Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 24 Ocak 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 24 Ocak 2019 16:00

25 Ocak 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

25 Ocak 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Saadet Partisi’nin Belediye Başkan adayı Musa Sayar oldu. 

Saadet Partisi İl Başkanlığı’nca Özeren Otel’de düzenlenen aday tanıtım toplantısında Belediye Başkanı Adayı’nın AGD Burdur Şubesi Başkanı Musa Sayar olduğu açıklandı. Saadet Partisi aday tanıtım toplantısında konuşan İl Başkanı Süleyman Arslan, “Biz  Saadet Partisi olarak CHP ile sadece seçim işbirliği yaptık, kendi logomuzla da seçime de girdik, alacağımız oyuda aldık. Ama döndüler dolaştılar sivri dilleriyle incitici üsluplarından hiçbir şey kaybetmeden, utanmadan ve sıkılmadan bize PKK destekçisi, FETÖ destekçisi bile dediler. Halbuki cümle alem biliyordu ki bizim FETÖ’yle yolumuz hiçbir zaman keşismedi. Ne 28 Şubat’tan önce ne 28 Şubat’tan sonra ne 2000’den sonra asla bizim FETÖ’yle yolumuz hiç kesişmedi.” sözleriyle FETÖ’yle ilgilerinin olmadığını hatırlatarak, “bu dönemde milli görüşçü bir belediye başkanı seçeceğiz ve millete de milli görüş belediyeciliği nedir anlatacağız ve göstereceğiz.” dedi. 

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Musa Sayar ile birlikte Bucak Belediye Başkan Adayı Osman Kızıltan, Yeşilova Belediye Başkan Adayı Mustafa Kemal Palvan, Bucak Kızılkaya beldesi Belediye Başkan Adayı Mustafa Kızıltan ve Bucak Kocaaliler beldesi Belediye Başkan Adayı Yusuf Mutlu partililere tanıtıldı. 

Saadet Partisi İl Başkanı Süleyman Arslan aday tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada;

“Bugün bizim mutlu günlerimizden biri. Rahmetli Erbakan Hoca’m 1969 yılında Milli Görüş’ün siyasi hareketini başlattığı zaman bize üç kademeli bir hedef gösterdi. Önce yaşanabilir bir Türkiye’yi inşa edeceğiz dedi. Yaşanabilir bir türkiye’den maksat ekonomosi güçlü, siyaseti dengeli, ordusu kuvvetli, insanları mesut, toplumsal daşanışma ve yardımlaşma zirve noktasında, komşusu açken tok yatmayanların bulunduğu bir ülke. İş hayatında patronla işçinin yan yana oturabildiği, patronların yediklerinden çalıyanlara yedirdikleri, giydiklein işçilerine giydirdikleri bir üllke tasavvur ediyordu. Bu ümitle bugünlere kadar geldik. Bugün yine bir seçimin arefesindeyiz. Biz ideallerimizi gerçekleştirmek için asla ümitsiz olmadık. Seçim kaybettik ama asla ümitlerimizi kaybetmedik.

Belediye Başkan Adayımızı açıklamamız bizim ümitlerimizi biraz daha güçlendirdi. Hocam ikinci kademe olarak büyük Türkiye’yi yeniden kurucağız dedi. Türkiye bugün belki dünya milletlerinin koşusunda, arkada nal toplayan bir ülke durumuna düştü. Ama biz tarihte böyle değildik. Bir zamanlar dünyanın sözünü biz söylüyorduk. Dur dediğimiz zaman dünya duruyordu. Yürü dediğimiz zaman dünya yürüyordu. Biz o dönemleri de yaşadık.” hatırlatması yaptı.

FETÖ’yle yolumuz hic kesişmedi

Saadet Partisi’nin Ne 28 Şubat’tan önce ne 28 Şubat’tan sonra ne 2000’den sonra asla FETÖ’yle yolumuz hiç kesişmediğini belirten Saadet Partisi İl Başkanı Arslan;

“Geçen seçimlerde hiç haketmediğimiz iftiralara ve ithamlara mashar olduk. Bizi PKK’yı destekleyen partiler sınıfından saydılar. Gerekçe olarakta dediler ki siz CHP ile ortak oldunuz. İttifak kurdunuz. Dedik ki biz bir seçim işbirliğine gidiyoruz. 1980 İhtilalinde önümüze çıkardığınız %10 barajını hala değiştirmediniz. Biz bugüne kada bu yüzden 4 tane seçim kaybettik. Şimdi meclise adım atmanını çarelerini arıyoruz. Bizim kimseyle ittfak yaptığımız falan yok. Biz  sadece seçim işbirliği yaptık, kendi logomuzla da seçime de girdik, alacağımız oyuda aldık. Ama döndüler dolaştılar sivri dilleriyle incitici üsluplarından hiçbir şey kaybetmeden, utanmadan ve sıkılmadan bizi PKK destekçisi, FETÖ destekçisi bile dediler. Halbuki cümle alem biliyordu ki bizim FETÖ’yle yolumuz hiçbir zaman keşismedi. Ne 28 Şubat’tan önce ne 28 Şubat’tan sonra ne 2000’den sonra asla bizim FETÖ’yle yolumuz hiç kesişmedi. 

Halkımıza Milli Görüş belediyeciliği nedir anlatacağız

Şimdi bakın birileri onlarla ittfak yapıyor kimse hiçbir şey demiyor. Hemde o günkü gibi değil. Aleni yapıyorlar. Oturup, oturup her gün, her akşam konuşuyorlar. Kimse de diline dolamıyor. Bu şunu gösteriyor. hocamın elli sene önce söylediği söz, gerçek oluyor. Bu memlekette bir biz varız. bir de diğerleri var. Adı, sanı, rengi ne olursa olsun, bu milletin siyasetinde bir milli görüş var. Bir de diğerleri var.” dedi ve bu şehire inşallah bu dönemde milli görüşçü bir belediye başkanı seçeceğiz ve millete de milli görüş belediyeciliği nedir anlatacaklarını ve göstereceklerini söyledi. 

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Musa Sayar aday tanıtım toplantısında şeffaf ve adil bir yönetim anlayışı oluşturacaklarını vurgulayarak ;

İsrafın torpilin olmadığı bir yönetim anlayışı oluşturacağız

“Yapmış olduğumuz çalışmalardan sonra başta genel merkezimiz ve Burdur il yönetimi, merkez ilçe yönetimi Saadet Partisi’nin yöneticilerine beni Akdeniz’in incisi, güzide bir şehir Burdur’da belediye başkanı adayı göstermelerinden dolayı kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum. Bu kürsülerde kimler konuştu, kimler vaadlerde bulundu bunları hepimiz biliyoruz. Yaklaşık 25 yıl evvelinde Rahmetli Erbakan Hocam’ın tabiriyle milli görüşün tek temsilicisi olan Saadet Partisi’nin bundan önceki kapatılan partilerinde belediye başkanı adaylığına çıkmış olan İstanbul ‘da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Melih Gökçek, Sivas’ta Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu Bey, Van’da Fethullah Erbaş ve niceleri burada milli görüş belediyeciliğinin prensiplerini açıkladılar. Bizde Allah izin verirse bir defa burada haykırmak istiyoruz. Biz belediye başkanı olduğumuzda ibadet aşkıyla çalışacağız. Asla patronluk yapmayacağız. İşi ehline vereceğiz. Yemeyeceğiz, asla yedirmeyeceğiz. Kapımız herkese  açık olacak. Hizmeti eşit dağıtacağız. Başlıca bu prensiplerimizi bu altı konu üzerinde değerlendirebiliriz. Yıllar sonra bu prensiplerden uzalaşmanın nelere mal oduğunu çok iyi bilincindeyiz. Bu prensiplerden uzaklaşırsak nelere mal olur? Kendi kendimize deriz ki biz bu İstanbul’a ihanet etmişiz. Yine birbirimizle Ankara’yla ilgili deriz ki Ankara’yi parsel parsel sattınız. Ama birde Sivas var ki genel başkanımızın belediye başkanı olduğu il. Orada ise gün geçtikçe genel başkanımızın itibarını gün yüzüne çıkartacak teveccühleri olduğunu duyuyoruz. Van’da ve diğer belediyelerde milli görüş belediyeciliğinin nelere imza attığını gördük. Yapmış olduğunuz bu çalışmalardan sonra Allah izin verirse Burdur’umuza Rabbim nasip ederde belediye başkanı olursak, rüşvet ve yolsuzluğun olmadığı, israfın olmadığı, torpilin olmadığı, kibirin, hantallığın olmadığı, şeffaf ve adil bir yönetim oluşturacağız. Bu prensiplerden zerre kadar da olsa şaşmayacağız inşallah.

Bugün belediye başkanlığına soyunduğumuz teşkilatlarımızın en ücra köşesinden en üst köşesine kadar, en alt kademe birimlerinden en üst kademesine kadar bu hayatta imtihan bilincinin üzerinde olduğunu bilen teşkilat mensubu kardeşlerimizle bunu başaracağız.”dedi ve katılan herekese teşekkür etti.

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Musa Sayar’ın Özgeçmişi:

1975 yılında Ağlasun Mamak’ta doğdu. İlkokulu Mamak’ta, ortaöğrenimini Hollanda Beverwijk Meerestein Koleji’nde tamamladı. 1997 yılında dünyaca ünlü alim Muhammed Said Ramazan El Buti’nin öğretim üyeliği yaptığı Suriye Şam Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. Ardından Amsterdam FreeUniversity’de Ruhsal Danışmanlık alanında Pre-Master yaptı. Aynı üniversitenin medikal kliniğinde Heemsteide Ruh ve Sağlık Hastanesinde, Adalet Bakanlığı bünyesinde olan Amsterdam Jok 18 yaş altı Gençleri Topluma Kazandırma Merkezi, Zoetermeer ve Haarlem Cezaevlerinde 13 yılı aşkın Ruhsal Danışman olarak görev yaptı. İş hayatının yanı sıra sivil toplum çalışmalarında da aktif görev alan adayımız İslam Toplumu Milli Görüş Beverwijk Gençlik Kolları Başkanlığı, Platform Dergisi yazarlığı yapmış olup, 9 yılı aşkın süredir AGD – MGV Burdur Şube Başkanlığı ve Saadet Partisi İl Yönetim Kurulu üyeliği görevini icra etmektedir. Cansuyu Derneğinin Gönüllü Tercümanı olan adayımız akademik seviyede Arapça, Felemenkçe, İngilizce ve Almanca dillerini bilmekte olup evli ve 4 çocuk babasıdır.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Kötü kullanım ve zarar verme ile sık sık arızalanan Demiryolu üst geçit asansörleri yenilenerek hizmete sokuldu. 

 Devlet Demiryolları altında oturan vatandaşlar, yıllarca alt geçit istediler. Seslerini duyurmak için pek çok şey yaptılar.  Demiryolları altında, genel olarak Bağlar Mahallesi olarak nitelendirilen bölgede oturan vatandaşların, özellikle alt geçit taleplerine rağmen, alt geçit değil, üst geçit yapılsa da, artık vatandaşlar güvenli ve rahat bir şekilde demir yolunu aşabiliyorlar. Engelliler ve yaşlılar için hizmet veren üst geçit asansörleri, ne yazık ki kötü kullanım ve zarar verme ile sık sık arızalanmakta. 

Burdur Belediyesi’nce asansörlerin arızaları giderilip bakımları yapıldı. Asansörler tertemiz ve kullanışlı bir hale getirildi. Şimdi vatandaşların asansörlere sahip çıkıp, düzgün kullanmaları bekleniyor. Asansörler tıpkı diğer kamu malları gibi millet malı, vatandaşlar kendi mallları olan asansör ve üst geçite sahip çıkmalı.

(Hasan Türkel)

Yayınlandığı Kategori Manşet

Eğitim İş Burdur Şubesi yönetim kurulu adına Şube Başkanı Erkan Putgül, Uğur Mumcu’nun katledilişinin 26. yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Eğitim İş Şube Başkanı Erkan Putgül’ün açıklaması;

Cumhuriyet ve demokrasi mücadelesiyle ucunu sivrilttiği keskin kalemi, 24 Ocak 1993’te uğradığı suikastta kırıldı Uğur Mumcu’nun. Bu yiğit kalemi aramızdan ayrılışının 26. yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

İlkeli ve cesur gazeteciliğin, tam bağımsız Türkiye’nin, gericiliğe karşı mücadelenin simge isimlerinden Uğur Mumcu, mafya ve siyaset ilişkisine, teröre, yolsuzluğa, kökten dinci akımlara karşı, somut belgelere dayalı çalışmaları ve yayınladığı eserleriyle hayatını derin yapıların ortaya çıkarılmasına adamış, bu yapıların ortaya çıkmasından endişelenenler tarafından katledilmiştir.

12 Mart faşizminin ‘’Sakıncalı Piyadesi’’ Uğur Mumcu’nun özelleştirmeler ile ekonomik kaynaklarımızın peşkeş çekilmeye başlandığı, etnik ve dinsel kimliklerin ‘’demokratikleşme’’ adı altında ortaya atıldığı bir süreçte katledilmesi sıradan bir terör saldırısı olamaz.

Artık şu çok iyi anlaşılmıştır ki,  ister dinsel, ister etnik olsun her türlü terörün arkasında emperyalizm ve işbirlikçileri vardır. Bugün hala Uğur Mumcu’nun katledilmesinin üzerindeki sis perdesinin bilinçli olarak aralanmamasını bu çerçevede değerlendirmek gerekir.

Bugün Türkiye’de 26 yıl öncesine göre değişen hiçbir şey yoktur. Bu bağlamda geçmişte Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Muammer Aksoy gibi aydınlarımız cinayetlerle susturulurken günümüzde emperyalizm ve AKP iktidarının saldırıları demokrasiden, laik eğitimden, cumhuriyet devrimlerinden yana olan örgütlere, gazetecilere, aydınlara karşı yapılmakta, hukuksuz yargılamalar ve faşizan baskılarla karşı karşıya bırakılmaktadır.

Ancak Uğur Mumcu’nun da dediği gibi “Bir kalem susar, yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez. Ne kelepçeler, ne demir kapılar, ne iddianameler ve ne de beş yıldan yirmi yıla uzanan hapis cezaları, bu kalemleri korkutamadı, bundan sonra da korkutamaz”

Eğitim-İş olarak Uğur Mumcu’nun ve diğer devrimci aydınlarımızın katillerinden elbet bir gün hesap sorulacağına yürekten inanıyor ve cinayetler, hukuksuzluklar, yolsuzluklar karşısında suskun kalmayacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 24 Ocak 2019 16:00

TOKİ’de ihale müjdesi

Bozkurt Mahallesi (Deprem Evleri) Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 655 adet Konut, 41 adet ticaret inşaatları ile altyapı ve çevre düzenleme için 15 Ocak 2019 yapılacak ihale ertelenmiş ve 23 Ocak tarihine gün atmıştı.

Burdurlu’nun merakla beklediği ihale bugün yapılarak TOKİ Başkanlığı tarafından sosyal medya hesabında duyuruldu. İhaleyi alan firmanın TOKİ ile anlaşmayı imzalamasının hemen sonrasında uzun süredir bekleyen Depremevleri Sakinleri evlerine kavuşmuş olacak.

Bunlar Başlangıç

Bozkurt Mahalleli hemşehrilerimizin uzun süredir beklediği bir haberi duyurmaktan büyük birmutluluk duyuyorum diyen Ak Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt; “TOKİ Başkan Yardımcımız Hemşehrimiz Mehmet Özçelik başta olmak üzere, Ak Parti Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile birlikte başından beri projenin takibini yapan İl Başkanımız Volkan Mengi’ye teşekkür ediyorum” dedi. 

Süreci Ak Parti olarak takibimiz devam edecek diyen Başkan Adayı Deniz Kurt, sonrasında Burdur’da kentsel dönüşüm ve TOKİ projelerimiz devam edecek dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 24 Ocak 2019 16:00

Kestiği dalın altında kalıp öldü

Akçaören Köyü’nde ağaç keserken üzerine dal düşen 23 yaşındaki  Muhammet Aldemir hayatını kaybetti.

Akçaören Köyü’nde Muhammet Aldemir kestiği çam ağacının dalının bir başka ağacın dalına takılıp, devrilmemesi üzerine o ağacın dallarını kesmeye başladı. Bu esnada kestiği dallardan birisi üzerine devrilince ağır yaralanıp, yaşamını yitirdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Vali Hasan Şıldak’ın başkanlığında yürütülen ‘Uyuşturucu ile Mücadele’ projesini, Burdur Ticaret Borsası olarak desteklediklerini belirterek;

“Uyuşturucu ile mücadele, sadece kolluk kuvvetlerinin değil, toplumun tüm kesimini ilgilendiren bir durumdur. Kurumlar arası koordinasyonun sağlanması açısından, müşterek yürütülecek her türlü projede yer almak, özellikle geleceğimizin teminatı gençlerimizi bağımlılıktan uzak tutmak hepimizin görevidir” dedi.

Geçtiğimiz Eylül ayında, Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapılan ‘Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı’nın detaylarını, yine Köşe Yazarı Hasan Güraksu’nun, Vali Bey ile yaptığı söyleşide öğrendiğini belirten Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp;

“Sayın Valimizin uyuşturucu ile bu denli mücadele vermesini takdirle karşıladık. Uyuşturucu belası, girdiği yeri yakıp yıkan, bulaştığı insanı, insani olan bütün değerlerden uzaklaştıran ve ömür boyu bağımlılık yaratan bir etkendir.  Bu nedenle; özellikle gençlerimizi bu beladan uzak tutmak, sadece belirli kurumları ilgilendiren bir durum değil, toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren bir durumdur” dedi.

Yapılan araştırmalara göre, alkol ve uyuşturucu kullanım yaşının 10’a kadar düştüğünü aktaran Başkan Gündüzalp;

“Son 10 yılda madde bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımı nedeniyle tedavi görenlerin oranı 25 kat artmış, 15 yaş altı madde kullananların oranı ise yüzde 90’lara ulaşmıştır. Bu korkutucu rakamlar karşısında düzen isteyen toplumumuzun uyuşturucu ile mücadele konusunda birlikte hareket etmesi gerekiyor. ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ mantığı bu alanda geçmiyor. O nedenle kent birleşenlerinin daha aktif rol üstlenmesi gerekiyor. Bu konuda çok net olmak gerekir. Yasalarımız ne getiriyorsa, sonuna kadar uygulanması gerekli” değerlendirmesi yaptı. 

Uyuşturucuya bulaşmış gençlerin ve insanların tespit ve gizlilik içerisinde tedavi edilmelerinin, İş-kur aracılığı ile iş imkanı sağlanarak topluma kazandırılmalarının son derece önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Başkan Gündüzalp, açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Projenin mimarı Sayın Valimizi ve kentimizde uyuşturucu ile mücadelesini aralıksız sürdüren, ‘Huzurlu Kent Burdur’ sloganını ülke geneline yayan Emniyet ve Jandarma teşkilatımıza sonsuz şükranlarımızı sunar, projede emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz. Burdur Ticaret Borsası olarak, uyuşturucu ile mücadeleyi desteklediğimizi belirtir, bizlere verilecek olan hür türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu bildiririz.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection