Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin dünyadaki yerinin önemini vurgulayarak, tüm mazlum milletlerin umudu olduğunu vurgulayarak, “vakit Burdur’a hizmet etme vakti , Burdur yeniden çok güçlü bir hale gelecek”dedi.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Ak Parti’nin İl ve İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı’na katılmak üzere geldiği ilimizde, Hüsnü Bayer Spor Salonu’nda il, ilçe ve belde adaylarını açıkladı.

Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ilçe ve belde aday tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada;

 “Burdur’u ben de herkes kadar biliyorum. Burdur’la ilgili çalışmaları yakınen takip etmeye gayret ediyorum. İnşallah Deniz Kurt kardeşimiz belediye başkanı olduktan sonra onun bütün projelerini yakından takip edeceğiz, gerçekleşmesi için gayret göstereceğiz. O projeleri Burdur’a hep beraber kazandıracağız.”değerlendirmesi yaptı. 

Ülkenin kalkınması için birliğimizi, dirliğimizi daha güçlü hale getirmemiz gerektiğini vurgulayan Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş;

“Gün, safları sıklaştırma günüdür, aramızda varsa farklılıklar, onları birleştirme günüdür. Gün, dirliğimizi ve birliğimizi çok daha güçlü bir hale getirme günüdür. Türkiye dediğimiz bu coğrafya, atalarımızdan aldığımız mirasla birlikte çok şükür bugün yeniden ayağa kalkmış, Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye, dünyanın göz bebeği ülkelerinden birisi haline gelmiştir. Özellikle, içinde bulunduğumuz coğrafya, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar, bu coğrafya dünya devletlerinin, dünya devlerinin at koşturduğu, kendi hesaplarını bir şekilde gerçekleştirmek için bölge halklarına bu bölgeyi zindan haline getirdiği bir hal almıştır. İşte, Ortadoğu’yu görüyorsunuz; Suriye paramparça bir hale geldi. Irak parçalandı, Yemen parçalandı, Libya parçalandı, Ortadoğu coğrafyasında Türkler, Türkmenler, Araplar, Kürtler, Yezidiler, Sunniler, Şiiler, hepsi büyük bir sıkıntının içerisinde. Bu coğrafyanın kilit taşı olan Türkiye.” dedi.

Sorumluluğumuz kendimizden ibaret değildir

Türkiye ayakta olursa, Türkiye güçlü olursa, bu coğrafyanın halklarının da mutlu, mesut ve müreffeh bir şekilde yaşacağını belirten Ak Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş;

 “Türkiye, yeniden büyük bir ülke haline gelirse, bu coğrafyada hakkaniyet ve adalet yeniden tesis edilir. Bu coğrafyada insanlar, hangi etnik kökenden olursa olsun; başları dik, geleceğe ümitle bakar hale gelirler. İşte, sadece Türkiye değil, sadece bu coğrafyanın değil, tüm mazlum milletlerin gözünün içine baktığı ülke Türkiye’dir. Türkiye’nin güçlü olmasını istiyorlar. Türkiye’nin ayaklarının üstünde durmasını istiyorlar. Türkiye’nin önünün kesilmesini istemiyorlar.” görüşünü ortaya koydu.

“15 Temmuz akşamında sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde insanların sabahlara kadar dua ettiğini söyleyen Ak Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş;

“FETÖ’cü hainlerin 15 Temmuz 2016 yılındaki hain ve kanlı darbe girişiminde bulunduğu gecede İslamın son sancaktarı konumundaki Türkiye için geniş bir coğrafyada sabahlara kadar dua edildi. Sudan’ın başkenti Hartum’dan ta Orta Asya’nın içlerine, Makedonya’dan Yemen’e kadar geniş bir coğrafyada insanlar ellerini açtılar ve dua ettiler. ‘Ya Rabbi Türkiye’ye, İslam’ın sancaktarlığını yapan bu aziz millete zeval verme. Türkiye’de de Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağına taş değdirme, Türkiye’nin önünü kesmek isteyen bu hainlere fırsat verme’ diyerek, sabahlara kadar dua ettiler. Ta ki sabah namazına kadar. İstanbul’daki Boğaziçi Köprüsü’nde FETÖ’cü eşkıya halk tarafından derdest edilene kadar. Ben bunları hikaye olarak anlatmıyorum. Hartum’da resmi ziyarete gittiğimizde oradaki insanlardan dinledim. Bahreyn’deki, Makedonya’daki insanlar aynı şekilde sabahlara kadar dua ettiler. Yani, şunu söylemek istiyorum; sorumluluğumuz sadece kendimizden ibaret değil. Burdur’a karşı sorumluyuz, Türkiye’deki 81 milyon vatandaşımıza, aziz milletimize karşı sorumluyuz ama aynı zamanda bütün İslam Ümmeti’ne, bütün mazlum milletlere karşı sorumluyuz. Onun için Genel Başkanımız, Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyerek dünyaya meydan okuyor. Dünyanın sahiplerine karşı, ‘Haddinizi bilin’ diyor, mazlumların yanında olduğun ifade ediyor” dedi. 

Milletvekili Bayram Özçelik Ak Parti ilçe ve belde aday tanıtım toplantısındaki açıklamasında ;

“2001 yılından beri Ak Parti’nin başarı hikayeleri devam ediyor. Bu başarı hikayelerinde en büyük gücümüz, desteğimiz milletimiz. Her girdiğimiz seçimde zaferle buluştuk. Bu zafere ulaşmada en büyük destekçimiz halkımız oldu. Bu seçimde de Türkiye’deki zafer zincirine Burdur halkasını da eklemek istiyoruz. Özellikle Burdur yakından takip edilen bir vilayet. Burdur merkezde belediye başkanlığını almak için büyük bir açabamız var. Hep beraber Burdur merkez, ilçe ve beldelerimizde bu zaferi yaşamak istiyoruz. Bu mutluluğu yaşatacak halkımız. Sadece parti yöneticileriyle olacak iş değil bu. Herkesi bu ayazda azimli ve kararlı çalışmaya devam ediyorum.”dedi.

Milletvekili Yasin Uğur Burdur halkını 31 Mart seçimlerinde çalışmaya ve gayret göstermeye davet ederek;

“Çıkmış bu kutlu dava yolunu 24 Haziren’da zaferle sonuçlandırdık. Malumunuz ilçe belediye başan adaylarımız belirlendi. Benim buradan çağrım şahsi hesapları bir kenara bırakarak 31 Mart seçimlerine en güzel şekilde çalışmaya ve gayret etmeye davet ediyor. “dedi ve bizler bir davanın yolcusuyuz.” vurgusu yaptı.

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi Ak Parti aday tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada;

“Geçen yıl olağan kongreyle tek hedefimizi il ve ilçe beledeyilerinin hepsini almaktı. Bu yolda hedefimize emin adımlarımızla ilerliyoruz. İl, ilçe, kadın kollarımızla birlikte sahada olduk. Bu çalışmalarımıza 31 Mart gecesi teşkilatımızı ve halkımıza büyük bir sevince ortak etmeyi arzuluyoruz. Bütün ilçe ve beldelerimizle iddialıyız. Deniz başkanımızla, sevdamızla Burdur’umuzu tekrar alacağız.”dedi.

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt modern bir şehir için Burdur’a yakışır projeler geliştirdiklerini ifade ederek;

“Ak Parti olarak hizmet yarışında iddialıyız. Bu nedenlede son 16 yıldaki yarışlarda yükselerek çıktık. Burdur Akdeniz’in kilit taşı. Burdur bir semboldür. Biz her şeyden önce bu şehre gönüll gözüyle bakıyoruz. Bu şehrin kültürünü biliyor, tarihi mirasına sahipleniyoruz. Bu tarihi şuurla yaşaması kolay, hayat standartları yüksek ve hak ettiği hizmeti alan modern bir şehir için Burdur’a yakışır projeler geliştirdik. Bu konuda hazırlığımız tamdır. 

Yönetim anlayışını ben değil biz üzerine kuracağız. Herkesin fikrini alacağız. Burdur için kim en ufak bir katkı sağlayacaksa emin olun kapımız sonuna kadar açık olacaktır.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 07 Ocak 2019 15:52

08 Ocak 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

08 Ocak 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, finallere hazırlanan üniversite öğrencilerini, Belediye Etüt Merkezinde ziyaret etmesine ilişkin açıklama yapıldı; 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 3-18 Ocak tarihlerinde öğrencilerin finallere en iyi şekilde hazırlanması için tahsis ettiği Burdur Belediyesi Konferans Salonunda oluşturulan etüt merkezini ziyaret etti.  Etüt merkezinde masaları başında ders çalışan öğrencilere moral veren Başkan Ercengiz, öğrencilerle sohbet ederek, yakından ilgilendi. Başkan Ercengiz, öğrencilere etüt merkezi hizmetlerinden memnuniyetlerini sorarak, öğrencilerin taleplerini aldı. 

Öğrencilerin fotoğraf isteklerini de kırmayan Başkan Ercengiz, etüt merkezine gösterilen ilgiden dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. 3-18 Ocak tarihleri arasında öğrencilerin final dönemini başarı ile tamamlamaları için tüm ihtiyaçlarının karşılanacağını tekrarlayan Başkan Ercengiz, “ Üniversite öğrencilerimizin final dönemini başarıyla tamamlaması için final dönemini kapsayan 3-18 Ocak tarihlerinde Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonumuzu öğrencilerimize tahsis ettik. Görüyorum ki büyük bir katılım var, bu katılım bizi çok mutlu etti.  Öğrencilerimiz etüt merkezinden öğleyin 13.00 ve gece 01.00 saatlerine kadar faydalanabilirler. Burada öğrencilerimize gece çorbası, sıcak içecek ikramlarımız personelimiz tarafından yapılıyor. Öğrencilerimiz aynı zamanda ücretsiz internet ve şarj imkanlarından da yararlanıyor. Burdur Belediyesi olarak, eğitime katkılarımız devam edecektir. Öğrencimizin yanında, öğrencilerimiz isteklerini göz önünde bulunduran sosyal belediyecilik anlayışımızı hizmetlerimizle sürdürüyoruz. Onların finallerde elde edeceği başarılı notlar bizi gururlandıracaktır. Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizde okuyan ve finallere girecek tüm öğrencilerimize başarılar dilerim” ifadelerini kullandı. Başkan Ercengiz, öğrencilerle bir süre daha sohbet ettikten sonra etüt merkezinden ayrıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

104 yıl önce Sarıkamış’da şehit düşen askerler için Köprübaşı mevkiinden Asri Mezarlığa kadar yürüyüş düzenlendi. 

Enver Paşa komutasında, 104 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen binlerce Mehmetçik, ’Gençlik Şühedanın İzinde Yürüyor’ sloganıyla Köprübaşı’ndan Asri Mezarlığa düzenlenen yürüyüşle anıldı.

Burdur Valiliği ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce yapılan anma programına Vali Hasan Şıldak, Milletvekili Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı P. Albay Hakan Tutucu, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı J.Albay Orhan Kılıç, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, daire müdürleri siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yapılan yürüyüşün ardından Asri Mezarlıktaki şehitler ziyaret edilerek kabirlerine karanfil bırakıldı. 

Sarıkamış Şehitleri ve vatan uğruna canını feda eden tüm şehitler için saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Ardından Sarıkamış şehitleri için Kur’an-ı Kerim okunarak, dua edildi.

Son olarak yürüyüşe katılanlara çorba ve helva ikram edildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Kayaaltı köyünde Fikri Çolak’ın kullandığı traktör devrildi. Devrilen traktörün altında kalan Çolak, traktörün altında kalarak hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Kayaaltı köyünde ikamet eden Çolak Pazar günü, akşam üzeri traktörü yokuşta çalıştırmak isterken, buzlu yolda kaydırdı. Traktörün kaymasıyla birlikte dikreksiyon hakimiyetini kaybeden Çolak, traktörün yoldan çıkmasıyla şarampole devrilen traktörün altında kalarak can verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen 112 ekipleri, Evli ve 2 çocuk babası Fikri Çolak’ın olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Savcı’nın incelemesi ile birlikte AFAD ekipleri, Çolak’ın cansız bedenini traktörün altından çıkarttı ve 112 ekiplerince Burdur Devlet Hastanesi Morguna kaldırıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi Bozkurt Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin ihale tarihinin belli olduğunu açıkladılar; 

Kentsel dönüşüm çalışmalarının tamamlandığı belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Burdur İlimizde TOKİ Konutları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bozkurt Mahallemizde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında TOKİ Başkanlığımız Gedaş Firması tarafından hak sahipleri ile görüşmeler tamamlanarak, tapu devirleri gerçekleşmişti.

Son olarak da tapu devri gerçekleşemeyen alanlar için 28 Kasım 2018 Tarihli “Burdur İli, Merkez İlçe Sınırları İçerisinde Riskli Alan Kapsamında Bulunan Bazı Taşınmazların Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar sayısı:392” başlığı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan imzası ile kamulaştırma kararı alınmıştı. Bu kararla 19 Mesken ve 1 arsanın kamulaştırması gerçekleşmiş oldu. Son olarakta TOKİ Başkan Yardımcımız hemşerimiz Mehmet Özçelik ile yapmış olduğumuz görüşme ile Bozkurt Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 655 Adet Konut, 41 Adet Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme için 15 Ocak 2019 Salı gününe ihale tarihi olarak açıklandı. Burdur İlimize hayırlı olsun. İhalenin gerçekleşmesi ile birlikte yapılacak olan tüm çalışmaları yakından takip edeceğiz.” Dediler.

Süreçte emeği geçenlere teşekkür eden AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi “Bozkurt Mahallemizde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinde süreç Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’la birlikte yaptığımız görüşmeler neticesinde tamamlanarak ihale tarihi belli oldu. İhale 15 Ocak 2019’da gerçekleşecektir. Bu sürece kadar Kentsel Dönüşümün İlimize kazandırılmasında destek veren Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a başta olmak üzere tüm emeği geçenlere hemşerilerimiz adına teşekkür ederim. Burdur İlimize söz verdiğimiz gibi TOKİ Konutlarının Burdur İlimize kazandırılması için Milletvekillerimizle birlikte yapılan tüm çalışmaları yakından takip etmeye devam edeceğiz. Burdur’umuza hayırlı olsun.” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Geçmiş Hükümetlerde Başbakan Yardımcısı ve Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev alan, AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’un, Vali Hasan Şıldak’ı ziyaret etmesine ilişkin açıklama yapıldı;

Programı kapsamında bir dizi ziyaretlerde bulunmak, toplantılara katılmak üzere İlimize gelen Prof. Dr. Kurtulmuş, Burdur programına Valilik ziyaretiyle başladı.

Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra, Valilik makamında bir süre Vali Şıldak’la görüşen Kurtulmuş, Burdur’da olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Vali Şıldak’ta  İlimize her zaman gösterdiği yakın ilgi ve destekleri dolayısıyla Prof. Dr. Kurtulmuş’a teşekkür ederek, ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması sonrası ziyaret sona erdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Atatürk Mahallesi TOKİ Konutları sakinleri ile Serenler Otel’de düzenlenen öğle yemeğinde bir araya gelerek, vatandaşların taleplerini ve görüşlerini dinledi.

Konuya ilişkin açıklamada Serenler Otelde düzenlenen yemeğe Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Atatürk Mahallesi Muhtarı Mehmet Çukurca ve TOKİ sakinlerinin katıldığı belirtildi;

Yemekte konuşma yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Biz hizmet vermekten gayet memnununuz ve keyif alarak yapıyoruz. Burdur Belediyesi olarak, çalışan işçisine memuruna maaşını ödeyebilen, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir kuruş borcu olmayan ve kasasında da şuan para bulunduğu gibi, hem gayrimenkulünü arttıran,  hem de bünyesine kazandırdığı araç, gereç yatırım yaparken, diğer tarafından da geleceği planlayan bir belediyecilik anlayışıyla sizlere hizmet sunmaya çalışıyoruz. Geçmiş tarihte farklı illere ait plakalı çöp kamyonları ile kendi çöpünü bile taşıyamayan, kendi çöpünü bile toplayamayan bir Burdur Belediyesi iken şuanda kendi kamyonlarını almış, kendi araçlarını almış, çöpünden enerji üretebilen, ürettiği bu enerjiyle de Burdur halkına daha iyi hizmetler vermek için, katkı sağlayan bir belediyecilik anlayışını Burdur’a kazandırmış bulunmaktayız” dedi.

TOKİ sakinleri de Başkan Ercengiz’e konutlarındaki yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ettiler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik’in, uygulanan vergi sistemi ve bu sistemin son 18 yıllık seyri üzerine değerlendirmede bulunmasına ilişkin açıklama yapıldı;

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “Ülkemiz ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik durgunluğa baktığımızda vergi mükellefleri ile hükümetlerin karşılıklı fedakârlık içinde olması gerektiğini düşünüyoruz. 

Öncelikli hedefimiz; kazandırmak, kazandırdığımız gelirin vergisini de adaletli bir şekilde tahsil edilebilmek olmalıdır.  Malını satıp, kâr ediyor ama alacağını tahsil edemiyorsa, alacağın tahsilâtında yasalar da yetersiz kalıyorsa ve mükellef vergi borcunu ödeyemeyecek hale getiriliyorsa en azından bu durumda neler yapabiliriz’i bulmamız gerekmez mi?

Çare olarak “Vergi Affı”, “Alacakların Yeniden Yapılandırılması” düşünülebilir…” dedi.  

SİSTEMİN SON YILLARDAKİ SEYRİ

Başkan Yusuf Keyik: “Yakın bir geçmişe göz atacak olur isek…

Ona geçmeden önce 2000’li yıllardan bu günlere bir hatırlatma ile başlamak isterim.

Ülkemizde yaşanan 2000 ve 2001 krizlerini müteakiben “Bazı mükelleflerin karşılaştıkları ekonomik ve mali zorluklar nedeniyle vergi borçlarını ödeme güçlüğü içine düşmüştür” diye başlayan 06 Şubat 2001 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan kamu alacaklarına tahsilât kolaylığı sağlayan bir tebliğ yayımlandı.

Daha sonra 08.03.203 Tarihli Resmi Gazete ile “Vergi Barışı Kanunu” Genel Tebliği ile alacaklar yeniden yapılandırıldı. Kapsamlı bir vergi barışı çağrısının Tahsilât Oranı % 60’larda kaldı.

22.11.2008 Tarihli Resmi Gazete ile “Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması”na yönelik kanun çıkarıldı. Yurt dışında yaşayan Türklerin parasının yurda getirilmesi bu kanunla özendirildi. Kanun 2009 yılına uzatıldı. Bu kanunla yurt dışından döviz, altın gibi varlıkların getirilme imkânı sağlandı. Uygulanan bu paket kanunu sadece yurt dışı ile sınırlı kalmayıp yurt içindeki mükellefler içinde çeşitli avantajlar sağlandı.

07 Nisan 2011 tarihine gelindiğinde 2008 yılında çıkarılan 6811 sayılı yasaya istinaden “Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması” hakkında yeni bir tebliği ile yeniden kamu alacakları yapılandırma sürecine girdi. Yapılandırma paketinde yaklaşık 300 kaleme af sağlandı. Elektrik ve su borçlarının yanı sıra matrah artırımı ve stok affı gibi önemli alternatifler de af kapsamına girdi. Borç Ödemeleri 30 Nisan 2014 tarihine kadar uzadı.

31.07.2013 Tarihli Resmi Gazete ile Yeni bir Varlık Barışı ve Son başvuru tarihi 31.10.2013,

27.09.2014 Tarihli Gazete “Bazı Alacakların 6552 Sayılı Kanun kapsamında yeniden yapılandırılması”,

19.08.2016 Tarihli resmi Gazete ile “Bazı Alacakların 6736 Sayılı Kanun kapsamında yeniden yapılandırılması”,

27.05.2017 Tarihli resmi Gazete ile “Bazı Alacakların 7020 Sayılı Kanun kapsamında yeniden yapılandırılması”,

18.05.2018 Tarihli Resmi Gazete ile “7143 sayılı yasa ile Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması…”.” şeklinde değerlendirmesini sürdürdü.

Başkan Keyik: “Evet, “Vergi Barışı” , “Alacakların Yeniden Yapılandırılması” gibi sıklıkla çıkan kanunlar ve tebliğler alacakların tahsiline çare olmamaktadır. Hatta ve hatta vergisini düzenli ödeyen mükellef üzerinde de olumsuz bir etki yapmaktadır.  

Vergiyi tabana yaymak zorundayız. Bilhassa ekonominin durgun olduğu dönemlerde vergi oranlarını düşürmek suretiyle hem mükellefe nefes aldırmalı ve hem de alacağın toplanmasına katkıda bulunmamız gerekir.   

DÜŞÜK VERGİ, AZ GELİR DEĞİLDİR

Yüksek vergi ve girdi maliyetleri, merdiven altı diye nitelendirdiğimiz kayıt dışı ticari faaliyetleri körüklemektedir. Kayıt dışı kazanç elde edenlerle kazancını gerçek beyan edenler arasında haksız rekabet oluşmaktadır. Burada suçlu aramak gerekirse vergisini düzenli beyan eden ve vergisini muhtelif sebeplerden ödeyemeyen mükellef olmamalıdır.

Devlet sık denetimler ile merdiven altını kontrol altında tutarken bir taraftan da verginin tabana yayılması için çalışma başlatmalıdır.

Gelir Vergisi dilimleri yetersiz, oranları yüksektir. Kurumlar Vergisi oranı güntümüz şartlarına göre yüksektir.

Gelir Vergisi

Gelir Vergisinde dilimler artırılarak, Vergi oranları düşürülmelidir. 

Bu sebeple; vergilendirmenin aşağıdaki tabloya uygun olmasını yerinde buluyoruz.

Gelir Dilimi

Vergi Oranı

30.000 TL’ye kadar

% 13

75.000 TL’nin 30.000 TL’si için 3.900 TL, fazlası

% 16

75.000 TL kadar 11.100 TL, fazlası

% 20

Kurumlar Vergisi

2017 yılına kadar % 20 olan Kurumlar Vergisi oranı 2018 yılında % 10 artırılmak sureti ile % 22 olmuştur.  Kurumlar Vergisi;    % 18 çekilmek sureti ile ticaret erbabı desteklenmelidir.

Ücret Gelirlerinde Asgari Ücret

% 10 olarak sabitlenmelidir.

Not: Bu rakam ve oranlar Türkiye ve dünya ticaretinde yaşanan ekonomik durgunluğun ve yansımalarının giderilebilmesi için en az 3 yıl süre ile devam ettirilmelidir.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Konkordato ilan büyük şirketlerin kredi borçları yapılandırılıyor. Döviz geliri olmayan sorumsuz büyük  harcamalarla borca batık olan futbol kulüpleri kurtarılıyor, borçları yapılandırılıyor. Borç batağına düşmüş vatandaşların kredi kartı borçları yapılandırılmıyor!

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verilerine göre 2017 yılının Ocak-Ekim döneminde 632 bin kişi bireysel kredi borcunu ödeyemez durumda iken 2018 yılının ocak-ekim döneminde bu rakam 752 bin 220 kişiye çıktı.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre ise halkın cebindeki kredi kartı sayısı artıyor. Buna göre 2017 yılının kasım ayında vatandaşın cebinde 62 milyon 200 bin kredi kartı bulunurken 2018 yılının kasım ayında kart sayısı 65.9 milyona çıktı. Yani 12 aylık dönemde vatandaşın cebindeki kart sayısı 3.7 milyon arttı.

Enflasyon çift haneyi aşalı çok oldu. Aralık ayında yıllık enflasyonun yüzde 20.30 olmasıyla maaş zamları da belli olurken özel sektör çalışanlarının gözü patronun iki dudağı arasında. Yukarıdaki rakamlar vatandaşın durumunun ne halde olduğunu ortaya koyarken Türkiye’nin dev şirketleri birer birer bankalarla masaya oturarak borçlarını yapılandırıyor.

Öte yandan orta ve büyük ölçekteki pek çok şirket bir süre olsa da nefes almak için konkordato ilan ediyor. Konkordato süresince bankalar şirkete haciz gönderemiyor. Patron borçlarını ödemek için bir süre olsa da nefes alıyor.

Şimdi ise bir kamu bankası olan Ziraat Bankası önderliğinde futbol kulüplerinin borçları yapılandırılacak. Yıllarca yapılan sorumsuz harcamalarla gelir gider dengesi tutturulamayan kulüplerin borçları yapılandırılacak. Süper Lig’deki 18 taktımın toplam 14 milyar TL borcu var. Bu borcun 10 milyar TL’si dört büyüklere ait.

Konuya ilişkin  Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamada;

“Futbol kulüplerinin borçlarının bir bankaya devredilmesi söz konusu değil, her banka kendi kredi riskini yönetmeyi sürdürecek” denildi. Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Borçların silinmesi veya piyasa normlarının dışında fiyatlama yapılması söz konusu olmayacaktır

Futbol kulüplerinin idari ve mali yapılarının bir bütünlük içinde yönetilmesini amaçlayan bir çalışmanın ilgili taraflarla iletişim içinde yapılmakta olduğu Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından 27 Aralık 2018 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştu.

Çalışma ile ilgili detaylı bilginin daha sonra açıklanacağı belirtilmişti. Buna rağmen, bazı yazılı ve sosyal medya mecralarında gerçeği tam olarak yansıtmayan haberlerin yer aldığı görülmüştür.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı, bu çalışmalara sadece kendi bankasını temsilen değil, futbol kulüplerinin kredi ilişkisinde bulunduğu diğer bankaları da temsilen katılmaktadır.

Bankalar diğer sektör müşterilerine sundukları yapılandırma imkanlarında olduğu gibi, bu proje çerçevesinde de futbol kulüpleriyle benzer bir uygulama içerisinde olacaklardır

Futbol kulüplerimiz ile bankalar arasındaki ilişki, ticari olup, bundan sonra da aynı anlayışla devam edecektir. Bu çerçevede; futbol kulüplerimizin borçlarının bir bankaya devredilmesi söz konusu olmayıp her banka kendi kredi riskini yönetmeyi sürdürecektir.

Yeniden vadelendirme ve yapılandırmada, borçların silinmesi veya piyasa normlarının dışında fiyatlama yapılması söz konusu olmayacaktır.

Kulüplerimiz bir banka ile değil, çok sayıda banka ile kredi ilişkisi içindedir. Kulüplerimizin gelirlerinin, giderlerini karşılayacak düzeyde olduğu da bilinmektedir. Ancak, bu çalışma ile geçmişten gelen ve geleceği de etkilemekte olan borçluluk yapısının yeniden vadelendirilmesi/yapılandırılması amaçlanmaktadır. Sıkı mali kriterler getiren bu çalışma futbol kulüplerine yeni kredi kullandırımı anlamına da gelmemektedir.

Çalışma ile mali bünyenin güçlendirilmesi ve futbol kulüplerinin çağdaş bir yapıda faaliyet göstermelerini temin edecek kurallar ve ilkelerin çerçevesi belirlenecektir.

Bu proje, Türkiye Futbol Federasyonu’nun liderliğinde, TBB’nin de iştiraki ile futbol endüstrisinin sürdürülebilir bir performans içinde gelişimini mümkün kılacak yapıya kavuşturulmasına yönelik ilgili tüm tarafların dahil olduğu bir çalışmadır.” Denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2
No Internet Connection