Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 17 Ağustos 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 17 Ağustos 2019 13:21

19 Ağustos 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

19 Ağustos 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cumartesi, 17 Ağustos 2019 13:21

Servet Olpak görev başında

2015 yılında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne atanıp, 2018 yılında görevden alınan Servet Olpak  İdare Makemesi kararıyla göreve döndürüldü.

Servet Olpak’ın 2018 yılında görevden alınmasının ardından, uzun süre İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine bir atama yapılmamış, daha sonra Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu görevlendirilmişti.

Göreve dönmek için İdare Mahkemesine başvuran Servet Olpak, yürütmenin durdurulması talebinde bulunmuş, İdare Mahkemesi yürütmeyi durduran bir karar alarak, Servet Olpak’ın İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine iadesini uygun görmüştü.

3 Yıl boyunca İl Özel İdaresi görevini başarıyla yürüten ve İdare Mahkemesi kararıyla yeniden göreve başlatılan Servet Olpak görevini aynı anlayışla ve başarıyla  yürütüyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 17 Ağustos 2019 13:21

Gezici Kütüphane TOKİ’de

Yıkılan Depremevleri Kütüphanesi’nin yerine geçici olarak hizmet veren Gezici Kütüphane, Toki konutları yanında öğrenciler, okurlar ve araştırmacıları ağırlıyor.

Gezici kütüphane, Pazartesi ve Cuma günleri 09.00-16.00 saatleri arasında Bozkurt Mahallesi Toki konutları yanında okurlara hizmet veriyor. 

Depremevleri Kütüphanesi’nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılmasının ardından bölgedeki kütüphane gereksinimi Gezici Kütüphane ile karşılanıyor. Gezici Kütüphane, Toki projesi tamamlanarak yeni Kütüphane binası hizmete girene kadar bölgede okurlara hizmet vermeyi sürdürecek.

Gezici Kütüphane, tıpkı yerleşik kütüphaneler gibi hizmet vermekte. Buradan kütüphane üyeliği açılabilmekte, ödünç kitap alınabilmekte ve içerisindeki her türlü kütüphane hizmetinden yararlanılabilmekte. Gezici Kütüphane’den ödünç alınan kitaplar, tekrar Gezici Kütüphane’ye veya merkez kütüphanesine iade edilebiliyor.

Gezici  Kütüphaneler, yerleşik halk kütüphanelerine erişim imkanı zor olan veya mümkün olmayan vatandaşların kütüphane hizmetinden faydalanabilmeleri amacıyla kurulmaktadır. 

Gezici kütüphaneler toplumdaki okuma alışkanlığını geliştirmeyi, hasta veya engelli vatandaşlar ile toplumdaki hassas gruplara hizmet götürmeyi, okul kütüphanelerinin ve küçük ölçekli araştırma merkezlerinin hizmet kalitelerini yükseltmeyi ve kütüphanelerin toplum nezdindeki tanınırlığını yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Gezici Kütüphane’lerde her kesime uygun güncel koleksiyonlar, eğitici ve öğretici amaçlı kullanılmak üzere LCD televizyon, DVD oynatıcı, internet bağlantısı bulunan dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar, okurlar için tasarlanmış oturma grubu, gezici kütüphane çalışanları için gerekli her türlü araç gereç (mini buzdolabı, su ısıtıcı) bulunmaktadır. Vatandaşların gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebilmeleri, aynı zamanda e-devlet uygulamalarını kullanabilmeleri amaçlanmıştır.

Ülkemizde ilk defa 1963 yılında gezici kütüphane hizmetleri için motorlu taşıt almak üzere bütçe tahsis edilmiş ve sonraki yıllarda minibüs ve otobüs gibi çeşitli araçlarla gezici kütüphane hizmetleri götürülmeye başlanmıştır. 

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 17 Ağustos 2019 13:21

Şehir 1 milyon çiçekle renkleniyor

Burdur  Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, faaliyete  geçirdiği üretim  alanında yıllık 1 milyon  200  bin  bitki  yetiştiriyor. Park  ve Bahçeler Müdürlüğü’nce serada üretilen  mevsimlik bitkiler  park, bahçe, orta kaldırım  ve şehrin muhtelif noktalarına dikiliyor. 

 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince dikilen mevsimlik çiçek ve diğer bitki türleri şehri yeşillendiriyor. Burdur Belediyesi kendi serasında 1 milyon 64 bin mevsimlik çiçek, 103 bin süs bitkisi, ağaç ve ağaçcıklar yetiştiriyor.

Parklara, bahçelere ve refüjlere dikilen çiçekler ve ağaçlar kentimizi renklendiriyor. Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde yetiştirilen çiçeklerin park, bahçelere ve refüjlere dikimini de Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yapıyor. 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü Serası’nda mevsimlik çiçek olarak 1 milyon 64 bin adet hercai menekşe, aslanağzı, petunya, kadife, ateş çiçeği, süs lahanası, lale soğanı, sardunya, kasımpatı, pervane çiçeği yetiştiriliyor. Yıllık 103 bin adet çalı grupları ve ağaççıklar olarakta gül, fıstık çamı, Lübnan sediri, hanımeli, ateş dikeni, kaya sarmaşığı, lavanta, akasya, taflan, mandevilla, meleklerin borusu, kaliforniya güneşi, zakkum gibi süs bitkisi ve ağaç üretimi yapılıyor.

Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ayla Pesen gazetemize yaptığı açıklamada;

“Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesindeki serada yıllık 1 milyon 64 bin mevsimlik çiçek, 103 bin çalı grubu, ağaç ve ağaççıklar yetiştiriyoruz. 

Yetiştirdiğimiz mevsimlik çiçeklerle, çalı gruplarıyla ve ağaççıklarla park, bahçe ve refüjleri yeşillendiriyoruz. Park ve bahçeler haricinde kamu kurumları ve camilerin ihtiyaçları içinde bitki temin ediyoruz. Bütün park, bahçe ve refüjlere dikilen mevsimlik çiçek ve diğer bitikilerin üretimini Park ve Bahçeler Müdürlüğü yapıyor. Çiçek ve ağaç dikimlerinin yanı sıra ağaç budamaları da yapıyoruz. Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Mürülüğü bünyesinde 2 ziraat mühendisi, 1 peyzaj mimarı, 1 peyzaj teknikeri, 1 inşaat teknikeri ve 84 işçi bulunmaktadır.

Yıllık olarak park, bahçe, orta kaldırım ve şehrin muhtelif noktalarına mevsimlik çiçek dikimi 948 bin 880, ağaç dikimi bin 418, çalı bitkisi dikimi ise 22 bin 911 adet.”dedi.

Hatice Dursun

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 17 Ağustos 2019 13:21

Eşeler Yaylası’ndan Sultanpınarı’na

Yeşilova Güney Yolu üzerinde bulunan Sultan Pınarı’nın suyu, Yeşilova Eşeler Yaylası’ndan geliyor. Yıllardır hiç aralıksız akan pınar, sıcak yaz günlerinde buz gibi suyu ile içenleri serinletiyor. Eşeler yaylası yüksekliği ile kışın bol bol kar yağışı alıyor. Aylarca kar örtüsünün kalkmadığı yaylada eriyen karlar, sultan pınarına kadar ulaşan su kaynaklarını besliyor. Salda Kayak tesisleri de Eşeler yaylası alanında bulunmakta.

Kışları İstanbulda yazları Salda Köyünde yaşayan 80 yaşındaki emekli İbrahim Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre; Sultanpınarını besleyen su, Eşeler Yaylası’ndan geliyor. Yaylanın suyunun kaynağı, eşeler yaylasına yağıp, aylarca kalkmayan kar örtüsü. Eşeler Yaylası’ndaki su kaynaklarından çıkan su, Horoz, Salda, Güney, Yeşilova, Kayadibi, Karamanlı, Tefenni’ye  kadar ulaşmakta.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection