Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 08 Ağustos 2019 17:30

09 Ağustos 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

09 Ağustos 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantısı, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in başkanlığında Belediye Meclis Salonunda toplandı.

 Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantısında İmar Komisyonu kararları ile birlikte 21 gündem maddesi görüşüldü. Gündem maddelerinin görüşülmesinin öncesinde Burdur Belediyesi tarafından Haziran ve Temmuz aylarında yapılan çalışmaların özetini aktaran Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“Fen İşleri Müdürlüğümüz şehiriçi asfalt yama çalışmalarına, stabrize çekme işlerine, Kışla Mahallesi düğün salonu alt bölgesindeki tesviye çalışmalarına Fevzi Çakmak, Bağlar, Menderes, Atatürk, Özgür, Armağan İlci Mahalleleri ve hava muhalefeti nedeniyle sel ve su baskınlarının neden olması neticesinde Kışla , Mehmet Akif Ersoy, Aydınlıkevler ve Şirinevler Mahallesi’ndeki bazı noktalarda oluşan hasarların giderilmesi ve Büğdüz Köyü’müzde meydana gelen afete yardım anlamında yapılan çalışmalarda Haziran ayı içerisinde gayret gösterdik. Yine Temmuz ayı içerisinde 1.Organize Sanayi Bölgesi tren yolu üstünde yapılan dereyle ilgili çalışmalara katkı verildi. Hızır İlyas Mahallesi, Atatürk Mahallesi, mesirelik alanında bulunan Avcılık Atıcılık Genç Spor Kulübü Derneği’nin atış poligonunun düzenlenmesi, Bozkurt Mahallesi’nde Yeni Otogar otobüs giriş çıkışlarında yağmurdan dolayı bozulan yerlerin düzenlenmesi çalışmaları yapıldı. 

Bedesten’de çalışmalar başladı

Burdur Belediyesi’nce bakım, ikmal ve onarım çalışmaları yapılan otogarın geçici kabulünün yapılmasının ardından Bedesten’de yer teslimi yapılarak müteahhit firmanın çalışmalarına başladığını ifade etmek istiyorum. Park Bahçeler Müdürlüğümüzde yine, yeni parklar ve yeni parkların yapımı, eski parkların onarılması, bakımının yapılması ve yine aynı şekilde sel taşkınında zarar gören yerlerin bakım onarımının yapılması, alanlarımıza yeni bitki ve çiçeklerin kazandırılması, bitki seramızda ürettiğimiz 1 milyon 200 bin adet bitki ve çalı grubunun alanlara dikilmesi, ardından artan bölümünde yaklaşık 150 bin fidanında, bitki grubunun da bugün yurttaşımıza dağıtımını sağladık. Vatandaşımızın kendi alanlarımızın sağlanması, çiçeklendirebilmesi için Burdur Belediyesi olarak kendi ürettiğimiz çiçeklerimizi vatandaşımıza ücretsiz dağıttık. Tabi ki yaklaşan Kurban Bayramı öncesi parklarımızda, mezarlarımızıda ve kent ormanımızda gerekli temizlik çalışmalarına başladık. Sultanderesi’ndeki çalışmalarını tamamlayan arkadaşlarımız bugünde Asri Mezarlık’ta temizlik, bakım çalışmalarına başladılar. Köprübaşı’ndaki çalışmalarımızı bitirmek üzereyiz. 75. Yıl Parkı’nda zarar gören alanları ve muhtelif parklarda zarar gören alanları arkadaşlarımız onarıyorlar. Vatandaşlarımızın en iyi şekilde kullanabilmesi için çalışmalarına devam ediyorlar.

Yaz sinemalarına ilgi yoğundu

Diğer taraftan bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz yaz gecesi sinemalarına oldukça fazla yurttaşımızın ilgisini gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu çalışmaları daha profesyonel hale getirip, bundan sonra Burdur’un sinema günlerini geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Sanayi, Mahrukatçılar, Uzun Çarşı, Salı Pazarı esnafıyla buluşarak vatandaşımızla hem  sohbet etme imkanı hem de vatandaşımızın derdi, sıkıntısı, talep ve önerilerini almak üzere bir araya geldiğimiz kahvaltı çalışmalarını yapıyoruz. Oldukçada verimli geçiyor. En azından vatandaşımızın bize kısa zamanda doğrudan ulaşması ve alanla ilgili çalışmalarını gayet rahat alabiliyoruz.  Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’n yönetim kurulu toplantısının Burdur’da yapılmasını ve ağırlanmasını sağladık. Burdur Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde gerçekleşen bu toplantıda aslında bizim asıl amacımızın son dönemde Burdur özelinde artan turizm potansiyelinin öncelikle Akdeniz Bölgesi’ne duyurulabilmesini sağlamak için gazeteci dostlarımızın kaleminden yararlanmak istedik. Bir kardeşimize söz vermiştik. Diyabet nedeniyle ayakları kesilmişti o kardeşimizin. Ona bir protez sözümüz vardı. Bu protezi de bir işadamı dostumuzun katkısıyla sağladık.” bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Halk Otobüsleri İşletmecileri Kooparatifi tarafından iletilen talep doğrultusunda, Özel Halk Otobüslerine % 12 civarında zam yapıldı.

 

Artan maaliyetlerle istenen zam talebi, Belediye Meclisi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda görüşüldü. Fiyat tarifelerindeki artış talebi oy çokluğuyla kabul edildi. 

Belediye Meclisi’nde alınan kararın ardından Özel Halk Otobüsleri fiyatlarına yapılan zam sonrası; şehir içi indi bindi kartla 2.50 TL – kartsız 3 TL, üniversite öğrencisi kartla 2.25 TL – kartsız 2.75 TL, ilköğretim ve lise öğrencisi kartla 1.50 TL – kartsız 2 TL, Askeriye köyü, Gökçebağ, Çendik, Yaka ve Kampüs kartla 3.25 TL – kartsız 3.50 TL, Salı pazarından Necati Bey Mahallesi ve Değirmenler Mahallesi kartla 2.75 TL – kartsız 3.25 TL oldu. Yeni Sanayi-itfaiye durakları arasında uygulanan ring, talep olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı. 65 yaş üzeri vatandaşlar, %40 ve üzeri engelli vatandaşlar ve engelli vatandaşa refakatçi bir kişinin ücretsiz olarak seyehat edebilme hakkı ise devam ediyor.

Belediye Meclisi’nde konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Ercengiz Yapılan fiyat artışının, açıklanan enflasyon rakamlarının altında kaldığını belirterek; “Aslında enflasyonun altında ama vatandaşın ekonomik güçlüklerini de göz önünde bulundurarak halk otobüslerinden bu fedakarlığı yapmalarını isteyeceğiz.” Dedi.

Belediye Başkanı Ercengiz, toplu taşıma araçları için akaryakıt fiyatları üzerindeki vergilerin indirilmesi halinde indi-bindi ücretlerinin de 1 Lira’ya kadar inebileceğini belirtti.

Meclis toplantısında, Halk Otobüsleri İşletmecileri Kooparatifi’nden gelen talebin hakkaniyetli bir talep olduğu ve bu talebe cevap verilmesi gerektiği belirtilerek, toplu taşıma araçları ücretlerinin; nüfusa, indi-bindi oranlarına, güzergahlarına ve kat ettikleri mesafelere göre tolere edebildikleri bir rakam olması gerektiği vurgulandı. 

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 08 Ağustos 2019 17:17

Huzurlu Bayram için tedbirler alındı

Kurban Bayramı tatilinin huzur ve güven ortamı içinde geçirilmesinin sağlanması amacıyla alınan tedbirler valilikten yapılan açıklama ile duyuruldu;

Vatandaşlarımızın, 9 Ağustos 2019 Cuma günü başlayacak olan Kurban Bayramı tatilini huzur ve güven ortamı içinde geçirmesini sağlamak, tatil süresince kamu hizmetlerinin sunumunda herhangi bir aksaklığa yol açmamak amacıyla aşağıda yer verilen tedbirlerin ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından alınması Valiliğimce gerekli görülmüştür.

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ VE İL JANDARMA KOMUTANLIĞI :

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 19.07.2019 tarihli ve 12779 sayılı “Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri” konulu Genelgesinde; Kurban Bayramı tatilinin yaz mevsimine denk gelmesi ile birlikte karayollarımızdaki “turizm ve tarımsal” amaçlı seyahatlerin ve uzun mesafelere bağlı olarak “seyahat sürelerinin artacağı” göz önünde bulundurularak trafik güvenliğinde oluşabilecek olumsuz etkileri en aza indirmek ve trafik kazalarıyla en seri şekilde mücadele edebilmek için başta hız ihlalleri olmak üzere , toplam ve sürekli taşıt kullanma süreleri, şerit kullanma, hatalı dönüşler, yakın takip ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlama gibi kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik bütün hususları da içerecek şekilde, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından bayram öncesi ve sonrası için tedbir planları hazırlanacak ve birer örneği Valiliğime sunulacaktır. Genelgede belirtilen maddelerin uygulanmasında bütün hususlar göz önüne alınarak hareket edilecek, ayrıca aşağıda belirtilen maddelerin uygulanmasında hassasiyet gösterilecektir.

1. Polis ve Jandarma trafik personeline trafiğin tanzimi ve denetimi dışında görev verilmeyecek, büro hizmetlerinde görevli personel denetim ekiplerine takviye edilecek, trafik hizmetleri dışında nöbet/vekalet/ikiz görevlendirme yapılmayacaktır.

2. Trafik birimlerine ait hizmet binalarının çevre koruma nöbetleri, bayram süresince takviye edilen genel hizmet personeli tarafından tutulacak, tüm trafik personeli fiilen denetim hizmetlerinde görevlendirilecektir.

3. Bayram tatili süresince trafik birimleri, genel hizmet/asayiş birimlerinden en çok sayıda personel ile takviye edilecek, ayrıca gerek görülmesi halinde diğer birimlerin resmi araçlarından da yararlanılacaktır.

4. Trafik ekiplerinin özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergâhlarında “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu”nun geliştirilmesine yönelik olarak GÖRÜNÜR olmaları sağlanacak, güzergâhta ekip araçlarının tepe lambaları açık olacak, bekleme ve denetleme noktalarındaki ekip ve personelin görünürlüğünü artırmak amacıyla ekip araçları yola 90 derece açıyla bulundurulacaktır.

5. Trafik birim amirlerince, “Karar Destek Sistemleri” olarak da adlandırılan istatistiki verilerden de yararlanarak, sorumlulukları altındaki karayolunda kazaya sebebiyet veren ihlallerin nerelerde gerçekleştiği ve bunların hangi ihlaller olduğu, bu ihlaller nedeniyle kazanın meydana geldiği kavşak geometrisi, yatay ve düşey geometri, oluş türleri, zamanları, sürücü kusurları ile kaza yerleri gibi bilgilere dayalı olarak denetimlerin yapılacağı kesimler ve saatlere ilişkin planlar oluşturulacaktır.

6. Trafik ihlalleri ve kazaların arttığı kesimler ile trafiğin yoğunlaştığı bölgelere, trafik ekiplerinin görünürlük etkisini ve sıklığını artırmak amacıyla yaptırılan “Maket/Model Trafik Ekip Araçları”nın temiz, bakımlı ve gece de görünürlüklerinin artırılması amacıyla tepe

lambalarının çalışır vaziyette bulundurulması sağlanacaktır.

7. Sadece ihlal yapan taşıtlar değil, çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda diğer araç sürücüleri de durdurularak “Yüz Yüze İletişim” kurulacak, durdurulma nedenleri ile hız yapmamaları, araçta ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri takmaları, cep telefonuyla görüşme yapmamaları, okul ve yaya geçitleri ile kavşak giriş ve çıkış noktalarından geçen veya geçmek üzere olanlara durarak yol vermelerinin gerektiği, şerit kullanma ve yakın takip kurallarına riayet etmeleri, kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları ve “dikkat ve konsantrasyonları”nın dağılmaması amacıyla her iki saatte on dakika mola vermeleri konusunda bilgilendirilecektir.

8. Trafik personelinin mazeret-senelik izinleri görevi aksatmayacak şekilde bayram sonrasına planlanacaktır.

9. Şehirlerarası karayolları üzerindeki İlçe Emniyet Müdürlükleri/Amirlikleri ekipleri, ilçe giriş-çıkışları ile trafiğin yoğun olacağı kavşaklarda düzenleme ve denetleme görevlerini görünür şekilde ve kazaların olmasını önlemek amacına yönelik olarak icra edeceklerdir. Trafik ekip ve personel sayısının yeterli olmaması halinde, diğer birimlerden karma ekipler oluşturulacaktır. Bu nedenle trafik tedbirleri talimatı İlçe Emniyet Müdürlükleri/Amirlikleri ve İlçe Jandarma Komutanlıklarına gönderilecektir.

10. Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde karayolu üzerinde tarımsal zirai araçları, traktörler, biçerdöverler ve benzerlerinin uygunsuz olarak trafikte seyretmelerine izin verilmeyecek, kısıtlama ve yasaklara uymaları ile traktör römorklarına arkadan çarpma, traktörlerin tarladan karayoluna katılımı sırasında meydana gelen yandan çarpma şeklindeki kazalar, römorkların uygunsuz ve görüşü engelleyecek şekilde yüklenmesi ve bu araçların fenni muayene ve sigortalarının yaptırılması konusunda denetimlerin yanı sıra Ziraat Odaları ve diğer platformlarda bilgilendirme çalışmaları yapılacaktır.

11. Yaz mevsiminde motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcılarının daha fazla karayolu üzerinde bulunacağı, turizm ve sahil kesimlerine seyahatlerinin artacağı dikkate alınarak,  üzerinde koruma başlığı ve gözlüğü, diğer araçlarda ise emniyet kemeri ve çocuk bağlama sistemleri kullanımı ile ilgili denetimlere önem verilecektir. Emniyet kemeri kullanmanın trafik kazalarında hayat kurtarmadaki önemine ilişkin inanç ve farkındalığı artırmak amacıyla eğitim ve denetim faaliyetleri bir arada yürütülecektir.

12.  Modifiye edilmiş araç, abart egzoz, uygunsuz ışık donanımları (standart dışı renkte daha güçlü ampul ve ışık veren ya da güçlü beyaz led ampul vb.) ve harici ses sistemi kullanılmasının önlenmesi amacıyla, hedef bölge ve saatlerde, asayiş ekipleri ile birlikte müşterek denetimler yapılacak, tespit edilen araçlar trafikten men edilerek, Ek-40 Uygunsuzluk Tespit Tutanağı düzenlenerek muayeneye sevk edilecektir.

13. Yaya önceliği/güvenliğiyle ilgili, “Yaşam İçin Kısa Bir Mola” sloganıyla oluşturulan “Yaşam Tüneli” bulunan illerimizde, bu alanlarda taşıt sürücülerine/yolculara; cep telefonu kullanımı ve hızlı araç kullanmanın dikkat ve algıyı azaltarak yayaların geç fark edilmesine veya fark edilmemesine neden olduğundan bahisle kısa video/slayt gösterimleri yapılarak, eğitim çadırlarının etkin bir şekilde kullanılması sağlanacaktır.

14. Herhangi bir nedenle karayolunun trafiğe kapandığı durumlar ile meydana gelen ölümlü, 5 ve daha fazla yaralanmalı  tüm trafik kazalarına ait bilgiler en geç bir saat içinde tablet veya masaüstü bilgisayarlarda “Kaza Bildirim” programına işlenerek Emniyet Genel Müdürlüğünün 0505 318 00 88 ve 0312 462 21 91-92 numaralı telefonlarına zaman kaybetmeksizin bildirilecektir. Ayrıca trafik kazalarının günlük olarak  PolNet kaza projesine veri girişinin yapılması sağlanacaktır.

15.Yapılacak olan denetimler planlanırken, son 3 yılda trafik kazalarının yoğun olarak meydana geldiği yerler, günler, saatler, güzergahlar, kaza oluş türleri, sürücü kusurları ve trafik yoğunlukları göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınacaktır.

16. Kurban Bayramı tatili süresince içkili ve içkisiz umuma açık yerler Jandarma ve Emniyet birimlerince etkili şekilde denetlenecektir.

17. Trafiğin yoğunluk kazanacağı Salda Gölü çevresi, Sagalassos ve İnsuyu Mağarası çevresinde ve güzergâhlarında genel güvenlik ve trafik yönünden alınan tedbirler arttırılacaktır.

BURDUR BELEDİYE BAŞKANLIĞI :

Bayram ziyaretlerinin yoğun olarak yapılacağı dikkate alınarak toplu taşıma hizmetleri düzenlenecek, güzergâhlar ve araç sayıları ihtiyaca göre planlanacaktır. Bayram süresince ziyaret edilen yerler arasında olan mezarlık, kurban satış ve kesim alanlarının ulaşım, araç parkı, otobüs terminalinin temizliği ile yangın olaylarına karşı itfaiye teşkilatında gerekli tedbirlerin alınması gibi hususlar bir kez daha gözden geçirilecek, varsa eksiklikleri tamamlanacaktır. Ayrıca vatandaşlarımızın içme ve kullanma suyu, çöp ve katı atıkların toplanması, cenaze hizmetlerinin gecikmeden karşılanması konusunda gerekli tedbirler alınacaktır.

Kurban satış ve kesim yerlerinin belirlenmesi, kesim yerleri dışında kurban kesimine müsaade edilmemesi, park, cadde ve sokaklarda kesim yapılmasının önlenmesi, kurban atıklarının usulüne uygun bir şekilde bertaraf edilerek çevre kirliliğinin oluşmasına fırsat verilmemesi için gerekli tedbirler önceden alınacak ve takip edilecektir.

Bayram tatili süresince çocuk oyun alanlarının da yoğun olarak kullanılacağı dikkate alınarak, bu alanların bakımının ve temizliğinin öncelikle yapılması ve bayram boyunca takip edilmesi, bu alanlarda çocukların güvenliğini tehdit edebilecek unsurların ortadan kaldırılması sağlanacaktır.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ :

Kurban Bayramı tatili süresince halkımızın sağlık hizmetleri kesintisiz olarak  sürdürülecektir. Olabilecek trafik kazaları ve kurban kesimi sırasında oluşacak yaralanmalar ile istenmeyen olaylara karşı İl Sağlık Müdürlüğünce gerekli bütün sağlık önlemleri eksiksiz olarak alınacaktır.

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ :

Kurban Bayram öncesi dönemi kapsayacak şekilde gıda üretim, satış ve tüketim yerlerinin denetimlerine ağırlık verilecek, ilgili kuruluşlarla iş birliği içinde özellikle bayramda tüketilecek gıdaların denetimi gerçekleştirilecektir.

TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ :

Bayram öncesi dönemde piyasa fiyat denetimi ve ürün etiket denetimi konuları titizlikle yerine getirilecektir.

İL ÖZEL İDARESİ :

İl genelinde çöp toplama hizmetlerinde hiçbir aksama yaşanmayacak şekilde planlama yapılacak ve bayram tatili süresince çöp toplama faaliyetleri günlük olarak sürdürülecek, Salda Gölü çevresinde çöp toplama hizmetlerine ayrıca önem verilecek ve gerektiğinde aynı gün içinde tekrar çöp toplanacak şekilde hazırlık yapılacaktır. Ayrıca şehitliklerin tertip ve düzeni gözden geçirilerek temizlikleri yapılacaktır.

KARAYOLLARI 134. ŞUBE ŞEFLİĞİ :

Bayram tatili süresince yaşanacak araç trafiği dikkate alınarak sorumluluk alanında bulunan karayollarında gerekli bakım, onarım ve işaretleme çalışmaları tatil öncesinde titizlikle yerine getirilecektir.

Burdur-Fethiye Karayolunda yol yapım çalışması süren kesimlerinde yapılan ışıklı işaretlemelerin kontrolü yapılacaktır.

AEDAŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ :

Oluşabilecek elektrik arızalarına karşı tedbirler planlanacak ve gerekli hazırlıklar yapılacaktır.

İL TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ :

Haberleşme ve internet hizmetlerinde oluşabilecek arızalara karşı gerekli tedbirler planlanacak ve hazırlıklar yapılacaktır.

KAYMAKAMLIKLAR :

Yukarıda belirtilen tedbirler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından bütün sorumluluk alanlarını kapsayacak şekilde alınmakla birlikte, Kaymakamlıklar tarafından da gerekli planlama yapılarak ilçelerde tedbirler alınacaktır.

Ayrıca;

Vatandaşlarımızın dini duygularının istirmar edilerek kurbanların veya ekonomik değeri olan kurban unsurlarının başta FETÖ/PDY, PKK olmak üzere terör örgütlerinin kullanımına aktarılmasına yönelik yasadışı faaliyetlerin takip edilmesi, önlenmesi ve halkımızın bu hususlarda aydınlatılması için ilgili kurumlarca her türlü önlem alınacaktır.

Bayram öncesinde kurbanlık hayvan sevki yoğunlaşacağından kaçak hayvan alımı, satımı ve sevkleri konusunda Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordineli olarak çalışacak ve gerekli tedbirler alınacaktır.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 08 Ağustos 2019 17:17

Denizli’deki deprem Burdur’u da salladı

Dün saat 14:25 sıralarında, Denizli’de 6.5 şiddetinde kaydedilen  deprem, Burdur’da da etkili oldu. Binaları kuvvetle sallayıp korku ve paniğe yol açtı.

Deprem esnasında meydana gelen sarsıntı ile vatandaşlar binaları terkedip sokaklarda beklediler.

Sarsıntı sonrası şehirde, bazı marketlerin raflarındaki ürünler yerlere düştü. Şehir merkezindeki bir pide fırının fırın bölümü göçtü. İlde; depreme bağlı bir hasar, yaralanma yada can kaybı haberi alınmadı.

Kandilli Rasathanesi Denizli’deki depremin dün saat 14:25’te,  yerin 10 km altında, 6.5 şiddetinde Baklan-Denizli merkezli olduğunu açıkladı.

Denizli merkezli Deprem Manisa, Aydın, Muğla, İzmir, Antalya, Afyon, Kütahya ve Isparta’da da hissedildi.

Denizli’de meydana gelen deprem en fazla Bozkurt ilçesinde etkili oldu.  İlçede bazı binalar hasar gördü. Sarsıntı sonrasıresmi kurumlar ve diğer binalar boşaltıldı.  Afad, Jandarma ve emniyet ekipleri, ilçe merkezi ve köylerde hasar gören binalarda  inceleme araştırma çalışması yürüttüler. Depreme bağlı yaralanma ve can kaybı olduğuna dair bir haber alınmadı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ağustos ayı Belediye Meclisi Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, meclis gündem maddelerini başlamadan önce gündemde yer alan konularla ilgili açıklamada bulundu.

 

    Başkan Ercengiz’in konuşmasının ardından gündem dışı soru sormak isteyen Ak Partili Belediye Meclisi Samet Güneş’in soruları mecliste tartışmalara neden oldu. Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say ise Ak Parti Belediye Mecilis Üyesi Samet Güneş’e açıklamasının basın açıklaması niteliğinde olduğunu dile getirerek bunun yerinin burası olmadığını söyledi.    

Başkan Ercengiz şirketler üzerinden aldığı huzur hakkı konusunda “Gelin 2004’ten itibaren belediye şirketleriyle ilgili ne varsa araştıralım, komisyon kuralım.” önerisinde bulundu. Toplantının devamında Başkan Ercengiz BAHTAŞ firmasının artık zarar etmediğini hatta kasasında parası olan sürdürülebilir bir şirket haline geldiğini söyledi.    

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz belediye şirketleri huzur hakkı konusunda yaptığı açıklamada;

“Şirketlerle ilgili yapılan bir açıklama var geçtiğimiz günlerde. Şirketlerle ilgili açıklamayı yaparken 8 milyon zarardan bahsedilmiş. Bunlarla ilgili rakamları talep ettim ve şöyle bir teklifim var. 2004 yılından başlamak üzere bugüne kadar şirketin bütün hesaplarının kontrol edilmesini sağlamak üzere gerek profesyonel danışmanlık gerekse meclis içerisinden oluşturacağımız bir komisyonla şirketimizin bütün hesapları denetlensin. Böyle bir teklifim var. Biz bu konuda şeffafız. Yalnız 2004 yılından başlamak üzere. Çünkü bize zarar olarak kaydedilen birçok şeyin maliyetinin önceden geldiğini biliyoruz. BAHTAŞ’ın o gün için 1 milyon 515 bin 781 bin lira tüm satıcılara ve bankalara ve bununla birlikte yaklaşık 500 bin lirada kira borcuyla 2 milyon 100 bin lirayı bulan bir borcuyla devraldık. Diğer taraftan toplam maliyetleri 5 milyon 643 bin 217 lira olarak ifade etmişler BİMTAŞ Şirketi muhasebe heyetimiz. Toplamında 7 milyonu geçen bir eksiyle devraldık. Lütfen bunlaıı da göz önünde bulundurmakta fayda var. Bugün BAHTAŞ firmamız artık zarar etmeyen kasasında parası olan sürdürülebilir bir şirket haline gelmiş BİMTAŞ şirketide birimlere yapılan tadilat yenileme ve demirbaş, iş makinesi alımlarıyla toplamda 4 milyona yakın bir yatırımı da bu süre içerisinde yapmıştır. İstasyon Park, BİMTAŞ Göl Tesisleri, Susamlık Tesisleri sil baştan yenilenmiş, çatalı, bıçağına varıncaya kadar yeni yapılan Cumhuriyet Yaşam Merkezi’ndeki düğün salonuna yapılan yatırıma ve Serenlerdeki mobilya değişimine varıncaya kadar tamamaı BİMTAŞ Şirketi’nun cebinden çıkmıştır. Burada 2 tane yeminli müşavir tarafından ayrı ayrı denetlenen ve hesaplarında bir yenilmişlik, içilmişlik herhalde rastlanmadı ki  bugüne tadar talebiniz üzerine gelen Ticaret ve Sanayi bakanlığı müfettişlerinin asıl görev konusu olmadığı halde şirketin sadece genel kurullarının doğru yapılıp yapılmadığının konusu olması gerekirken bizden yüz kusura yakın klasörün dosyasının koplayıp gitmişlerdir. Bizler bu görevleri halk adına yapıyoruz. Eğer bir ihmal bir sorumsuzluk bir art niyet varsa bunnu hesabını da kim varsa gider mahkemenin karşısında verir. 2014 yılından beri biz geçmişe ait hesabın malsef bugüne kadar sorulmadığını üzülerek tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. 2014 yılında suç duyurusunda bulunduğumuz BİMTAŞ ve BAHTAŞ Şirketlerinin tespit edemediğimiz kayıp varlıklarının malesef bugüne kadar karşılığını alamadık. 

Yaptığımız çalışmalarda özellikle irkete ait alanlarda yarattığımız istihdam fazlası ve artan maliyetler enedniyle el bette Burdur Belediyesi4ne ait şirketlerimis sosyal tarafını da düşündüğümüz zaman yaklaşık maliyetlerle çalışmak durumundadır. Halkımıza en temiz, en ucuz hizmeti ulaştırabilme adına elinden gelen gayreti göstermektedir. Burdur’umuz kol kola girip, Burdur’umuz için yapılacak güzel şeyler için gayret göstenmesi gerekmektedir. 

Biz marka kenti yaratırken bu kentin sağlığını, güvenirliğini, bu kentte çocuk yetiştirmenin garantisini vermek zorundayız. Bugün artan nüfsuyla artan akademik kadrosuyla eğer üniversitemiz tercih edilmek isteniyorsa bu kentin marka değerini artırmak zorundayız. Kişişsel kavgaları bir kenara bırakmak zorundayız. Bizim ölçülüp, değerlendirilğimiz yer yerel seçimlerdir. Yurttaşımız bizi değerlendirir. Biz seçim kazandık diye 5 sene halkımıza zulmetmediğimiz gibi yeniden seçim kazandığımızda da 5 sene halkın hizmetkarı olacağız. Sizlerden gelen görüş ve öneri bizler için çok önemlidir. Ben bunu değerlendirmek isterim. Görüş ve öneriler bu kentin geleceği için katkı verecekse başımızın üstünde yeri vardır. Basit kavgaları bir kenara bırakalım. Lütfen rica ediyorum yok ranttı yok çeteydi diye insanları suçlayıcı, insanların mahremine ve insanların ailesine kadar giden ifadelerden lütfen uzak duralım. Çünkü biz bu kentin ennide sonunda birbirine muhtaç insanlarıyız. İyi günde kötü günde beraber olacağız.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 08 Ağustos 2019 17:16

Mezarlıklarda bayram temizliği

Burdur Belediyesi’nden;  yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Asri Mezarlık, Sultandere Mezarlığı ve Kışla Mahallesi’nde mezarlık temizlik çalışması başlatılmasına ilişkin yapılan açıklama ile bilgi verildi;

Burdur Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Asri Mezarlık ve Sultandere Mezarlığı ve Kışla Mahallesinde temizlik çalışması başlattı. Burdur Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ile Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Kurban Bayramı’nda vatandaşların rahat bir şekilde mezarlık ziyareti yapabilmeleri için temizlik ve bakım çalışmasına devam ediyor. Çalışma hakkında bilgi veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Mezarlık alanlarını daha temiz ve düzenli hale getirmek için yollar, mezarlar ve oturma alanları temizlenip bakımları yapılıyor.   Vatandaşlarımız hayatını kaybeden yakınlarını temiz bir ortamda, huzur içerisinde ziyaret edebilecekler.” Dedi. 

Kurban Bayramı öncesi Hayvan Pazarında sürdürülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Ercengiz, “Canlı Hayvan Pazarında çatıda onarımlar, Hayvan Pazarı içerisindeki hayvanların bulunduğu bölümlerin tamiratları giderildi, musluklar takıldı. Ayrıca Pazar dışındaki kuru otların temizlikleri yapıldı. Vatandaşlarımızın bu tür günlerde sıkıntı yaşamamasını istiyoruz. Kurban Bayramı öncesinde hem vatandaş hem de satıcıların gözü ile Pazar yerlerinin eksiklerinin giderilmesi için var gücümüzle çalışmaktayız. Ayrıca hayvan kesim noktalarında kesim ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılayacak önlemleri aldık. Aldığımız tedbirler vatandaşları ve satıcıları mutlu edecek. Vatandaşlarımızdan belediye ekiplerine yardımcı olmalarını istiyoruz. Kurban atıkları konusunda dikkatli olalım, cadde ve sokak aralarında kesimler yapmayalım. Kurban Bayramı öncesinde belediye olarak her anlamda önlemlerimizi aldık, gerek hayvan pazarımızın gerekse bayram esnasında kesim noktalarının denetimlerini gerçekleştireceğiz. Kurban Bayramı’na kadar ve bayram boyunca birçok birimimiz hazır kıta çalışacak.” Dedi ve “Tüm hemşerilerimin Kurban Bayramı kutlar, sevdikleri ile birlikte sağlık ve mutluluk içinde bir bayram geçirmelerini diliyorum” temennisinde bulundu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü’nden yayınlanan bültenle, Burdur’a Memba kalitesinde içme ve kullanma suyu teminine yönelik çalışmalarda en önemli tesislerden olan Arıtma tesisi ihalesinin Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü’nce yapılarak sözleşmesi imzalandığı kamuoyuna duyuruldu;

Bilindiği üzere, Burdur İlimize Memba kalitesinde içme ve kullanma suyu temin çalışmaları Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğümüzce yürütülüyor. Bu çalışmalar kapsamında, geçtiğimiz yıl ihale edilerek çalışmaları yapılan ve fiziki gerçekleşmesi % 90 seviyelerine gelen,‘’Burdur İçme suyu İsale hattı’’işi kapsamında Burdur İlimize, Gökpınar Kuyularından temin edilen ve yapılan terfi hatları ile yılda 9,46 hm3 içme ve kullanma suyu sağlanmaktadır. Söz konusu İş kapsamında 14 km terfi hattı, 10.000m3 depo inşaatları tamamlanmış, 5.000 m3 depo inşaatı devam etmektedir.

İçmesuyu sondaj kuyularından alınan bu su, Burdur’da mevcut içmesuyu arıtma tesisi olmadığı için direk depolara ve şebekeye verilmektedir. Su da yüksek olan tuzluluk ve sertlik parametrelerinin “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik”  de kabul edilen değere düşürülmesi için Arıtma Tesisinin kısa sürede yapılarak işletmeye alınması elzem olmuştur. 

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin 28 Aralık 2018 tarihli Burdur ziyaretlerinde konu gündeme gelmiş ve Arıtma Tesisi inşaat ihalesinin bir an önce yapılması talimatı verilmiştir.

Planlama ve Proje ile ihale hazırlık çalışmaları hızla tamamlanarak  Arıtma Tesisi ihalesi yapılmış ve  DSİ 18.Bölge Müdürü Mahmut BERBER ile yüklenici firma temsilcileri arasında sözleşme imzalanmıştır.

Yaklaşık 42 Milyon Türk Lirasına malolacak ‘’Burdur Merkez İçmesuyu Arıtma Tesisi’’günde 35.000 metreküp suyu arıtma kapasitesine sahip olacak ve son teknoloji ile donatılacak. 

Arıtılacak Ham su, besleme deposu, ön arıtma, membranlı sistem (UF-RO) ve reminerilizasyon ünitelerinden geçirilerek  07.03.2013 tarih ve 28580 sayılı Resmi Gazetede yer alan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” esaslarına uygun hale getirilecek, tuzluluğu giderecek ve sertlik değeri en fazla 100 mg/l CaCO3 olacak şekilde arıtılarak Burdur İlimize sağlanan içme ve kullanma suyu çok daha kaliteli hale getirilecek. Arıtma tesissimiz ayrıca, yüklenici firma tarafından bir yıl süre ile işletilecektir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 08 Ağustos 2019 17:16

Bayramda dengeli ve sağlıklı beslenilmeli

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören Yaklaşan Kurban Bayramı Öncesi yayınladığı bültenle özellikle yüksek tansiyon, şeker, kolesterol, kalp-damar vb. rahatsızlıkları bulunanların et tüketimine dikkat etmeleri gerektiği uyarısında bulundu;

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ‘Kurban Kesimi’, ‘Kist Hidatik hastalığı’ , ‘Kurban keserken meydana gelebilecek yaralanmalar’ ve ‘Kurban Bayramı’nda Beslenme’ gibi konularla ilgili açıklama yaptı.

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören “Kurban Bayramı’nda hijyen ve sağlık koşullarına gereken önemin verilmesinin toplum sağlığı açısından son derece önem arz ettiğini, et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda akciğer ve karaciğere yerleşerek hayvanlardan insanlara geçebilen ‘Kist Hidatik’ hastalığına karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Özellikle kurban bayramlarında kesilen hayvanların, hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılması ile bu hastalığın yayıldığına dikkati çeken Op. Dr. Aygören, “Uygun olmayan koşullarda kesilen kurbanlardan arta kalan iç organların köpek ve benzeri hayvanlar tarafından yenmesi sonucu ‘kist hidatik’  hastalığı oluşabilmektedir. Kestikleri kurbanın iç organlarında kiste rastlayan vatandaşlarımızın kesinlikle bu sakatatları yememeleri ve bu organların diğer hayvanlar tarafından da tüketilmesine engel olmak için derin bir çukur kazarak toprağa gömmeleri gerekmektedir ” dedi.

Kurban kesme ibadetini yerine getiren vatandaşları, hayvanlarını belediyelerin belirlediği yerlerde kesmeleri ve kasaplardan yardım almaları konusunda da uyaran Aygören, “Maalesef her yıl yüzlerce vatandaşımız kurban keserken yaralanmakta ve hastane acillerimize başvurmaktadır. Hayvan darpları sonucu el, kol, ayak, bacak, yüz kırıkları oluşabileceği gibi en sık karşılaşılan el yaralanmaları, tendon, sinir, kemik, damar, eklem yapılarını da içeren komplike yaralanmalar şeklinde olabilir ve hatta organ kopmaları oluşabilir” diyen Op. Dr. Aygören, “ yaralanma sonrasında olay yerinde ilk müdahalenin temiz bir bezle kanamanın durdurulması ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini, evde kendi imkânları ile (tütün, kül, vb. maddeler sürerek) tedavi etmeye çalışmamalılardır  ” Dedi.

Kurban etlerinin tüketilmesi ve sağlıklı beslenme konusunda da vatandaşlara bir takım uyarılarda bulunan Op. Dr. Aygören, “Özellikle yüksek tansiyon, şeker, kolesterol, kalp-damar vb. rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımızın et tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu tür rahatsızlıkları olan hastalarımızın, yağlı etler yerine az yağlı veya yağsız etleri aşırıya kaçmadan tüketmeye ve bayram süresince dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, fiziksel aktivitelerine özellikle yürüyüş yapmaya dikkat edilmeli” diye konuştu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection