Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 19 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

20 Temmuz 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cuma, 19 Temmuz 2019 15:40

Şüpheli valiz paniği

Şüpheli çanta ihbarı üzerine Köprübaşı mevkiine gelen polis ekipleri, güvenlik şeridi çekerek caddeyi yaya ve araç trafiğine kapattı. Kısa sürede olay yerine ulaşan bomba imha uzmanının şüpheli valizi fünyeyle patlatmaya hazırlandığı sırada kalabalığı farkederek olay yerine gelen Mahir Kaya (60), valizin kendisine ait olduğunu söyledi ve valizini teslim almak istedi. 

Valizinin patlatılmak üzere olduğunu gören Kaya, valizin içerisinde kıyafetlerinin olduğunu söyleyerek ekipleri durdurmak istedi. Hatay’dan Burdur’a iş aramak için geldiğini ancak iş bulamadığını, burada bir otelde kaldığını ve Muğla’ya gideceğini söyleyen Kaya, bomba imha uzmanı eşliğinde valizini açtı. İçerisinde kıyafet bulunan valiz, yapılan incelemelerin ardından sahibine teslim edildi. 

Tutanak tutulması ve gereken işlemlerin tamamlanmasının ardından cadde trafiğe açıldı. Şüpheli valizin içerisinden kıyafetlerin çıktığını gören çevreye toplanan vatandaşlar dağıldı.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet

Binlerce yıldır çevresinde kurulan uygarlıklara kucak açmış; efsanelerin, destanların konusu olmuş; Burdur’da tarımın, doğanın, hayatın can damarı Burdur Gölü...

 

Bugün Burdur Gölü kuruyor. Susamlık Tepesi’nden bakıldığında Burdur Gölü’nün her geçen gün çekildiğini görebilmek mümkün. Susamlık Tepesi’nden görünen manzara, göldeki kurumanın daha da artacağının göstergesi. Burdur Gölü çekildikçe, Burdur Gölü etrafında yer alan köylerde toprak kuruyup, katılaşarak verimsizleşiyor. Su tutmaz hale geliyor. Özellikle Kışla, Askeriye’de köylüler toprağın verimsizleşmesinden şikayet etmekteler. Göldeki çekilme artmadan 30-40 metreden su çıkarılabilirken şimdilerde bu derinlik 100 metreye ulaştı. 

Şehrimizde Göle Hayat Derneği Kurucu Başkanı Yönetmen Şafak Türkel’in yürürttüğü Göle Yas Projeleri çalışması sonunda Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ‘Dinar’dan Burdur Gölü’ne getirilecek su yok’ açıklamasıyla karamsarlık ve kaos yaratmıştı. 

31 Mart yerel seçimleri öncesi şehrimize gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küçük Menderes’in kollarından Burdur Gölü’ne su sağlanacağı müjdesini vermişti.

Yerel seçim süreci içerisinde Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi’de Burdur Gölü’ne su sağlanması için çalışma yapılacağını, Burdur Gölü’nün kurumasının engelleneceğini söylemişlerdi. 

Yapılan bu açıklamaların ardından halihazırda bir çalışma görünmüyor. Kısa zamanda Burdur Gölü’ne başka bir kaynaktan su sağlanmazsa, Burdur Gölü’nü kurtarmak mümkün olmayabilir. 

Şimdi başta Göle Hayat Derneği yöneticileri ve bütün duyarlı vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm siyasilerin ve yöneticilerin Burdur Gölü’ne su sağlanması konusunda verdikleri sözleri tutmalarını bekliyorlar. 

 Su yoksa hayat da yok

 Burdur Gölü kurursa değişecek yöre iklimi, Burdur’da tarıma, meyveciliğe ve hayvancılığa zarar verecek. Gölün kurumasına bağlı olarak tarım ve hayvancılıkta yaşanacak verim kayıpları, köyden kente ve kent dışına göçü tetikleyecek. Bir başka deyişle, Burdur Gölü yok olursa, Burdur’da hayat eskisi gibi olmayacak. Burdur dişli sazancığı, Burdurikus dünyada sadece Burdur Gölü’nde yaşıyor. Yakın geçmişe kadar Burdur Gölü, nesli dünya ölçeğinde tehlikede olan dikkuyrukların %70’inin kışlama alanıydı. Kışlamak için gölü kullanan dikkuyrukların oranı her yıl azalıyor.

Hatice Dursun

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 19 Temmuz 2019 15:40

Arıtma ihale başvuruları başladı

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleriyle sonuçlanan Burdur Belediyesi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Yapım İşi İhalesinin İlana çıktığı açıklaması yapıldı;

 

Avrupa Yatırım Bankası’ndan 11milyon 500 bin Avro kredi anlaşması sonrasında 11 Temmuz 2019’ da ilana çıkarılan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Yapım İşi İhalesinin, 29 Ağustos 2019 günü saat:10.30’da sona ereceği açıklandı. Açıklamada söz konusu ihale ilanına, Burdur Belediyesi internet sitesinden ulaşarak, başvuruların Burdur Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne yapılacağı belirtildi. 

Burdur Gölü’nün görüntü ve koku kirliliğinin sebebi

Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Ercengiz, “Tamamen İller Bankası, Avrupa Yatırım Bankası ve Burdur Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü ve sonuna geldiğimiz proje artık hayata geçiriliyor. Mevcut Arıtma Tesisi, yüzey alanı ve havuzların çok geniş olması sebebi ile koku problemi vardır. Scada sistemi olmadığı için arızalar geç tespit ediliyor ve insan gücüyle müdahale ediliyor. Azot Fosfor giderimi yüksek verimle yapılamadığı için de deşarj noktası olan Burdur Gölü’nde özellikle havaların ısınması ile birlikte vatandaşlarımızın şikâyetçi olduğu görüntü ve koku kirliliğine sebep oluyor. Ayrıca sistemde oluşan çamur insan gücü ile çekilmektedir. Bu durum İş sağlığı ve güvenliği açısından da riskli durumlar doğuruyor.” Dedi.  

Koku ve Görüntü Kirliliğine Çözüm bulcağız

Başkan Ercengiz İhalesine çıkılan yeni Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hakkında da bilgi vererek, “Scada sistemi mevcut olacağı için arıza tespit ve değerlendirmesi hız kazanacak. 30.000 m2 alan üzerine kurulması planlanan tesisimizde alanın küçülmesi ile arızalara daha hızlı müdahale edilebilecek.  Koku problemi minimize edilerek, İleri biyolojik arıtmada sisteminin son ünitesi olan çamur havuzundan enerji elde edilecek ve bu enerji ile belediyeye gelir sağlayabileceğiz.  Ayrıca çıkış suyu istenen standartları sağlaması halinde, bölge halkının tarımda kullanması için değerlendirmesini planlıyoruz. Nüfus Hesaplama Yöntemlerine göre 2050 yılında Belediye nüfusunun 143.500 kişi olacağı hesaplanmıştır ve proje bu standartlara göre yapıldı. İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaat ihalesi ve hemen ardından komisyon tarafından yüklenici firmanın belirlenmesiyle inşaatına başlayacağız.  Burdurlu vatandaşlarımızın şikâyetçi olduğu Burdur Gölü’nün görüntü ve koku kirliliğine çözüm bulacağız.” Bilgisi verdi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Boksunun Babası, Milli Takımlar Antrenörü Merdane Bağrıyanık’ın, özel olarak çalıştırıp kısa sürede Türkiye Şampiyonası’na hazırladığı boksörümüz Baran Yükcü, Gümüşhane’de yapılan Üst Minikler Türkiye Şampiyonası’nda aldığı galibiyetlerle Türkiye 3.lüğünü garantiledi.

Türkiye Şampiyonası hazırlığı antrenmanlarında, şampiyonaya 15 gün kala ters bir vuruşla başparmağı kırılıp alçıya alınan boksör Baran Yükcü’nün, kırık parmakla kazandığı Türkiye 3.lüğü çok daha değerli oldu.

Telefonla yapılan görüşmede gazetemize açıklama yapan Milli Takımlar ve Burdur Boks  Takımları Antrenörü Merdane Bağrıyanık, sporcusu Baran Yükcü’nün, Üst Minikler’de Türkiye 3.lüğünü garantilemesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek; “Baran Yükcü çok yetenekli, güçlü, dayanıklı bir boksör.  Türkiye üçüncülüğünü kırık parmakla döğüşmesine rağmen çok zorlanmadan kazandı. Türkiye Şampiyonluğu’na az zaman kalmışken, babası Baran Yükcüyü getirip oğlunu çalıştırmamı istedi. Günde iki antrenmanla çalışmaya başladık. Antrenmanda ter bir vuruşla parmağı kırıldı. Tedavi gördü, parmağı alçıya alındı. Alçılı parmakla antrenmanlara devam etmek için israr etti. Çalışmalar sonrası Baran Yükcü’nün, Burdur’un ve ülkemizin  gelmiş geçmiş en iyi boksörlerinden olabilecek kapasiteye sahip olduğunu gördüm. Gümüşhane’de düzenlenen üst minikler Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye 3.lüğünü garantiledi. Eğer tedavi olduğu parmağından bir sorun yaşamaz ise Türkiye Şampiyonluğu yolu açıktır. Bu aşamaya gelmemizde katkıları olan bizi destekleyen Vali Hasan Şıldak, Gençlik Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, İl Özel İdaresi Servet Olpak’a teşekkür ederim” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection