Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Gölü kıyısındaki Sofram Restoran’ın sahibi Zeynel Karakurt’u, 25 Şubat 2017 tarihinde öldürdükleri suçlamasıyla tutuklanan Arif Şahin ve Mustafa Yarlığan’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Arif şahin ve Mustafa Yarlığan, Burdur ağır ceza mahkemesinde Zeynel Karakurt’u öldürmekten 25’er yıl, sofra restorantı yağmalamaktan 5’er yıl, İsmail in yerini yağmalamaktan 10’ar yıl ceza almışlardı.

Karakurt Ailesinin avukatları Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurup  Burdur Adliyesinde görülen dava kararına itiraz ettiler.  Burdur Adliyesinde alınan kararı bozan Bölge adliyesi iki mahkuma da Zeynel Karakurt’u öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet, sofra restorantı yağmalamaktan 4’er yıl, İsmail in yerini yağmalamaktan 12’şer yıl ceza verdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 12 Eylül 2019 14:22

13 Eylül 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

13 Eylül 2019 - Cuma  - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Perşembe, 12 Eylül 2019 14:22

Kadınlara finansal okuryazarlık semineri

Nurcihan Velicangil Kültür Merkezi’nde ‘Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Semineri’ düzenlendi.

 

Seminer, 2018-2023 yıllarını kapsayan “Kadınların Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı” doğrultusunda yapıldı. Eylem Planı’nda, kadınların finansal okuryazarlık konusunda bilgi ve farkındalıklarının artırılması hedeflenmekte. Düzenlenen seminirde katılımcılara; para yönetimi, gelir, harcama, birikim, tasarruf, yerli malı kullanımı konularında bilgilendirmeler yapılarak güçlü kadınların sürdürülebilir kalkınmada önemli bir yere sahip olduğu vurgulandı. 

Finansal okuryazarlık ve kadınlara sağlanan teşvik, destek ve mikro krediler konusunda da bilgilendirmeler yapılan seminere; Sayın Fatma Nur Şıldak, kadınların hizmet aldığı il müdürlüklerinin idarecileri, kadın girişimciler, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kadın personil, sosyal hizmetlerden yararlanan kadınlar, ekonomik olarak destek almak ve iş kurmak isteyen kadınlar katıldı.

Burdur Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven, ‘Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Semineri’nde yaptığı konuşmada;

“Bakanlığımızın temel misyonu aile birliğinin güçlendirilmesi, sosyal refahın artırılması ve bu yolla sosyal sorunların çözülmesi. Ailelerimizin temel taşlarından olan; annemiz, eşimiz, kardeşimiz olan kadınımızın bütçede yatırım hakkının bilinçlendirilmesine bu nedenle çok önem veriyoruz. 

Tüketim çılgınlığı gelirlere düşman

Son yüzyılın en önemli problemi olan tüketim alışkanlığı, tüketim çılgınlığı, bu anlamda gelirlere düşman olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde, ailelerde yaşanan en büyük ve temel sorunlar ekonomik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Erkek ve kadın sosyal hayatta daima birbirinin destekçisi olmuştur. Hayat mücadelesi, erkek ve kadının birlikte hareket etmesini zorunlu hale getirmiştir. Hayat diğer taraftan ülkelerin kalkınması aynı zamanda kadının da ekonomik ve sosyal hayatta son derece aktif rol oynamasını elzem kılmaktadır. Annelerimiz, kadınlarımız aile bütçesinin yönetilmesinde son derece önemli paya sahiptir. Hepimiz şahit olmuşuzdur ki çocukluğumuzdan itibaren ailenin zor bir durumu söz konusu olduğunda annelerimiz kara gün için biriktirdikleri maddi kaynakları seferber etmişlerdir. Bu anlamda bu gün düzenlenen program kadınlarımıza, aile bütçesinin yönetimindeki rollerini daha da pekiştirecek bilinçli kadınlarımızın yetişmesi için finansal okuryazarlık eğitimini alması, aile bütçesinin daha düzenli ve disiplinli bir şekilde sağlayacaktır. 

Unutmayalım! Ülke ekonomilerinin güçlü olması aile bütçesinin güçlü olmasına bağlıdır. Aile bütçesinin güçlü olması ise tasarrufun yönetilmesine bağladır.” Dedi.

Seminerde katılımcılara finansal okuryazarlık konusunu aktaran Burdur Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personeli Psikolog Hale Nur Seval,  finansal okuryazarlık kavramı hakkında temel bilgileri ve finansal hedeflere bir plan doğrultusunda nasıl ulaşılacağını dair ipuçlarını aktardı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda 2018-2023 yıllarını kapsayan “Kadınların Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı” doğrultusunda düzenlenen seminer, katılımcılara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından imzalanmış katılım belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

Mine Kaya

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bucak Hizarcılar ve Marangozlar Esnaf Odası Başkanı İsmail İnan bölgemizin ve Karacaören havzasının doğal güzelliğine dikkat çekti. 

 

Başkan İnan; “Bölgemiz yeşili ile, akarsuları ile, barajları ile Göller Bölgesinin incisi durumundadır. Isparta ilimizin kanalizasyon ve fabrika atık sularının Karacaören Barajına kadar ulaşması, oradan da Antalya ilimize uzanması büyük bir çevre tehdidi oluşturmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Akarsularımızda toplu balık ölümleri bu çevre katliamının bir yansımadır. Biz Hizarcılar odası olarak Isparta ilimizin yetkililerine sesleniyoruz. Çayda ve barajda yaşayan balıklar adına haykırıyoruz. Dengemi bozma, suyumu kirletme.” Dedi.

BU ÇEVRE KATLİAMI ANTALYA İÇİN DE TEHDİT

Bucak Hizarcılar ve Marangozlar Esnaf Odası Başkanı İsmail İnan Isparta ilinden gelen atık suların çevreye verdiği zararın bir başka boyutunun da altını çizdi. Başkan İnan; “Isparta ilimizden gelen atık su bu gün Karacaören havzasına zarar veriyor. Tabiatı ve çevreyi derinden etkileyen bu tehlike ilerde daha vahim sonuçlara gebe. Antalya ilimiz ilerleyen yıllarda Karacaören barajından içme suyu temin edileceği dikkate alındığında, bu gün balıkları öldüren atıkların insanlar üzerinde etkisini siz düşünün.”dedi. 

Bucak Hizarcılar ve Marangozalar Esnaf Odası Başkanı İsmail İnan; “Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için hepimiz duyarlı olmalıyız. En azından büyüklerimizin bize bıraktığı, bizim de gelecek nesillere bırakacağımız dünyamızı aldığımız gibi bırakalım. Daha da kötüye götürmeyelim. Gelin el birliği ile elimizi taşın altına koyalım. Hırslarımız çevremizin ve dolayısıyla bizlerin sonunu getirmesin.”dedi.

Hizarcılar ve Marangozlar Odası Başkanı İsmail İnan’ı çevre duyarlılığından dolayı tebrik ediyor, tüm herkesin çevreye ve geleceğe karşı azami hassasiyet göstermesini arzu ediyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 12 Eylül 2019 14:22

Yerelde arkeoloji toplantıları başladı

SARAT (Türkiye’nin Arkeolojik Varlıklarının Korunması) Projesi kapsamında Türkiye’nin farklı illerinde yapılacak olan Yerelde Arkeoloji Toplantıları’nın ilki ilimizde gerçekleştirildi. 

 

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, SARAT Projesi’nin uygulanmakta olduğu ülkemizde; toplum ve arkeoloji ilişkisi, arkeolojik varlıkların yereldeki sosyal ve ekonomik katkıları ve bunun nasıl artırılabileceği konuları tartışıldı. 

Yerelde Arkeoloji Toplantısı, arkeolojik mirasın korunması ve bu miraslara kıymet verilmesi amacını taşıyarak bilgi, kapasite ve farkındalığı arttırma hedefleri çerçevesinde yapıldı.

Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, ‘Yerelde Arkeoloji Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada;

“Burdur’da yıllar öncesinde bir gezide Ağlasun’da harabelere gitmek istedik. Harabelerin nerede olduğunu oradaki insanlara sormak istedik ve ‘oralarda bir yerlerde’ şeklinde aldığımız bir tarif üzerine gittik oraya. Oralara bir tarif üzerine gittik ve gördüğümüz, Sagalassos antik kentinin bu günkü anfi tiyatrosuydu. İnsanların ne kadar uzak, ne kadar ilgisiz olduğunu gördük. Fakat gerçekte başka bir olay daha gündeme geldi yıllar sonra, 1995 ya da 1996 yılıydı sanıyorum Prof. Dr. Marc Waelkens Sagalassos kazılarının o dönemki başkanı Burdur’a bunları anlattığında insanlar daha yeni tanışmışlardı. Yani yeni yeni başlamış olan bir hikayeydi. Demekki yereldeki Ağlasun halkı gibi geneldeki Burdur halkı da yeni yeni tanışmaya başlamıştı. Aslında bu tanışmanın daha erken olması gerekirdi ama biz tabi bunun öncelikle yerel halk tarafından arkeolojik varlıkların daha iyi tanınması ve bunun öncelikle farkına varılması konusunda çok önemli adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda bu tip toplantıların yerelde çok önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.” Dedi.

SARAT Projesi iletişim ve Kültürel Miras Uzmanı Özlem Başdoğan Projeye ilişkin yaptığı açıklamada;

“SARAT bir kısaltma. Projemizin tam adı, ‘Türkiye’nin Arkeoloji Varlıklarının Korunması’ ama kullanım anlamında bir pratiklik olsun diye ingilizce adının (Safeguarding Archaelogical Assets of Turkey) kelimelerdeki baş harflerini birleştirerek böyle bir kısaltma yaptık. Projemiz başladığından beri hep SARAT Projesi olarak bu güne değin kullanageldik bunu. Projemiz İngiliz Arkeoloji Enstitüsü Ankara tarafından hayata geçiriliyor. Yürütücü kurulu bu ama bizimle birlikte bu faaliyetleri gerçekleştirmede projemizin çok değerli ortakları var. Onlardan bir tanesi Koç Üniversitesi’nin ‘Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’. Bir de İKON dediğimiz Uluslararası Müzeler Konseyi’nin İngiltere şubesiyle de bir ortaklığımız söz konusu. Dolayısıyla üç ortak olarak aslında SARAT Projesini hayata geçiriyoruz. Kültürel mirası koruma fonu tarafından fonlanan bir proje  SARAT Projesi. Projemiz 2017 yılında başladı. Şuan üçüncü  yılındayız ve 2020 yılının mart ayı sonunda da teknik anlamda projemizi bitiriyor olacağız. Projemizin amaçları; Türkiye’nin arkeoloji varlıklarının korunması ve kıymet verilmesidir. Bilgi, kapasite ve farkındalık artırmayı hedefliyoruz.  Bütün bunları yaparken de çok önemli iki vurgumuz var. Bunlar; arkeolojik varlıkların bilimsel değerini vurguluyoruz ve arkeolojik kalıntıların yani dolgu dediğimiz şeyin mutlaka bir bütün olarak korunmasının öneminin altını çiziyoruz bu güne değin gerçekleştirdiğimiz faaliyetler aracılığıyla.” Bilgisi verdi. 

SARAT Projesi, ‘Yerelde Arkeoloji Toplantısı’na; Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Burdur Arkeoloji Müzesi eski Müdürü Hacı Ali Ekinci, SARAT Projesi sorumluları, konuyla ilgili profesyoneller ve akademisyenler katıldı. 

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 12 Eylül 2019 14:22

Kırtasiye seti dağıtımı durduruldu

Burdur Belediyesi’nin, geleneksel hale getirerek her yıl yeni eğitim-öğretim yılı başlangıcında ilkokul öğrencilerine yönelik kırtasiye seti dağıtımı uygulaması durduruldu.

Kırtasiye seti dağıtımının, gerekli izinlerin alınmadığı ve belge eksikliği gerekçeleriyle durdurulduğu düşünülüyor.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, uygulamanın durdurulmasına ilişkin yaptığı açıklamada;

“Geleneksel hale getirdiğimiz, bizden önceki dönemde de başlatılan ilkokul öğrencilerine bir kırtasiye seti dağıtımı uygulamamız vardı. Bununla ilgili sanırım Milli Eğitim Müdürlüğümüz gerekli izinlerin alınmadığı gerekçesiyle dağıtımı durdurmuş.

Arkadaşlarımız gerekli yazışmaları yapacaklar. Yine yoksul varsıl demeden zengin fakir demeden tüm öğrencilerimize gelenek haline getirdiğimiz kırtasiye setlerini dağıtmak istiyoruz. Bu, Burdur Belediyesi’nin siyasi bir geleneği değil bizden önce de yapılan bir uygulama. Herhalde yazışma eksikliğinden kaynaklanan bir kısıtlama diyeyim. Bunun da ortadan kaldırılacağını düşünüyorum. Vatandaşımıza hizmet noktasında biz geçmişteki 5 yılda siyaset gütmediğimiz gibi bu konuda da siyaset gütmüyoruz. Zannediyorum, bürokrat arkadaşlar bu konuda belge eksiği olduğunu düşündüğü için böyle bir zorunluluk hissettiler. Gerekli yazışmalar yapıldıktan sonra kırtasiye setlerinin dağıtılacağına inanıyorum.” Dedi.

Burdur Belediyesi, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında (geçen yıl), ilkokula başlayan öğrencilere 1200 adet okul seti dağıtmıştı. Çanta, defter, kalem, silgi, kalemtraş, boya ve cetvel gibi kırtasiye malzemelerinin yer aldığı okul seti, merkez ve merkeze bağlı köy okullarında eğitime başlayan tüm 1. Sınıf öğrencilerine hediye edilmişti.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 12 Eylül 2019 14:21

“Bucak Belediyesi’nde yolsuzluk mu var?”

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez ve İYİ Partili Bucak Belediye Meclis üyesi Ali Sağar, ortak bir açıklama yaparak Bucak Belediyesi’ne ‘şeffaf belediyecilik’ yapılması çağrısında bulundular.

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez ve İYİ Partili Bucak Belediye Meclis üyesi Ali Sağar, yaptıkları ortak açıklamada Bucak Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü’ne dilekçe vererek son 4 aya ait satın alma işlemlerinin kalem kalem açıklanması gerektiğini ifade ettiler.

Açıklamada Bucak Belediyesi yetkililerine seslenen Başkan Sönmez ve Meclis Üyesi Sağar,” 06/08/2019 tarihinde belediyemiz yazı işleri müdürlüğüne bir dilekçe vererek, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz 2019 ayları içerisinde gerçekleşen satın alma işlemlerine ait içeriğinde satın alınan firma, teklif alınan firma, teklif rakamları olan detaylı satın alma raporlarını liste halinde tarafımıza yazılı olarak bildirilmesini talep etmiştik. Fakat Yazı işleri müdürlüğü 05/09/2019 Tarih ve 95255676-041.02-E.3951 sayı ile cevabın da sadece satın alma raporlarını fatura listesi olarak detaylandırmadan cevaplandırmıştır. Biz de 09/09/2019 pazartesi günü   ekte sunacağımız dilekçeyi yazı işleri müdürlüğüne tekrar dan verdik ve detaylı satın alma raporlarını istedik” Dediler.

Açıklamanın devamında soruların cevaplarını kamuoyu tarafından beklendiğini söyleyen İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez ve İYİ Partili Bucak Belediye Meclis üyesi Ali Sağar,

“ Şimdi yetkililere soruyoruz;

Detaylı satın alma raporlarını neden  saklıyorsunuz?

 Belediyemiz satın alma biriminde yolsuzluk mu var? 

Halkımız arasındaki satın alma yolsuzluk söylentileri doğru mu? “

Yetkililer acilen göreve davet ediyoruz, detaylı satın alma raporlarını siz kıymetli halkımız ve bizlerle paylaşmasını talep ediyoruz” Dediler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection