Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 30 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

31 Temmuz 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yaz sezonunda Halk Plajı’nda yapılan hizmetler, Yukarı Çarşı kaldırım çalışmaları, Bedesten Çarşısı tadilatı ve Hayvan barınağı yeni düzenlemeleri hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulundu. 31 Mart yerel seçimleriyle tekrar seçilen Başkan Ercengiz, Burdur’da turizm potansiyelini geliştirebilmek için konaklama altyapısının güçlenmesi gerektiğini vurguladı. Turizmin canlanması için ilin bütün paydaşlarının bir araya gelerek çalıştay düzenlenmesi gerektiğini söyledi.  

 

Halk Plajı’nda yapılan çalışmaların yanı sıra Burdur Gölü’ndeki kurumayı hatırlatan Başkan Ercengiz,” Gölün besleyen kaynaklarının tamamen önünün kapatılmış olması nedeniyle, seçim çalışmalarında Sayın Cumhurbaşkanımız göle bir kaynak getirilmesi gerektiğini bunu da Menderes Çayı’nın kollarından getireceklerini ifade etti. Gölün temel sorunun taze su kaynağına olan ihtiyacıdır. Bizde seçim döneminde bu verilen sözlerin en yüksek mertebeden verilmiş olmasını önemsiyor , bu sözün yerine getireleceğine inanıyor ve Burdur halkı olarak bir an evvelde yerine getirilmesini istiyoruz.” sözleriyle göldeki kurumaya dikkat çekti.

Hayvan Barınağı’nda ihtiyaca binaen düzenlemelerin yapıldığını belirten Başkan Ercengiz, “Hayvan Barınağı’na gelecek olursak orada bir görev değişiliği yaptık. Barınakta ihtiyaca binayen yeni düzenlemeler yapılabilir. Şu anda barınağımız yeterli. Oradaki personelimiz daha ilgili. Bizimle bu dünyayı paylaşan canlılara, sahipsiz olan sokak hayvanlarına en iyi şekilde sahip çıkalım.”bilgisi verdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yapılan ve yapılması planan hizmetler hakkında yaptığı açıklamada; 

“Biz tabi her yaz olduğu gibi göreve geldiğimizden ber bu yazda yine ilginin odağı olan, vatandaşımızın haftasonları özellikle çok yoğun kullandığı Halk Plajı’nda rutin rotat çalışmalarımıza devam ediyoruz. Halk Plajı çünkü ciddi anlamda vatandaşımızın haftasonları piknik yaptığı, vakit geçirdiği, nikahlarını kıydırdığı, fotoğraf çektirdiği, spor yaptırdığı kısacası sabah 8’den gece 1’e kadar hayatın sürekli aktif olduğu bir yer. Bizde buyüzden Halk Plajı’nda çalışmalarımıza, küçük dokunuşlarımızı devam ettirerek Halk Plajı’mızın hem bakımlı ve iyi durumda kalmasını sağlıyor hem de vatandaşımızın gördüğü eksikler varsa bir vatandaş gözüyle gözlemleyip Halk Plajı’nda çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

2015 yılında iskeleyi yaptığımızda iskele suyun içindeyken şu an neredeyse toprakta. Biz gölümüzün kuruduğuna dikkat çekip her fırsatta bunu haykırırken gölümüze bir şeyler yapılması gerektiğini söylerken bizim bu talebimiz malesef çok ciddiye alınmayıp doğanın kanunu sanki kendi hayat akışı içerisinde kuruyan bir gölmüş gibi gösterilmiş olması bu göle yapılan en büyük ihanettir.Kaldırımları ve aydınlatma çalışmalarımızı yapacağız

Yukarı Çarşı’da aydınlanma ve yol düzenlemesini başlatmıştık. Fakat kısmen çalışmalarımızda belli bir aşamaya geldiğimiz de esnaf arkadaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda bayrama kadar ticaretlerinin hızlı olacağını ve bayramdan sonra bu çalışmaların yapılırsa kendileri için ticari anlamda olumlu katkı vereceğini ifade ettiler. Bizde Yukarı Pazar’da çalışmalarımıza geçici süreliğine ara verdik.   

Bedesten Çarşı tadilat çalışmaları başladı

Bedesten Çarşısı’nda müteahhit firmaya yer teslimimizi yaptık. Şu anda müteahhit firma Bedesten Çarşısı’nı önümüzdeki süreçte kendilerine tanınan süre içerisinde yapabilmek için hızla hareket ediyor. Onların bizden zaten daha öncede bildiğim kadarıyla bizimle çalışan bir fima almış ihaleyi bu firma yine hızla ve yine aynı kalitede işini yaparsa biz en kısa zamanda Bedesten Çarşısı’nı halkımızın hizmetine sunarız.”dedi.

İçme syu konusunda bilgi veren Başkan Ercengiz; 

“İçme suyunda malum geçtiğimiz günlerde arıtma yumuşatma tesisiyle ilgili ihale yapıldı. İnşallah en kısa zamanda üniversite sahası içerisinde Burdur belediyesi’ne tahsis edilen alanın yer teslimini yaparız. Bizim adımıza bu işi yürüten DSİ tarafından arıtma yumuşatma tesisimizin binası yapılır, içerisine eküpmanları konulur ve Burdur’umuz en iyi, kaliteli şekilde içme suyuna kavuşur. 

El Sanatları Merkezi kısa sürede faaliyette

El Sanatları Merkezi’nde seramik atölyemizi ve alaca dokuma atölyemizi taşıdık. Önümüzdeki günlerde orada bir restoranla Fethiye yolu üzerindeki ve Burdur’un temel değerlerini ortaya koyan damak lezzetlerini de orada bir satış mağazasıyla vatandaşımıza ve Burdur Gölü’nü kullanan misafirlerimize tanıtmayı planlıyoruz. Kısa bir süre sonra faaliyete geçmiş olacak. 

Burdur’da turizmi artırmak için öncelikle bir esnaf odaları birliğiyle, üniversiteyle ve diğer paydaşlarımızla çalıştay düzenlememiz gerekiyor. Burdur’un turizm altyapısıyla ilgili bazı eksikleri var. Hem bu yere esnafımızda hem de kamu kurumları açısından. Geçen gün Vali Bey açıklama konaklama açısından yetersiziz diye. Biz 2015-2016 yılında böyle bir girişimi başlattığımızda arkadaşlar bizi eleştirmişti ama bugün ne kadar haklı olduğumuzu devletin bütün kademeli dillendirmeye başladı. Bugün burada çok yataklı bir konaklama tesisi olmuş olsaydı, özellikle lavanta, Salda, Sagalassos ve Kibyra’nın ayrı bir turizm destinasyonu olarak Burdur’da ayrı bir turist portföyünü oluşturacağını inananlardanım ama bir yerinden başlamak lazım. Bu başladığımız noktadanda bir yere götürmemiz lazım. Siyasi rekabet, çekişme Burdur’un geleceğini sıkıntıya sokmamalı. 

Müzenin oradaki trafiğe Burdur’u ziyaret eden tur otobüslerine Uzay Çatı altında yer gösterdik ve onlardan ücret almayacağımızı da ifade ettik. Uzak geldiğini ifade ettiler. Bu da biraz garip geldi. Ben Türkiye’nin veya dünyanın neresine gidersem gideyim hiçbir örenyerinin önünde otobüsten inmedim. Hep belli bir mesafe vardır. Yani doğrudan Müzenin içine indirmez. Biraz geride biraz ileride indirir. Yani şunada faydası olacaktır. Turist müzeyi ziyaret ettikten sonra yürüyerek aşağıya doğru giderse belki oradaki üç beş esnafımızdanda  alışveriş edip, katkı sağlayacaklardır.

Asfalt kredimiz onaylanmıyor

Park Bahçelerimiz yaz sezonu nedeniyle daha yoğun çalışıyor. Çünkü yeni yaptığımız parklarımızda vatandaşımızın artık daha yeşile Burdur’la karşılaştığını biliyoruz. Tabi bu güzellikleri korumak üstüne yenilerini koymak lazım. Park Bahçeler Müdürlüğümüz her alanda her noktada gerek sulama gerekse bakım ve yenileme çalışmalarını yapıyor. Fen İşlei Müdürlüğümüz rutin işleri dışında kaldırım yenileme çalıymalarımız ve kaldırım kazandırma çalışmalarımızı devam ettiriyor. Belli bölgelerde doğalgaz çalışmaları yapıldı. Bunlarla ilgili asfaltlama, yol yapım çalışmalarımız en kısa zamanda kazandırılacak fakat asfalt kredimizin İller Bankası’ndan onaylanmasını bekliyoruz. İller Bankası’na en düzenli borç ödeyen bir belediye olmamıza rağmen bizim kredimiz onaylanmıyor. Malesef bir yerden de bunun engellendiğini düşünüyoruz.”değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 30 Temmuz 2019 14:55

Mısırlılar Evi konuklarını bekliyor

Valilikten; konakları ile ünlü İlimizin, tarihi mimarisi ile en önemli yapılardan biri olan Mısırlılar Evi’nin, öğretmenevi İşletmesinde halkımıza hizmet vermeye devam etmesine ilişkin açıklama yapılarak kamuoyu bilgilendirildi; 

Serpme kahvaltı, gözleme çeşitleri, bazlama, köfte, piyaz, çorba, sarma, sıcak soğuk içecekler ve Gölhisar Kavurma gibi yöremize özgü tatların da yer aldığı zengin menüsü ile Mısırlılar Konukevi saat 09:00/21:00 saatleri arasında halkımıza hizmet veriyor.

Toplantı, özel gün, organizasyonlar ve toplu yemekler için de rezervasyonların yapılabildiği Konukevi’nde açılış - kapanış saatleri talebe göre değişiklik gösterebiliyor.

1890 yılında yapımına başlanarak, 1895 yılında tamamlanan 19. yüzyıl geç Osmanlı dönemi sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Mısırlılar Evi, günümüze kadar korunarak gelmiş en güzel sivil mimari örneklerinin başında geliyor.

Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 1977 yılında almış olduğu kararla Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescili yapılmış olan bu tarihi mekan Öğretmenevi İşletmesinde konuklarını bekliyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Valilikce  başlatılan, “Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” kapsamında Burdur Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından, “Engelli Bireylere Yönelik Gezi Projesi”nin hayata geçirilmesine dair açıklama yapılarak kamuoyu bilgilendirildi; 

Engelli insanların sorununun çözülebilmesi için onların dış mekânlardaki etkinliklere erişebilmesinin ve sosyal ortamlara katılabilmesinin sağlanması gerekmektedir. Seyahat-gezi, toplumdaki tüm bireylerin faydalanması gereken bir haktır. Diğer temel insan haklarıyla aynı derecede önemli olan seyahat-gezi, engelli bireylerin fiziksel, psikolojik ve zihinsel sağlıklarının gelişimine katkı sağlamakta ve yaşamlarını zenginleştirerek sosyal adaptasyonunu arttırmaktadır.

Ayrıca yeni bilgileri öğrenmek için bireylere fırsat sağlayarak, kültürel mirası ve kültürlerarası ilişkileri geliştirmektedir. Bu nedenle, herhangi bir engelinden dolayı seyahate çıkamayanların da gezi organizasyonlarına katılımının teşvik edilmesi önemlidir.

Bu kapsamda ilimizde yaşayan engelli ve engelli yakını 40 vatandaşımıza yönelik 25.07.2019 tarihinde Burdurumuz’un güzelliklerini göstermek amacıyla Salda Gölü, Akçaköy Lavanta Bahçesi ve Karakent Köyü Lisinia Doğa Merkezi’ne gezi düzenlenmiştir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 30 Temmuz 2019 14:43

Beşkonak’ta 256 kök kaçak kenevir

Beşkonak Köyü, Aşağı Çiftlik Mevkii’nde D.Ç. ve M.Ç. isimli şahısların ormanlık alan içerisine yasadışı ekim yaptıkları duyumu alan İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmada;

 

Şüpheli M.Ç. ve D.Ç. isimli şahısların ev ve eklentilerinde 5 Gr. Kubar Esrar, 10 Gr. Kenevir Tohumu ve ormanlık alan içerisine ekili vaziyette (256) kök Kenevir Bitkisi ele geçirildiği açıklandı;

Olayla ilgili olarak H.C.Ç. ve A.Ç. isimli şahıslar yakalandı, M.Ç. ve D.Ç. isimli şahısların yakalanması için çalışmalara devam edilmekte.

Şüpheli H.C.Ç. ve A.Ç. isimli şahıslar aynı gün çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Burdur E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir. Bucak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile ele geçirilen (256) kök Kenevir Bitkisi Bucak İlçe J.K.lığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince imha edildi.

Güvenlik güçleri tarafından İl genelinde uyuşturucu satan, kullanan ve ekimini yapan şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalar kararlılıkla yürütülmekte.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 30 Temmuz 2019 14:43

Sinema mahallenizde

Burdur Belediyesi tarafından organize edilen ‘açık hava sinema günleri’ kapsamında, Meteoroloji yanında, ‘Müslüm’ filmi gösterimi yapıldı. 

‘Sinema mahallenizde’ sloganıyla 8 Temmuz’da başlayan sinema günleri, şehrimizin farklı mahalleleririndeki açık alanlarda düzenlenerek filmler gösterime sunuldu. 

Sinema severlere yaz akşamlarında film keyfi yaşatan, ‘açık hava  sinema geceleri’nde; önceki gün; Yeni, Yenice, Dere ve Cemil Mahallesi sakinlerine ücretsiz film gösterimi yapıldı. Ücretsiz olarak vatandaşın hizmetine sunulan film gösterimine mahalle sakinleri yoğun ilgi gösterdi. Ketche (Hakan Kırvavaç) ve Can Ulkay’ın yönetmenliğini yaptığı, 2018 yapımı, ‘Müslüm’ filminin seyirciyle buluşturulduğu akşamda, izleyenler duygu dolu anlar yaşadı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 30 Temmuz 2019 14:43

Bedesten Çarşı’da tadilat başladı

Bedesten Çarşısı’nda tespit edilen bir takım eksikliklerin giderilmesi işi için ihaleye çıkıldı. İhaleyi kazanan firmaya yer tesliminin yapılmasının ardından tadilat çalışmaları başladı. Yapılacak olan çalışmalar kapsamında hem çatı izolasyonları hem de çatı kaplama işi yapılacak.

Bedesten Çarşı, Belediye Başkanı Sabahhattin Akkaya döneminde yapıldı. 2012 yılında yapımına başlanan yeraltı otoparkı ve  Bedesten Çarşı’nda hatalı imalatlar ve yıpranan bölümler için tadilat çalışmalarına başlandı.

 Bedesten Çarşı projesindeki aksaklıklar, binadaki eksiklikler, altyapı sorunları sürekli gündemde olan konular arasındaydı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz aşağı pazar esnafıyla bir araya geldiği toplantıda Bedesten Çarşı tadilat çalışmalarının başlayacağını duyurmuştu. Toplantının ardından çalışmalara da başlandı.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bedesten Çarşı çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamasında;

“Bedesten Çarşısı ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. İhalemizi yaptık. Önümüzdeki günlerde inşata başlanacak ve tüm sorunları giderilmiş Bedesten Çarşısı aynen otogarda yaptığımız gibi büyük bir ciddiyetle ve titizlikle tamamlanıp, Bedesten Çarşısı esnafının ve Burdur halkımızın hizmetine sunulacaktır.”bilgisi vermişti. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bucak’ta kuyu faciasında metan gazından zehirlenerek tedavi altına alınan Osman Vural yaşam mücadelesini kaybetti.

Temizlemek için girdikleri su kuyusunda metan gazından zehirlenen üç kişiden ikisi daha önce yaşamını yitirmişti. Kuyudan çıkarıldıktan sonra duran kalbi çalıştırılan Osman Vural’da 10 günlük yaşam mücadelesi sonunda yaşamını kaybetti.

Bucak’ın Keçili Mahallesi’nde oturan Rabia Vural, 20 Temmuz’da evlerinin önünde bulunan 12 metre derinliğinde, 1 metre genişliğindeki içme suyu kuyusunu temizlemek için ikiz kardeşi Ramazan Güler ve oğlu Osman Vural’dan yardım istedi. Osman Vural, merdivenle kuyuya indi. Bir süre sonra fenalaştığını söyleyen Vural’ın çevresinde şakacı biri olarak tanındığı için yine şaka yaptığını düşünen ailesi onu ciddiye almadı. Kısa süre sonra Vural’ın sesinin çıkmadığını fark eden anne Rabia Vural kuyuya indi. Rabia Vural’ın çığlığıyla birlikte yardıma koşan ikiz kardeşi Ramazan Güler de kuyuya girdi.

Rabia Vural ile kardeşi ve oğlu yukarı çıkmayınca, yakınları 112 Acil Çağrı Merkezi’den yardım istedi. Adrese güvenlik güçleri, ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Kuyudan çıkarılan ikizler Ramazan ve Rabia’nın yaşamını yitirdiği belirlendi. Osman Vural ise ambulansta yapılan müdahaleyle kalbi çalıştırıldıktan sonra Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine götürüldü. Tedavi gören Osman Vural bütün çabalara karşın kurtarılamadı.

 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection