Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 03 Ocak 2019 16:07

04 Ocak 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

04 Ocak 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Beledıye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 5 yıl boyunca yapılan yatırımları basın mensuplarıyla birlikte inceleyerek, açıklamalarda bulundu. İncelemeler esnasında, “Yaptığımız enerji projeleriyle Türkiye’de bir ilke imza attık.” vurgusu yaptı. 

 

Başkan Ercengiz yapılan yatırımları tanıtmaya Sultanderesi Kampüsü’yle başladı. Sultanderesi Kampüsü’nde yer alan  atölyeleri ve güneş enerjisi sistemi hakkında basın mensuplarına açıklamada bulundu. Sultanderesi Kampüsü ziyaretinin ardından El Sanatları Merkezine geçildi. El sanatları Merkezi içinde yer alacak dokuma atölyesinin faaliyete geçeceği ve yöresel lezzetlerin üretileceği alanları basın mensuplarına tanıttı. Daha sonra Cumhuriyet Yaşam Merkezi ve Katı Atık Bertaraf Tesis’lerine geçildi ve Başkan Erceniz bu yapılar hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.  Yap-işlet-devret modeliyle 29 yıllığına %29 kar ortaklığıyla yapılan Katı atık bertaraf tesisi tanıtılıp, yapılan çalışmalar hakkında proje müdürleri ve mühendislerce bilgilendirme yapıldı. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Sultanderesi kampüsü hakkında yaptığı açıklamada;

“Şu anda çağımızın en büyük problemlerinden birtanesi, üretimde en çok ihtiyaç duyulan şeyi, enerji ve enerjinin kaynağını bulma konusudur malesef. Özellikle enerji maliyetlerinin yüksek olmasının temel nedeni ise bizim enerji üretiminde dışa bağımlı olmamız. Özellikle fosil yakıtlardan enerji üretmihi sağladığımız için bu anlamda ciddi bir döviz kaybımız var. Maliyetlerin artamasının temel nedeni de bu. Bizde en azından konsept proje olması ve bundan sonraki süreçte kamu binalarının yapımının mutlaka bu tasarlamayla yapılması gerektiğini düşünmüştük. 

Sultanderesi GES yıllık 120000 dolarlık katma değer sağlayacak

1 Ekim’de üretime başladık. Şu ana kadar 100000 KW’ın üzerinde bir enerji ürettik. Bu altı aylık periyodun ilk üç ayı. Nisan’dan itibaren yükselişe geçecek. Toplamda biz 0,6 MW’lık santralimizden yıllık 120000 dolar civarında bir getiri sağlayacağını düşünüyorum. 2 milyon 30 bin liraya mal ettik bu çatı panellerini. Bu çatı panellerinin bize dönüşü çok kısa bir süreç içerisinde olacak. Bu dövizdeki dalgalanmalardan oldu. 

Yapacağımız yatırımların sadece yatırım olmasini istemiyoruz. Geri dönüşü de iyi olmalı. 10 yıl sonra bu bina bize amorti olmuş olacak. 

Güneşe enerji santraliyle ilgili bir projemiz daha vardı. Fakat bürokraside bazı şeyleri aşabilmek kolay değil. Türkiye şu anda enerji yatırımlarının önünü açmalı. Bunu lisans satarak değil yapımı gördükten sonra teşvik varsa teşviğe yönelik ya da yatırımı gördükten sonra bir şekilde bu lisansı insanlara vererek karşılamalı. 1 MW kadar lisanssız yapılan yatırımlarla ilgili bölgenini malesef kapalı olduğunu biliyoruz. Başından bu binayı planlarken biz güneşe enerji santralinin bina statiğini bozmayacak ve binanın izolasyonunu bozmayacak şekilde tasarımını yaptırdık. Başından bu tasarımı bitirdikten sonrada hem montaj hem maliyet açısından bize oldukça avantaj sağladı. Bugün yaklaşık 3 ayda 100000 KW’lık bir enerji ürettiysek bu rakam yılda 900000’e yakın planlama yapıyoruz. Yılın ilk çeyreğinde 100000 yaptıysa ikinci çeyreğinde bir 100000 daha yapacak ondan sonraki çeyreği buna ikiye üçe katlayan rakamlar olacak. Bahar yaz ve sonbaharın bir kısmı bizim için avantajlı bir dönem. Burdur’da bu açıdan çok iyi. Bu yatırımın kamu binaları açısından tasarlanması gerektiğini düşünüyorum. “dedi.

Alınan çöp kamyonları yılda 5-6 milyon tasarruf sağlandığını belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

Bu yapılan yatırım planlarını belkide Burdur’un %90’ı görmedi. Bu binayı Burdur halkı görmedi. Siyaseten biz ne yaptığınz dediklerinde, bunu biz sadece hizmet binası olarak düşünmedik. Burada vatandaşın işi görüldüğü gibi atölyelerde de üretim yapıyoruz. Küçük büyük bir yerinden başladık, Amacımız şu belediye kendi işini kendisi üretmeli. Belediye kendi işini kendi ürettiği zaman tasarruf sağlıyor. Bu tasarruf yepyeni bir hizmetleri ortaya çıkarabilme şansı tanıyor. Bugün Burdur Belediyesi’nin kültür, sosyal, cenaze hizmetleride dahil olmak üzere harcadığı toplam paranın iki katını çöp kamyonlarını satın alarak tasarruf ettik. Yılda sadece çöp kamyonlarından 5-6 milyon tl kasasına para koyuyor. Biz bu işi kendimiz yapabiliyorsak neden bir başkasına yaptıralım. Biz bu işi yeni istihdam yaratıp yeni işçiye, yeni ekmek gönderebilecek hale getirirken neden bir başkasına yaptıralım.”dedi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Katı atık Bertaraf Tessiyle ilgili olarak yaptığı konuşmasında;

“Katı atık bertaraf tesisini yap-işlet-devret modeliyle 29 yıllığına %29 kar ortaklığıyla verdiğimiz bir iş oldu Burdur Belediyesi olarak. Şirket sahiplerinden edindiğimiz bilgi son hali ile  yapılan maliyet yaklaşık 15-20 miyon euro arasında bir yatırım. Biz sıfır atık projesini yapacaız Burdur’da. Yani biz bundan sonraüretilen evsel atıkların tamamını sıfır atıkla devamında hayvansal atıkların enerjiye dönüştürüldüğü kompostunun gübre olarak kullanıldığı yapılabildiği bir tesis inşa ediyoruz. Burada 4000 hanenin enerji ihtiyacını karşılaycak tesis kuruluyor ve şu anda deneme üretimlerini geçtik. Üretime kısmen başladık. Hayvansal, evsel atıkları değerlendiriyoruz burada. Bununla birlikte en önemlisi bunu bir il projesi olarak düşünmemiz. Şu ara istasyonunu yer teslimini de yaptık. Karamanlı’daki yer teslimini firmamıza yaptık. Önümüzdeki Gölhisar-Çavdır bölgesindeki yer teslimi de yapıldıktan sonra da artık bu işin taşıma işini de bir şekilde çözerek çalışmaları yapacağız. Önümüzdeki günlerde çöplerimiz toplama merkezlerinden kent merkezine gelip, önce ayrıştırılıp, ardından organiklerin enerjiye dönüştürüldüğü,  inorganiklerin geri dönüşüme kazandırıldığı diğerlerinin bir şekilde yok edildiği bir sistemle devam edeceğiz.”bilgisi verdi. 

Atlas İnşaat Burdur Şantiyesi Proje Müdürü Engin Akbay entegre tesisiyle ilgili olarak konuşmasında;

“Burada başkanımzıın desteklediği yaş formantasyon biyogaz gibi üç gruptan gaz oluşumu yapabiliyoruz. 15 günlük süreç içerisinde günlük denemelrle ekipmanlada sıkıntı olmaması ve ilerde de rahat kullanılabilmesi için 15 günük süremiz var. 15 günden sonra tam anlamıyla faaliyete geçecek. Çöp konusunda Burdur’un ilçeleri Kent emrekzine geleceği için ortalama günlük 250 ton civarında çöpün bertarafı söz konusu ve biyogaz kısmında da artı olarak bizim ortalam 380 ton civarında hayvansal atıklarını enerjiye dönüştürmüş olacağız hemde bunun sonucunda çıkan gübredende çiftçilerimizi faydalandırmış olacağız. Hem Burdur için hem buradaki potansiyel iş gücü oyarak arkadaşlarımızı çalıştırmamız konusunda 38 personelimiz olacak. Hem istihdam sağlamış oluyoruz hem ekonomiye elektrik üretiminde katkıda bulunmuş oluyoruz. Sonuçta Burdur’u hayvansal atıklardan ve çöptende arındırmış oluyoruz. 

Nükleer Enerji Mühendisi Figen katı atık bertaraf tesisiyle ilgili bilgi vererek;

“Aslen doğada olan bir olayı simile ediyoruz. Proses haline getiriyoruz, hızlandırıyoruz. Köylerimizde köylüler gübrelerini bir gübre halinde öbekleri karıştırarak yakıyorlarsa aynı işi biz burada daha hızlı yapabildiğimiz bir teknikle elde ediyoruz. Amacımız organik atıkların bakterilerce zincirelrinin kimyasal olarak aprçalanıp en sonnuda bi gaz fazına indirgenerek biyogaz elde etmek. Elde ettiğimiz biyogazıda yine mevcut gaz motorlarımızla yakıp hem ısı hemde elektrik enerjisi elde ediyoruz. İyimizin temeli bu. Bunu yaparken büyük hacimlerimiz var oksijensiz bıraktığımız. Ayrıca periyodik olarak karıştırdığımız. Ayrıca bizim işimiz prosese takibi. Gerikalan işi bakteriler yapıyor. Aşağı yukarı bir biyogaz işletmesinni maksimum 10 kişilik bir ekibi var ama milyonca işi yapan bakterisi mevcut. Onların istikrarını korumak, sağlıklarını kontrol etmek. 

Totalde üç ayrı teknikle toplamda 3 MW’lık bir enerjisi elde olacak. İlk 1,5 MW’lık kısmı çöp depolümü sahamız ve yaş çöp kısmı. Ayrıca 1,5 MW’lık kısmı biyogazdan elde edilecek. 

Şu an tedariğe başladık. Hammaddeye bedel ödemiyoruz. Çiftçiye sıvı ve katı gübre vereceğiz. Türkiye’de biyogazında kendi içinde bir geçmişi yok. Şu an 3-4 yılda bir büyük atılımlar var. Aslen yaygınlaşmış durumda ama özellikle yaş çöpten biyogazı ve hayvansal biyogazı işletmeye almış bir örnek Türkiye’de yok. Burası hem bizim firmamız ve hem Türkiye için örnek olacak. Bu işi burada başardığımız sürece Türkiye’de referans olacağımızı düşünüyorum.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 3-18 Ocak tarihleri arasında Finallere hazırlanan MAKÜ öğrencilerine Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunu ETÜD Merkezi haline getirtti.

Konuya ilişkin, Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nun 3-18 Ocak tarihleri arasında finallere hazırlanan MAKÜ’lü öğrenciler için öğlen 13.00 ile gece 01.00 saatleri arasında hazır tutularak, 1000 öğrenciye ücretsiz Wi-fi, şarj imkanı, yemek molasına imkanı olmayan öğrencilere gece çorbası ve çay, Nescafe ikramında bulunulacağı açıklaması yapıldı;

Başkan Ercengiz yaptığı açıklamada “Üniversite öğrencilerimiz finallere hazırlanırken başarılı olabilmeleri için salonumuzun kapılarını öğrencilerimize açtık. Salondaki görevli arkadaşlarımız da öğrencilerimiz ihtiyaçları için orada hazır bulunacaklar. Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizde okuyan ve finallere girecek tüm öğrencilerimize başarılar dilerim” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 03 Ocak 2019 14:46

BTB'de yıllık işlem hacmi artışı %32

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Ömer Faruk Gündüzalp, 2018 yılında gerçekleşen işlem hacmi rakamlarını açıkladı;

Borsa Başkanı Gündüzalp açıklamasında  2017 yılında inek sütü ve büyükbaş et olmak üzere Buğday, Anason, Şeker Pancarı Kasaplık Canlı Hayvan, Haşhaş ve diğer ürünlerde 801 milyon TL olarak gerçekleşen işlem hacminin, 2018 yılında yüzde 32,05 artışla 1 milyar 57 milyon 930 bin TL’ye yükseldiğini ifade etti.

İlk olarak 2017 yılı işlem hacmi rakamlarını aktaran Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Borsamızda tescili yapılan ürünlerimizin sektörel dağılımlarına baktığımızda, yüzde 47,68’ini İnek Sütü, yüzde 21, 48’ini Büyük Baş Et, yüzde 6,72’sini Buğday, yüzde 10,06’sını, yüzde 4’52’sini Şeker Pancarı, yüzde 2,62’sini Arpa, yüzde 4,89’unu ise diğer ürünler oluşturuyor” dedi. 

2017 yılı işlem hacmi rakamlarına bakıldığında, sütte 382 milyon 36 bin 664 TL, Büyükbaş Et’te 172 milyon 130 bin 48 TL, Anasonda 80 milyon 566 bin 511 TL, Buğdayda 53 Milyon 807 bin 570 TL, Şeker Pancarında 36 milyon 192 bin 676 TL, Kasaplık Canlı Hayvanda 20 milyon 968 bin 764 TL, Arpada 16 milyon 332 bin 830 TL, diğer ürünlerde ise 39 milyon 150 bin 629 TL olarak gerçekleştiğini belirten Gündüzalp, “2018 yılında tescili yapılan ürünlerin, sektörel dağılımlarına baktığımızda ise yüzde 46,54’ünü İnek Sütü, yüzde 22,91’ini Büyükbaş Et, yüzde 13,09’unu Anason, yüzde 3,85’ini Şeker Pancarı, yüzde 3,78’ini Buğday, yüzde 2,61’ini Kasaplık Canlı Hayvan, yüzde 2,40’ını Haşhaş, yüzde 4,84’ünü ise diğer ürünler oluşturuyor” bilgisi verdi.

2018 yılı işlem hacmi rakamları hakkında bilgi veren Gündüzalp, “Bir önceki yıla göre yüzde 28 artan İnek Sütünde 492 milyon 319 bin 953 TL, yüzde 40,81 artan Büyükbaş Et’te 242 milyon 376 bin 101 TL, yüzde 71,84’lük artışla Anasonda 138 milyon 448 bin 594 TL, yüzde 10,42’lik artışla Şeker Pancarında 40 milyon 721 bin 390 TL, yüzde 25’lik düşüşle Buğdayda 39 milyon 964 bin 440 TL,  yüzde 31,55 artışla Kasaplık Canlı Hayvanda 27 milyon 585 bin 32 TL, yüzde 31,55’lik artışla Haşhaşta 25 milyon 345 bin 838 TL, ve yüzde 26,37’lik artışla diğer ürünlerde 51 milyon 168 bin 259 TL artarak, toplamda yüzde 32,05 artışla 2018 yılı işlem hacmimiz 1 milyar 57 milyon 930 bin TL’ye yükselmiştir” dedi.

2018 yılının kısa bir değerlendirmesini yapan Başkan Gündüzalp, “Öncelikle 2019 yılının gerek üreticimiz, gerek halkımız, gerekse iş dünyamız açısından hayırlı bir yıl olmasını diliyorum. Ekonomide, çalkantılı bir yılı geride bıraktık. Özellikle tarım ve hayvancılık sektörü açısından 2018 yılı oldukça zorlu geçti. Temennimiz, 2019 yılında, tarımsal üretimdeki asıl belirsizliklerin ortadan kaldırılması, kalıcı politikaların uygulanmasıdır”  görüşünü belirtti.

Çiftçinin zor şartlara rağmen üretimden kopmadığını, çalıştığını, ürettiğini ancak yeterince kazanamadığını belirten “Devlet tarafından yeterli destek verilirse, ülkemiz yeniden dünya çapında bir üretime ulaşabilir, ihracatta ön sıralarda yer alabilir. Bunları yapabilmek içinse yeni yılın ilk çeyreğinde sorunlara yoğunlaşmalı, üreticimizin direncini arttırıcı önlemler almalı, üreticimizin girdi maliyetleri gözden geçirilmelidir. Üreticinin topraktan, üretmekten vazgeçirmeyecek önlemlere ihtiyacı vardır. Bu saydığımız önlemler alındığında, 2019 yılı, 2018’den çok daha iyi bir yıl olabilir.” Önerilerinde bulundu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Tefenni’de  bıçaklanan Azerbaycan uyruklu kadın hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Azerbaycan uyruklu Ganıra Cabbarova, (24), Tefenni-Çavdır kara yolu Beyköy yol ayrımında bulundukları araçta H.A. ile tartışmaya başladı.

 takside tartışan ikili, Tefenni- Çavdır karayolu Beyköy yol ayrımında araçtan indi. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Halil A. Cabbarova’yı çeşitli yerlerinden 55 kez bıçakladı.

Olay yerine gelen 112 Acil Servis ekibi, kadının yaşamını yitirdiğini belirledi.

Olayın ardından şüpheli H.A. gözaltına alındı, Halil A. Cabbarova’nın cenazesi, otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in,  5 yıllık çalışmaların anısına Burdur Belediye Meclisi Üyelerine, plaket takdim ettiği açıklaması yapıldı;

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 2019 yılının ilk meclis toplantısında Belediye Meclisi Üyelerine plaket takdim etti. 5 yıldır kendisi ile çalışan belediye meclisi üyelerine teşekkürlerini sunan Başkan Ercengiz; “Bir dönemin sonuna geliyoruz, sizlerle iyi kötü, tatlı acı bazı anlar yaşadık. Bu şehrin gelişimine katkı koyma adına fikirlerimizi beyan ettik, gün geldi siyaseten karşı duruş koymak zorunda kaldık ama asıl olanın Burdur olduğunu bilerek hareket ettik. Burdur’un geleceği için hep birlikte kararlar verdik, kararlarımızın çoğunu oybirliğiyle geçmiş olması niyetimizin hepimiz açısından ne olduğunun aslında ortak paydasıdır. Bu taraftan baktığımızda elbette fikir ayrılıkları, özünde birlikte olan fakat sonuçta ayrılabildiğimiz bazı gündem maddeleri de oldu ama birbirimizi kırıp, dökmeden bugüne kadar getirebildiğimiz için ben hepinize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. bugünün anısına ve yaptığımız 5 yıllık çalışmaların anısına sizlere birer plaket takdim etmek istiyorum” dedi.

Burdur Halk Pazarında vatandaşların kullanması için bez çanta uygulaması başlattıklarını müjdeleyen Başkan Ercengiz, belediye meclisi üyelerine hediyelerini bez çanta ile takdim ederek, farkındalık yarattı. Başkan Ercengiz, “Neden bez çanta diyecek olursanız, burada bir farkındalık yaratalım diye bez çanta ile geldik. Çevreci bir uygulama biz de buna desteğimizi göstermek adına Burdur Belediyesi olarak yurttaşlarımıza bez çanta ayarladık, vatandaşımız bundan sonra Salı Pazarına gittiğinde hem poşet israfının tarafı olmasın, bedelini ödese de taraf olmasın istediğimiz için sizlere hediyelerimizi bez çanta ile takdim etmek istedik. Bu farkındalığı da yurttaşımıza duyurmak isteriz” değerlendirmesi yaptı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection