşılaştıracaksın.

Almanya hakkında çok yazılar yazıldı. Filmler çekildi. Hiçbiri Niyazi kadar memnuniyetini belirtmemiştir.  Nasılsın diyenlere “ Binlerce şükür, Allah  Almanya’nın taşına nur yağdırsın.” Dememiştir.

Geçmişini iyi bilen birisidir. Almanya olmasa ne olurdu benim halim. Parkta rastgeldim. Çay içerken hayatını anlattı.

Her yıl tüm dünyada Kadınlar Günü kutlanır. Ne kadar etkili olduğu şimdiye kadar tespit edilmiş değil.

Dünya Kadınlar Günü, Emekçi Kadınlar Günü’dür. 8 Mart 1857 yılında Amerika’da Tekstil Fabrikalarında çalışan 40000 işçi kadınlar: Sosyal, ekonomik ve siyasi güçlerinin eksikliğini, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için greve gittiler. Bazı fabrikaları ateşe verdiler. Grev ve yangın sonrası 120 kadın hayatını kaybetti. Cenazeye 10000 kadın katıldı. Bu hak arayışı tüm dünyaya ses getirdi.

8 Mart 1921’de 2. Enternasyonal toplantısı Almanya’da yapıldı. Almanya’daki sosyalist kadınların önderliğinde burada kadın hakları dile getirildi. 

Sovyet Birliği 1921’i Uluslar arası Kadınlar Konferansı’nda “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirledi. Birleşmiş Milletler 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanılmasını kabul etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınının geleceği ve yüceliği üzerine bazı söylemlerini aktarayım: 

“Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürüklenmeyi değil, omuzlarda yükselmeye layıksın.”

Milletimiz güçlü bir millet olmayı hazmetmiştir. Bunun gereklerinden biride kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Erkeklerin geçtikleri bütün öğrenim basamaklarından geçeceklerdir. 

Kadınlar ictimai hayatta erkeklerle birlikte olmak, yürüyerek birbiriyle yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.

Toplumu cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim topluluğumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.

Milletin kaynağı, toplumsal hayatın temeli olan kadın ancak faziletli olursa görevini yerine getirebilir.

Bir toplum, bir millet, erkek ve kadın denilen iki cins insanlardan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin.

Bizim toplumumuz için ilim ve fen ise, bunları aynı derecede hem erkek hemde kadınlarımızın iktisap etmesi gerekir.

Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmıştır. Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş hakların ve özgürlüklerin yaşamın her alanında olması için, onlara seçme ve seçilme hakkı vermiştir. 

20 Mart 1930 tarihinde kadınlara  belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı, 1933 yılında muhtarlık seçimleri yasasıyla seçme ve seçilme hakkı, 5 Aralık 1934 yılında milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi. 1935 yılında olan seçimde TBMM’ye 18 kadın vekil oldu.

Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkından sonra Fransa 11 sene, Romanya 12, Belçika 14, İsviçre 36 yıl sonra seçim hakkını kadınlara tanıdılar.

Türkiye İslam aleminde kadınlara özgürlük, eşitlik tanıyan tek millet. Cumhuriyet kadınları eğitimde, seçilmede, ekonomide söz sahibi yapmıştır. Peygamberimizin dediği gibi “Cennet kadınların ayağı altındadır.” Düşüncesi yasalar çerçevesinde sunulmuştur.

Tüm kadınların gününü kutlarken kadın haklarına saygıyı öne alarak kadın cinayetlerinin son bulması dileğimdir. Gününüz kutlu olsun.

Örf, adet, batıl inançlar - 1.0 out of 5 based on 1 vote

Her toplumun kendine özgü örf ve adetleri vardır. Bunların bazıları inanç yönünden değerini yitirmiş olduğu için yapılmaz. Bazılarıda devam etmektedir.

Kişi ve  toplular inandıkları örf ve adetleri uygularken bir duaya bağlarlar.Temenni ve istekleri maneviyata dayanır. Bunlar kişi ve toplumca ihtiyaçtır. Manen destek bulurlar. Dualarının kabulü için Allah’a yakarırlar. 

Yöremizde önceden yapılmış veya halen yapılmakta olan örf ve adetlerden örnekler sunacağım.

Aydınlanma

07 Mar 2018

“Aydınlanma” kavramının açıklamak gerekirse; İlhan Selçuk’un söylemiyle “ Aklın inançtan, bilimin dinden bağımsızlaşması” dır. Kısacası aklın ve bilimin dinin baskısından kurtulmasıdır.

Aydınlamanın amacı; İnsan karşılaştığı sorunları; Batıl inançlarla, hurafelerle değil, akılla çözmesidir. Avrupa’da aydınlanma 17. Yüzyılın ikinci abaşlamıştır.

Antalya’da Baraj Mahallesi yeni oluşmuş bir yerleşim yeridir. Evlerin tümü gecekondu tipidir. Sokaklar yeni belirlendi. İki bakkalı var. Mahalle köy karakterli veya onun biraz gelişmişi.

Erkeklerin tümü işçidir. Yapı için her türlü kişiyi burada bulabilirsin. Sıvacı, badanacı, demirci v.b. gibi. Kadınlar rahattır, başkalarının işlerinde çalışmazlar. Genelde çocuk bakarlar. Cumartesi-Pazar sokaklarda veya boş arsalarda top oynayan, maç yapan çocukları her an görebilirsin. Sabahleyin okula giden çocukları görünce; “ yazık bu yavrulara. Şurada bir okul yok.” Okul uzaktır. Dershaneleri dolduracak kadar çocuk sayısı vardır, diye düşünürsün.

Eğitim ve bilim

02 Mar 2018

Tarih boyunca eğitim ve araştırmanın birbirlerine zıt temeller üzerinde oturduğunu biliyoruz. Bunlardan birinin başarılı olduğu yerde öteki başarısız olarak nitelendirilmiştir.