Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 25 Ocak 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

26 Ocak 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

2019 yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapıldı.

 

İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarının bölge ve il müdürleri katıldı.

2018 yılında ilimizde yürütülen yatırımlar hakkında bilgiler paylaşan Vali Hasan Şıldak; 

“2018 Yılı Programında 343 adet proje yer almaktadır. 343 projenin toplam bedeli  4 milyar 297 milyon 276 bin  836 TL dir. Önceki yıllarda yapılan harcama 531 milyon 493 bin 857 TL. olup, 343 projeye ayrılan ödenek miktarı 558 milyon 813 bin 603 TL dir. Bu ödeneğin 488 milyon 705 bin 618 TL’si harcanmış olup, nakdi gerçekleşme oranı % 87,45’dir. Yerel yönetim yatırımlarımızda ise proje sayısı 75 adet olup; Proje bedelleri toplamı 296 milyon 213 bin 828 TL, Önceki yıllar harcaması 77 milyon 162 bin 787 TL, 2018 yılında 75 projeye ayrılan ödenek ise 113 milyon 79 bin 888 TL dir.

2018 yılında bu ödeneğin 65 milyon 31 bin 773 TL’si harcanmıştır. Ayrıca Köylerimizin altyapısına yönelik KÖYDES Yatırımları kapsamında, 2018 yılında yürütülen toplam 58 proje için 17.1 milyon TL ödenek gelmiş ve bu ödeneğin tamamı harcanmıştır.”dedi.      

Vali Hasan Şıldak  konuşmasının ardından yatırımcı kurumların amirleri ve söz almak isteyen katılımcılara bölge müdürlüklerinden başlamak üzere sıra ile söz vereceğini belirterek, sunumların ardından katılımcıların soru ve koordinasyonu gerektiren taleplerini dile getirebileceklerini ifade etti. Bu duygularla 2019 yılında yapılacak olan hizmetlerin, verimli, başarılı ve hayırlı olmasını temenni eder, tüm çalışma arkadaşlarıma başarılar dilerim.” dedi.

Toplantının devamında yatırımcı kurumların bölge ve il yöneticileri, ilimizde devam eden yatırımlarla ilgili ayrıntılı olarak sunum yaptılar. Sunumlarının ardından soru cevap bölümünde devam eden toplantıda katılımcılar koordinasyonu gerektiren konularda görüş alışverişinde bulunarak, talep ve isteklerini dile getirdiler.

Vali Hasan Şıldak 2019 yılı koordinasyon toplantısının kapanışında yaptığı konuşmada;

“İl olarak, elbette yapacak daha çok işimiz, kat edecek çok yolumuz var. İlimizde yatırım hamlesi ve dinamizm içinde bir çalışma ortamı sağladığımızı düşünüyorum. 2019 yılında da bu temponun hız kesmeden ve hızını arttırarak devam edeceğini düşünüyorum. Bunu teyit eden durum burada yapılan sunumlarda açıkça görüldü. Pek çok devam eden işimiz var. önceden yarım kalmış bir kısım işler yeniden start alıyor. Bir kısım projeler ise yeniden ve sıfırdan başlayacak. Şuanda işaret etmek isterim, son 4 ay içerisinde ilimize çok sayıda sayın bakanlarımızın ziyaretleri gerçekleşti. Her bir ziyaretinde olumlu getirileri oluyor. Biz kendilerine bu mana da ilimiz adına teşekkür ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde hızlı, tempolu ve uyum içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bir kez daha ben müşterek çalışmanın, işbirliği içinde çalışmanın ve koordine içinde olmanın önemini bu toplantıda gözler önüne serildiğini ve somut olarak bize bu mesajı aramızdaki çalışma düzenini gösterdiğini düşünüyorum. Zira her bir kuruluşumuz, bir başka kuruluşumuzu ilgilendiren özellikle yatırım amaçlı faaliyetlerde kendi işini öteleyip diğer kurumun koordine içinde yapılmasına arzu ettiği işe sarılması ona öncelik vermesi noktasındaki gösterilen duyarlılık, hassasiyet üst seviyelere çıktı ilimizde. Bu çalışma düzeninin yansımalarını asıl 2019 yılı içerisinde almayı bekliyoruz. Pek çok özel çalışmanın sonuçlarını yine 2019 yılının içinde alacağız” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Çalışmalar kapsamında AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Bucak, Tefenni ve Çavdır İlçelerine ziyarette bulundular. 

İlçelerde gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında açıklamada bulunan AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi;

“AK Parti olarak her zaman sahada hemşerilerimizle iç içe çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. İlimiz genelinde, adaylarımızı açıklamamızla birlikte Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Adaylarımız ve Teşkilatlarımız ile birlikte saha çalışmalarımıza başladık. İl Başkanlığımızda, SKM Başkanlığımızın yapmış olduğu programlar kapsamında ilçe ziyaretlerimizi de gerçekleştiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Başkan Mengi açıklamasının devamında; “Yapmış olduğumuz ziyaretlerde teşkilat mensuplarımızla bir araya geliyor, esnaf ziyaretleri ve ev ziyaretleri geçekleştiriyoruz. AK Parti olarak tüm Burdur’da yapmış olduğumuz yatırımlar var. Bu yatırımları yerel yönetimlerle de devam ettirmek istiyoruz. Tüm Adaylarımızın yanındayız ve adaylarımızın projelerinin destekçisiyiz. Saat kavramı olmadan, gece gündüz Burdurlu hemşerilerimiz için çalışacağız. Laf değil, proje üretmeye devam edeceğiz” dedi.

‘’Birlikteliğimizden rahatsız olanlar var’’

Sahadaki birliktelikten rahatsız olanların olduğunu belirten Başkan Mengi; 

‘’Adaylarımız ve Teşkilatımız hep birlikte çalışmalarını Tevazu, Samimiyet, Gayret ile sürdürmekte. Birlikteliğimizi kıskananlar bir şeylere kurp takma derdinde. Burdur Merkez’de Deniz Kurt Başkanımıza ve 10 ilçe 4 Belde Belediye Başkan adaylarımıza desteğimiz tamdır. Birlikteliğimizi uydurma laflarla kimse bozamaz bozamayacaktır’’ dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyeler Birliği tarafından hayata geçirilen Burdur Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin tamamlanması ile Başkan Ercengiz, ilçe belediye başkanları, Atlas İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar ve personeline onurluk takdim etti. 

Burdur Belediyeler Birliği Toplantısı, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in başkanlığında Susamlık Tesislerinde düzenlendi. İlçe Belediye Başkanlarının yer aldığı toplantıda, Atlas İnşaat tarafından tamamlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar tarafından bilgilendirildi. 

Başkan Ercengiz, Susamlık Tesisleri’de yaptığı toplantıdaki açıklamasında; 

“Önceliğimiz kentin temel sorunu olan çöp’ü bertaraf etmek. Asıl hedefimiz olan çevreci belediyecilik anlayışı içerisinde sadece katı atık değil, hayvansal atıklarının da değerlendirildiği, bire projenin de Burdur’a gerekli olduğunu düşünmüştük. Yarım asırdır çözülemeyen Burdur’un bir sorununu daha çözdük. Hem çöpten kurtulup hem de enerji üreteceğiz.Vahşi depolamadan kaynaklanan ve sağlığımızı tehdit eden kötü koku ve gazdan da kurtulacağız.  Bu Katı Atık Bertaraf tesisinin Burdur’a uygulanabilmesi için hem çöp hacmimizin, hem yöntemin, hem de maliyetlerinin maalesef birliğimizin gücünü aşması neticesinde yap-İşlet-devret modeliyle Burdur’umuza kazandırmayı planladık. Encümen olarak çalışmalarımızı yaptık, yöntemini, uygulanacak metotları ve ihale şeklini birlikte planladık. Paranın ve maliyetin bu kadar yüksek olduğu bu dönemde yatırımcının işi gerçekten zor biz mümkün olduğu kadar bu süreç içerisinde kolaylaştırıcı olmaya çalıştık. Eldeki imkanları gerek Burdur Belediyesi gerek Belediyeler Birliği olarak, elimizden geldiğince katkı koymaya çalıştık.Yer teslimini yaptıktan sonra da Atlas İnşaat tarafından beklenenden daha bir kısa süre içerisinde katı atık bertaraf tesisini, her ne kadar önümüze bürokratik engeller çıksa da  bunları aştık.  Biz bizi ilgilendiren aşamasında yüzümüzün akı ile çıkarak,  hep birlikte sonuca ulaştık. Önceliğimizi Kentin temel sorunu olan çöp’ü bertaraf etmek. Asıl hedefimiz olan çevreci belediyecilik anlayışı içersinde sadece katı atık değil, hayvansal atıklarının da değerlendirildiği, bire projenin de Burdur’a gerekli olduğunu düşündük. İlerideki süreçlerde Belediyeler Birliği olarak başka projelere de imza atmayı hedefliyoruz.  Biz çevreci bir belediyecilik anlayışını tüm il geneline yayacak projeleri hep birlikte yapmayı planlıyoruz. Hedefimiz sıfır atık, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi ve geri dönüşüme ne kazandırılabilirse çocuklarımıza doğru bir miras bırakabilmek adına bu işi yapabilmek .” dedi.

Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin çevre düzenlemesinin de en kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Başkan Ercengiz;

“ Bir inceleme gezisi yapmayı planladık ama sezon sonu ve yollarımız çamur, bir stabilize çalışması yapıldı. Bizde şunun sözünü verdik Burdur Belediyesi olarak en kısa zamanda iklim koşulları el verdiği bir vakitte hemen asfaltlama çalışmasını yapacağız.” dedi.

Başkan Ercengiz, konuşmasının ardından Katı Atık Bertaraf Tesisi’ni destekleyen tüm ilçe belediye başkanları ve Atlas İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar ve personeline onurluk takdim etti.  Katı Atık Bertaraf Tesisini, Burdur’a kazandırmanın kıvancını yaşayan belediye başkanları, hatıra fotoğrafı çektirerek, anı ölümsüzleştirdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Antalya ve ilçelerinde meydana gelen hortum felaketinde 2 kişi hayatını kaybederken kayıp Buse’den hala haber alınamadı. Yaralanan 15 kişide tedavi altına alındı.

İnternet sitelerinde çıkan haberlerde, Kumluca’ya bağlı Narenciye Mahallesi’nde ailesiyle birlikte bahçede portakal topladıkları sırada oluşan hortum nedeniyle taşıdığı sacın basına isabet etmesi sonucunda Berivan Karakeçi yaşamını yitirdiği, Antalya’da da oluşan hortum felaketinde Devrim Bayram Demir’in de fırtına nedeniyle vefat ettiği yer aldı.

Kemer’de ise hortumun Ağva Deresi’ne uçurduğu otomobilde bulunan Kader Buse Acar, suya sürüklenerek kayboldu. Genç kızı arama çalışmaları hala devam ediyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Orman  Gıda Tarım ve Ormancılık bakanlığından yapılan “Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (Kanun No: 7161) 18.01.2019 Tarih ve 30659 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 Kanunun 24. Maddesi ile 4342 sayılı Mera Kanununun 30.ncu maddesinin (c) ve (d) bentleri kaldırılmıştır. Buna göre;

 c) Üreticilerden satın alınan sütün satın alma bedelinin binde 1’i oranında, süt işleyen kuruluşlarca yapılacak kesinti,

 d) Yurt içinde yetiştirilen ve satışı yapılan büyük ve küçükbaş canlı hayvanların satış bedellerinin binde 1’i oranında satıcılarından alınacak pay kanunun yürürlüğe girdiği 18.01.2019 tarihinden itibaren kaldırılmıştır.” Açıklamasıyla;

  Mera Kanunu kapsamında, üreticiden satın  alınan sütün, satın alma bedelinin binde 1’I oranında süt fabrikalarında yapılan kesinti ile satışı yapılan büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvanların satış bedelinin binde 1’I oranında, satıcılarından yapılan kesintinin, kanunun uygulamaya girdiği günden itibaren kaldırıldığı duyuruldu.

Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Kazım Üstüner, konuya dair gazetemize yaptığı açıklamada, ilgili yasanın Türkiye Erozyonla Mücadele ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı TEMA’nın girişimleri ile çıkarıldığını, ancak Büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvan ve çiğ süt satışından yapılan binde 1’lik kesintilerden oluşan fonda biriken paranın, TEMA’nın önerisi doğrultusunda, amaca uygun kullanılmadığını belirterek; “ TEMA tarafından; yapılan binde 1’lik kesintilerle fonda biriken paranın orozyonla mücadele, ağaç dikimi, meraların korunması çalışmalarında kullanılması talep edilmişti. Ancak fonda biriken paralar, bu amaçlar doğrultusunda kullanılmadı. Bakanlığın ve il müdürlüğünün ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda kullanıldı. Bu nedenle de, yasanın gereği yerine getirilmedi. Yasa amaca hizmet etmedi. Bu anlamda, canlı hayvan ve süt satışında yapılan kesintilerin kaldırılması doğru bir uygulama oldu” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,  Mahalli İdareler Seçimlerinde ilk kez oy kullanacak genç seçmenine mektup aracılığıyla seslendi. Başkan Ercengiz mektubunda, “Daha özgür ve daha demokratik bir Türkiye için, hep birlikte, omuz omuza mücadele edeceğiz. Milletin egemenliğinin en büyük güvencesi ise sizlersiniz. Bu güven ve inançla,  önümüzdeki yerel seçimlerde oyunuzu mutlak suretle kullanmanızı istiyorum” dedi. 

Belediye Başkanı  Ali Orkun Ercengiz, 31 Mart’ta gerçekleşecek Mahalli İdareler seçimlerinde ilk kez oy kullanacak olan genç seçmenine mektup yolladı. Burdurlu gençlerin mutlaka sandığa giderek, demokrasiye katkı koymasını isteyen Başkan Ercengiz, gençlere göndermiş olduğu mektupta şu ifadeleri kullandı: 

“Türkiye’nin ve Burdur’un size ihtiyacı var,

Merhaba, 

31 Mart 2019 Pazar

Kentimiz ve ülkemiz için çok önemli bir gün. Tabi ki ilk kez oy kullanacak olan siz gençlerimiz için de önemli ve heyecanlı bir gün olacak.Bugün size bu satırları yazarken geriye dönüp düşündüm. Çocukluğumdan itibaren siyasetle iç içe bir yaşamın parçası oldum. İlk oyumu kullandığım gün ise benim için en kutsal günlerden biriydi. Oy kullanmak, kendi dünya görüşünü paylaşan siyasetçileri birey olarak desteklemek heyecan vericiydi. Benim de bir oyum vardı, “Evet” damgasını vurmuş, üflemiş, kurutmuş, oy pusulasını dışa katlamış ve özenle zarfa koymuştum. Bu kadar özenden sonra da sandık başında görevini yapmış bir seçmen olarak hayli keyiflenmiştim ve o günden sonra hiçbir seçimi kaçırmadım. Her zaman işimi, tatillerimi, seçim tarihine göre ayarladım ve mutlaka oyumu kullandım.

Demokrasiye ve gençlere olan güçlü inancım nedeniyle bugün sizlere bu mektubu yazmayı görev bildim. Biliyorum, bir çoğunuz şu anda ülkemizde ciddi bir demokrasi ve ekonomik krizi yaşandığını düşünüyorsunuz ve yine bir çoğunuz, “Peki, ülkem ve halkım için ben ne yapabilirim diye sormaktasınız” 

Bu sorunun yanıtı çok açık daha özgür ve daha demokratik bir Türkiye için, hep birlikte, omuz omuza mücadele edeceğiz. Kentimize, ülkemize, geleceğimize, sahip çıkacağız, daha çok, daha çok çalışacağız.

Sevgili Genç Arkadaşlarım, Mustafa Kemal’in o karanlık günlerde söylediği şu sözü hayatınız boyunca unutmayınız…

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir

Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu egemenlik, hiçbir şart ve koşulda devredilemez ve vazgeçilemezdir. Milletin egemenliğinin en büyük güvencesi ise sizlersiniz.

Bu güven ve inançla, önümüzdeki yerel seçimlerde oyunuzu mutlak suretle kullanmanızı istiyorum. Benim için, benim partim için yada başka bir siyasi tercih için değil, o karar tamamen sizin hür iradenize bağlıdır ve hür iradeyi kimsenin boyunduruk altına almasına izin vermeyin. Oyunuzu kullanacağınıza inanıyorum ve yaşamınız boyunca başarıların sizinle olmasını diliyorum.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak başkanlığında Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüğü çalışmaları değerlendirme toplantısı yapıldığı açıklaması yapıldı;

Vali Hasan Şıldak başkanlığında, Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri tarafından 2018 yılı içerisinde yürütülen hizmet ve çalışmaların değerlendirildiği, sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü 2019 yılı hedeflerini içeren koordinasyon toplantısı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Kaymakamlar, Tarım ve Orman İl Müdür V. Oktay Darcan, Şube Müdürleri ve Tarım ve Orman İlçe Müdürleri katıldı.

Toplantının başında Müdür Darcan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak İl genelinde yürütülen çalışmalar hakkında kapsamlı sunum yaptı.

Yapılan sunum ardından konuşma yapan Vali Hasan Şıldak; 

“Bu toplantının tarım ve hayvancılığın yoğun olduğu İlimizde, kurumlarımız tarafından yürütülen çalışmaları değerlendirmek ve 2019 yılı hedeflerini ortaya koymak açısından verimli olacağını değerlendiriyorum. Ayrıca İlimizin en önemli sektörünün gelişimine katkı sağlamasını diliyorum.

Amacımız burada hem il ve ilçe müdürlüklerimiz tarafından yürütülen çalışmaları mercek altına almak, ilçelerdeki yöneticilerimizin, kaymakamlarımızın da bire bir nezaret ettikleri bu çalışmalara ilin gözünde bakmalarını sağlamak. Karşılıklı olarak yaşanan sıkıntı, sorun, ihtiyaç ve taleplerin tekrar gözden geçirilmesi ve ileriye yönelik çalışma hamlelerimiz, eğilimlerimiz ne yönde ilerletmemiz gerektiği konusunda bir fikir birliği oluşturmaktır. Bu çalışmaları belli periyotlarla da tekrarlamak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Vali Hasan Şıldak konuşmasının ardından kaymakamlar söz alarak ilçelerindeki tarım ve hayvancılık faaliyetleri hakkında görüşlerini, önerilerini sundular. İlçe ve Şube Müdürleri de kurum olarak sorumlu oldukları alanlarda yürüttükleri çalışmalarla ilgili toplantıya katılanlara bilgi verdiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Saadet Partisi Cumhuriyet Parkı’ndaki ağaçlara estetik görünümlü, parkın doğasına uyumlu kuş yuvaları yerleştirdi. 

Bu çalışma ile Saadet Partisi, hem kuşların korunmasına, barınmasına katkı sağlıyor, hem de kuş yuvaları üzerine yerleştirdiği küçük, şık parti logosu ile Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik, propaganda yapıp doğa korumacı oldukları mesajı veriyor. 

Siyasi partiler aralarında uzlaştıkları gibi gürültü yapmadan, etrafa saçılıp kirlilik yaratan bildiriler, broşürler dağıtmadan, görüntü kirliliğine sebep olan büyük afişler, pankartlar, dövizler asmadan seçim çalışması yürütürlerse, gürültülü, kirlilik yaratan yöntemler tarihe karışmış olacak.

Hele birde saadet partisinin yaptığı gibi 

ülkeye, insana, doğaya faydalı propaganda yöntemleri geliştirirlerse; 

ülkemizde ve şehrimizde itici, zarar verici olmayan yöntemlerle,  seçmene önemli, olumlu mesajlar verebilirler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection