Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 28 Ocak 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 28 Ocak 2019 15:51

29 Ocak 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

29 Ocak 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Başkan Ali Orkun Ercengiz, 2019 Yerel Seçimleri öncesinde halkın nabzını yoklamak için Salı Pazarı’nda vatandaş ve esafla, mahallelerde düzenlediği toplantılarda mahalle sakinleriyle, esnaf ve sanayi ziyaretleriyle iş dünyası, belediye çalışanlarıyla yaptığı toplantılarla çalışanlarının, ev ziyaretleri ile Burdurlu hemşerilerinin sıkıntılarını dinleyerek, dört yıllık belediye başkanlık sürecinde yaptıkları ve yapacakları çalışmaları aktarıyor.

Esnaf ve vatandaşların taleplerini dinlerken, tespitlerde de bulunan Başkan Ercengiz, belediye olarak yapılan çalışmalara vatandaşın olumlu tepki verdiğini, esnafın en büyük sıkıntısının kötüye giden ekonomi, hammaddenin döviz üzerinden gelmesi olduğunu; birçok esnafın günlerdir siftah yapamadığını, veresiye vermeden satış yapamadıklarını, satış gerçekleşse bile hammaddeyi yerine koyamadıklarını ilettiklerini açıkladı.

Sosyal medya üzerinden Başkan Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Mehmet Göker, İl Başkanı İzzet Akbulut, il yönetim kurulu üyeleri ve partililerle yapılan ziyaret ve çalışmalara yer verilirken, meydan okuma anlamına gelen ve sosyal medyada pekçok paylaşımın gerçekleştiği “Challenge” ile dört yıllık çalışmalarını öncesi ve sonrası olarak gözler önüne seriyor.

Sosyal medya üzerinden yayınlanan çalışmalar şöyle;

(Süleyman Taraşlı)

Personele Sordu

#BaşkanErcengizNeSöyledi: Bugün de belediyemizin emekçilerini dinledik, hatta beklenti talep ve şikayetlerini iletebilecekleri sandığı, onların önüne koyduk.

Değerlendireceğiz, demokrasiyi her alanda işletiyoruz..

Fırıncılar şikayetçi

#BaşkanErcengizNeSöyledi: Ekmeklik unumuz bile ithal, marketteki vatandaşımız gezdiğinin üçüncü market olduğunu söylüyor. Artık sepeti dolduramadığından şikayetçi..

Ama #martınsonubahar

Esnaf dertli

#BaşkanErcengizNeSöyledi: Partililerimiz Milletvekilimiz Mehmet Göker ile birlikte geziyoruz.

Dört gündür siftah yapamadım diyor esnaf arkadaş, veresiye vermesem satamıyoruz, satsak yerine koyamıyoruz diyor.

Bu ekonomide milletin yüzü gülmüyor ama #martınsonubahar

"Önümüzü Göremiyoruz"

#BaşkanErcengizNeSöyledi: Oluklaraltı’nda esnaflarımızı kahvehaneleri geziyoruz. Vatandaşımızın boş lafa, müjdelere karnı tok. Hizmetlere teşekkür ederken, ekonomik olarak önünü göremediğinden şikayetçi.

 İsteklerini Başkan'a anlattılar

#BaşkanErcengizNeSöyledi: Vatandaşımız müjdelerden bıkmış. Yapılan yatırımları yeniymiş gibi gösteren değil, yatırımı getireni görmek istiyor... Gelen 50 vatandaşımızın 48’i işsizim diyor, bunu çözmek gerekiyor...

 Ev ziyaretleri

Sevgili Ayşe Soner Teyzemizin neredeyse 200 yıllık, kim bilir ne sohbetlerin edildiği tarihi evlerinde, bu akşam da Sakarya Mahallesi sakinlerimizle bir araya geldik.

Bizleri ağırlayan çok kıymetli ailemize, özellikle torun Ayben Deveci kardeşime ve bizleri dinlemeye gelen sakinlerimize teşekkür ediyoruz...

Emek Mahallesi ziyareti

Emek Mahallesi’nde yine bizi coşkuyla karşılayan hemşerilerimize teşekkür ediyoruz.

İlçe Başkanımız Sıdıka Gül Oğuzkan, İyi Parti İl Başkanı Faruk Erkan, İlçe Başkanı Süleyman Seçer, Kadın Kolları Başkanımız, meclis üyesi ve adayı arkadaşlarımızla yine keyifli bir akşamda bir araya geldik...

Örnek kaldırım, yol ve aydınlatma

#BaşkanErcengizNeSöyledi: Kaldırım yol ve aydınlatmayla aklınca alay edenler İbrahim Zeki Burdurlu caddemizin yeni halini görebilirler. Her şey insanımız için, güle güle kullanılsın inşallah...

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi, TOKİ konusunda yazılı açıklamada bulundu.

Son zamanlarda Belediyemiz birimlerine gelen talep ve şikâyetler nedeniyle bu açıklamayı yapma zorunluluğumuz doğmuştur.

Burdur Belediyesi olarak en başından bu yana  tüm safhaları ve çalışmalarının içinde olduğumuz ve 9.000 metrekarelik alanı bedelsiz hiçbir hak talep etmeden halkımız yararına TOKİ’ye devredeceğimiz alan ile birlikte Bozkurt Mahallesi’nde yapılması planlanan ve 23 Ocak 2019 tarihinde TOKİ tarafından ihalesi yapılan TOKİ konutları ve Kentsel dönüşüm noktalarında inşa edilmesi planlanan konutlar için bazı çevre ve kişilerin bilinçli olarak yurttaşlarımıza bazı belgeler imzalatılmak suretiyle TOKİ’den ev sahibi yapma sözü verdikleri duyum ve ihbarları almaktayız.

Yurttaşlarımız şunu bilmelidir ki Bozkurt Mahallesi’nde yapılacak olan TOKİ konutları ve Kentsel dönüşüm projeleri için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) hiçbir başvuru adresi belirtmemiş ve başvuru kabulüne başlamamıştır.

Vatandaşlarımızın telafisi olmayan herhangi bir mağduriyete uğramamaları için TOKİ veya Burdur Belediyesi harici hiçbir kuruluş, gerçek ve Tüzel Kişiliğe itibar etmemelerini önemle rica ederiz.

Burdur Belediye Başkanlığı olarak TOKİ’nin başvuru sürecine başlayacağı günü, saati ve başvuru noktalarını siz değerli yurttaşlarımıza her ilan ve duyuru kanalını kullanarak bilgilendirmesini yapacağız.

Saygılarımızla.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt İşitme Engelli vatandaşları unutmadı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt Burdur İşitme Engelliler Spor Kulübü üyeleriyle bir araya geldi. Ziyaret sebebiyle İşitme Engelliler Spor Kulübü Başkanı İsmail Bilensoy Deniz Kurt’a teşekkür etti ve “Bir belediye başkan adayının kulübümüzü ziyaret ederek hem engellilere yönelik yapacağı projeler hakkında bilgi vermesi hem de ne gibi projeler yapılması gerektiği konusunda bizlerin fikirlerini sorması bizleri gerçekten çok mutlu etti” dedi.

Başkan Adayı Kurt’tan görüntülü hat müjdesi

AK Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, belediye başkanı olduğu ilk gün işitme engellilerin belediye hizmetlerinden daha kolay ve hızlı yararlanması için görüntülü bir hat oluşturacağının müjdesini verdi. 

“Bu görüntülü olarak aranacak hatta işitme engelli vatandaşlarımıza işaret dilini bilen bir eğitmen cevap verecek ve sorunlarını çözme konusunda onlara yardımcı olacak” dedi.

Engelli derneklerini ziyaretlerinin devam edeceğini ifade eden Deniz Kurt;

“Görme engelliler, işitme engelliler gibi özel gruplara yönelik çalışmalarımız olacak. Burdur’da engelleri birlikte aşacağız ve Burdur’u engelli dostu bir şehir haline getireceğiz.” diyerek sözlerini bitirdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 28 Ocak 2019 15:48

Saadet adaylarına cepsiz ceket giydirildi

Saadet Partisi Aday Tanıtımı ve Yerel Seçim Kampanya Lansmanı Ankara ATO Congresium’da yapıldı. Programa ilimizden Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Musa Sayar, Bucak Belediye Başkan Adayı Osman Kızıltan, Belde Adayları, İl Başkanı Süleyman Arslan ve partililer katıldı. 

Saadet Partisi’nin Ankara’da, aday tanıtımı ve kampanya lansmanında açıklanan yerel seçim kampanya sloganı, ‘Dürüst Başkan Dürüst Yönetim’ oldu. Toplantıda ayrıca ‘cepsiz ceket’ tanıtıldı ve adaylara giydirildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı salonu partililer tamamen doldurdu. Birçok partili salon dışında kaldı. Aday tanıtımı ve kampanya lansmanında salondakiler, “Çare Var Saadet Var”, “Saadet Gelecek Yüzler Gülecek”, “İnadına Saadet” sloganları eşliğinde Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nu karşıladı.

Tahrik edileceğiz ama tahriklere kapılmayacağız

Karamollaoğlu’nun partilileri selamlayarak salondaki yerini almasının ardından ilk konuşmayı yapan ‘Seçim Karargâh Başkanı’ Fatih Aydın;

“Seçmenlere mesajımızı ulaştırırken dil üslup ve söylemlerimiz genel merkezimizle aynı olacak. Birlikte konuşacak, birlikte hareket edeceğiz ve inşallah birlikte başaracağız. Tahrik edileceğiz ama tahriklere kapılmayacağız. Sandıklara sahip çıkacağız. Gereken bütün tedbirleri bugünden alacağız” dedi.

Kampanya sloganı: Dürüst Başkan Dürüst Yönetim

Aydın’ın konuşmasının ardından sinevizyon gösterisiyle Saadet Partisi’nin yerel seçimlerde kullanacağı slogan duyuruldu. Saadet Partisi’nin yerel seçimlerdeki sloganı “Dürüst Başkan Dürüst Yönetim” oldu. Öte yandan sosyal medyada “Dürüst Olmak Gerekirse” başlığıyla bir de hastag çalışması başlatıldı. “Kin ve nefretten uzakta sevgi ektik hep birlikte” sözleriyle başlayan seçim şarkısının nakaratında ise “Saadetimiz yine yanı başımızda dürüst yönetim iş başında“ ifadelerine yer veriliyor.

Cepsiz ceketliler

“Bildiğiniz tüm ceketleri unutun” sloganıyla seçim lansmanı öncesi sürpriz hazırlayan Saadet Partisi, “Cepsiz Ceketi” tanıttı. Cepsiz cekete dair yapılan tanıtımda, “Dürüst başkan dürüst yönetim anlayışına sahip olanlar cepsiz ceket giyecekler, çalmayacaklar, çaldırmayacaklar” denildi. Daha sonra Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu adaylara cebi olmayan ceketlerden giydirdi.

Karamollaoğlu: Ak Parti artık miadını doldurmuş gözüküyor

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, yaptığı konuşmada, ‘Milli Görüş’ geleneğinin yıllar içerisinde istikrarını sürdürdüklerini söyledi. AK Parti hükümetinin politikalarını da eleştiren Karamollaoğlu “AK Parti artık miadını doldurmuş gözüküyor. Türkiye’ye vereceği hiçbir şey kalmamıştır, bu da çok açık bir şekilde görülüyor” dedi.

Beka sorunu yok artık Ak Parti’nin tükenmişlik sorunu var

AK Parti seçimde kötü sonuç alırsa bekâ sorunu olurmuş. Başörtülü bacılarımız sokaklarda yürüyemezmiş. Bütün bu iddialar için biz sadece hadi oradan demekten başka bir çare bilmeyiz. Bu ülkenin beka sorunu var diyenler bu ülkenin bekasını bizzat tehlikeye atanlardır. Bu ülkenin beka sorunu yoktur AK Parti’nin tükenmişlik sorunu vardır. Bu nedenle değişime ihtiyaç var. Türkiye, yerel yönetimler tıkanmıştır. Yeni bir değişime, dönüşüme ihtiyaç duyduğu açıktır. Milletimize sormak istiyorum. Yerel yönetimlerde adam kayırmayı ve torpili liyakat ile değiştirmeye var mısınız? Yoksulluğu ve rantı alın teriyle değiştirmeye var mısınız? Umutsuzluğu umutla değiştirmeye var mısınız?

Türkiye’nin ilk siyasi kampanya maskotu “Dürüst samimi”

Yaptığı farklı seçim kampanyaları ile büyük ilgi toplayan Saadet Partisi, bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk siyasi kampanya maskotu’Dürüst Sami’yi tanıttı.  Yaptığı seçim çalışmaları ile daha önceki seçimlerde de büyük ilgi toplayan Saadet Partisi, 31 Mart yerel seçimleri için hazırladığı çalışmalar kapsamında ‘Dürüst Sami’ ile bir ilke daha imza atmış oldu. Aday tanıtım programında seçmen ile tanıştırılan ‘Dürüst Sami’ adına bir de twitter hesabı var. 24 Haziran seçimlerinde düzenlediği e-mitinglerle Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Saadet Partisi, bugünkü aday tanıtım programında Türkiye’nin ilk siyasi kampanya maskotunun yanısıra adaylarına “cepsiz ceket” giydirerek bir kez daha adından bahsettirmeyi başardı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

NOTA Güzel Sanatlar Akademisi Burdur’da bir ilki daha gerçekleştiriyor.

Çocukların sömestr tatilini değerlendirebilmeleri için NOTA Güzel Sanatlar Akademisi  çeşitli dallarda atölye dersleri veriyor. İlk dersine bugün başlayan atölyede tecrübeli kadrosuyla çacukların sömestr tatilinin verimli geçmesini sağlamayı hedefleniyor. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeleri için uzman eğitim kadrosuyla tecrübeli öğretmen Gamze Taraşlı, 4-12 yaş gruplarına atölye dersleri verecek. 

Bugün başlayan atölye dersleri cuma gününe kadar devam edecek. Sömestr tatili sonrasında da cumartesi günleri çeşitli alanlarda atölyeler açılacak. Salıdan cumaya kadar süren atölye dersleri içerisinde; fırça sande atölyesi, kukla atölyesi, geri dönüşüm atölyesi, kukla atölyesi, ebru atölyesi, kar küresi atölyesi, heykel atölyesi, ahşap boyama atölyesi, vitray sanatı atölyesi yer alıyor. 

Farklı malzemeler kullanarak değişik bakış açılarıyla el becerileri kazandırma amacı taşıyan atölyelerde, eğitim alacak olan yaş grupları kendilerine özgün gelişmeleri doğrultusunda birçok sanat dalını tanıma ve uygulama imkanı bulacaklar. 

NOTA Güzel Sanatlar Akademisi işletmecisi Saim Türkay açılan atölyelerle ilgili olarak yaptığı açıklamasında;

“Sömestr tatili boyunca 4-12 yaş gruplarını çeşitli dallarda atölyeler açtık. Fırça sande atölyesi, kukla atölyesi, feri dönüşüm atölyesi, ebru atölyesi, kar küresi atölyesi, heykel atölyesi, ahşap boyama atölyesi, vitray sanatı atölyesi gibi alanlarda derslerimiz başladı. Sömestr tatili sonrası cumartesi günleri çeşitli alanlarda atölyelerimizi devam ettireceğiz. Biz bu atölyelerde çocuklarımızın yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefliyoruz. 

Tecrübeli öğretmenimiz Gamze Taraşlı ile atölye derslerimizin verimli geçeceğine inanıyorum. Sömestr tatilini değerlendirebilmeleri için bütün yaş gruplarını atölyelerimize davet ediyorum.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

İyi Parti, 31 Mart Yerel Seçimleri için ilçe ve belde adaylarını açıkladı. Bucak Belediyesi Belediye Başkan Adayı Ahmet Alparslan Dursun oldu. 

İyi Parti açıklanan ilçe ve belde adayları;

Ağlasun Belediye Başkan Adayı Aydın Kaplan, Altınyayla Belediye Başkan Adayı Recep Ergan, Bucak Belediye Başkan Adayı Ahmet Alparslan Dursun, Bucak Kocaaliler Belediye Başkan Adayı Selahattin Gökçe, Çavdır Belediye Başkan Adayı İsmail Kuzucu, Gölhisar Belediye Başkan Adayı Bülent Şakir Okunakol oldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bucak’da ellerinde  bulundurdukları tarihi eserleri satacakları duyumu alınan şüpheli şahıslar düzenlenen operasyonla yakalandı.

Ellerinde bulundurdukları tarihi eserleri satacakları duyumu alınan şüpheli şahıslar, Jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonla ele geçirildi. Şüpheli şahısların kullandıkları araç Bucak ilçesi Seydiköy Köyünde durduruldu. Durdurulan araç ve şüpheli şahısların üzerlerinde yapılan aramada; Roma ve Bizans dönemine ait (610) adet sikke, (1) adet kama, (1) adet metal sürahi ve (1) adet metal küçük tepsi ele geçirildi.

Ele geçirilen tarihi eserler Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Şüpheli şahıslar hakkında da 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefetten işlem yapıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi ve Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un 2. OSB yatırım çalışmaları için İşadamı Rıza Güral’la görüşme gerçekleştirdiği açıklaması yapıldı.

AK Parti Hükümetleri döneminde kurulan Burdur 2. OSB sahasına Gürallar yatırım çalışmalarına başlıyor.

Burdur 2. OSB’ye yatırım yapmak için çalışmalar gerçekleştiren Gürallar Grubu AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi ve Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt ile birlikte Kütahya ilinde ziyarette bulunarak İşadamı Rıza Güral’la görüşme gerçekleştirdiler. AK Parti heyetine AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetintaş ve AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler eşlik etti. 

Gürallar Gurubu ilk olarak 2015 yılında ziyarette bulunduklarını belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “2015 Yılında Kütahya’da ziyarette bulunduğumuz Rıza Güral Yurt Dışındaki Turizm yatırımından dolayı Burdur 2. OSB’ye yatırımın bir süre sonra  olması teklifini götürmüştük. Daha sonraları Gürallar Firması Burdur OSB’de arsa tahsisi için başvuruda bulunmuştu. Burdur 2. OSB’de fabrika kurulması için arsa tahsisi gerçekleşti.” Dedi. 

Burdur 2. OSB’ye Temmuz-Ağustos’ta yatırımın temelleri atılacak

Burdur 2. OSB’ye yapılacak bu yatırımın diğer büyük firmalara örnek olacağını belirten Milletvekili Bayram Özçelik “Heyetimizin ricası üzerine Rıza Güral Beyefendi Burdur 2.OSB’deki arsasına Temmuz,  Ağustos aylarında ilk olarak Maden Suyu Tesisinin kurulması için temel atacaklarını ve daha sonraki süreçte de Şişe Cam Fabrikasını kurmayı planladığını heyetimizle paylaşmıştır. Özellikle ilk olarak açacakları Maden Suyu Tesislerinin ağırlıklı olarak ihracatta yönelik olduğu için gerekli incelemeler ve AR-GE çalışmaları yaptıklarını da belirttiler. İlimiz 2. OSB’ye Türkiye’mizin Marka Firmalarından Güralların yatırım yapıyor olması diğer firmalarında Burdur’a yatırım için adım atmalarına öncülük  yapacaktır.” Açıklamasında bulundu. 

Fabrika tesisleri gezdirildi

AK Parti Heyetine LAV Markalı Şişecam Fabrikasını gezdiren Rıza Güral tesislerle ilgili tecrübesini ve teknik bilgilerini paylaştı. Fabrika üretimini yakından inceleyen Burdur Heyeti aynı tesislerin Burdur 2.OSB’de kurulması durumunda Burdur’umuzun ekonomisine büyük katkısı olacağını ifade ettiler. 

Rıza Güral’dan Başkan Adayı Deniz Kurt’a özel rica

Ziyarette Rıza Güral Başkan Adayı Deniz Kurt’a Burdur halkının teveccüh etmesi halinde Belediyenin Yatırımcıların önündeki tüm engelleri kaldırmasını ve yatırımcıya öncülük etmesini istedi.

Bugün yaptığımız ziyaret gibi yatırımcının peşinden koşacağız

Her zaman bugünkü yapmış oldukları ziyaret gibi Burdur’a yatırım yapmak isteyen firmaların peşinden koşacaklarını belirten Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt;

 “Öncelikle Kütahya ilinde fabrikalarında ağırlayan Rıza Güral beyefendiye teşekkür ederim. Burdur halkı tarafından seçildiğim takdirde aynı bugünkü gibi yatırımcının ayağına giderek nasıl talepte bulunduk ise, İl Başkanım ve Vekillerimizle beraber ilimize yatırım yapacak Sanayicilerin peşinde koşacağız. Burdur ilimizin her alanda marka kent olması için çalışacağız.” dedi. 

Burdur’a yatırım yapan yatırımcıların her zaman yanındayız

Burdur ilinde yatırım yapan yatırımcıların her zaman yanında olduklarını belirten Milletvekili Yasin Uğur;

 “Burdur 2.OSB’ye yatırımın yapılıyor olması memnuniyet vericidir. Bizlerde İlimizde yatırım yapan tüm yatırımcılarımızı teşvik edeceğiz. Her zaman destek olacağız.” açıklamasında bulundu. 

Yatırımcı kazandırmak için, yapılacak olan tüm çalışmaların yanındayız

Burdur’a yapılacak olan yatırımlar için yapılacak olan tüm çalışmaları her zaman desteklerini belirten AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi yapmış olduğu açıklamada;

“Burdur’umuza yapılacak yatırımlar için her yere gitmeye hazırız. Kiminle nereye gidilecekse Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Belediye Başkan Adayımız Deniz Kurt’la biz hazırız ve yatırımın peşinde koşarız. Burdur’umuzda yatırım yapacak olan tüm yatırımcıları desteklemeye devam edecek olup, her alanda marka kent Burdur için çalışacağız.” dedi. 

AK Parti Burdur heyeti ziyarette İşadamı Rıza Güral ile sohbette bulundu. İşadamı Rıza Güral ise iş hayatı hakkında, ekonomi ve yatırımlar üzerine yıllarca kazandığı tecrübelerini  Burdur heyetiyle paylaştı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “hemen hemen tüm siyasi partilerin seçim vaadi olarak kendi dosyalarına yazdığı, kendi manifestoları olarak bildirdiği emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözme fikri bence artık bir son bulmalıdır” dedi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kentte yaşayan EYT’lilerle Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu amfi bölümünde bir araya geldi. Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın okunmasının ardından başlayan toplantıda Başkan Ercengiz, EYT’lileri dinledi.

Tüm siyasi partilerin seçim manifestolarında emeklilik yasasıyla ilgili vaatlerin mutlaka bulunduğuna işaret eden Başkan Ercengiz, artık bunun ciddi anlamda sona erdirilmesi gerektiğini belirtti. Başkan Ercengiz, “Tabii ki birileri bir yerde bağırıyor.  Diyor ki;  “bizim bir sorunumuz var bir, sıkıntımız var bu sesi duyurmak istiyoruz.”  Bu platform bu dernek, bu çalışma ve hep birlikte yaşa takılmanın bir sorun olduğunu yüksek sesle ifade etmek istiyor artık. Bu durum Türkiye’nin her noktasında çığ gibi büyüyor  ve  bunu görüyoruz. Her gün sosyal medya üzerinden takip ettiğimiz kadarıyla bu konunun artık  yüz binlerin belki de milyonların sorunu olduğunu. Şimdi şöyle bir algı bence çok önemli bunun bir iktidara muhalif söylem olmadığını, ülkenin her siyasi kesiminden olan insanın, insanca yaşama hakkı  var. Pirim gün sayısının esas alınarak, erken yaşta işe başlamanın bir dez  avantaj olmadığını duyurabilmek adına yaptığı bu eylemin bu hareketin bence ne demek istediğini doğru okumak gerekir. 24 Haziran seçimleri öncesi hemen hemen tüm siyasi partilerin seçim vaadi olarak kendi dosyalarına yazdığı,  kendi manifestoları olarak bildirdiği emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözme fikri bence artık bir son bulmalıdır. Neden son bulmalıdır? Emeklilikte yaşa takılan dostlarımız, emekli olduğu zaman mutlaka yerine gelen gençlerimize yeni istihdam alanları açılacaktır. Bu gençlerimizin işsizliğine beklide kısa vadede de olsa çözüm buluna bilinecektir.” dedi.

Ülke genelinde büyük bir istihdam sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Başkan Ercengiz, “Dün halk günü yaptım yaklaşık 50 yurttaşımız, sayısını bilemiyorum ama inanın aklımda kalan tek şey çocuğuna, eşine, kız kardeşine, gelinine herhangi bir yakınına iş isteyen yurttaşımız. Aklımda kalan tek şey bu, her cumartesi olduğu gibi. Çünkü şuanda ülkemizde ciddi bir istihdam sorunu yaşanmakta. özellikle ekonominin daraldığı şu günlerde, özel sektörün işçi çıkardığı ve küçülen ekonomi içerisinde maalesef sokağa bırakılmak zorunda kalan birçok işçinin gidebildiği tek yer kamu kaynakları. Belli bir ölçüden sonra bunun da bir karşılığı yok.  Mutlaka emeklilikte yaşa takılmanın bir sorun olarak görülmesi ve bu sorunun çözümü için müspet bir üretim yapılması gerekmekte. Bir kere daha altını çizmek istiyorum, Bu mücadelenin siyasi bir mücadele olmadığını, tüm emeklilikte yaşa takılan arkadaşlarımızın hissettirmesi lazım. Bunun bir Ak Parti, CHP veya diğer siyasi partilerin arka bahçesi olarak yada karşısında görünmemesini sağlaması için mutlak suretle derdini doğru anlatması gerekir. Biz sizlerin bunu yapacağına inanıyoruz. Sizlere tüm siyasi partilerin kulak verip, tüm siyasi partilerimizin bu konuda doğru bir eylem  içerisinde müspet bir çözüme ulaşılabilmesi için ortak payda da Türkiye Büyük Millet Meclisinde doğru bir kanunun çıkartılarak, hem emeklilikte yaşa takılanların sorununun dile getirildiği, hem de istihdam alanlarının açıldığı yeni bir dönemi yaşamayı ben umut ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2
No Internet Connection