Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 17 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 17 Temmuz 2019 15:24

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM, YKS sonuçlarını erişime açtı. 15-16 Haziran tarihleri arasında yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının 18 Temmuz’da açıklanması beklenirken ÖSYM, 17 Temmmuz’da açıkladı.

Sonuçların açıklanmasıyla beraber gözler tercihlere çevrildi. Üniversite tercihleri ise 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Bir sorunun iptal edildiği YKS’de sonuçlar ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilecek. 

ÖSYM’den yapılan sonuç duyurusunda;

“15-16 Haziran 2019 tarihlerinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. 2019-YKS’ye ait madde analizleri işlenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup, 16 Haziran 2019 tarihinde uygulanan 2019-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Temel Soru Kitapçığı’ndaki Türk Dili ve Edebiyatı Sosyal Bilimler -1 Testinin 33 numaralı sorusunun iptal edilerek değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir. 

Adaylar, sınav sonuçlarına 17 Temmuz 2019 tarihinde saat 01.15’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilirler.

Kamuoyun saygıyla duyurulur.” denildi.

Adayların, yerleştirme işlemleri için  ÖSYM’nin yayınladığı “Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nu internet sitesinden indirmeleri ve incelemeleri gerekiyor. 

Adayların merkezi yerleştirme için tercih yapması ve ÖSYM’ye göndermesi, özel yetenek sınavı ile yerleşmek için ilgili üniversitelere bireysel başvuru yapması gerekiyor. Bu duyuru sayfalarında başvuru tarihleri, başvuru için gereken belgelerin listesi ve diğer bilgileri içeren kılavuzlar yer alıyor. 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Atatürkçü Düşünce Derneği Cumhuriyet Tırı, Dün Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen açılışla halkın ziyaretine açıldı.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 100. Yılı anısına Türkiye turuna çıkan Cumhuriyet Tırı, dün ilimize geldi. Tır bu gün Şeker Meydanı’nda ve yarın Gölhisar ADD şubesi önünde halkın ziyaretine açık olacak. 

İçerisinde hediyelik eşyalar da bulunan tırda, Atatürk kapaklı dergiler ve Cumhuriyet kadınları sergisi ile fotoğrafları yer alıyor.

Cumhuriyet Tırı açılışında konuşma yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ümran Minas;

“Bilindiği gibi ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı milli mücadele ateşi 100. Yılında yurdumuzun her yerinde coşku ile kutlanmaktadır. Aynı zamanda derneğimizin doğum günü kabul ettiğimiz 19 Mayıs günü bizler için ayrı bir öneme de sahiptir. Bu bağlamda milli mücadelenin 100. Yılında cumhuriyet tırı adı altında genel merkezimiz çok önemli bir etkinliğe imza atmış ve tırlarımız 19 Mayıs günü tüm Türkiye’yi dolaşmak üzere Samsun’dan yola çıkmıştır. Tırımız bugün ilimize ulaşmıştır. Birazdan açılışını yapıp gezmeye başlayacağımız tırımızdaki görsellerin ve objelerin görülmeye değer olduğunu düşünüyoruz. 

100. yılda Anadolu yollarındayız

Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmasının 100’üncü, derneğimizin kuruluşunun 30’uncu Yılında, Anadolu’yu dolaşmak için ‘Cumhuriyet Tırlarını’ hazırladık.” Dedi. 

ADD Başkanı Minas yaptığı konuşmada Cumhuriyet Tırının amaçlarını;

“Atatürk’ün izinde, halkımızla buluşmak için, o büyük milli çoşkuyu yeniden yaşatmak için, Atatürkçü düşüncenin tek çözüm reçetesi olduğunu göstermek için, çocuklarımıza, gençlerimize Milli Mücadele’yi ve Cumhuriyeti tanıtmak için, tam bağımsız Türkiye’nin yeniden kurulması gerektiğini anlatmak için, bilim, kültür, sanat insanlarımızı tanıtmak için, umudu yeniden yeşertmek için, daha güzel bir Türkiye için Anadolu’yu karış karış gezeceğiz.” Sözleriyle açıkladı.     (Mine Kaya)

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 17 Temmuz 2019 15:24

18 Temmuz 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

18 Temmuz 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

2006 yılında kurulan Burdur Kent Konseyi, şehrin gelişimine ve kentin kimliğine ilişkin kültürel, doğal değerlere sahip çıkıyor. Sürdürülebilir kalkınma anlaşıyışına dayalı, kentin yaşam kalitesini geliştiren, çevreye duyarlı ve yoksulluğu giderici programları destekleyen Burdur Kent Konseyi, ilimizde Engelli Danışma Merkezi gibi çalışmalarıda var. Kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil kullanımına katkıda bulunan konseyde, yöneticiler seçimle iş başına geliyor.

 

Burdur Kent Konseyi Başkanı Levent Özer ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Orhan Akın Kent Konseyi çalışmaları ve etkinlikleri hakkında gazetemize açıklamalarda bulundular. 26 Haziran’da genel kurulu yapılan Kent Konseyi’nin daha önceki çalışmaları içinde yer alan, ‘Kendim İçin Kentim İçin’ projesiyle pilot bölge Burdur’da sürdürdüğü Engelli Danışma Merkezi çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Kent Konseyleri bulunduğu ilin en büyük sivil toplum kuruluşudur ve Burdur Kent Konseyi’nin ilimizde kadın, gençlik ve çocuk meclisleri bulunmaktadır.    

 Kent Konseyi Başkanı Levent Özer Burdur Kent Konseyi çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada;

“2006’da yayınlanan bakanlık genelgesiyle Türkiye genelinde belediyelik olan yerlerde kent konseyleri kurulması zorunlu hale geldi. Kent Konseylerinin genel kurullarını o kentte o belediye sınırlarındaki tüm dernekler, odalar, borsalar, noterler, Valiliğin belirlediği 10 kişi, il müdürleri, muhtarlardan 20 kişi genel kurulumuzu oluşturuyor. Yerel seçimlerden sonra başkan mazbatasını aldığı tarih itibariyle 3 ay içerisinde genel kurula çağırmak  zorundadır. Bizde  bu süreci değerlendirdik. 3 ay dolmadan genel kurulumuzu 26 Haziran’da yaptık. 15 gün öncesinden genel kurul için taraflara çağrı gönderilir. Biz genel kurul hazurun listesini dernekler müdürlüğüne Valilik kanalıyla yazı yazarak Dernekler Müdürlüğü’nden alırız. Bize bu listeyi Dernekler Müdürlüğü gönderir. Biz yapmayız bu listeyi. İlk yapılan seçimde 2 yıllığına 10 yürütme kurulu, 10 yedek, 1 de başkan olmak üzere liste oluşturuluyor. İlk seçim 2 yıllığına, ondan sonraki seçim 3 yıllığına yapılıyor. 

Göreve 2015’te geldik. O günden beri çalışıyoruz. Kent Konseyi o kentte yaşayan insanların kendileri için olmasını istedikleri ortak aklı ön plana çıkarark bunu çalışma grupları ve meclisleriyle ön plana çıkarır. Çalışma grubu ve meclislerin yazdığı raporlar için genel kurul yaparız biz. Kent Konseyi’nin içerisinde kadın kolları, gençlik, çocuk meclisi var. 

Bizim birde Engelli Danışma Merkezi çalışmamız var. 81 vilayetler içerisinde biz bunu pilot bölge olarak aldık. Engelli Danışma Merkezini açacağız. Diğer illerde bizim yaptığımız çalışmalar ve gittiğimiz yolla engelli danışma merkezini açacaklar.”dedi.  

Kent Konseyi Genel Sekreteri Orhan Akın da Burdur Kent Konseyi’nin yapmış olduğu projeler hakkında bilgi vererek;

“Başarılı bir seçimli olağan genel kurulu yapıldı. Daha önce yönetimde birkaç tane değişiklik yapılarak tekrar kent konseyi başkanlığına Nuri Levent Özer seçildi. Genel sekreter bütün çalışma gruplarıyla alakalı bir kent konseyi başkanının talimatlarıyla beraber kurullar oluşturuluyor. Biz o kurulları oluşturduk. Omurga hazır. Artık bu saatten sonra da birtakım projelerimiz yapıldı. Burdur’un tanıtımı alakalı belediyeyle beraber bir rehber hazırladık. Hacimli ve kaliteli bir çalışma. Biz bunu gittiğimiz bütün illerdeki bir turizm Burdur’u tanıtma elçisiyiz aynı zamanda. Bütün Kent Konseyi başkanlarımıza hediye ettik. Onlarda şaşırdılar. Kent konseyi içerisinde basılmış en güzel eserlerden birisi. Daha sonra yine bununla alakalı yakın bir zamanda bastırılan ‘Saklı Besteleriyle Türkü  Tadında Aytekin Ersan adlı kitap Hasan Akın tarafından yazıldı. Hasan Akın, yine bizim  turizm, tanıtma, tarih ve kültürel varlıkları koruma çalışma grup başkanlığını yapıyor. Onun bir eserini yine bastırttık. Bu arada bununla alakalı da gittiğimiz her yere bu eserlerden götürüp armağan ediyoruz. Kent Konseyi bulunuğu ilin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Sendikalar, dernekler, kamudan Sayın Valinin atamış olduğu 10 kişi, bütün bunların katılımıyla bir seçim yapılıyor. Buradaki amaç yaşadığınız kentle alakalı düşünceleriniz varsa çalışma gruplarının içerisinde fikrinizi söyleyebiliyorsunuz. Yürütme kuruluna bu projeler geliyor. Biz bu projeleri ön bir değerlendirme yapılmak üzere belediyeye gönderiliyor. Şu ana kadar 2-3 konuda değerlendirmeler yapılmıştır. 

‘Kendim İçin Kentim İçin’ diye yerel projemiz var. Şu anda en son adımı bunun anketler yapıldı. Üniversiteden hocalarla bir araya gelindi. Engelliler okulları var. Dernekleri velileri bunların hepsini biz bir araya getiriyoruz. Okullara, derneklere ziyaretler yapıyoruz. Oralardan isimler istiyoruz. O isimlerle beraber bir komisyon oluşturuluyor. Bu komisyonlarda engelliler için neler yapılabilir? Biz bunların tüm adımlarını gerçekleştirerek en son iki tane üniversiteden hoca geldi. Burdur’da Kent Konseyi olarak biz bunları yaptık.”dedi.  

 Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 17 Temmuz 2019 15:24

Kızılay demokrasi nöbetinde

Türk Kızılayı Burdur Şubesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde etkinlik ve anma programları düzenledi. Kızılay yönetici ve çalışanları, etkinliklerin devamında meydanlara inerek, demokrasi nöbeti tutan vatandaşların yanında yer aldı.

 11 Haziran 1868 yılından bu yana faaliyet gösteren Kızılay, ülkemizin en köklü sivil toplum kuruluşlarındandır.  O günden bugüne ülkemizdeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmamakta. 

 Ankara ve İstanbul başta olmak üzere demokrasi nöbetinin olduğu her noktada vatandaşlara su, çorba, çay, kumanya ve benzeri gıda malzemesi ikramında bulunan Kızılay ekipleri, Burdur’da da soda ikramında bulundu.

 Türk Kızılayı Burdur Şubesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde demokrasiye ve geleceğine sahip çıkan binlerce Burdurlu vatandaşla beraber yürüdü. Akşam saatlerinde Köprübaşı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yapılan yürüyüş etkinliğine katılan Burdur Kızılay İl Yönetimi ve gönüllüleri, yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan Kızılay standı ile vatandaşlarla buluştu.

Türk Kızılay Burdur Şubesi Başkanı Şahali Kaya 15 Temmuz Demokrasi ve Milli birlik günü konusuna ilişkin yaptığı açıklamada;

“İlimizde milli iradeye sahip çıkılan her etkinlikte meydanlarda vatandaşlarımızın yanında olacağız. Biliyorsunuz ki, afet denilince akla her zaman deprem, sel veya heyelan gibi doğal olaylar gelse de terör ve sabotajlarda günümüzde insan kaynaklı afetler grubuna girmektedir. Türk Kızılay olarak sadece doğal afetler ile değil, insan kaynaklı veya teknolojik afetlerle de mücadele edebilecek kapasitede bulunduğumuzu kamuoyunun bilgilerine arz ediyorum.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili Bayram Özçelik’in, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Ankara’da düzenlenen anma törenlerine iştirak etmesine dair açıklama yapıldı; 

Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Bayram Özçelik,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Ankara’da düzenlenen anma törenlerine iştirak etti. 

15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit düşen dünürü Ahmet Özsoy’u ve tüm 15 Temmuz şehitlerini rahmetle andıklarını ifade eden Milletvekili Özçelik, Ankara’da gerçekleştirilen programlar hakkında bilgi verdi. 

GAZİ İSMAİL AĞARLI, EVİNDE ZİYARET EDİLDİ

15 Temmuz gecesi, Genelkurmay Başkanlığında yaralanan Gazi İsmail Ağarlı’yı evinde ziyaret ettiklerini dile getiren Milletvekili Özçelik, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan hain darbe girişimi sırasında Genel Kurmay Başkanlığı önünde yaralanarak Gazi olan İsmail Ağarlı’yı ve ailesini Ankara Keçiören’de evinde ziyarette bulunduk. Gazimize, Allah sağlıklı uzun ömürler versin. Hain darbe girişimine karşı tek yürek olup destan yazan, 15 Temmuz’u Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak tarihe kazıyan tüm gazi ve şehitlerimizi minnetle anıyoruz” dedi. 

GAZİ MECLİS’TE ÖZEL OTURUM

Milletvekili Özçelik, Ankara’da düzenlenen programların devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle  ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un başkanlığında  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü özel oturumunu gerçekleştirdiklerini ifade etti. Milletvekili Özçelik, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’un başkanlığında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü özel oturumunu gerçekleştirdik” diye konuştu. 

ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ YENİ BİNASI DUALARLA AÇILDI

Ankara Emniyet Müdürlüğünün yeni binasının dualarla açıldığını aktaran Milletvekili Özçelik, “Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve TBMM Başkanımız Mustafa Şentop’un teşrifleriyle 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi sırasında FETÖ mensuplarının savaş uçakları ile vurduğu Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yenilenen binasının açılışına katılım sağladık. Selçuklu mimarisinin hakim olduğu binanın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi. 

TÜRKSAT’TA ANMA TÖRENİ

Milletvekili Özçelik, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle düzenlenen törenler kapsamında son olarak Türksat’ta düzenlenen anma törenine katıldıklarını belirtti.  Milletvekili Özçelik, Türksat Şehidi olan dünürü Ali Özsoy ve Şehit Ali Karslı’yı dualarla andıklarını belirterek, “Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcımız Ömer Fatih Sayan, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanımız Ali Taha Koç, Türksat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Kemal Yüksek, Türksat A.Ş. Genel Müdürümüz Cenk Şen ve Türksat Personelinin katılımlarıyla Türksat’ta gerçekleşen 15Temmuz şehitlerini anma programına katılım sağladık. Türksat Şehitlerimiz Ali Karslı ve dünürüm Ahmet Özsoy’u dualarla andık.  15 Temmuz’da canı pahasına vatanına sahip çıkan, bayrak uğruna şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burkent’e yapılacak olan Yeni Devlet Hastanesi inşaatı yapımına Nisan ayında başlanacağı açıklanmıştı. Yeni hastane inşaatına neden başlanılmadığı kamuoyunca merak konusu.

Geçtiğimiz günlerde yapılan 3. dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören yeni hastane yapımıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Yeni hastane yapım işleri ihalesi Sağlık Bakanlığı’mızca yapılmıştır. İhale itirazları değerlendirme süreci devam etmektedir. Ankara’dan gelecek son kararı beklemekteyiz. Sonuçta Kamu İhale Kurumu (KİK)’e bir itiraz söz konusu. Bu itirazdan gelecek sonucun komisyon tarafından değerlendirilmesi gündemde. Süreç devam ediyor. Kararı beklemekteyiz”dedi.

 Burdur Devlet Hastanesi’nin yapım ihalesi 21 Aralık 2018 tarihinde yapıldı.  Söz konusu ihaleye Türkiye’den çeşitli firmaların katıldı ve bu firmalardan Akay İnşaat ihaleyi kazanmıştı. 

İhaleyi alan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı’nın “900 günden önce hizmete açacağız” dediği hastane inşaatında, yerel seçimlerin üzerinden aylar geçmesine rağmen herhangi bir ilerleme olmadığı görülmekte. 

 475 yatak kapasiteli, 120 tane tek yataklı, 10 tane süit, 80 tane 2 kişilik tuvaletli, banyolu ve televizyonlu odalara sahip, 14 ameliyathane, 115 poliklinik, 256 kapalı, 495 açık otopark kapasiteli yeni hastane inşaatına ne zaman başlanacak? 

  230 Milyon 040 Bin lira tutarındaki yeni devlet hastanesi projesine 19 Şubat 2019 tarihli resmi gazete de yayınlanan Sağlık Bakanlığı yatırımları kapsamında Burdur Devlet Hastanesi için ilk ödenek olarak 25 Milyon lira ayrıldığı açıklanmıştı. Yeni hastane yapımı için ilgili kurumlardan karar beklenmekte. 

Hatice Dursun  

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection