Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 26 Ocak 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 26 Ocak 2019 14:13

28 Ocak 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

28 Ocak 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Burdur Belediye Başkanlığı yarışında, seçimin iki iddialı partisi CHP ve Ak Parti. CHP’nin adayı mevcut Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Ak Parti’nin adayı Deniz Kurt arasında geçecek gibi görünmekte. 

Ak Parti-MHP arasındaki Cumhur İttifakı kapsamına Burdur alınmadı. MHP Başkanlık  yarışında Ziraat Yüksek Mühendisi Uğur Şen’i aday gösterdi. Bu durum, Ak Parti adayı Deniz Kurt’un aleyhine bir durum yaratır mı? sorusunu gündeme getirdi.

Öte yandan CHP-İyi Parti arasında varılan mutabakatla kurulan Millet İttifakına Burdur da dahil oldu. İyi Parti, Burdur Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz’in karşısına aday çıkarmadı. Böylece CHP adayının İyi Parti seçmenlerinden de oy almasının yolu açılmış görünmekte.

Başkanlık yarışında aday çıkaran bir diğer parti Saadet Partisi. Saadet Partisi’nin Belediye Başkan Adayı AGD-MGV Burdur Şubesi Başkanı Musa Sayar. 

CHP Adayı Başkan Ercengiz ve AKP Adayı Kurt, adaylıklarının açıklanmasının hemen ardından propaganda çalışmalarına başladılar.

Başkan Ercengiz propaganda çalışmalarında, pazaryerlerinde sıcak çorba, sıcak süt dağıtıp, kurumlar, işyerleri ziyaretleri ile yaptığı çalışmaları anlatarak seçmenlerle bire bir iletişim kurmaya çalıştı.

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur ve Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt birlikte, ‘Burdur’un yatırım ve hizmet alabilmesinin yolunun, Ak Parti’nin belediye başkanlığını kazanmasından geçtiği’ mesajları ile propaganda yapmaya başladılar. Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’da Ak Parti yöneticileri ile birlikte pazar yerlerinde çorba dağıtıp seçmenlere ulaşmaya, açtığı seçim bürolarında seçmenlere mesajlarını vermeye çalıştı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun bir manevrası ile CHP, ülke genelinde, adaylarının bir çoğunu diğer seçimlere oranla çok daha erken açıklayıp, propaganda çalışmalarına erken başladı. CHP’nin bu manevrasının ardından, Ak Parti’de bir çok yerde belediye başkan adaylarını açıklayıp seçim çalışmaları yapmaya başladı.

CHP Başkan Adayı Başkan Ercengiz vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmalarda ve basına yaptığı açıklamalarda, insan odaklı, insanın mutluluğunu esas alan, sosyal belediyeciliği çeşitlendiren, genişleten çalışmalara ağırlık verdiklerine, vermeye devam edeceklerine vurgu yaparak,  ayrıştıran, ötekileştiren değil birleştiren güç olmaya çalıştıklarını, sadece CHP’nin değil, merkezin adayı olduğunu, merkezin tüm toplumu kapsadığını, farklı dünya görüşlerinden pek çok insanın kendisine destek verdiğini, merkez sağ, milliyetçi, muhafazakar, mütedeyyin, sosyal demokratlar olmak üzere, geniş bir kitleye hitap ettiğini, beş yıllık süreçte bu anlayışla hizmet üretip başarılı olduklarını, toplumun geniş kesimleri ile diyalog, sürekli iletişim halinde olduklarını, genci kadını, yaşlısı esnafıyla toplumun bütün kesimleri ile iç içe olduklarını belirterek; “CHP’li-İyi Parti’li-Ak Parti’li-MHP’li herkesin belediye başkanı olmak gayesindeyiz. Ortak paydamız Burdur, Burdur’u daha iyi bir yere getirmek” dedi.

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt seçim çalışmalarında yaptığı açıklamalarda; “İlk günkü aşkla Burdur’a hizmet etmek” niyetini sık sık ifade ederek, Ak Part’nin millete hizmet partisi olduğunu, hizmeti amaç edindiğini, hazırladıkları projelerle, yapmayı planlayacakları çalışmalarla milletin gönlüne gireceklerini, ne yapacaklarsa  Burdurlu  hemşehrileri ile birlikte yapacaklarını ifade etti.

Adaylığının açıklanmasının ardından; İl Başkanı Volkan Mengi, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, parti gönüllüleri, teşkilat yöneticileri ile ev ev mahalle mahalle şehri gezip vatandaşlara ulaştıklarını aktaran Deniz Kurt, seçime yönelik çalışmalarının ve hizmet anlayışlarının temelinde ‘gönül belediyeciliği’nin yattığına işaret ederek, “Bu yolda hemşehrilerimizin hizmetkarlığına talibiz. Gece gündüz demeden hep birlikte çalışacağız. Amacımız, projelerimizle Burdur’u yeniden inşa etmek.prensibimiz, Tevazu, Samimiyet, gayret ile önce millet” mesajı Verdi.

Haftalardır süren seçim çalışmalarında, CHP Adayı Başkan Ercengiz ve AK Parti Başkan Adayı Deniz Kurt, henüz geleceğe yönelik projelerini açıklamadılar. Karşılıklı eleştiriler konusunda da henüz etkili kozlar ortaya koymadılar.

Önümüzdeki günlerde her iki aday ve tabiki diğer partilerin adaylarıda, projelerini kamuoyuna sunacaklar. Birbirlerine yönelik eleştirilerde belge, bilgi ve ithamlar ortaya koyacaklar. Ancak bundan sonra seçim süreci daha etkin hale gelecek. Seçim süreci başlayalı haftalar olduysa da henüz etkin proganda ve eleştiri yapılmadı; Çünkü projeler ortaya koyulmadı. Diğer bir deyimle yerel seçim sürecinde kartlar henüz açılmadı.

(Hasan Türkel)

Yayınlandığı Kategori Manşet

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bayram Balban, 7143 sayılı yapılandırma kapsamında ilk iki taksiti tam ve zamanında ödemeyerek yapılandırması bozulan sigortalılar için son bir şans daha verildiğini belirterek 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödeme yapılması halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanılmaya devam edilebileceği konusunda basın açıklaması yayınladı.

Konu ile ilgili yazılı açıklama da bulunan Balban;

“28.12.2018 tarih 30636 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7159 sayılı Kanunun 11’inci maddesi ile 7143 sayılı Kanuna geçici 2 inci maddesi eklendiğini belirterek “2018 yılı Mart ayı ve öncesi dönemlere ilişkin olup 7143 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırma başvurusunda bulunduğu hâlde 28/12/2018 tarihi itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek yapılandırma haklarını kaybedenler için bozulan yapılandırma planları tekrar canlandırılacaktır.” dedi.

Son Ödeme Tarihi 28 Şubat 2019

“Aftan yararlanmak isteyen işveren ve sigortalılarımızın mutlaka ödemedikleri taksitleri 28 Şubat 2019 tarihine kadar gecikme cezası ile birlikte ödemeleri gerekmektedir. Taksitli ödeme seçeneğini tercih ederek yapılandıran ve 28/2/2019 tarihinde borçlarının tamamını geç ödeme zammı ile birlikte ödeyen borçlulara 1,045 katsayı farkı, peşin ödeme tercihinde bulunup borcunu ödemeyenlere ise geç ödeme zammı aylık %2 olarak uygulanacaktır. Bununla birlikte peşin ödemeyi seçenlerin borçlarını taksitli ödemeye çevirme hakları bulunmamaktadır.”

İşverenler için başvuru şartı yok

“İşverenlerimiz için herhangi başvuru şartı aramıyoruz. Bu kapsamdaki borçlara ilişkin işveren yapılandırma taksit tutarları bankalardan direkt ödenebilecektir. Ancak, yapılandırma bozulduktan sonra anılan borçlar 6183 sayılı Kanun’un 48 veya 48/A maddesi kapsamında taksitlendirilmiş ve borçlunun anılan borcu için 7143 sayılı Kanun’un Geçici 2’nci maddesine göre ödeme talebinde bulunulması halinde, tecil ve taksitlendirme işlemleri iptal edilerek, ödenen taksitler yapılandırma taksitlerine mahsup edileceğinden zor durum halini ile 48. Madde taksitlendirmesinde bulunan işveren ve sigortalılarımızın ilgili müdürlüklere ve merkezlere başvuru yapmaları gerekmektedir.”

4/B kapsamındakilerin hizmetleri ve borçları silinecek

“7143 sayılı Kanunun geçici 2’nci maddesinden yararlanmak isteyen 4/b kapsamındaki sigortalılardan hesaplanan peşin tutarını ve birinci veya ikinci taksiti 28/2/2019 tarihine kadar ödemeyen sigortalıların yapılandırmaları ihlale gireceğinden 77 sanal terk kodları yüklenecektir. Yani hizmetlerini daha sonra alabilmek koşuluyla borçları ve hizmetleri silinecektir. Bu kapsamda; primini kendi ödeyen sigortalılar, 5510 sayılı Kanunun geçici 17’nci ve geçici 63’üncü maddeleri kapsamında durdurulan sigortalılık sürelerini yapılandırma kapsamında ihya etmek isteyen sigortalılar, rücu alacakları ile fazla veya yersiz olarak yapılan ödemelere ilişkin SGK alacaklarından, yapılandırma ödeme planları iptal edilmiş olanlar bu kanun hükümlerinden yararlanmaları için ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.”

GSS borcunuzu gecikme zammı olmadan ödeyin.

Ayrıca 5510 sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi (60/1/g) kapsamındaki 2018 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin genel sağlık sigortası prim borçlarının 28 Şubat tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçiyoruz.” dedi.

Diğer taksitlerin son ödeme tarihlerinde değişiklik yok

7143 sayılı Kanun kapsamında 2019/Şubat ve sonraki taksitlerin son ödeme sürelerinde herhangi bir değişiklik olmadığını da sözlerine ekleyen Balban, yapılandırması bozulan işveren ve sigortalılara sunulan bu son şansı iyi değerlendirilmeleri gerektiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 26 Ocak 2019 14:12

Milletvekili Göker asgari ücreti sordu

Milletvekili Mehmet Göker Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a asgari ücret konusunda yazılı önerge vermesiyle ilgili açıklama yapıldı.

 CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’a asgari ücret hakkında yazılı soru önergesi verdi.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER asgari ücret ile ilgili bazı iddiaları sordu…

Emek hırsızlığı yapılıyor mu?

Asgari ücretin işçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda konut giyim sağlık ulaşım ve kültür ve benzeri ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yönelik ücret olduğunu belirten Milletvekili Göker,

“Milyonlarca çalışanı ilgilendiren konu ile ilgili olarak geçen ay asgari ücret tespit Komisyonu toplanmış ve 1604 TL olan asgari ücretin 2019 yılı için 2020 TL olması konusunda karar alınmıştır” dedi.

Ancak bazı şirket sahiplerinin yapılan 416 liralık maaş zammını çalışanlardan istediği ve rıza göstermezse işten çıkarma ile tehdit ettiği yönünde duyumlar aldığını belirten Milletvekili Göker; “İşsizliğin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda çoğu çalışanın işinden olmamak için söz konusu bu duruma rıza göstermesi ülkemiz açısından utanç verici bir durum teşkil etmektedir” diyerek Bakanlığa bazı sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi. 

Bazı şirket sahiplerinin asgari ücret zammını çalışanlardan istediği yönündeki iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hiçbir şirket sahibinin emek hırsızlığına girmeyeceğini düşünmekle birlikte tarafınıza ulaşan bu tarz duyumlar var mıdır? 

Eğer varsa bu duyumlarla ilgili Bakanlığınız tarafından neler yapılmıştır?

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak’ın “uyuşturucu ile mücadele” projesine Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’dan tam destek geldi. Her milletin uyuşturucu tacirlerinin bir numaralı hedefi olan gençliğini ve doğal olarak geleceğini korumak zorunda olduğunu ve dünyanın her yerinde uyuşturucuyla kıyasıya bir mücadele yürütüldüğünü belirten Rektör Korkmaz, “Üniversite olarak Valimiz Sayın Hasan Şıldak’ın projesine her açıdan destek vermeye hazırız” dedi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerinin uyuşturucu bağımlılığı konusunda büyük bir bilince sahip olduğunun altını çizen Rektör Korkmaz;

 “Üniversitemizde her öğrencimizin akademik danışmanı bulunuyor. Akademik danışmanlarımız sadece akademik açıdan değil, sosyal olarak da öğrencilerimizin her zaman danışmanları olmaktadırlar. Üniversite olarak bu tür zararlı maddelere karşı gereken çalışmaları yapmaktayız, bu konuda konferanslar, seminerler verilmekte ve öğrencilerimiz bilinçlendirilmektedir. Bunun yanında üniversitemizde bulunan Psikoloğumuz öğrencilerimize gereken desteği vermekte,  uyuşturucu ile mücadele konusunda birebir görüşmeler yapmaktadır. Ayrıca Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü hocalarımız da öğrencilerimizi bu konuda bilinçlendirmekte ve hassasiyetle yaklaşmaktalardır” dedi.

Üniversite topluluklarının da bu konuya oldukça önem verdiklerini söyleyen Rektör Korkmaz;

 “Üniversitemizde MAKÜ İnsan Hak ve Hürriyeti Topluluğu, Anadolu Gençlik Topluluğu, Yeniler Kulübü ve Akademik, Düşünce, Eğitim ve Medeniyet Topluluğu tarafından madde bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla ‘Kampüsüne Fakültene Sınıfına Sahip Çık’  projesi geliştirildi. Yaklaşık iki aydır süren bu proje kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla öğrenciler fakültelerde stand, sınıf ve kantin buluşmaları, baskılı tişört, sinevizyon ve konferans çalışmaları yaptılar. Bunun yanında yakın zamanda PDR Bölümü öncülüğünde psikolojik rehberlik üzerine bir merkez açacağız. Çalışmalarımıza başladık merkez açılması projesi YÖK’e teklif aşamasında. Bu merkezde hem psikolojik sorunlar, hem madde bağımlılığı gibi konularda destek verilecek. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak, Akif’in izinde Asım’n nesillerini yetiştirirken sadece eğitimde değil, sosyal, kültürel ve yaşamsal alanda da örnek çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

MAKÜ Ailesi olarak ülkemizin çok önemli bir meselesinin çözümünde inisiyatif alan Sayın Valimizin öncülük ettiği bu projeye bütün akademik ve idari birimleriyle destek olamaya hazır olduğunu ifade eden Rektör Korkmaz;

“İlimizde ve tüm dünyada yapılan mücadele çalışmalarında gösterilen hassasiyet, geleceğimiz olan gençlerimizin bu tür tuzaklara düşmemeleri, düşen gençlerimizin de tedavilerinin yapılarak topluma geri kazandırılmalarını sağlayacak olan bu projeye üniversite olarak paydaş olmak en büyük görevimizdir. Geleceğimiz olan gençlerimizi bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve yol göstermek adına hem akademik, hem de psikolojik destek almak isteyen herkese üniversitemizin kapısı her zaman açıktır” dedi.

Rektör Korkmaz; “Valimiz Sayın Hasan Şıldak’ın öncüsü olduğu bu proje Burdur için, gençlerimiz için oldukça önem taşımaktadır. Bugün, dünyada olduğu gibi Türk gençliğine de veba gibi bulaşan uyuşturucu illeti, adeta salgın gibi günden güne yayılmaktadır. Gelinen noktada uyuşturucu madde kullanımı o kadar tehlikeli bir seviyeye ulaşmıştır ki, uyuşturucuyla mücadele terörle mücadele kadar ehemmiyet kazanmıştır.  Uyuşturucuyla savaşta fertçe, ailece, milletçe ve devletçe topyekûn seferber olmadıkça ne gençliğimizi kurtarabilecek ne de bu korkunç zehrin önünü alabileceğiz. Bu yüzden herkesin gereken özveriyi ve sağduyuyu göstermesi hayati derecede önemlidir. Ancak o zaman gençlik bizim gençliğimiz ve gelecek bizim geleceğimiz olacaktır” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak’ın başlattığı “Bağımıllıkla Mücadele” projesinde, Kamu-sen olarak okul çevresinde alınacak önlemler ve gençleri madde kullanımından uzak tutmak için hazırlanacak olan tüm projeler için destek vereceklerini belirten Türk Kamu-Sen Şube Başkanı Akın basın açıklama yaparak;

“Madde bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımı maalesef gençliğimizi ve millet olarak geleceğimizi tehdit eden sosyal bir yara halini almıştır. Bu uğursuz müptelalığın engellenmesi, toplumumuzun bilinçlenmesi milli bir mesele ve hassasiyet noktasıdır. Türkiye Kamu-sen ve Türk Eğitim- Sen olarak gençlerimizin madde bağımlılığından korunması konusunu, geleceğimizin korunması ve aydınlanması meselesi olarak görüyoruz. Bu vesileyle dergimizdeki yazıların bir bölümünü bu konuya ayırarak, gerekli bilgilenmenin ve hassasiyet ortaya çıkmasını hedeflediğimizi ifade etmeliyim.

Madde kullanımı tüm dünyada sosyal merkezli bir gençlik sorunu olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle de sorunla etkin mücadelede, toplumun en küçük yapı taşı olan bireyden başlayarak toplumun tüm katmanlarına çeşitli sorumluluklar düşmektedir. Bu aşamada ilk adım her bireyin sorundan uzak olmadığını fark etmesi ve sorunu tanıma noktasında farkındalık kazanmaya ihtiyaç duymasıdır. İnsanda böyle bir algının olması onu sorun başlığıyla ilgili araştırmaya itecektir. Bağımlılık yapıcı maddeleri kullanan kişilerde hem fizyolojik hem psikolojik hem de sosyal anlamda ciddi yıkımlar meydana gelir. Bağımlının maddeyi denemesinin başlıca sebepleri merak, sınırlarını aşma çabası, asilik, farklı olma dürtüsü, arkadaşlarına uyma, gruptan kopmaktan çekinme sayılabilir. Ayrıca sorunlarını çözebilmek veya unutmak, daha iddialı olma düşüncesi gibi bazı psikolojik nedenler de sıralanabilir. Madde kullanımı sorunlarla baş etmenin yanlış bir yöntemidir. Bağımlılık yapıcı madde kullanan kişi kısa bir süreliğine kaygılarını ve sorunlarını unutabilir. Ama sorunlar hâlâ çözülmemiştir.

 Bu kapsamda Burdur Valisi Sayın Hasan Şıldak Bey’in başlattığı “Bağımlılıkla Mücadele” projesinde , Kamu-sen ailesi olarak çocuklarımızı, gençlerimizi madde kullanımından uzak tutmak için hazırlanacak tüm projelerde , özellikle okul çevresinde alınacak tüm önlemlerde destek vermeye ,görev almaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.”dedi. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı personeli ile kahvaltıda bir araya geldiği hakkında basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında; 

AK Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı Personeli ile kahvaltıda bir araya gelerek, projelerini anlattı.  Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’a, Burdur Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, İl Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı ve AK Parti Teşkilatı eşlik etti. 

Belediyeciliği Türkiye’ye gtiren isim Recep Tayyip Erdoğan

Kahvaltıda konuşma yapan AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik;

 “Önümüzde yerel seçim var, genel seçimleri atlattık. Ülkemiz 24 Haziran’la beraber parlamenter hükümet sistemini bıraktı, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ülkemiz yaklaşık 7-8 aydır yönetiliyor. Hem Cumhurbaşkanımız yetki aldı, hem de partimiz tek başına yetkiyi aldı hem de Türkiye Büyük Millet Meclisine vekillerimiz seçilmiş oldu tabi yerel seçimler önemli merkezi yönetimler var, yerel yönetimler var. Yerel yönetimlerin halka dokunan tarafı var. Yerel yönetimler hizmet üretmekte birçok prosedürü aşmış bir şekilde halka çabuk ulaşılabilen, hizmet araçlarına sahiptir, hem kendi bünyesinde süratli bir şekilde finans yönetimini gerçekleştiriyor, hem süratli bir şekilde insan yönetimini gerçekleştiriyor, hem de süratli bir zaman yönetimini gerçekleştiriyor dolayısıyla gelecek on yıllarda da yerel yönetimler güçlendirilecek. Bu olmazsa olmaz, dikkat ederseniz biz aslında yerel yönetimlerde reformlar yaptık. Büyükşehirleri, büyükşehir yasaları, il özel idaresi yasalarını çıkaran bir hükümet olarak, yeni çıkacak yasalarla yerel yönetimler her yönüyle güçlenecek. Ekonomik olarak ödeneklerle de güçlenecek. Biz Burdur’da da AK Parti olarak belediyeciliğimizi çok kısa süre içinde vatandaşımızla karşılaştırdık ama şimdi sanki o karşılaşma süresini partimizin aleyhineymiş gibi kullananlar söz konusu oluyor. 1984 yılında bir siyasi parti belediyeyi almış, 2004 yılına kadar 20 yıl, şimdi otogarı tartışıyoruz, bedesten çarşısını tartışıyoruz, alternatif caddeyi tartışıyoruz, tam 20 yıl, hiç onu sorgulamıyorlar, oradan hiç bahsetmiyorlar, hiç önemli değil, gitmiş, kaybolmuş gitmiş ama geliyorlar 10 yılda diyorlar, 10 yılda değil çünkü 2004’ten 2009’a kadar 5 yıl hem başkanlık, hem meclis bizden ama 2009’dan sonra belediye başkanlığı bizde, belediye meclisi ise muhalefette, hocamı kıpırdatmadılar ki ikinci dönemde, bir de üstelik Burdur’un 50 yıldır bekleyen altyapıları var, şu geçen 5 yıl içinde hiç altyapıya girilmedi. Sebahattin Akkaya girmişti çünkü asbest borulardır, diğer ürünlerdir büyük sıkıntıları olan bir yapıydı dolayısıyla önümüzde bekleyen çok sorun var.  Belediyeciliği Türkiye’ye getiren isim Recep Tayyip Erdoğan’dır. Türkiye’deki belediyecilik anlayışını değiştiren bir zihniyeti getiren Recep Tayyip Erdoğan’dır. Daha sonraki sürede illerimizdeki bu belediyecilik anlayışı ile yaşanılabilir kentleri oluşturan da yine Cumhurbaşkanımızın attığı adımlardır” dedi. 

Marka kent Burdur için çalışacağız

ASP personeline kendisini tanıtan AK Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt;

“Bizim esas amacımız, yaşam kalitesini artırmak, insanların daha kaliteli yaşam sürmesini sağlamak. Belediyecilik eskiden asfalt, yol, kaldırım çalışması gibi bu tarz şeylerdi ama günümüzde artık bu bakış kalmadı. Bizim mesela yapmamız gereken, Burdur’da yaşayan hemşerilerimiz daha iyi nasıl yaşayabilir, yaşam standartlarını nasıl artırabiliriz, bunlarla ilgili çalışmalar, biz de bu amaçla yola çıktık” dedi. Başkan Adayı Deniz Kurt, hayata geçireceği projeleri ve Burdur’da mutlaka yapılması gereken çalışmaları tek tek sıraladı. 

Cumhurbaşkanımızın desteğiyle bu şehri yeniden ayağa kaldıracağız

Kahvaltının son konuşmasını gerçekleştiren AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi;

 “31 Ocak’ta manifestomuz Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacak, bütün kurumsal kimliğimizle, çalışmalarımızla tamamen AK Parti teşkilatları olarak seçime odaklanacağız. Şehrimiz bizden muhalefet partisi yerel seçimler üzerinden seçime giderken, genele çekmek isterken biz genel sorunlar açısından yanıtlayamayacağımız bir konu yok ama yerel sorunların, projelerin tartışılması ve konuşulması gerekmektedir. Bizler yaşanılabilir bir şehir için bütün gücümüzle Cumhuriyetimizin desteği ve arzusuyla emin olun Burdur’a birçok yatırım ve hizmeti tekrar getirmek istiyoruz mesela şu an oturduğumuz bu mekan, 3 ay önce nerede çalışıyorduk şimdi vatandaşımıza sizler yeni bir binayla  hizmet veriyorsunuz. Burdur il genelinde yaklaşık 900 milyona yakın büyük bir yatırım miktarımız var, hastanemiz başlıyor, büyük bir cezaevi yapıyoruz, okullarımızı yeniliyoruz. Hükümetimiz elinden gelen bütün çabayı Ankara olarak yapıyor. Yatırımlarımızın daha iyi planlanabilmesi için, daha iyi organize edilebilmesi için yerel yönetimlere ihtiyacımız var çünkü şehrin planını ve imarını belediye başkanı ve belediye meclisi belirliyor. En büyük sıkıntıyı biz devlet hastanesinde yaşadık. Milletvekillerimiz, inşallah belediye başkanımızla Burdur’a bir araştırma hastanesi kazandırarak, doçentler, profesörleri sizlerin hizmetine sunacağız. Biz üzerimize düşen her şeyi yapmayı çalışıyoruz ama tabi ki sizlerin takdiri ve desteği ile olacak, yine şehrimizin belediyesini emanet ederseniz, biz Cumhurbaşkanımızın desteğiyle bu şehri yeniden ayağa kaldıracağız. Kaliteli imkanları sizlere sunacağız. Bizlerle beraber olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Sizlerin desteğini ve dualarını bekliyoruz” diye konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Orman gıda tarım ve Hayvancılık bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile bakanlıktan izinli veteriner hekim muayenehane, poliklinik ve hayvan hastanelerinde, bazı çevre sağlığı ürünlerinin satışının yapılmasına getirilen yasağın uygulamadan çekildiği  ifade edildi.

Daha önce Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada;

"Çevre Sağlığı Ürünlerinin Veteriner muayenehane, poliklinik ve hayvan hastanelerinde satışının yapılmamasına, yeni ürün alınmamasına, halen elde bulunan ürünlerin en geç 31.12.2017 tarihi mesai bitimine kadar sadece amacı doğrultusunda satılabileceğine ve belirtilen tarihten sonra tespit edilen ürünlere el konulmasına" dair idari kararın iptali için açtığımız dava sonuçlanmış, mahkeme talebimizi kabul etmiştir.

Bakanlık, gıda güvenliği ve halk sağlığının korunması  iddiası  ve Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmeliğin “Veteriner Tıbbi Ürünlerin Toptan ve Perakende Satışı” başlıklı Dördüncü Bölümünün md. 34/3 fıkrasında yer alan “Bakanlık, insan hayvan ve çevre sağlığına olabilecek etkileri nedeniyle bazı ürünlerin satış ve kullanım koşullarına özel uygulamalar getirebilir.” Hükmünü gerekçe göstererek;  Sağlık Bakanlığı’ndan çevre sağlığı ürünü olarak izin alan ve sadece bu amaçla kullanılması gereken antiparaziter etkili etken madde içeren ürünlerin hayvanlara dökme veya banyo tarzında uygulanabilmesi mümkün olan çevre sağlığı ürünlerinin Bakanlıktan perakende satış iznine sahip veteriner muayenehane, poliklinik ve hayvan hastanelerinde satışının yapılmamasına karar vermişti.

 Bakanlığın bu işleminin, mesleğimizin hak ve yetkilerini kısıtladığı, ilgili yasal mevzuata, neticede hukuka aykırı olduğunu düşünerek açtığımız davada Ankara 11. İdare mahkemesi kararını vermiştir.

(Hasan Türkel)

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, ilçe başkanlığında basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu; 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in  5 yıl yönetimi boyunca Tabak Sokak ve Gökdemir Sokak’la hiçbir şekilde ilgilenmediğini, Gazi Caddesi’nde çift yön uygulamasına giderek, şehir içi ulaşımını tek caddeye mahkum ettiğini, bu sebeple Gazi Caddesi ile Adliye Caddesi esnafını da mağdur ettiğini iddia ederek; konsere, promosyona, yemeklere milyonlar harcayan CHP Belediyesi ne hikmetse şehrimizin trafik sorununun çözümü olan ikinci caddesi için kamulaştırmaya bir kuruş bile harcama tenezzülünde bulunmamıştır. Ama CHP’li Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz kendi menfaatine olan ve kendi siyasi çıkarına olacak nüfuslu kişilerin kamulaştırmalarını yapmakta tereddüt etmemiştir.”dedi.

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Okan açıklamasının sonunda Ak Parti ve Belediye Meclis Üyeleri olarak şehiri geriye götürecek, tek caddeye mahkum edecek, bu yanlış kararı en kısa zamanda yargıya taşıyacaklarını, ne olursa olsun Ak Parti Belediyeciliği olarak mülk sahiplerini mağdur etmeden, şehirin en önemli trafik sorununa çözüm olacak ikinci caddeyi açacaklarını söyledi;

Ak Parti ve Belediye Meclis Üyeleri olarak şehirimizi geriye götürecek, tek caddeye mahkum edecek, bu yanlış kararı en kısa zamanda yargıya taşıyacağız. 

Burdurlu hemşehrilerimizin beklediği ikinci caddemizin başlangıcı olan, Köprübaşı’ndan başlayarak Tabak Sokak, Gökdemir Sokak’la devam eden Müze Parkı altına ulaşan 1987 yılındaki imar planında 7 metrelik yol genişliği olan sokaklarımızı, 2012 imar revizyonu ile Ak Parti Belediyesi cadde olacak şekilde 12 metreye çıkarma teklifinde bulunmuştu. Fakat CHP Meclis üyeleri ise 15 metreye çıkarma teklifinde bulunarak 15 metrelik yol güzergahı değişikliği ve yol genişletmesi oy birliği ile onaylanmıştır. 2014 yerel seçimlerine kadar Ak Parti Belediyesi kamulaştırma için mahkemeyi kazanmasına rağmen, mal sahipleri ile görüşmeler yaparak bir uzlaşma noktasına getirmişti. Ali Orkun Ercengiz ise 5 yıl yönetimi boyunca Tabak Sokak ve Gökdemir Sokak4la hiçbir şekilde ilgilenmemiş, Gazi Caddesi’nde çift yön uygulamasına giderek şehir içi ulaşımını tek caddye mahkum etmiştir. Bu sebeple Gazi Caddesi ile Adliye Caddesi esnafını da mağdur etmiştir.

Tabak Sokak ve Gökdemir Sokak’ta bulunan mülk sahipleri Ağustos 2018 tarihinde verdikleri dilekçe ile kamulaştırma sorunlarının çözülmesini talep etmişlerdir. Bu taleplerine 05.12.2018 tarihinde, 2018/183 sayılı belediye meclis kararıyla, CHP’li Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz şehrimiz adına üzücü bir karar verilmesine sebep olmuştur. 

2018/183 sayılı belediye meclis kararında Ak Partili meclis üyelerimiz reddetmesine rağmen, 1987 imar planına CHP’li meclis üyelerinin kabul oylarıyla geri dönülmüştür. Bu oylamada 1987 imar planına geri dönüşü kabul etmeyen şehrimizi düşünerek çekimser kalan CHP’li Belediye Meclis üyeleri Burhan cahit Karakurt ve Binnur Çığrı’ya da teşekkür ederiz.

Konsere, promosyona, yemeklere milyonlar harcayan CHP Belediyesi ne hiketse şehrimizin trafik sorununun çözümü olan ikinci caddesi için kamulaştırmaya bir kuruş bile harcama tenezzülünde bulunmamıştır. Ama CHP’li Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz kendi menfaatine olan ve kendi siyasi çıkarına olacak nüfuslu kişilerin kamulaştırmalarını yapmakta tereddüt etmemiştir.

Ak Parti ve Belediye Meclis Üyeleri olarak şehirimizi geriye götürecek, tek caddeye mahkum edecek, bu yanlış kararı en kısa zamanda yargıya taşıyacağız. Ne olursa olsun Ak Parti Belediyeciliği olarak mülk sahiplerini mağdur etmeden, şehirimizin en önemli trafik sorununa çözüm olacak bu ikinci caddeyi açacağız.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Bucak Kestel Ovası’nda zarar gören araziler ile ilgili açıklamada bulundular. 

Kestel Ovası’ndaki zarar gören tarım arazileri ile ilgili açıklamada bulunan Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur;

“Bucak İlçemiz Kestel Ovasında 24.01.2019 Perşembe günü gerçekleşen yoğun yağışlar sonrasında tarım arazileri zarar görmüştü. Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Burdur İl Tarım Müdürlüğümüz ve Bucak İlçe Tarım Müdürlüğümüzün ekiplerinin yapmış oldukları çalışmalarla, su basan alanlar için İl Müdürlüğümüz tarafından afet bildirimi oluşturuldu. Zararı olan üreticilerimize borç erteleme işlemi yapılacaktır. Bir daha benzer afetlerle karşılanmaması temennisiyle tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyoruz.”açıklamasında bulundular.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2
No Internet Connection