Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 30 Ocak 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 30 Ocak 2019 15:43

31 Ocak 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

31 Ocak 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 30 Ocak 2019 15:42

BAKA Yönetimi Burdur’da toplandı

Grand Özeren Otel’de düzenlenen BAKA Yönetim Kurulu’nun 2019 yılının ilk olağan toplantısında, ‘ekoturizm ve alternatif turizm değerlerinin tanıtılması amacıyla Burdur’da İzmir Turist Rehberleri Odası turist rehberleri ve TÜRSAB seyahat acentelerine yönelik, Isparta’da ise doğa sporları turizminin tanıtılması amacıyla bu alanda faaliyet gösteren acentelere BAKA-TURSAB işbirliğiyle tanıtım programları düzenlenmesi’, ‘Davraz Kayak Merkezi’nin daha geniş kitlelerce tanınması amacıyla tematik bazda tanıtım filmi hazırlanması’, ‘BAKA ile Antalya Teknokent işbirliğinde ITB Berlin Turizm Fuarı’na Antalya Teknokent Turizm Yazılımı firmaları ile ‘Travel Technology Antalya’ markası altında katılımı’, ‘Antalya İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde, Antalya İlinde Sağlık Turistleri Profil, Memnuniyet ve Eğilim Belirleme Anket Çalışması ve Analiz Raporu’nun hazırlanması için işbirliği protokolü’ gündem maddeleri görüşüldü.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu, yeni yılın ilk olağan toplantısını Burdur’da gerçekleştirdi. Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu başkanlığındaki BAKA Yönetim Kurulu toplantısına; Vali Hasan Şıldak, Isparta İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Mustafa Tutar, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ile BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci ve uzmanlar katıldı.

BAKA Yönetim Kurulu üyeleri, toplantı öncesinde Burdur Valisi Hasan Şıldak’ın makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Burdur’daki Ocak ayı olağan toplantısının açılış konuşmasında BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, yeni yılın hayırlara vesile olmasını temenni etti. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 10 yıl önce kurulduğunu ve başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Isparta Valisi Seymenoğlu;

“Kalkınma Ajansları bölgede sorumluluk alanı içerisindeki illerin gerek ekonomik, gerek sosyal, kültürel ve turizm alanındaki desteklenmesinde öncelik arz eden projeleri desteklemek için kurulmuş bir ajans. Kalkınma ajansları yönetim kurulunun oluşumunda da belli; bir tarafta merkezi idareyi temsil eden kamu görevlileri, diğer taraftan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, il genel meclisi ve belediye başkanları olmak üzere karma bir yapı ile oluşturulmuş kamu yönetimimiz içindeki bir örgütlenme. Bugüne kadar da eminim ki birçok projeyi destekleyerek Antalya’nın, Burdur’un ve Isparta’nın yatırım yapılması gereken öncelikle tercih edilen alanlarda turizm, sanayi olabilir veya hayvancılık olabilir farklı alanlarda birçok projeye destek vererek bölgemize önemli katkılar sunmasına vesile olmuş. Aslında bu yönden de Kalkınma Ajansları ülkemizde önemli bir yere sahip. Belki Merkezi İdare illerdeki il müdürlüklerinin yerine getiremediği zaman zaman gözden kaçan açık alanlara yatırım yapmayı, insanları, girişimleri desteklemeye de fırsat yaratmıştır. O yüzden hepimiz için önemli. Önemli olduğu için il valileri olarak bizlerde toplantıya iştirak ediyoruz. Her ne kadar belediye başkanlarımız aramızda olmasa da sivil toplum kuruluşları, ticaret ve sanayi odalarının başkanları veya il genel meclisi başkanlarımız buralarda buda bize yetiyor. Çoğunluğu şu anda sağlamış durumdayız. Bu vesile ile bu toplantıyı açmış oluyorum. İnşallah aldığımız kararlar Isparta, Burdur ve Antalya illerine buralarda yaşayan insanlarımıza hayırlı olur. Girişimcilerimize az da olsa bir katkımız olur. Bir adım atmalarına destek olmuş olur. Bu amaçla toplantıların hayırlı geçmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

BAKA Yönetim Kurulu’nun 2019 yılının ilk olağan toplantısı, ‘ekoturizm ve alternatif turizm değerlerinin tanıtılması amacıyla Burdur’da İzmir Turist Rehberleri Odası turist rehberleri ve TÜRSAB seyahat acentelerine yönelik, Isparta’da ise doğa sporları turizminin tanıtılması amacıyla bu alanda faaliyet gösteren acentelere BAKA-TURSAB işbirliğiyle tanıtım programları düzenlenmesi’, ‘Davraz Kayak Merkezi’nin daha geniş kitlelerce tanınması amacıyla tematik bazda tanıtım filmi hazırlanması’, ‘BAKA ile Antalya Teknokent işbirliğinde ITB Berlin Turizm Fuarı’na Antalya Teknokent Turizm Yazılımı firmaları ile ‘Travel Technology Antalya’ markası altında katılımı’, ‘Antalya İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde, Antalya İlinde Sağlık Turistleri Profil, Memnuniyet ve Eğilim Belirleme Anket Çalışması ve Analiz Raporu’nun hazırlanması için işbirliği protokolü’ gündem maddelerinin görüşülmesi ile sona erdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 30 Ocak 2019 15:42

Fidanlar Fidanlarla Büyüyecek

2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğü ve desteği ile başlatılan, “Fidanlar Fidanlarla Büyüyor” adlı ağaç dikme etkinlikleri 2019 yılında da devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında 22/10/2018 tarihinde imzalanan İşbirliği Protokolü  uyarınca yurt genelinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katılımıyla “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” ağaç dikme etkinliği yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kampanyaya Ankara’da  düzenlenen bir ağaç dikme etkinliğine katılarak destek verdi.

‘Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor’ kampanyası kapsamında  diğer illerde olduğu gibi Burdur’da da fidan dikimi yapıldı.

Etkinlikte Örtülü Mevkiinde oluşturulan ve ‘Birlikte Büyüyoruz Ormanları’ adı verilen 20 Dekar alana 1100 Adet kara servi, 950 adet mavi servi, 900 adet sedir, 200 adet boz ardıç, 350 adet dişbudak olmak üzere toplam 3500 adet fidan dikildi.

“Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” etkinliği ile; öğrencilere  çevre bilinci ve ağaç sevgisi aşılamak, çocuklara yaşamları boyunca rehberlik edecek değer yargıları ve davranışlar kazandırmak hedefleniyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, yeşil alanların sulanmasında su tasarrufu sağlanması için damla sulama sistemleri kuruyor.

 

Halk Plajı, İstasyon Caddesi, kavşaklar, orta refüjler ve parklarda ağaçların, bitkilerin, çiçeklerin, çimlerin sulanmasında damla sulama sistemi ile çok büyük oranda su tasarrufu sağlanıyor, toprak erozyonu önleniyor, bitkilerin gereği kadar su almaları sağlanıyor.

Burdur Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’nden edindiğimiz bilgiye göre; yeşil alanlarda uygulanan damla sulama sistemleri tümüyle müdürlüğün teknik imkanları ve çalışanları tarafından kurulup hizmete alınıyor. Damla sulama yöntemiyle, toprağa kontrollü ve süreli su verecek sistemler oluşturulduğu için, emek, eleman ve zamandan da tasarruf sağlanıyor.

Bitki gelişimi için gerekli olan suyun belirli bir boru sistemi ile taşınıp damlatıcı (drip) adı verilen araçlarla bitki kök bölgesine damlalar halinde uygulanmasına damla sulama adı veriliyor. Bu sistemle bitkinin kullandığı suyu istenirse bitki besin maddeleriyle birlikte aşırı bir su isteği oluşturmadan verilebiliyor.

Rüzgâr hızına bağlı kalmaksızın gün içinde herhangi bir saatte sulama imkânı sağlıyor.

Az su uygulamalarıyla bitkide stres yaratmadan yetiştiriciliğe olanak sağlar.

Düşük basınçlarda sulama imkânı sağlandığından dolayı enerji gereksinimi az.

Üründe önemli oranda kalite ve verim artışı sağlıyor (%20–90).Mahsul 2–3 hafta erken olgunlaşıyor. Kültürel işlemler daha kolay yapılıyor. İşgücü gereksinimi azalıyor. Yüzey akışı ve buharlaşma ile su kaybı çok az olup, %50 su tasarrufu sağlanıyor. Sulama ile birlikte gübreleme ve ilaçlama yapılarak, etkinlikleri de artıyor. Sulandırılmış gübre eriyiği kullanıldığından, köklerin yanma sorunu da olmuyor. İyi bir toprak havalanmasını sağlanıyor. Tüm alanın ıslatılması söz konusu olmadığından dolayı, hastalık ve yabancı ot gelişimini en aza indiriyor. Çapalama işçiliği de düşüyor. Erozyonu ve toprak kaybını önleniyor.Eğimli alanlarda kolaylıkla uygulanabiliyor.

Daha az toprak kompaktlaşması (sertleşmesi) sağlanıyor.Çok az debili su ile geniş alanların sulanması kolaylaşıyor. Kurulması ve kaldırılması kolay oluyor.

Kullanılabilir toprak suyunun yararlılığı artıyor. Bitkiler daha iyi gelişiyor. Kaliteli, verimli ve standart ürün elde ediliyor.

Boru içine belirli aralıklarla yerleştirilen damlatıcılar suyun istenilen miktarlarda bitki köküne verilmesini sağlıyor. Kısa aralıklı su uygulamaları ile sürekli alan kapasitesi sağlandığından bitki büyümesi düzenli oluyor. Tuz oranı yüksek olan suların dahi, sulamada başarı ile kullanılması sağlanıyor. Bu sayede bitkilerin tuzdan zarar görmeleri de azalıyor.

Klasik sulama yöntemlerine göre %60 gübre ve ilaçlama tasarrufu sağlıyor.

Yüzey akış ve derine sızma oluşturmadığından su besin kayıpları oluşmuyor. Yeterli su imkânı olmayan alanlarda dahi sulama yapılabilmesine imkân veriyor. Bitkilere su ve gübre dağılımının eşit, dolayısıyla olgunlaşma ve tek elde hasat olanağı sağlanmasına imkân veriyor. Klasik sulama yöntemlerinin uygulandığı tarımda, bitki suya ulaşabilmek için daha fazla kök salıyor; fakat bu sistemde su direkt bitki köküne verildiği için bitki fazla kök salmıyor ve özümlenmiş besin maddelerinin kök yerine ürüne gitmesi sağlanıyor. Damla sulama sistemi, havadaki nem oranını azalttığı için mantar gibi rutubetli ortamda yaygınlaşan hastalıkları ve bakterileri önemli ölçüde engelleniyor.

Damla sulama sistemi iklim koşullarına, bitkilerin özel isteklerine ve gelişme dönemlerine göre istenildiği zaman istenilen miktarlarda kolayca yapılabiliyor,

Damla sulama sistemi üsten yapılan diğer sulama sistemleri gibi rüzgârdan, engebeli araziden ve sıcaklık dalgalanmalarından etkilenmiyor. 100% homojen yani eşit sulama imkânı veriyor. (Hasan Türkel)

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili Mehmet Göker, Ak Parti teşkilatının geçtiğimiz günlerde Burdur 2. Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapmak için Gürallar Grubu’nu ziyareti hakkında basın açıklamasında bulundu. 

Açıklamasında; “Geçtiğimiz günlerde AKP  heyetinin, Burdur 2. Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapmak için çalışmalar gerçekleştiren Gürallar Grubunu ziyaret ettiği basında yer aldı.

Gürallar Gurubuna ilk olarak 2015 yılında ziyarette bulunduklarını belirten yazıda “2015 Yılında Kütahya’da ziyarette bulunduğumuz Rıza Güral Yurt Dışındaki Turizm yatırımından dolayı Burdur 2. OSB’ye yatırımın bir süre sonra  olması teklifini götürmüştük. Daha sonraları Gürallar Firması Burdur OSB’de arsa tahsisi için başvuruda bulunmuştu.

Burdur 2. OSB’de fabrika kurulması için arsa tahsisi gerçekleşti.” diyerek konuya açıklık getirmiştir.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere 2015 yılında dönemin Valisi Şerif Yılmaz’ın daveti ile Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Yusuf Keyik ve Yönetim Kurulu Üyelerinin de aralarında olduğu heyet ile söz konusu yatırım planlaması görüşülmüştür. 10 Şubat 2015 tarihinde ön tahsis ile başlayan bu süreç, 13 Temmuz 2016’da yapılan değişiklikle birlikte 17 Temmuz 2017 yılında 4 parselin kesin tahsis yapılması ve toplamda 112.265 metrekarenin tahsis edilmesi ile son bulmuştur.

Gerçeğin bu olmasına rağmen söz konusu durumu yeni bir yatırım planlaması gibi sunmak ve de bunu yerel seçim malzemesi olarak kullanmaya çalışmak siyasi etik ile ne kadar bağdaşmaktadır?

Ayrıca ziyarette partisinin adayının seçilmesi halinde, Belediyenin yatırımcıların önündeki tüm engelleri kaldırması ve yatırımcıya öncülük etmesi istenmiştir.

Yine buradan sormak isteriz. Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz hangi yatırımcının önünde durmuştur? Aksine her konuşmasında “Burdur’a çivi çakanın yanında oluruz” mesajı vererek Burdur’a yatırım yapılması için tüm yatırımcılara her zaman çağrıda bulunmuştur.

Eksik ve yetersiz bilgilendirme ile Burdur kamuoyunu yanlış yönlendirmek kafa karışıklığı yaratmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Sonuçta takdir Burdur halkımızındır ve gereken cevap 31 Mart 2019 tarihindeki seçimlerde verilecektir.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 30 Ocak 2019 15:40

EMİTT 2019’da Batı Akdeniz Tanıtımı

B

atı Akdeniz’in turizm değerleri ve potansiyeli, dünyanın en büyük dört turizm organizasyonundan biri olarak kabul edilen 23. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) tanıtılacak. Turizm profesyonellerinin buluşacağı EMİTT’te Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) koordinasyonu ve desteği, bölgedeki kamu kurumları ve özel sektör temsilcilerinin işbirliğinde Isparta ve Burdur’un birarada olduğu stant ile bütün bölgeler ve ilgili kesimlerin ‘Destination Antalya’ başlığı altında toplandığı Antalya standında tanıtım çalışması gerçekleştirilecek. 

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Burdur Valisi Hasan Şıldak öncülüğünde BAKA koordinasyonundaki turizm potansiyelinin tanıtım çalışmaları; İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde 31 Ocak - 3 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek EMİTT’te sürdürülüyor. Turizm profesyonelleri, seyahat acentelerini, seyahat tutkunlarını Isparta, Burdur ve Antalya stantlarına davet eden BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci, “BAKA’nın, EMITT 5 numaralı salonda yer alacak Isparta ve Burdur stantlarında sektör temsilcilerimizle yeni turizm destinasyonu gül ve lavanta değerlerimiz ile Salda ve Eğirdir gölleri, Salda ve Davraz kayak merkezleri, Sütçüler, Kızıldağ gibi doğa ile Sagalassos, Kibyra, Psidia gibi tarihi diğer turizm değerlerimizi tanıtacağız. Antalyamız ise EMITT 3 numaralı salonda ‘Destination Antalya’ standında tanıtım yapacak. Turizm yatırımcılarını, acentaları, tatil planlayan son tüketicileri İstanbul ile çevre illerimizde memleket özlemi çeken Ispartalı, Burdurlu ve Antalyalı hemşerilerimizi stantlarımıza beklerken, dostlarını da getirerek gönüllü turizm elçiliği yapmalarını arzu ediyoruz. Her yıl Nisan sonu açan kiraz ağaçları ve zambaklarımızın, Mayıs ayında güllerimizin, Haziran-Temmuz aylarında da lavantalarıyla Isparta’mız ile Burdur’umuz’a, kış aylarında da Davraz ve Salda kayak merkezlerimize tüm güzellikleri paylaşmak için bekliyoruz. Gerçekleştirilecek ikili görüşmelerle birlikte anlaşmaların da geliştirilmesi bekliyor başarılı bir fuar geçirilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Güller, lavanta, göller, doğa, tarih

90 ülkeden katılımcı ve 60 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanan EMITT’te stantları, farklı ülke vatandaşlarının yanısıra çok sayıda yerli ve yabancı turizm profesyonelleri ile seyahat tutkununu ziyaret edecek. Turizm başkenti Antalya ile gülleri, lavantası ve gölleri ile dikkatleri çekecek Isparta Burdur standlarında; antik çağlardan bu yana çok sayıda medeniyete ev sahibi olan bölgenin tarihi, eserleri, Sagalassos, Aspendos, Perge, Kybra ve Psidia başta olmak üzere antik kentleri, müze ve ören yerleri, eko, sağlık, inanç ve kültür, spor, yayla gibi alternatif turizm zenginlikleri ziyaretçilere anlatılacak. Lavantanın moru, gülün pembesi, göllerin mavisi ile EMİTT’te ziyaretçilerin ilgi göstereceği Isparta Burdur standında; gül ile lavantanın suyu ile kolonyaları kozmetik ürünleri, gül lokumu, ceviz ezmesi, Bucak salebi, haşhaşlı yufka, elma cipsi, şokelma, kekik çayı ile reçeli, dut pekmezi, dut kurusu, tahin helvası gibi yöresel ürünlerin ikram edileceği Isparta Burdur standında; ikili görüşmelerde de yeni tur programları, ticari işbirlikleri ve rezervasyonlar konusunda olumlu ön görüşmeler yapılması bekleniyor.

Isparta-Burdur standında; Isparta İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Sütçüler, Eğirdir ve Güneykent belediyeleri, Şarkikarağaç Kaymakamlığı, Bizim Eğirdir Platformu, Isparta ve Burdur’dan kooperaftifler, kozmetik ve turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile oteller tanıtım çalışması gerçekleştirecek.

2019 Aspendos yılı telası

Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun liderliğinde 2019 Aspendos Yılı ilan edilmesi nedeniyle Antalya stantının teması da #aspendostime olarak belirlendi. Antalya’nın deniz-kum-güneş olarak özetlenen resort turizminin yanı sıra, turizmin on iki aya yayılması ve turizm gelirlerinin artırılması amacıyla alternatif turizm alt sektörleri de Antalya stantında tanıtılacak. BAKA ve Antalya Tanıtım A.Ş. (Antalya Destination) ana koordinasyonunda EMITT 2019 Antalya stantında; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, AKTOB, ATAV, ATSO, MATSO, turizm birlikleri ATİB, STB ve BETUYAB Antalya’nın tanıtımını gerçekleştirecek. Gelir düzeyi yüksek turistleri hedefleyen golf turizminin de tanıtımı yapılacak Antalya standındaki  mini golf alanında da başarılı atış yapan ziyaretçiler arasında çekilişle Antalya’da tatil, Aspendos Opera ve Bale Festivali biletleri, Antalya tanıtım filmleri flash bellekleri, Antalya’ya özgü bergamot kabuğu reçelleri gibi hediyeler de verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yanı sıra Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda ve KOSGEB’in desteğini alan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneğinin iş ortaklığında düzenlenen EMITT’te, ilk iki gün turizm profesyonelleri, üçüncü ve dördüncü gün ise tatil tüketicileri ağırlanacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 30 Ocak 2019 15:40

BUTSO’da kalite yönetimi sistemi eğitimi

BUTSO’da üyelerinin ihtiyaçlarına binaen müşterilere kaliteli hizmet ve üye memnuniyeti odaklı çalışma ve eğitimler sürüyor.  Akredite olmuş oda ve borsalara kaliteli eğitim, memnuniyet ve sosyal medya yönetimi gibi akredite konularda BUTSO çalışanlarına yeni bir eğitim daha düzenlendi.

TOBB kanalıyla 5 yıldızlı oda olan Burdur Ticaret ve Sanayi Odasında da TS EN ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi verildi. Türk Loydu Eğitmeni Serkan Şahin tarafından verilen eğitime BUTSO Genel Sekreteri Sedat Öz ve BUTSO çalışanları katıldı.

BUTSO Meclis Toplantı Salonunda yapılan eğitimde sunum yapan Türk Loydu Eğitmeni Serkan Şahin, standartların geliştirilmesi, hizmet üstünlüğü, kalite rekabeti, kitlesel üretim, müşteri istekleri ve firma politikası, kalite, müşteri ve neden ISO 9001:2015 konularında bilgiler verdi.  Eğitim kapsamında da ISO 9001’in yakın gelişimi, ISO 9001:2015’in yapısı, revizyon takvimi, kalite kriterleri ve prosesler gibi konularda güncellemelerde bulunularak, oda ve borsalarda daha kaliteli hizmetlerin verilmesi, üyelerin memnuniyetinin artırılması, proseslerin uygun yönetilmesi, bölgeye ve Türkiye’ye örnek olabilecek hizmetler verilmesi vurgulandı. 

Eğitim toplantısının sonunda BUTSO Genel Sekreteri Sedat Öz, Eğitimci Serkan Şahin’e teşekkür edip, hem TSE ISO 9001:2015 belgesine hem de TOBB Oda/Borsa Akreditasyon Belgesi’ne sahip odalardan biri olan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nda bu kapsamdaki eğitimlerin bundan sonra da verilmeye devam edeceğini söyledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 30 Ocak 2019 15:40

Engelsiz Yaşam Merkezi hizmete açıldı

Engelsiz Yaşam, Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nin hizmete açıldığı açıklaması yapıldı;

İlimizde Merkez Askeriye Köyü’nde bulunan Burdur Engelsiz Yaşam, Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın gündüzlü bakım hizmetlerinin başlatılmasını uygun görmesi üzerine tefrişatı yapılarak, 21.01.2019 tarihinden itibaren 12-18 yaş grubu zihinsel engelli çocuklarımız ile ailelerine gündüzlü hizmet vermeye başlamış bulunmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın ve onların sürekli bakımını yapan ailelerinin yararlanacağı gündüzlü bakım merkezimizde meslek elemanları ve sağlık personelinin refakatinde çeşitli aktivitelerle günlük yaşam programları uygulanacak, ayrıca el becerilerinin geliştirilmesi amacıyla Halk Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilecek usta öğreticiler yardımıyla çalışmalar yürütülecektir. Merkezimizde engellilerimizin müzik ve resim atölyesi, tiyatro, halk oyunları, drama, ebru gibi etkinliklere katılımları da sağlanacaktır.

Merkezde yürütülen çalışmalar, hafta içi mesai saatlerinde, yarım veya tam gün bakım hizmeti şeklindedir. Böylece, engelli bireylerin ailelerinin gün içinde rahatlatılması, kendilerine zaman ayırmalarının sağlanması ve engelli bireyin daha uzun süre (mümkün ise gün boyu) kuruluş hizmetlerinden yararlandırılması amaçlanmaktadır.

Engelli bireyler ve ailelerine yönelik olarak gündüzlü hizmet vermekte olan merkezde engelli bireylerin gündelik hayatta temel ihtiyaçlarını refakatçi desteği olmadan kendilerinin karşılamasına yönelik temel becerilerin kazandırılmasını amaçlanmaktadır.

Burdur Engelsiz Yaşam, Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’ne 02482528070 numaralı telefon ile ulaşabilir, ayrıntılı bilgiye bu numaradan erişebilirsiniz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 30 Ocak 2019 15:40

Çocuklar gönüllerince eğlendiler

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yarıyıl tatili çocuklara karne hediyesi olarak oluşturulan eğlence parkında çocuklar gönüllerince eğlendiler.

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen oyun grupları pazartesiden cumaya kadar çocukların hizmetindeydi. Sabah 10.00’dan akşam 22.00’a kadar açık olan eğlence parkında şişme oyun grupları, trambolin, canlı langırt ve palyaçolar eşliğinde çocuklar eğlendiler.

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunda çocuklara karne hediyesi olarak oyun parkı hediyesi veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, çocukların yoğun ilgisi ve sevgisiyle karşılaştı. Oluşturulan eğlence parklarında çocuklar sabahtan akşama kadar 5 gün boyunca eğlendiler.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

2018-2019 etkinlik dönemi Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası 19 - 26 Ocak 2019  tarihleri arasında Antalya Belek’te gerçekleştirildi.

Türkiye’nin dört bir yanından her yaş grubundan toplam 2 bin 636 sporcunun bir hafta boyunca büyük bir heyecan ve dostluk içinde hamle yaptığı 2019 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları’nda büyük yarış sona erdi ve 26 kategoride ‘Türkiye Şampiyonları’ belli oldu.

İlimiz Küçükler grubundan 9 farklı kategoride 12 sporcu, Yıldızlar grubundan 5 farklı kategoride 5 sporcu katıldı. Tüm gruplarda ilimiz sporcuları güçlü rakiplere rağmen önemli başarılar elde etti.

Küçükler grubundan, 12 yaş genel kategoride “Burdur Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü” sporcusu Berke Eroğlu 8 puanla, 10. sırada şampiyonayı tamamlayarak 2019 Türkiye Küçükler Ulusal Takım Havuzuna katılmaya hak kazandı.

Ayrıca, 14 yaş kızlar kategorisinde “Burdur Spor Kulübü Derneği” sporcusu Simay Tanır 6 puanla 5. sırada şampiyonayı tamamlayarak 2019 Türkiye Yıldızlar Ulusal Takım Havuzuna katılmaya hak kazandı.

Kazanımlar ve başarılar Burdur satranç camiasında sevinçle karşılandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2
No Internet Connection