Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 27 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 27 Temmuz 2019 14:57

29 Temmuz 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

29 Temmuz 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cumartesi, 27 Temmuz 2019 14:56

Küçük Berat hayatını kaybetti

Bucak’da meydana gelen trafik kazasında ağır yaralanan çocuk hayatını kaybetti.

Kaza; Antalya-Burdur karayolu Boğazköy mevkiinde, E.K. yönetimindeki 16 GC 474 plakalı otomobilin, bisiklet süren Berat Gökkara’ya (6) çarpmasıyla meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine, sağlık ve jandarma ekipleri yönlendirildi. Sağlık ekiplerinin yaptığı tüm müdehalelere rağmen Berat Gökkara’nın hayatını kaybettiği bildirildi.

Berat’ın cenazesi, yapılan incelemelerin ardından Bucak Devlet Hastanesi morguna götürüldü. Sürücü E.K. gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, hayvan otlatan ailesiyle birlikte olan Berat, yolun karşısına geçmek istemişti.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin ve TOBB Odalar Müdürü Volkan Tufan BUTSO’yu ziyaret etti.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’in makamında gerçekleşen ziyarette karşılıklı görüş alışverişinde ve değerlendirmelerde bulunulduğu açıklandı;

. Ziyarette, ülke ve bölge ekonomisi, ihracatın artırılması, iç pazardaki hacim büyütülmesi, tarım, hayvancılık, sanayi, eğitim konularında istişarelerde bulunuldu. Ziyarette BUTSO Meclis Başkanı Ömer Çeliker,  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Solak, Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Ali Daldal, Hakan Yoran, Orhan Çiçek de yer aldı.

Ziyaretten dolayı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin ve TOBB Odalar Müdürü Volkan Tufan’a ayrı ayrı teşekkür eden BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Antalya, Isparta ve Burdur bölgesinin ekonomik hacminin artırılması, yeni ulusal ve uluslararası pazarların bulunması çalışmalarının devam ettiğini söyledi.  Sanayicilerin karşılaştığı sorunların çözümü noktasında da TOBB’la gerekli bilgilendirme ve iletişimde bulunulduğunu kaydeden Başkan Yusuf Keyik, küresel ekonomi ve ülkelerin birbiriyle olan diyaloglarının ihracat ve ithalat rakamlarını etkilediğini belirtti.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin ve TOBB Odalar Müdürü Volkan Tufan da istişare ve misafirperverlik için BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’e teşekkür etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut; Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, Belediye iştiraki olan BAHTAŞ A.Ş den yasalar çerçevesinde ve emsal belediye şirketlerinin yönetim kurulu başkanlarının aldığı tutarların çok altında bir rakam olarak aldığı huzur hakkını  çeşitli ihtiyaç sahibi öğrenci ve ailelerine bağışlamasına dair açıklama yaptı;

 

 Yerel seçim öncesi dönemden de hatırlanacağı üzere bugün yine para karşılığı ve iktidar ricası ile haber yapan bazı yayın organlarında, Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in, Belediye iştiraki olan BAHTAŞ A.Ş den yasalar çerçevesinde ve emsal belediye şirketlerinin yönetim kurulu başkanlarının aldığı tutarların çok altında bir rakam olarak alıp, çeşitli ihtiyaç sahibi öğrenci ve ailelerine bağışladığı huzur hakkı ile alakalı haberleri hiç bir şaşkınlık içerisine girmeden gördük. Öncelikle şu iyi bilinmelidir ki, yaklaşık 5.5 milyon toplam borç ile devir alınan şirketler borçlarını ödeyebilir konumuna gelene dek, belediye başkanımız bir kuruş huzur hakkı almamış, yine 2019 seçimleri öncesi Aralık 2018 itibari ile huzur hakkı alımını sonlandırmış, seçim sonrası yapılan genel kurula kadar yine tek kuruş almamıştır.

Belediyemize ait şirketler tam anlamıyla tüm yüzleriyle yenilenmiş, tesisleri tekrar halkımıza yakışır şekilde modernize edilmiş ve tüm halkın gözdesi yerler haline getirilmiştir. Belediye başkanımızı karalamaya yönelik yapılan bu sipariş haberlerin sadece 31 Mart 2019 Burdur Belediye Başkanlığı seçimlerinde, AKP’nin yaşadığı seçim hezimetini kendi partilerinin tabanlarına anlatamamanın ve alınan seçim yenilgisi üzerine, Burdur AKP’li yöneticilerinin sorumluluk alıp, istifa etmek yerine kendi genel merkezlerine hoş görünebilme çabası ve görevlerinde kalma istekleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri eylemler olduğunu bilmekteyiz. Rakamlar ile ilgilerinin olduğunu görmekten hoşnutluk duyduğumuz AKP Burdur İl Teşkilatı’na, bir kaç rakam ile alakalı bilgilerinin olup olmadığını sormak isteriz. BAHTAŞ A.Ş 2013 yıl sonu mizanlarında görünmemesine rağmen 2014 yılı 30 Mart Yerel Seçimleri öncesi, 3 ayda iş avansı hesabı adı altında 401.101,52 TL belediyeden para aktarıldığını, hesaplarda görülen rakamlar ile fiilen şirkette bulunan emtialar arasında rakamsal olarak yüz binlerce liralık fark olduğunu biliyor musunuz? Yine Belediye şirketlerinden BİMTAŞ A.Ş’nin aynı döneme ait Sayıştay Raporları’nda 2014 ün 2.altı ayında gerçekleşecek olan Hıdırellez, İnsuyu ve Ramazan şenlikleri kapsamında, yine seçim öncesi 3 aylık dönemde 1.139.916.93 TL’lik rakamın şirket kasasından çıkış yapıldığı bilgisinin yer aldığını Biliyor musunuz? Huzur hakkının tüm AKP’li belediye başkanları tarafından çok yüksek tutarlarda alındığını, hatta örnek olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait 10 şirketin de yönetim kurulu başkanının AKP’li Belediye Başkanı Alinur Aktaş olduğunu ve bu şirketlerin her birinden huzur hakkı aldığını biliyor muydunuz? Son olarak bu haberleri yaptıran kişinin belediye meclis üyesi görevini yaptığı dönemde, tüm huzur haklarını hak bilip aldığını biliyor muydunuz? Kısacası Huzur Hakkı yasaldır, Şirket kasasını boşaltmak hırsızlıktır!

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Alaca Dokumaları, ANELSANDER(Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği) işbirliği ile düzenlenen 24 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında yapılan Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nde sergilenerek, ilk kez işlenen ebru sanatı uygulamasıyla festivalde görücüye çıktı. 

 

24 Temmuz saat 15.00’da Büyükçekmece Kültür park’ta açılışı gerçekleştirilen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenecek El Sanatları Bayramı’na 22 ülkeden 65 sanatkâr, 24 branşla 80 Türk sanatkârın katıldığı açıklandı;

 Cam ve ahşap teması ile yapılan ortak çalıştayda, farklı etkinliklerle atölye uygulamalarına da yer verildi. Burdur Alaca Dokumaları da atölye uygulamaları arasında yerini aldı. Sanatkâr Esengül Boyacıoğlu İnalpulat tarafından ilk kez Burdur Alaca Dokumalarına işlenen ebru tekniğiyle, Alaca Dokumalar yeni bir boyut kazandı. Düzenlenen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ne 200’den fazla ürün sergileyen Burdur Belediyesi, fuarda peştamal, şal, masa takımları, ipek şallar, çanta, tül, yazlık elbise olarak işlenmiş dokumaların yanı sıra Burdur yöresine özgü, İbecik dokuması namazlık tüllerine de yer verdi. 

2005 yılında unutulmaya yüz tutmuş olan Alaca Dokumaları, Burdur Belediyesi öncülüğünde Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu tarafından projelendirilmesiyle hayat buldu. Burdur Belediyesi’nce Geleneksel El Sanatları Burdur Alaca Dokuma Projesi kapsamında bugüne kadar eğitim alan 66 kadın, 700’e yakın motif ve desen oluşturdu. Tüm bu hazırlanan motif ve desenlerde Burdur’a özgü karakteristik ürünlerinde nitelikleri ortaya çıkmaya başladı. Geleneksel El Sanatları Burdur Alaca Dokuma projelerine ilgi gösteren 160 Burdurlu kadına eğitim verilirken, projede dokumacılığın hangi aşamada olduğu göstermesi açısından önem taşıyan ve evlerinde bunu dokumak isteyen kadınlara yönelik de hem eğitim, hem de onları tezgâhlandırma projeleri planlanıyor. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in çabalarıyla B’laca olarak marka tescili yapılan ve ürün çeşitliliği zenginleştirilen ulusal ve uluslararası festivallerde ödül alan Alaca Dokumaları 1892 yılında Şikago’da uluslararası alanda ödül alan ender Türk El Sanatı olarak yerini koruyor.  

Burdur Belediyesi’nce programlanan projelerde, Geleneksel El Sanatları Burdur Alaca Dokuma’larını güçlendirmesi açısından, önümüzdeki sene düzenlenecek olan Uluslararası El Sanatları Festivali’nde Al Yazma Kilimleri’nin de, Alaca Dokumalarla birlikte yerini alması için çalışmalar sürdürülüyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 27 Temmuz 2019 14:56

Emek en yüce değerdir

Isparta-Burdur Tabip Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada; 

 

22.07.2019 tarihinde Burdur Devlet Hastanesi’ de döner sermaye sorunlarının konuşulduğu bir toplantı yapıldığı açıklanarak       önümüzdeki günlerde sendikalar, ilgili STK’lar, Isparta-Burdur Tabip Odası, medya temsilcileri ve Hastane idaresi ile yapılan görüşmeler neticesinde, alınan kararların sırasıyla uygulamaya koyulacağı kamuoyuna duyuruldu; 

22.07.2019 tarihinde Burdur Devlet Hastanesi’ de döner sermaye sorunlarının konuşulduğu bir toplantı yapıldı. Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Ali Gökçe başkanlığında yapılan toplantıya Burdur Devlet Hastanesi hekimleri ve Isparta-Burdur Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı. Toplantıya, hastane doktorlarının tamamına yakını katıldı. Gündem, hastane döner sermayesinin düşmesi, çok sayıda doktorun SIFIR ücret alması idi.

Öne çıkan kararların başında, yasal sınırlarda MHRS sayısınca poliklinik kabulü geldi. 

Fatura inceleme amacıyla tecrübeli hekimlerden oluşan komisyon oluşturulması, tüm sendikalar, ilgili STK lar, Tabip Odası, medya kuruluşları ile konuşup desteklerini istemek, istenilen tetkiklerin otomatik kontrolünü sağlayan sistemin devreye sokulmasının Başhekimliğe önerilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca sabit döner sermaye ödemelerinin ve yardımcı sağlık personelinin ücretlerinin genel bütçeden karşılanması önerisinin, Sağlık Bakanlığına iletilmesi, Burdur Devlet Hastanesi’ndeki problemin ne olduğunun idare tarafından net bir şekilde ortaya koyulmasının istenilmesi, Burdur Devlet Hastanesi döner sermaye hesaplamalarının, sağlamasının yapılmasının idareye önerilmesi, Burdur Devlet Hastanesi puan ortalamalarının adaletli bir şekilde düzenlenmesi kararlarının idareye önerilmesi, gerekli durumlarda, basın açıklamaları yapılması kararları alındı.

Önümüzdeki günlerde sendikalar, ilgili STK’lar, Isparta-Burdur Tabip Odası, medya temsilcileri ve Hastane idaresi ile yapılan görüşmeler neticesinde, alınan kararlar sırasıyla uygulamaya koyulacaktır.

Emek en yüce değerdir.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik ve AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin, 16. yüzyıl dönemi Türk hamamı özelliklerini barındıran dört asırlık vakıf eseri Hoca Bali Hamamının restorasyon çalışmalarını incelemelerine dair açıklama yapıldı;

Vakıf eserlerine sahip çıktıklarını belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “Burdurlu hemşehrilerimiz arasında Oluklaraltı Hamamı olarak da bilinen hamam, uzun zamandır yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir bölümü yıkılmış, bakımsız haldeki hamam İçin Vakıflar Genel Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz görüşmelerden sonrası gerekli çalışmalara gerçekleşerek Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzce ihalesi yapılmıştı. İhaleyi kazanan firma tarafından yer teslimi yapılmasıyla çalışmalar başlamıştır. Restorasyon çalışmaları kapsamında  soyunmalık, hamam ve su deposu olmak üzere üç bölümden oluşan eser, ayağa kaldırılacaktır. 1950’li yıllara kadar çalışır durumda olan vakıf eseri Hoca Bali Hamamı, restorasyon çalışmasının tamamlanmasıyla sergi salonu olarak yeniden hizmet vermesi planlanmaktadır. Bu çalışmalar aslına uygun olarak restore çalışmaları yapılmaktadır. Burdur’umuzda tarihi ve kültürel yapılarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Burdur’umuzda vakıf eserlerimizin tekrar hemşehrilerimizin kullanımına kazandırmak İçin Vakıflar Genel Müdürlüğümüzle görüşmelerimiz devam ediyor. Son yıllarda yapmış olduğumuz tanıtım çalışmaları ile de Burdur’umuzda yerli ve yabancı turist sayısı hızla artmaktadır. Bizler Burdur’a yeni yatırımlar kazandırmaya devam ederken, tarihi yapılarımıza da sahip çıkacağız” Dedi.

“BURDUR’UMUZUN TARİHİ YAPILARINA SAHİP ÇIKIYORUZ”

Burdur’un tarihi birikimi açısından Hoca Bali Hamamı’nın, çok özel bir eser olduğunu belirten İl Başkanı Volkan Mengi, “Milletvekilimiz Bayram Özçelik ile birlikte Restorasyon çalışmaları devam eden Hoca Bali Hamamımızda incelemelerde bulunduk. Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzce ihale edilerek yapımı gerçekleştiren Hoca Bali Hamamı tarihi dokusuna uygun kullanılabilecek şekilde restore edilmektedir. Tarihi yapılarını her zaman sahip çıkan AK Parti Hükümetlerimizin, Burdur’umuzda da çalışmaları devam edecektir. Milletvekillerimizle birlikte Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzle Burdur’umuzda yapılması gereken restore çalışmalarının görüşmelerine devam ediyoruz. Burdur’da söz verdiğimiz sözleri yerine getirmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz’” bilgisi Verdi.

Milletvekili Bayram Özçelik ve İl Başkanı Volkan Mengi, yapılan çalışmaları inceleyerek Firma yetkililerinden çalışmaların durumu ile ilgili bilgi aldılar.

Daha önce Milletvekili Bayram Özçelik’in Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’i ziyaret ederek, Burdur ilinde bulunan vakıf eserleri hakkında, yapılması gereken çalışmalar konusunda değerlendirme toplantısı yapmasına ilişkin haber yaparak;

Milletvekili Özçelik’i makamında kabul eden Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’in Burdur’un tarihi eserler bakımından önemli bir şehir olduğunun altını çizerek, genel müdürlük olarak tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalışmalara devam ettiklerini belirtiklerini yazmıştık.

Özçelik’in  kanuya dair açıklamasında “Burdur Merkezdeki”Hoca Bali Hamamı” ile İlgili 3 yıldır devam eden çalışmalar neticelendi. Rölövesi bitirilen,plan ve projesi tamamlanan Hoca Bali Hamamının Restorasyonuna başlanacak. Dolayısıyla Hoca Bali Hamamı ve çevresinde Vakıf Eserleri olan Şeyh Sinan Camisi,Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi,Mısırlılar ve Piribaşlar Konakları Konsepti tamamlanmış olacaktır” demişti.

Hocabali Hamamı’nda tamamlanan rölöve çalışmaları esnasında, Hocabali Hamamı temellerinin altında, Bizans dönemine ait olduğu düşünülen hamam temeli kalıntıları  ortaya çıkarılmıştı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection