Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 31 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 31 Temmuz 2019 15:16

01 Ağustos 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

01 Ağustos 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 31 Temmuz 2019 15:16

AGF yönetiminden Başkan Ercengiz’e ziyaret

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mevlüt Yeni ve yönetim kurulu üyelerinin Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret ettiği açıklandı; 

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mevlüt Yeni, gerçekleştirdiği ziyarette Başkan Ercengiz’den belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı. Gerçekleştirilen ziyaret ardından Başkan Ercengiz, Başkan Yeni ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerine, Sultandere Hizmet Kampüsü ve Katı Atık Bertaraf Tesisini gezdirerek, yürütülen hizmetler hakkında bilgi aktardı.  

Yapılan ve devam eden çalışmaları çok beğendiğini ifade eden, Başkan Yeni, Başkan Ercengiz’i ve belediye çalışanlarını tebrik etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 31 Temmuz 2019 15:16

AGF yönetimi Burdur’da

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mevlüt Yeni, ziyaretlerde bulunmak, Burdur Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenecek etkinliklere katılmak ve yönetimi kurulu toplantısı yapmak üzere, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte şehrimize geldi. 

 

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Başkanı Mevlüt Yeni, yönetim kurulu üyeleri, TGK Onur Kurulu Üyesi, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Adnan Taraşlı, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ile birlikte, Vali Hasan Şıldak ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i makamlarında ziyaret edip, Burdur Belediyesi Fen işlerini tesislerini gezdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mevlüt Yeni ve yönetim kurulu üyelerini Serenler Otelde verdiği yemekte ağırladı.

Serenler Otelde düzenlenen yemeğe Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mevlüt Yeni’nin yanısıra, yönetim kurulu üyeleri; Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen,  Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun, Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arslan Deveboynu, Kemer Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Duran Yenigün, TGK Onur Kurulu Üyesi, Akdeniz Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Adnan Taraşlı, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, yönetim kurulu üyeleri ve üyeler katıldılar.

Yemekte katılımcılar ülke gündeminde yer alan konular üzerinde görüş alışverişinde bulunup sohbet ettiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 31 Temmuz 2019 15:16

Salda’ya dokunma!

Geçtiğimiz Şubat ayında Çevre ve Şehircilik Bakan’ı Murat Kurum ilimizi ziyareti kapsamında Salda Gölü’yle ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

 

 Salda turu esnasında göl kenarına yapılması planlanan millet bahçesi hakkında bilgi vermişti. 31 Temmuz’da ihaleye çıkartılan millet bahçesi yapımına çevrecilerden ve tüm doğaseverlerden tepki geldi. 

Salda Gölü’nde yapılması planlanan Millet Bahçesi’ne karşı çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın da yer aldığı bir grup protesto düzenledi.

CHP İl Başkanlığı’nca Salda Gölü Halk Plajı’nda yapımı planlanan Millet Bahçesi ihalesine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca,  Milletvekili Mehmet Göker, Muğla Milletvekili Burak Erbay, Antalya Milletvekili Cavit Arı, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve çevreciler karşı çıktılar. Eylemde katılımcılar tarafından “Salda bizimdir bizim kalacak. Salda halkındır, halkın kalacak. Yeşilova halkı gölüne sahip çık.” sloganları atarak ihalenin iptalini istedi. 

Protesto eyleminde konuşan CHP’li Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un basında çıkan “Salda’nın kenarında yapılaşma olmayacak” açıklamasına karşılık “Hukukçu kimliğimle sizleri bilgilendirmek istiyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanı, birinci derece sit alanı, doğal sit alanı tanımı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi arasındaki farkı bir türlü diline getirip de vatandaşlara anlatamıyor. Çünkü vatandaşlar anladığında Salda ve ülkemizde Millet Bahçesi adı altında dokundukları her bölgeyi nasıl perişan ettikleri ve edecekleri ortaya çıkacak.  Ben diyorum ki Salda zaten bu milletin bahçesi. Salda’ya millet gönül rahatlığıyla geliyor, pikniğini yapıyor, Salda’nın o doğal eşsiz güzelliğinden resimler çekerek Salda’dan ayrılıyor. Bu yüzden sizi millete ait olan Salda’da millet bahçesi adı altında bir rant sahası yaratacağımızı da hepimiz biliyoruz.” sözleriyle millet bahçesi ihalesinin amaçlarını açıkladı.

Millet Bahçesi ihalesinin hukukusuz bir ihale olduğunu savunan CHP Genel başkan Yardımcısı Biçer, Salda’nın doğal varlığı karşısında ya ÇED raporu alınması gerektiği ya da ÇED gerelki değildir kararı çıkması gerektiği görüşünü ortaya koydu.

CHP Milletvekili Mehmet Göker’de millet bahçesi ihalesinin yetkillierce tekrar gözden geçirilmesi gerektiği önerisinde bulundu. CHP İl Başkanı İzzet Akbulut’ta Salda Gölü’ne millet bahçesinin yapılmaması için bütün sanatçıları, vatandaşları, aydınları ve gönüllüleri birlik olmaya çağırdı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca protesto eylemi sırasında yapıtığı açıklamada;

“Salda Gölü’yle ilgili burayı önceki gün gelip Milletvekilimizinde talebiyle bir çalışma yapalım dediğinde bir video çekip yayınlamıştık. Arkasından sosyal medyada, televizyon kanallarında ve tüm ülkemizde vatandaşlarımızın çok ciddi tepkisi ortaya çıkınca Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir açıklama yaptı. Salda’nın kenarına yapılaşma olmayacak dedi. Ben birazda hukukçu kimliğimle sizleri bilgilendirmek istiyorum. Çever ve Şehircilik Bakanı 1.derece sit alanı ilanı doğal sit alanı tanımı ile özel çevre konuma bölgesi arasındaki farkı bir türlü diline getiripte vatandaşlara anlatamıyor. Çünkü vatandaşlar anladığında Salda ve ülkemizde millet bahçesi adı altında dokundukları her bölgeyi nasıl perişan ettikleri ve edecekleri ortaya çıkacak. Bakan şubat ayında buraya geldi. Açıklamasında dedi ki burayı 1. derece doğal sit alanından çıkartıp özel çevre koruma bölgesi haline getireceğiz sit alanı dar özel çevre koruma bölgesi daha geniş bir alan olacak dedi. Ardından yapılaşma yok diyen bugün kendini savunmaya çalışan bakanın açıklamalarıda aynen şöyleydi. Salda Gölü’nün kenarında yaya, yürüyüş, bisiklet yolları, otoparklar, vatandaşların konaklayacağı bungolovlar ama bunun yanında da geniş kafeteryalar yapacağız ve dedi ki Salda artık festivallerin yeri olacak. Yani ayakkabıyla dahi yalın ayakla bile kumların üzerine basılmaması gereken Salda’yı bir rant, festivaller ve çevre kirliliğini oldukça artıracak olan yapı ve insan popülasyonuna açacak. Bizler Salda’nın özelliklerini bütün ülke olarak biliyoruz. Salda dünyanın en temiz göllerinden. Türkiye’nin de en derin ikinci gölü. 

Salda yaşayan bir göl

 Ben dünkü konuşmamda dedim ki Salda’nın sessiz çığlığına ses vermek için geldim. Salda bir canlı. Çünkü Salda’nın kumları Salda’nın içinde oluşan canlı organizmalar var. Salda’ya özgü endemik bitki türü var. Salda 110 kuş çeşidine ev sahipliği yapıyor. Salda’nın etafında yürüyüş yolları, otopark ve kafetarya adı altında yapılaşmaya açmak için 1. derecede doğal sit alanına çivi bile çakılamayacağını bilenler Salda’yı ranta açmak için millet bahçesi adı altında bir kandırmacayla önümüze bugün bu ihaleyi getirdiler.Özel çevre konuma bölgesi yönetmeliği şunları içerir. İhale nasıl yapılır? İhale hangi şartlarda açılır? İhale sonrasında işletme hakkının kimlere nasıl devredileceğini düzenler. Özel çevre koruma bölgesi yönetmeliği işte bunları düzenliyor. Bakan dedi ki istihdam olacak. Hayır. Salda’da yaşayan, Yeşilova’da yaşayan ve bu çevrede yaşayan vatandaşlarımıza hiçbir istihdam alanı yaratılmayacak. İşletme hakkını hangi yandaşa veriyorlarsa o yandaşın yandaşları gelecek burada Salda’yı ağlatmaya, Salda’yı yavaş yavaş yok etmeye devam edecek.” sözleriyle kaygılarını dile getirdi. 

En fazla 5 yıl içerisinde Salda bitecek

Yapılan Kayadibi göletiyle Salda’nın boğazına bir ilmek atıldığını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Biçer; 

“Salda’nın çığlıklarını duymayanlar o gün çok geç olduğunda görecekler. Burada gerçekleşecek olan ihale hukuksuz bir ihaledir. Bu çevreye ilişkin 1/25 binlik, 1/5 binlik, 1/binlik imar planı uygulaması 10 Temmuz’da askıya çıkartıldı. Kesinleşmesi için askıdan inip iptal olmaz ise 30 gün süre gerekmektedir. Yani 10 Ağustos 2019 günü öncesinde ihale yapılamaz, 10 Ağustos’ta askıdan inecek, itirazlar varsa görüşülecek ve nazım imar planı kesinleşmediği sürece de ihale yapılması hukuksuzdur. Yine Salda’nın bu doğal güzelliği, Salda’nın bu doğal varlığı karşısında bir çevre etki değerlendirme sürecinin yaşanması ve yerine getirilmesi gereken şartları vardı. Ya ÇED raporu alınacak ya da ÇED gerekli değildir kararı çıkması gerekiyor. Bunların hiçbirisi gerçekleştirilmedi. Hukuki süreci değerli Burdur’daki milletvekilimiz, il başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, hukukçu arkadaşlarımız yürütecek. Ama o ihale gerçekleşirse o ihaleye giren şirketler vicdanlarının sesini dinlemez Salda’nın çığlığını duymazsa yine ihaleye çıkartanlarda bu çığlığa duyarsız kalırlarsa o zaman değerli doğa dostlarımız Salda’nın çığlığını duyup buraya gelen vatandaşlarımız, sevgili yaşam alanı mücadelesi veren yol arkadaşlarımız işte hep birlikte Salda’nın ranta, yandaşa tıpkı Uzungöl gibi betona teslim edilmemesi için iş bize düşecek. Nasıl ki bugün Kaz Dağları’nda su ve vicdan nöbeti başlamışsa nasıl ki zamanında Cerrahtepe’de millet direnişe geçmişsi, Salda için bu direnişe geçmekte bu çocuklarımız için bizim boynumuzun borcudur.” dedi ve ihaleye girecek olan firmalara seslenerek, “Diyoruz ki ey firmalar buradan size ekmek yok. O ihaleye katılmayın. O ihaleyi gerçekleştirecek olanlar en çevreci, doğadostu biziz diye zaten millete ait olan Salda çevresini eğer yandaşa peşkeş çekmek için burada bu ihaleyi gerçekleştirirseniz, bu vatandaşlarımız sizlere gereken kırmızı kartı tekrar gösterecekler. Elinizi vicdanınıza koyun, Salda’nın sessiz çığlığını duyun ve bu ihaleyi iptal edin diyorum.” çağrısında bulundu.      

Milletvekili Mehmet Göker’de Salda Gölü projesinin terkrar gözden geçirilmesi gerektiğini ve iptal edilmesini isteğini belirterek;

“Öncelikle burada toplanma amacımız bir siyasi faaliyet ya da yapılması istenen projeden herhangi bir partiye siyasi rant sağlamak değil. Görüyorsunuz burada hep beraber insanlar orada ocaklarını kurmuş mısırını pişiriyor. İnsanlar orada sergisini açmış zeytinyağlı dolmasını yiyor. Çocuklarımız burada ki, biz onlar için buradayız. Buraya yapılmak istenen millet bahçesi projesini lütfen yetkililer tekrar gözden geçirsin ve bu projeden vazgeçsin. Bilim insanları diyor ki dağdan göle kadar olacak olan herhangi bir yerder insani bir faaliyetin yani yapılaşmanın bu göle ve çevresine ekolojiye ciddi anlamda zararı olacaktır. Daha önce Salda Köyümüzdeki bir gölet inşaatı olmuştu. Biz buna da karşı çıkmıştık ve dikkate alınmayınca yasal yollara başvurmuştuk. Bu yasal yollar sonucunda mahkeme bunu durdurma kararı verdi gölet yapılmış oldu. Şimdi buradaki endişemizi sizde bizimle paylaşacaksınızdır. Burada bir yapılaşma olduğu zaman en fazla 5 yıl içerisinde Salda Gölü bu güzel beyazlığını kaybetmiş ve geride sadece su birikintisi olarak kalacak. Niye böyle kalacak? Çünkü yaklaşık 2 milyon yıl önce oluşan bir göl ve rengi veren nedense anlatamadığımız biyomelizasyon yoluyla oluşan bir güzellik. Bunun üstüne bırakın yapılaşmayı ayak basmaya biz kıyamazken Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı her ne hikmetse Salda’nın etrafında yapılaşmaya izin vermeyeceğim diyor. Buradan kendisine tekrar soruyorum. Göstermiş olduğunuz proje Salda Gölü’nün etrafında değilse nereye aittir? Eğer Salda Gölü’nün etrafında bu yapılaşmayı düşünüyorsanız bu projeyi çivi çakmadan nasıl gerçekleştireceksiniz? Yaptığınız örneklerle biz sizi tanıyoruz. Önümüzde bir Uzungöl örneği var Kaz Dağları ortada.  Biz bu dünya güzeli gölümüzü sizin rant isteğinize heba etmeyeceğiz. Hep birlikte Salda’ya dokunma diyoruz.  

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut Salda Gölü etrafına yapılacak olan millet bahçesi ihalesinin iptal edilmesi gerektiğini savunarak;

“Yaklaşık 110 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan aynı zamanda toprak yapısı ile dünyada Mars ile aynı özellikleri taşıyan iki yerden birisi olan Salda Gölü’dür. Ne yazıktır ki bu şöhret ve beraberinde getirdiği ziyaretçi akını iktidarın iştahını kabartmış ve burada millet bahçesi adı altında doğal görünümüne zarar verecek bir yapılaşma için TOKİ aracılığıyla ihale yapılmak istenmiştir. Bizler bu ihaleninderhal durdurulması talep ediyoruz. Salda Gölü’müzün sırf birileri daha zengin olsun diye,binlerce ağaç kesilip betona sevk edilen İstanbul Beykoz’un Yeşil Yol Projesi adı altında Karadeniz’in maden arayacağız diye ağaçları kesildikten sonra zehirlenen Kaz Dağları’nın ve çevresine yapılan yapılaşmadan sonra tüm özelliğini kaybeden Trabzon’un Uzungöl hakimiyetini yaşamasını istemiyoruz. Bugün Salda’nın doğal görünümüne dokunulmasını istemeyen doğanın hassas dengesinin bozulacağı korkusu taşıyıp çağrımıza icabet edip uzaktan yakından buraya gelen gelemeyip gönlü, yüreği burada bizlerle atan tüm çevre gönüllülerine teşekkür ediyor, tüm yurttaki doğa dostlarına, tarih gönüllülerine, aydınlara, sanatçılara, aktivislere buradan dayanışma çağrısı yapıyorum. Gelin bu güzelim emanetimize hep beraber sahip çıkalım. Biz Yeşilova halkımız ile beraber Salda Gölü’nün bekçileri olmaya devam edeceğiz. Hepinize hassasiyetiniz için çok teşekkür ediyoruz.”sözleriyle herkese dayanışma çağrısı yaptı.

Hatice Dursun 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 31 Temmuz 2019 15:16

Büğdüzlü Ahmet protez ayaklarına kavuştu

Geçtiğimiz yıl diyabete bağlı olarak ayaklarını kaybeden Ahmet Şahin Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleri ve bir hayırseverin katkılarıyla protez ayaklarına kavuştu. Ahmet Şahin yeni protez ayaklarıyla bir an önce yürüyebilmek için  egzersizlere başladı. 

Daha önce Burdur Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan Ahmet Şahin,  yakalandığı Şeker hastalığının ilerlemesi sonucu her iki ayağının da bir kısmını kaybetti. Uzun süredir yatağa mahkûm yaşamını devam ettiren Ahmet Şahin’e umut ışığı olan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, daha önce de kendisine akülü sandalye temin etmişti. Bunun yanında, bu tedavi süreci içerisinde yanında olacağını ve kendisine gerekli desteği sağlayacağının sözünü veren Başkan Ercengiz, söz verdiği gibi Ahmet Şahin’e bir hayır severin de katkılarıyla protez ayak temin etti.   

Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Ercengiz, “Onu bu zorlu yaşam mücadelesinde yalnız bırakmak istemedik. Bundan sonraki tedavi sürecinde de yanında olacağız. Her türlü ihtiyacını karşılamak için hepimiz seferberiz. Bu zorlu yolda Ahmet Şahin’in ve  annesi Halime Zorlu’nun yanında olacağız.”dedi ve anne Halime Zorlu’ya da bir ihtiyaçları olduğu zaman haberdar etmelerini istedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection