Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 28 Ağustos 2019 16:51

29 Ağustos 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

29 Ağustos 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 28 Ağustos 2019 16:51

Kaçak Alkole suçüstü

21 Ağustos’ta M.E. isimli şahsın Burdur iline kaçak alkol getireceği bilgisine ulaşan güvenlik güçleri Burdur’a  giriş yapan araç takibe aldı. M.E. isimli şahıs araçtan alkol indirmesi esnasında  suçüstü yapıldı. araçta 85 Litre (72346 gr) alkol, 1 Litre Viski, 1 Litre Rakı, 70 cl Votka ve viski, rakı, tekila yapımında kullanılan çok miktarda alkol kiti ele geçirildi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada adli tahkikata başlandığı belirtildi;

İl Emniyet Müdürlü ekipleri tarafından; İlimiz merkez ve ilçelerinde Kaçakçılıkla Mücadeleyi önlemek, kaçakçılık yapan şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalar kararlılıkla devam etmekte.

Açıklamada Burdur Valiliği olarak, alkollü içki kaçakçılığının ve sahteciliğinin önlenmesine yönelik çalışmaların yasal sınırlar içerisindeki görev yetki ve sorumluluklara bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürüleceği ifade edildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Eğitim Sen Burdur İl Temsilcisi Müjgan Ateş ile KESK üyeleri, hükümetin memurlara yaptığı zam teklifini, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenledikleri eylemlerle protesto etti. KESK üyelerinden oluşan grup, “TİS’in Hakem Heyeti Emekçilerdir” pankartı ile meydanda toplandı. Eğitim Sen Burdur İl Temsilcisi Müjgan Ateş, burada yaptığı basın açıklamasında, yapılan teklifin 3 milyon memur, 2 milyon emekli ve aileleriyle 20 milyon kişiyi ilgilendirdiğini vurgulayarak herkesi 1 gün iş bırakmaya, omuz omuza vermeye çağırdı.

 Bilindiği üzere 2020-2021 yıllarını kapsayan 5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti 16 Ağustos’ta teklifini açıklamıştı. Söz konusu teklife göre, 2020 yılının ilk altı ayı için %3,5, ikinci altı ayı için %3, 2021 yılının ilk altı ayı için %3, ikinci altı ayı için %2,5 oranları verilmişti. Geçtiğimiz günlerde ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Kamu İşvereni adına yeni teklifi sunmuştu. Buna göre maaş artış oranları toplamda %2 artırılarak, 2020 yılı için %4+4, 2021 yılı için ise %3+3 olarak revize edilmişti. 

Toplu Sözleşmede 21 Ağustos tarihi itibari ile Kamu görevlileri Hakem Kurulu süreci başlamıştı. Şimdi gözler zam oranları için verilecek olan nihai karara çevrildi. 

Eğitim Sen Burdur İl Temsilcisi Müjgan Ateş toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili yaptığı basın açıklamasında;

“1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır. Açlık sınırının 2100, yoksulluk sınırının 6800 lirayı aştığı, eletrikten doğalgaza, çaydan tütün ürünlerine iğneden ipliğe her şeye fahiş oranlarda zamların devam ettiği, gerçek enflasyonun %30’ları bulduğu koşullarda, hükümet 3 milyon kamu emekçisine, 2 milyon emekliye, aileleri ile birlikte 20 milyonluk devasa kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik teklif etmiştir.

Toplu sözleşmede 21 Ağustos itibari ile Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlamıştır. Adı üzerinde taraflar arasında hakemlik görevi yapmak için görevlendirilen bir kurulun tarafsız olması şarttır. Ancak mevcut yasalara göre toplu sözleşmede taraf olan hükümet tarafsız olması gereken Hakem Kurulu üyelerinin çoğunluğunu belirtmektedir. Böyle bir Hakem Kurulu’ndan kamu emekçilerinin lehine bir karar çıkmasını beklemek çok zordur. 

Bizler hakları ellerinden alınan, sefalet ve kölelik teklif ediyen milyonlar olarak bir araya gelmediğimiz, yıllardır elimizden avucumuzdan alanları, hak kayıplarımızı görmeyip yoksulluk sınırı üzerinde bir maaşı kendimize fazla gördüğümüz sürece sermaye yanlısı emek karşıtı bir düzende bizimle sefalet oranında maaş zamları ile alay edilmesi, maaşlarımızın TÜİK vasıtası ile çarpıtılmış enflasyon rakamlarına, hiçbir zaman tutmayan enflasyon hedeflerine göre ayarlanması, yıllardır hepimize yaşattıkları kayıplara rağmen her seferinde tarihi nutukları atanların, aynı siyasi düşüncede oldukları iktidarın çıkanı emekçilerin ortak çıkarı üzerinde tutanların, yıllardır yaşadığımız kayıpları görmezden geldikleri tekliflerini ‘makul’ gibi göstermesi, bu teklifi bile kafalarına göre yarı yarıya indirmesi, evrensel, gerçek bir toplu pazarlık sistemi ile hiçbir ilgisi olmayan mevcut fason ‘toplu sözleşme’ sisteminde hepimizin kaybetmeye devam etmesi, kaçınılmazdır!

Bu karanlık tablodan tek çıkış yolu; yetkinin asıl sahipleri olarak bizlerin ortak sorunları için bir araya gelmesinden, ‘hak verilmez mücadele ile alınır’ ilkesi ile ortak mücadeleyi yükseltmesinden geçiyor.

Bu karanlık tablodan tek çıkış yolu, ‘Hepimiz aynı gemideyiz’ diyenlere karşı ‘Geminin gerçek sahipleri olarak hakkımızı, emeğimizin, alın terimizin karşılığını istiyoruz’diyerek tüm farklılıklarımıza rağmen birbirimize kenetlenmekten geçiyor. 

En başından beri kamu emekçilerinin ortak çıkarları için mücadele eden bir konfederasyon olarak, KESK olarak; tüm konfederasyonları, sendikaları, hangi sendikanın üyesi olursa olsun ya da herhangi bir sendikanın üyesi olmasın tüm kamu emekçilerini bizi yok sayan, alay eden teklifler sunanlara karşı haklarımızı korumak için, insanca bir yaşam, güvenceli iş, güvenli gelecek için 27 Ağustos Salı günü üretimden gelen gücümüzü kullanarak 1 gün iş bırakmaya, omuz omuza vermeye göreve çağırıyoruz!”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ne gerçekleştirdiği ziyarette Burdur ve Salda Gölü’ne ilişkin açıklamada bulundu; 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, beraberinde Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Burdur Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Taraşlı ile birlikte Antalya Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulunu ziyaret etti.

Burdur Gölü’nün çekilmesindeki en temel nedenlere dikkat çeken Başkan Ercengiz, “Geçmiş dönem bakanımız Veysel Eroğlu zamanında ‘Burdur Gölü kurtarma eylem planı’ adı altında 2 çalıştay gerçekleştirildi. Bakanımıza konuyla ilgili dosya hazırladık.‘Burdur Gölü gidiyor’ dedik. Bu düşünceyle gidecek olursak, Burdur Gölü’nü yaşatma şansımız yok. Peki neden? En önemlisi şu, bölgedeki su rejiminin doğru planlanamaması. Buradaki planlama, büyükbaş hayvancılığın körüklenmesi, büyükbaş hayvancılığına yurttaşımızın yönlendirilmesi. Su ihtiyacının ise her geçen gün artması nedeniyle Burdur Gölü’nü besleyen tüm kaynakların önüne setlerin, barajları yapılması. En temel nedeni budur. Fakat Burdur Gölü’nün buharlaştığına kanaat getirildi ve ‘Burdur Gölü’nün buharlaşmasının önüne nasıl geçilebilir’ üzerine çalışma başlatıldı. Israrla itiraz etmemize rağmen başlatıldı” Dedi.

Birçok Canlının Yaşamı Tehdit Altında

Şu anda Burdur Gölü kenarında 3 tane havuzun yapıldığını, bu 3 havuzda bir takım deneyler yapıldığının söylendiğini ifade eden Başkan Ercengiz, “Gölün buharlaşmasının önüne geçmek için ise plastik toplar, gölün üstünü kapatarak, yoğunlaşmanın sağlanıp göle geri döndürülmesinin uygun olunacağına kanaat getirilmeye çalışıyor. Bu göl var olduğu günden bu yana buharlaşıyor. Su her ısıda buharlaşır. 40 derecede farklı, 5 derecede farklı buharlaşır. Mutlaka buharlaşır. Bizim asıl derdimiz, bu göle giren kaynakların gölü beslemesinin önünün kesilmesi. Bu yönde alternatifler aranıyor. Biz oyalanmaya devam edersek, göldeki derişim artmaya devam ediyor, tuzluluk oranı artıyor, havzada beslenen endemik bitki ve balık türlerini kaybetmek üzereyiz. Göçmen kuşların yol güzergahı olması nedeniyle birçok kuşun üremesine, çoğalmasına, soyunun devam ettirmesine engel olunuyor. Havzada maalesef şu anda toksin açıdan göl tabanındaki kükürdün açığa çıkması neticesinde o bölgede yaşayan birçok canlının yaşamı tehdit altında. İnsanın hayatı içinde tehlike arz ediyor. Gölde böyle bir sıkıntı var” uyarısında bulundu.

Vatandaş Salda Gölü’nden yararlanmalı ama kirlilikten uzak tutulmalı

Başkan Ercengiz, Salda Gölü’nün tanıtımına katkı koymak için gösterdikleri gayretin yerine ulaştığını, ancak ülke gündemine hızla oturmasının bazı sıkıntıları da beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, “Bu dünyada ilk defa keşfedilen bir yer değil, yeni bir kıta değil. Salda Gölü hep vardı. Asıl yapılması gereken, doğru bir planlamayla Salda Gölü’nün havza bazı korunmasının eylem haline dönüştürülmesi. Vatandaş Salda Gölü’nden yararlanmalı ama kirlilikten uzak tutulmalı. Özel çevre koruma planı eğer bir takım yapılara izin veriyorsa, bu beraberinde kirlilik demek. Kirliliklerin önüne geçilmesi konusunda halkın bilgilendirilmesi gerekiyor. Devlet büyüklerimizin bize, ‘Biz orası için bir planlama yapıyoruz. Siz merak etmeyin’ demesi önemlidir. Sorumluluk makamında olan kişiler olarak, bizim ikna edilmemiz, ardından da vatandaşın ikna edilmesi çok önemlidir.Biz ikna edilmek istiyoruz. Halkın gözü önünde orası için ne yapılacak bekliyoruz” Dedi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ziyarette yaptığı açıklamada; “Orada bir stardrat getirecekse herkese eşit olarak yaklaşılmalı. Orada yerel bir idareye kendi tapu yerine bir çivi dahi çaktırmazken, gelip ben buraya tesis yapacağım dediğinde vatandaşın kafasında soru işaretleri oluşuyor. O bakımdan Salda Türkiye’de önemli olduğu kadar öncelikli olarak Burdurlular için dah sonra da Burdur’a yakın olan illerimiz içinde kıymetli bir yer. Bizim için öncelik budur. Öncelikli halkın vatandaşın faydalanabileceği bir yapı oluşturulmalıdır. Onların değerdir orası. Ondan dışa açılmalıdır o bölge. Burdur Gölü’yle ilgilide ben geçmişte çok yazdım çizdim, böylelikle gündeme de getirdik. Artık Burdur Gölü’ne laf üretmek yerine eylemin ötesine geçilecek bir şey yapılması lazım. Acil eylem planı yapılması lazım. Sürekli orayla ilgili çevreciler bir şeyler söylüyor ama zaman akıyor su da akıp gidiyor ve göl kayboluyor. Bir gün kurudğunda biz orayı yeniden göl haline dönüştüremeyiz. En azından kurumması için başka kaynaklardan su aktarmak gerekiyorsa veya orada ciddi bir manada bilim çalışması bölgedeki ünversitedeki bilim insanlarının çok acil bir çalışma yapması lazım. Bu çalışmaya da bölge basını olarak biz çalışmayı yapanın yanındayız. 

Biz oraya gittiğimizde göl çekildikçe pisliğin ortaya çıktığını görüyoruz. Ama bu pisliğin temizlenmesi o göl etrafında en azından suyun çekildiği sazlıkların olduğu bölgelerde ciddi manada altyapı çalışması yaplıması lazım. Bir kampanya, bir çalışma yapılırsa Antalya basını olarak Burdur Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte destekçisiyiz. Çevre konusu önemli bir konu. Mermer ocakları vs. bu yine yıllardır Burdur bölgesinin konuştuğu bir konu. Bir gazeteci gözüyle söylüyorum. Burdur’un dağlarının mermerleri elbett sökülebilir. Ama Burdur’a ya da ülke ekonomisine ne kadar katkısı var? Bu sökülen mererler orada yarattığımız çevre felaketinin karşılığı mı oluyor? Ben buna bakarım. Burada ber karşılığı alındığını görmüyorum. Kalıp halinde mermerleri söküp neredeyse gazoz parasına tırlara yükleyip, gemilere koyup gidip uluslararası sularda tekrar işlenip, 10-20 misli tekrar geriye vatandaşımıza satılan bu mermerciliğin doğru bir şekilde işlenmeden dışarıya gönderilip, ülke ekonomisine, çevreye ciddi zarar verdiğini  buruda sadece mermeri sökenlerin kazandığın başka kimsenin kazanmadığını görüyoruz. Orada tesisleşmeye gidelebilir. Bunun için Ticaret ve Sanayi Odası, işadamları ve devlet kafa yormalı. Söktüğün mermeleri bu ülkede işleyip, bu ülkede gei dönüşümünü sağlayabiliyorsan, vatandaşa da o maliyette verebiliyorsan o dağların söküldüğünü hiç olmazsa içimiz yanarken biraz dana züğürt tesellisi oluyor yani. Birde bu işe satnadart getirilmeli. Sökülen yerelere mutlaka ve mutlaka yeşil hale getirecek ve ondan sonra terkedecekleri bi yapı haline de dönüştürmek gerekiyor. “ Dedi. 

 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu makamı’nda ziyaret etmesine ilişkin açıklama yapıldı; 

 

Burdur Belediye Başkan Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu makamında ziyaret ederek, tebrik ettiler.

Başkan Ercengiz, sosyal medya hesaplarında gerçekleştirdikleri ziyaretten fotoğraflar paylaşarak, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nu makamında ziyaret ederek hem tebrik ettik, hem de öncesinde konuştuğumuz bazı projeleri değerlendirdik. Başkanımızla güzel işler yapacağız, selamını getirdiğimiz hemşerilerimize, başkanımızın da selamını getiriyoruz.” Notunu ekledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un 24 Ağustos Cumartesi günü Burdur-Bucak ilçesi Kocaaliler (Melli) Beldesi’nde düzenlenen 5. İncir Kültür Sanat Festivali ve Sünnet Şöleni’ne katıldığı açıklandı;

Milletvekili Cesur, kendisine ait sosyal medya sayfasından yayınladığı Kocaaliler (Melli) 5. İncir Kültür Sanat Festivali ve Sünnet Şöleni’ne ilişkin Melli (Kocaaliler) hakkında öyle bir yazı yazdı ki, ne Melli’yi ne de oradan bir Belediye Başkanı’nı şimdiye kadar öyle tanımlayan olmadı.

İşte Isparta Milletvekili Aylin Cesur’un Kocaaliler 5. İncir Kültür Sanat Festivali ve Sünnet Şöleni’ne ilişkin yürek ısıtan sözleri:

“Hafta sonu Bucak’ımızın Kocaaliler Belediyesi’nin tertiplediği İNCİR FESTİVALİ’ne katıldık. Daveti yapan Belediye Başkanı’mız Sayın Selahattin Gökçe’yi ve Festivale emeği geçen herkesi kutluyorum.

Davetleri ve nazik ağırlamaları için İYİ Parti İl Başkanı’mız Sayın Faruk Erkan’a ve Bucak İlçe Başkanı’mız Sayın Sefa Sönmez’e teşekkürlerimi sunuyorum. 

Selahattin Başkan’la Kocaaliler ’in İYİ olacağını biliyorduk da; Başkan’ın bu kadar babacan, iş ehli ve memleketine sevdalı olduğunu gözümüzle gördük, Melli’den de huzurla ve güvenle ayrıldık!..

Melli dedim evet, çünkü yüzlerce yıl Melli beldenin adı. Melli Boyu’ndan geliyor ismi Melli’nin ve yeni adını az kullanıyor Melli halkı. Kocaaliler de dilde söylenirken olmuş Gocallar.

Bizim içinse hepsi güzel ismi farketmiyor; yeter ki Melli halkı gibi demokrat, Melli’li gibi mert, Melli’li kadar milliyetçi ve güler yüzlü olsun insanımız. Anlayacağınız geleceğe güvenle bakmamızın tek nedeni yürekli Başkanımız değildi ayrılırken sadece. Bu güzel vatan parçasına, neyimiz var ki demeden dağlardan, bayırlardan yabani inciri toplayıp, etrafındaki illere yollayan, dağdaki bahçesindeki otlardan, sakızdan,kuşburnundan, masa çelengi yapan çalışkan Melli halkı da umudumuza umut kattı. Sardık, sarmaladık onları. 

Başkanımız çalışkan. Nikâh salonu yapmış,daha dün 1 bugün 2 açtık onu hep birlikte değerli misafirleri ile festivalin. 

CHP Burdur MV Mehmet Göker, İYİ Parti vekilleri olarak; Isparta’dan ben ve Antalya  vekilleri; Tuba Vural Çokal (STK’lardan sorumlu bşk) Hasan Subaşı ve Feridun Bahşi olarak hazırdık başkana destek için. Sadece biz mi? Burdur teşkilatımız, Burdur İl Başkanı’mız Faruk Erkan, Bucak İlçe teşkilatımız, İlçe Başkanımız Sefa Sönmez, Isparta Merkez İlçe teşkilatımız, Isparta Merkez İlçe Başkanımız Hasan Büyükçam, Antalya İl Başkanımız Ahmet Aydın. Yurtdışından gelen gurbetçilerimiz, Burdurlular, gazeteciler, televizyoncular, herkes orada idi. 

Destek olmakla kalmadık, yaptırdığı sünnet çocuklarımızla şölen de yaptık. Gocallar bizi sarmadı sadece. O müthiş incirin de tadı damağımızda kaldı, ikram boldu da incir bu bir yere kadar!

Başkanımız “inciri daha nasıl artırırız”; Kocaaliler’e katkısını, daha neler yapacaklar meclisi ile” hizmete susamış anlatırken; benim içimden geçen de, “böyle başkanlara susadı halkımız, ne iyi ettik de geldik ve de gördük” idi. 

Gocallarlılar diyor ki; bu incir başka, çekirdeği dişe dokunmaz. Doğru incir çekirdeği dişe dokunmuyor Melli’de dokunmasına da; Başkan Selahatdin Gökçe ve Melli halkı, öyle dişe dokunur işler yapmışlar ve yapmaya hazırlar ki; çok etkilendik ve söz de verdik ki; biz de destek olacağız diye. Elbette Allah’ın da izniyle!

Kıssadan hisse; bu hafta sonu çok faydalı geçti. Üretmeye, yaratmaya hazır, çalışkan ve milletimizle,yüzyıllardır içlerindeki gülümsemeyi yitirmeyen Melli’li Yörük kardeşlerimiz, büyüklerimiz gibi, biz her zorluğu aşar, yarınlara elele ve daha da güçlü yürürüz.

Nereden mi biliyorum? Siz de gidin Kocaaliler’e ve incirinden yiyin. Melli’li kadınların inci gibi elleriyle yaptıkları, her sene 3 milyona yakın Avrupa’ya satmaya hazır çelenkleri yaparken izleyin. Selahatdin Başkan ve arkadaşları ile konuşun; ama gözlerinin içine içine bakın ki yarınlarınız umutla dolsun sizin de! 

Seneye festivale bekliyoruz efendim!

Teşekkürler İYİ Parti Kocaaliler!

Teşekkürler İYİ Parti Bucak!

Teşekkürler İYİ Parti Burdur!

Sevgi ve saygılarımla”

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection