Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 24 Eylül 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

25 Eylül 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Salı, 24 Eylül 2019 15:51

Burdur Gölü can çekişiyor!

Şehir merkezinden göle inen yolların sonunda karşımıza çıkan ve  hep masmavi, bitmez tükenmez gibi görünen Burdur Gölü görüntüsü bizi aldatıyor!

 

Ama; şehre yukardan bakan tepelere çıktığımızda, gördüğümüz manzara korkunç, Burdur Gölü, kuruyor, küçülüyor,  tükeniyor, can çekişiyor.

Burdur Gölü’nün etrafından dolanıp gölün İlyas sınırları içindeki kuruma çizgisine ulaştığımızda ise durum çok daha vahim. Burada kurumanın İlyas Köyü sınırlarına ulaştığı apaçık görünmekte. Daha kötüsü, gölün bu kısmında suyun derinliği 1 metreyi bile bulmuyor. Bu nedenle, Göl artık eskisinden daha büyük hızla kurumaya devam edecek. Çok kısa sayılabilecek sürede 2-3 yıl içinde göldeki kuruma Karakent Köyü sınırlarına ulaşabilir.

Yetkililer Burdur Gölü hakkında yaptıkları açıklamalarda; Burdur Gölü’nün sularının üçte birinin kaybedildiğini, Gölün üçte birlik kısmının kuruduğunusöylüyorlar böylesi açıklama yapanlar, muhtemelen gölün kuruyan yatağını görmemişler, Kuruyan yatağın büyüklüğünü tesbit etmemişler. Burdur Gölü’ndeki üçte birlik kuruma 10-15 yıl önceydi. Şimdi göldeki kurumanın ulaştığı seviye beşte üçü çoktan geçti.

Şehrin siyasileri, seçilmişleri, atanmışları,kamu kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, çevreye duyarlı herkes; Burdur Gölü’ne Halk Plajı’ndan bakarak değerlendirme yapmayı bırakmalı. Kılıç Köyü, Senir Kasabası önündeki kuruyan göl yatağına, bakarak, İlyas Köyü önüne yaklaşan gölün kuruma çizgisini görerek, Burdur Gölü’nün can çekiştiğini anlamalı!

Burdur Gölü can cekişerek ölüyor! Burdur Gölü’nün kuruyan yatağı her geçen gün daha da büyüyerek, bölgede hepimizi kanserojen toz bulutları ile tehdit ediyor.

Durup seyrettiğimiz, Burdur Gölü’ne Halk plajından baktığımız her gün, Burdur Gölü’ndeki kuruma hızla ilerliyor. Kuruma çoktan şehir merkezi paralelindeki seviyelere ulaştı. Çok değil 2-3 sene içinde artık nereden bakarsak bakalım Karakent önlerine ulaşacak olan Burdur Gölü’ndeki kurumayı, çok yakından görürüz ve işte o zaman her şey için çok geç olur!

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti Medya ve Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’u ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında, basın sektöründeki yaşanan sorunlar gündeme getirildi.

 

Konfederasyon Başkanı Kolaylı, Basın Meslek Yasası, Basın İlan Kurumu aracılığı ile alınan ilanlar ve basında çalışma koşulları olmak üzere çeşitli konuları içeren raporu Ak Parti yöneticilerine sundu.  

İcra - iflas ve ihale ilanları başta olmak üzere Basın İlan Kurumu aracılığı ile alınan resmi ilanların, yazılı basının adeta can suyu niteliğinde olduğuna dikkat çeken Kolaylı, “Ancak, yeni tasarı ile resmi ilan statüsünde olan ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu bulunan icra ilanlarının, yeni uygulamada kalkacağını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Bu konunun çözümü için temaslarda bulunuyoruz” dedi.  

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Erzen, Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Sefa Özdemir ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Koordinatörü Sinan Tunç’un yer aldığı heyet tarafından AK Parti Medya ve Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’a sunulan raporda, icra iflas ilanlarının kaldırılmasına ilişkin;

“Halen icra-iflas ilanları resmi ilanlar içinde yüzde 50’den fazla bir pay tutmaktadır. Bu oran yaygın medyada yüzde 80, yerel medyada yüzde 60’lar seviyesindedir. İcra iflas ilanlarının iptali, zaten zor durumda olan yerel basın kuruluşlarını kapanma noktasına getirecek, dolayısıyla bir yandan istihdam kaybı, diğer yandan vergi kayıpları yaşanacaktır.” BİK mevzuatı çerçevesinde yazılı basına verilmekte olan resmi ilan gelirlerinin hemen tamamının KDV, BİK Komisyonu, SGK prim, damga, muhtasar, gelir ve kurumlar vergileri yolu ile kamuya döndüğüne dikkat çekilen raporda,

 “Yargı Reformu Paketi’nde öngörüldüğü şekilde bir değişiklik yapılması halinde 10 bin kişiye yakın istihdamda çok ciddi kayıplar yaşanacak, kamu verdiği ilanlar yolu ile oluşturduğu sigorta ve vergilerden mahrum kalacak, reklam eşdeğerleri yolu ile ortaya çıkan devasa katma değer kaybı olacaktır” denildi. 

TGK’nın Ak Parti yöneticilerine sunduğu raporda ayrıca, resmi ilanlar ve yaşanan sorunlar, basın mesleğinde kurumsal yapılanma sorunu, basın özgürlüğü, internet yasası, televizyon yayıncılığı ve sorunları ile basında çalışma koşullarına ilişkin detaylı bilgiler yer aldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection