Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 16 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

17 Temmuz 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Aziziye Yaylası Elma Çukur mevkiinde Burdur Yörük İl Beyi Mehmet Cadıl tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Aziziye Kültür Sanat ve Yayla Şenliğinin bu yıl 19’ncisi gerçekleştirildi. Davetliler ve protokol, şenlik alanına girişte davul-zurna eşliğinde karşılandı. Düzenlenen yayla şenliğine Irak Türkmenleri, Kırgızlar ve Azerbaycanlılar da katılarak şenliğe ayrı bir renk kattı. Şenlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı.  

Protokol konuşmaları, geleneksel poşu bağlama töreninin ardından, sanatçılar konser verdi. Halk oyunları gösterisinde bulundular. Aziziye Yaylası’nın serin havasında yüzlerce Yörük Türkmen’in buluşmasına sahne olan etkinlik büyük bir coşku içinde geçti. Kurulan çadırlarda yörelerine ait türküleri söyleyen ve yöresel oyunlarını oynayan Yörük Türkmenler, renkli görüntüler ortaya koydu. Şenlikte Yörük kıl çadırı kuruldu. Protokol mensubu konuklar kıl çadırda ağırlandı. 

Şenliğe Burdur Valisi Hasan Şıldak, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Mehmet Göker, İl Jandarma Alay Komutanı Jan. Albay Orhan Kılıç, Burdur İl Emniyet Müdürü Arif Çangal, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Antalya Yörükler Derneği ve Teke Yörük Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdullah Duman, Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkanı ve Isparta İl Beyi Mustafa Küçükyaman, Avdan Mahallesi Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Durali Köle, Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Kürşat Çavuşoğlu, Burdur Yörük Kültürü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alaaddin Kalkan, Kırgızistan ve Akdeniz Ülkeleri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Periza Asanaalieva, Tüm Hataylılar ve Hatay Dostları Derneği Başkanı Hikmet Kenan Yozgatlı, Kars -Ardahan- Iğdır Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Antalya Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu Başkan Yardımcısı Ziya Koçyiğit, Antalya Cirit, Binicilik Atlı Spor Kulübü Derneği Başkanı ve  Antalya Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu Başkan Yardımcısı Muhittin Topaloğlu, Antalya Bitlis Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Vedat Yapa, Antalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Temsilcisi Yusuf Sadık, çevre illerden Yörük Türkmen derneklerinin üyeleri, Aziziye Köyü halkı ve binlerce vatandaş katıldı.

Burdur Valisi Hasan Şıldak, şenlikte yaptığı konuşmada, yörük kültürünü yaşatan ve özünü kaybetmeden izlerini geleceğe taşıyan Burdur halkına şenlik havasında bu kültürü, geleneği yaşattığı için teşekkür etti. Birliği, bütünlüğü böyle günlerde pekiştirmek olduğunu söyledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü, şehrimizde büyük bir coşkuyla kutlandı. İlimizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde valilik tarafından düzenlenen anma gecesinde şehidler için dua edildi.

 

Köprübaşı mevkiinden düzenlenen ‘Milli Birlik Yürüyüşü’ ile başlayan program, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Programa; Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcıları, İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, şehit ve gazi yakınları, kamu kurumları ve sivil toplum öngütlerinin yöneticileri, siyasi parti yöneticileri  ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Demokrasi ve Milli Birlik  Günü etkinliği akşam saat 20.00’de başladı. Etkinlik, Köprübaşı mevkiinden Mehteran takımı eşliğinde başlayan ‘Milli Birlik Yürüyüşü’ ile başlayıp gece yarısına kadar sürdü. Etkinlikte şehidler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra şehidlerin ruhuna iletilmek üzere Kuran-ı Kerim okundu. İl Müftü Vekili Yüksel Güzel şehidler için dualar okudu. 15 Temmuz şehitlerine ilişkin şiirlerinde okunduğu gecede, 15 Temmuz Şehidi Özel Harekat Polisi Akif Altay’ın oğlu Niyazi Altay ve kız kardeşi Aslı Keçe 15 Temmuz gecesine dair hatıralarına ve Şehid Akif Altay’ı anlatan konuşmalar yaptılar. Şehit yakınlarının konuşmalarının ardından Vali Hasan Şıldak, Şehid Akif Altay’ın eşi Gülsüm Altay’a  Türk Bayrağı armağan etti. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programında yaptığı konuşmada Vali Hasan Şıldak;

“Programın hazırlanmasında emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve bu meydanı dolduran, buraya kadar gelme zahmetine katlanıp o ruhu yaşatan, 15 Temmuz’u unutmayan, unutturmamaya da azimli olan siz değerli vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz. 15 Temmuz 2016’ya gittiğimizde; o gün saat 21.30 gibi ekranlarda görüntülere düşen bir takım askeri kalkışmalar, darbe girişimi görüntüleri hepimizin gözünün önünden film şeridi gibi akıyor. 15 Temmuz, o hain grubun aslında üniforma giymiş ama bir örgütün içinde bulunan ruhunu, iradesini teslim etmiş insanların milletimizin direnişi karşısında sabaha karşı bir kaç saat içinde çil yavrusu gibi dağılıp gitmelerinin film şeridi gibi gözümüzün önünden hiç gitmiyor. Milletimiz, halkımız, bu asil millet, damarlarında Çanakkale ruhunun, kurtuluş savaşı ruhunun kanını taşıyan milletimiz sayın Cumhur Başkanı’nın çağrısıyla; “sokağa çıkın direnin!” çağrısıyla, en azimli ve irdadeli bir şekilde direnişini gösterdi. Ve bu hain gruba, fetö dediğimiz terör örgütüne haddini bildirdi. Emniyetimiz, Jandarmamız, Silahlı kuvvetlerimiz, yargımız, mülki idarelerimiz, valilerimiz, kaymakamlarımız, TBMM, o gece büyük bir başarı ve azim hikayesi yazdılar. Öyle bir duruş gösterdiler ki milletimizin iradesini en güzel şekilde temsil ettiler. 

O gece bir destan yazıldı

Türk milleti tarihin hiç bir döneminde esareti ve istiklalini kaybetmeyi asla kabul etmemiştir. Yine o geceye ilişkin, tankların önüne kendini atan vatandaşların kahramanlık öyküleri anlatmakla bitmez. 251 şehidimiz ve 2 binin üzerinde gazimiz var o gece. Şehidlerimizden biri Akif Altay’dı. Bu gün aziz şehidimizi Çeltikçi Güvenli Köyü’ndeki kabrinin başında dualarla andık. Yasini Şerif okuyarak bir kez daha ruhu şad olsun dedik. Biraz önce değerli polis memuru aziz şehidimiz Akif Altay’ın ailesinin buradaki ruh halini yüzlerine yansıyan ifadeden anlamışsınızdır. Bu öyle uzaktan alımlanacak bizlerin empati yapılacak bir şey değil. Ancak yaşanarak anlaşılabilir. Onlar üç yıldır hem bu hüznü acıyı yaşıyorlar ilk günkü gibi tazeliğiyle ama bunun gururunu onurunu da yaşıyorlar. Bütün şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyoruz. O gece bir destan yazıldı. O gece bir tarih yazıldı. Ve yüce yaradan, bu sahnede duran gençlerimize, bu yeni nesle Türkiye’yi tekrardan emanet etti. Ben böyle yorumluyorum 15 Temmuzu.

15 Temmuz bize şunu gösterdi; devletimizin içine sızmış olan, milletimizin içine sızmış olan bizi parçalayan, bölen bu yapının da temizlenmesi için en güzel fırsatı bize sundu. Devlete ait yapılar, kurumlar hala bu örgütün izlerini silmeye devam ediyor. Pek çok kurumda operasyonlar, yargılama süreçleri devam ediyor. 15 temmuz, devlet ve millet olarak bize kendimize daha fazla güven duyma hissini verdi. 15 temmuzla biz, bu örgütün sadece askeri yönünü gördük. Fetö dediğimiz bu hain yapı, aslında her alanda bizi sömürdü. Görevim gereği buraya atanmadan önce benim de pek çok yönüyle kavrama, yakından gözlemleme fırsatı bulduğum bu örgüt, maalesef bize çok zarar verdi. Sadece o geceyi atlatmakla kalmadı bu devlet ondan sonra sürekli bir mücadelenin içine girdi. 

Mücadele devam ediyor

3 yıl içinde atlattığımız badireler; ekonomi alanından tutun dış ilişkilere, savunma sanayi alanından tutun pek çok toplumsal hadiselere kadar denenmek istenen bize dayatılan bütün senaryolar boşa çıktı. Demek ki mücadele devam ediyor. 

Değerli Burdur’lular, şehitlerimiz gelmeye devam ediyor. Son 3 ay içinde biz de 2 aziz şehidimizi Burdur toprakları sınırında toprağa verdik. Bu gün İçişleri Bakanı’mızın bir açılaması var. Diyor ki; son 3 yılda terör örgütlerine yönelik tam 3 yüz 24 bin operasyon yapmış bu devlet. Meselenin büyüklüğünü görebiliyor muyuz. Fetö basit bir dini yapı veya ticari müessese değil. Fetö uluslararası bir organizasyon, iş birlikçileri var, arka planı ve sosyal yönü var. Bütün terör örgütleri birbiriyle ilişki içinde çalışıyor. İşte devletimiz, bu süre içinde bütün terör örgütlerine yönelik bu mücadeleyi sürdürüyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti bunların (tamamıyla halkından aldığı güçle) mücadelesini sürdürüyor. Başarılı bir mücadeledir. Ülkemiz sınırları içindeki terörist sayısı resmi makamların açıklamaları yönünde 700’lere kadar düşürülmüştür. Ülkemiz 15 temmuz sürecinden başarıyla çıkmıştır. Bu, bu meydanı dolduran iradenin sayesinde olmuştur. Gün birlik olma günüdür.  Vakit birleşme bütünleşme zamanıdır. Şehitlerimiz ve onların değerli aileleri bizden bunu bekliyor. Onların duruşu, metanet, sabır, teslimiyet ve asaletli bir duruş. Ben onların alnından öpüyorum ve önlerinde saygıyla eğiliyorum.

Biz bize yeteriz. Bizim değerlerimiz,  kültürümüz, maneviyatımız bize yeter. Cumhuriyetimizin mevcudiyeti, onun bize armağanı, değerleri, milli ve manevi değerlerimiz, varolmamızın bize aşıladığı güç ve devletimize olan sadakatimiz, sevgimiz, gençlerimiz, çocuklarımız bizi güçlü kılıyor. Bütün bunlar bizi ayakta tutuyor. Tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak bizim düsturumuz. Bayrağımız dalgalandıkça biz ondan güç alacağız ve onu asla yere indirtmeyeceğiz, ezanları susturtmayacağız. Ezan ve sela sesleri bizlere bir ürperti, bir heyecan verdikçe bizim yıkılmamız bölünmemez asla mümkün olmayacaktır. 

Bütün Burdur’a selamlarımızı, muhabbetlerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz. İhaneti unutmadık, unutturmayacağız, unutturmayalım.” Dedi.

Mine Kaya

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Şehrimizde yapımı bitmek üzere olan kamu yatırımlarından birisi de İl Halk Kütüphanesi. Geçtiğimiz günlerde İl Halk Kütüphanesi hizmet binası yapımının tamamlanmak üzere olduğu bilgisi Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Milletvekili Bayram Özçelik tarafından yapılan ortak açıklamayla verildi. 

‘Eğitim ve kültür Kenti’ Burdur’a kazandırılan İl Halk Kütüphanesi içerisinde zemin katında işitme engelli bölümü, süreli yayın bölümü ve çocuk-gençlik ve okul öncesi bölümü bulunmakta. Birinci katta yetişkin bölümü 345 m2, ikinci kat yetişkin bölümü, teknik hizmetler bölümü, internet play station bölümü, üçüncü kat yekiştin bölümü, uygulama atölye(teknik hizmet kullanımı) ve yönetim bürosu ve 150 kişilik konferans salonu da yer alacak. İl Halk Kütüphanesi’ne Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ayrılan ödenek 5.515.000 TL’dir. 

 01 Nisan 1993 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayan Eski Kütüphane Binasının yapılan depremsellik incelemesi sonucunda depreme dayanıksız olduğu belirlenmiş ve yıkılmıştı. 7 Eylül 2016 tarihinde yer teslimi yapılarak inşasına başlanan Yeni Kütüphane Binası tamamlandı. 08.03.2019 tarihinde revize elektrik mühendisliği ihalesi, 22.03.2019 tarihinde de Tefrişat İhalesi yapılan yeni il halk kütüphane binasında sona gelindi. En kısa zamanda hizmet vermeye başlayacak olan yeni bina okul öncesi de dâhil olmak üzere tüm vatandaşlara hizmet verecektir. Engelsiz kütüphane bölümünde de engelli vatandaşlar da yeni kütüphaneni hizmetlerinden hiç bir engelle karşılaşmadan faydalanabilecekler.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 16 Temmuz 2019 16:10

Tren garındaki üst geçit rağbette

Burdur Belediyesi’nce Tren Garı’nda yapılarak hizmete sokulan üst geçidin asansörleri vatandaşların özellikle yaşlıların ve engellilerin ulaşımını kolaylaştırıyor. 

Bağlar Mahallesi’ni, İstasyon Caddesi’ne bağlayan üst geçitteki iki asansörün geçtiğimiz aylarda bakımları yapılmıştı. Belediyelerin asli görevleri arasında yer alan modern tesisler vatandaşlara kazandırılmaya devam ediyor.  Üst geçitler aynı zamanda karşıdan karşıya geçişi kolaylaştırarak güvenli bir ulaşım imkanı sağlıyor. 

Özellikle yaşlı, çocuklu, engelli vatandaşların kullanımına yönelik yapılan bu üst geçitin bozulan, tahrip edilen bölümlerinin bakım ve onarımları Burdur Belediyesi’nce düzenli olarak yaptırılmakta. 

Bağlar Mahallesi ve İstasyon Caddesine ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla dönemin belediye başkanı Sabahattin Akkaya tarafından üst geçit asansörü yapılmıştı. Bağlar Mahallesi olarak bilinen yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlar demiryolu raylarını açmak için üst geçiti ve asansörü kullanmaktalar.   

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Geçmiş yıllara ait kütüphaneler arasında en önemli yere sahip Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi, önümüzdeki günlerde kullanıma açılacak. 

Burdur’da 1870-1898 yılları arasında 3, 1898-1906 yılları arasında 4 kütüphane mevcuttu. 1906 yılında biri Tefenni ilçesinde olmak üzere 5 kütüphanenin varlığı bilinmekte. İlimizde günümüze kadar ulaşmamış daha fazla kütüphanenin varlığından da söz ediliyor.

Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi, Burdur’un 1870–1906 yılları arasındaki yapılmış 4 kütüphanesinden en önemlisi. Osmanlı Döneminde, 1800–1807 tarihleri arasında, Burdurlu Sadrazam Derviş Mehmet Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmekte. Vakfiyelerden anlaşıldığına göre kütüphane kitap sayısı itibariyle dönemindeki kütüphanelerin en zengini olup, 1881 yılında 1260, 1898 ve 1903 yılları arasında ise 4 bin 500 kitap mevcuttur. Diğer kütüphaneler içerisinde yer alan Küçük Şeyh Mustafa Kütüphanesi’nde 1881 yılında 79, Halil Hamid Paşa Kütüphenesi’nde 72, 1898-1899 yılları arasında Küçük Şeyh Mustafa Kütüphanesi’nde 720, Halil Hamid Paşa Kütüphanesi’nde 120, Sadenzade Hacı İsmail Ağa Kütüphanesi’nde 3200 kitap bulunmaktaydı. 

Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi, Şeyh Sinan Mahallesi’nde, Oluklar Altı Caddesi’nde, Şeyh Sinan Camii karşısında Hoca Balı Hamamı bitişiğinde yer almakta. II. Mahmut Devri sadrazamlarından Burdurlu Sadrazam Derviş Mehmet Paşa, hicri 1200 tarihlerinde Burdur’da yüksek âlimler yaşadığını görerek burada bir kütüphane yaptırmayı arzu eder. 1316 H.(1898-1899 M.) Maarif Salnameleri’ne göre kuruluş tarihi 1770-1771 M. dir. Burdur kesme taşından, kubbesi kurşunla örtülü, Osmanlı ve Türk kütüphane mimarisi tarzında Pir Kulzade Kütüphanesi tipinde kârgir ve mükemmel bir bina olarak yaptırılmış olup, kitaplarla beraber vakfedilmiştir. 

Bu kütüphane, kitap sayısı itibarı ile mevcut kütüphanelerin en zengini olup, 1298 H. (1880 M.) Konya Vilayeti Salnamesi’ne göre kitap sayısı 1260 olarak görülmekte. 1898-1899 yılları arasında ise 4500 kitap mevcudu olduğu 1316 H. tarihli Maarif Salnamesi’nde de görülmekte.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection