Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 23 Ocak 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 23 Ocak 2019 15:06

Koca Dev uykuda!

1955 yılından bu yana pancardan şeker üretimi yapan Burdur Şeker Fabrikası’nda, 2018-2019 yılları 64. kampanya dönemi tamamlandı. Koca Dev Burdur Şeker Fabrikası,  bir sonraki kampanya dönemine kadar uykuda.

 

Şeker Fabrikası’nda kampanya döneminin tamamlanmasının ardından, bakım, onarım, fabrikayı gelecek üretim dönemine hazırlama çalışmaları başlıyor.

Burdur Şeker Fabrikası, her biri Cumhuriyet eseri diğer şeker fabrikaları gibi, karlı olmadığı, zarar ettiği gerekçeleriyle defalarca  özelleştirme kapsamına alındı. Son özelleştirme uygulamasıyla satışa çıkarıldı. İhaleyi kazanan firma ihale şartnamesinde öngörülen sürede ihale bedelini yatırmadı. Fabrikayı teslim almayıp erteleme istedi. 1 kez erteleme hakkına sahipken, 3 kez ereteleme talebinde bulundu. Sonunda da fabrikayı teslim almayıp teminat bedelini yaktı.

Hal böyle olunca Burdur Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 kampanyası devlet eliyle yürütüldü.

Burdur Şeker Fabrikası 2018 yılında 6 il, 25 ilçe ve 151 köy’de toplam 4117 üreticiye 78 bin 550 dekar alanda pancar ektirdi. 480 bin ton pancarın tesellümü, 470 bin ton pancarın da işlenmesi hedeflendi. Günlük 5 bin 200 ton pancar işleme kapasitesi olan Burdur Şeker Fabrikası üçlü vardiya sistemiyle, 92 gün boyunca aralıksız üretim yaptı. İşlenecek olan 470 bin ton pancar karşılığında 62 bin ton kristal şeker, 19 bin ton melas, 120 bin ton yaş pancar posası üretimi hedeflendi.

2018 yılı içersinde Fabrika; pancar üreticilerine 6 milyon 293 bin TL ayni ödeme, 22 milyon 357 bin TL nakdi olmak üzere 28 milyon 650 bin TL avans ödeme yaptı.

Burdur Şeker Fabrikasının kuruluşunun üzerinden 65 yıl geçti. Ancak Şeker Fabrikası hala ilin en büyük sanayi kuruluşu olma özelliğini sürdürüyor. Daha büyük bir sanayi kuruluşu ne yazık ki hala ilimizde yapılabilmiş deği.

Buna rağmen, yıllardır Burdur Sanayisi’nin can damarı olan Burdur Şeker Fabrikası, hükümetler tarafından özelleştirme yolu ile satışa çıkarılıyor.

Burdurlular’ın korkusu; Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi halinde, bir kaç yıl içinde kapatılma riskinin olması. Bu kaygının sebebi de, özelleştirilen başka şehirlerdeki  pek çok şeker fabrikasının, arsa rantı yada başka nedenlerle kapatılmış olması.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 23 Ocak 2019 15:06

24 Ocak 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

24 Ocak 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 23 Ocak 2019 15:06

YSK çağrı merkezi 7/24 hizmette

Seçmenler “444 99 75” numaralı çağrı merkezini arayarak, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimle ilgili sorular sorup cevap alabilecekler.

Yüksek Seçim Kurulunun denetiminde 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için takvim işliyor.

YSK tarafından vatandaşların seçime ilişkin sorularının cevaplanması için, 2014’te kurulan çağrı merkezi, 30 kişilik bir ekiple 7 gün 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Seçmenler “444 9 975” numaralı çağrı merkezini arayarak, seçmen kaydını sorgulayabiliyor, nerede oy kullanacağını, seçim takvimindeki süreçler ve seçime ilişkin her türlü sorusuna cevap alabiliyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Önceki gün bir internet haber sitesinde köşe yazarı Hasan Güraksu’nun kaleme aldığı, Uyuşturucuya karşı Burdur Valisi Hasan Şıldak’ın projesine Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Genel Başkanı Kamil Özcan’dan tam destek geldi. 

Başkan Özcan “Bataklığa sürüklenen köy çocuklarını biliyor, Vali bey’in projesine hem Genel Merkez hem de Burdur Birliği olarak tam destek veriyoruz. Projenin paydaşı olup uyuşturucuyla mücadeleye destek vermek  istiyoruz” dedi.

Vali Hasan Şıldak’tan büyük destek

Kamil Özcan yaptığı açıklamada;

 “Burdur Valisi Hasan Şıldak ile Bomba 15 köşe yazarı Hasan Güraksu’nun yaptığı söyleşi de Burdur’da varolan uyuşturucu ile Vali Hasan Şıldak’ın polis ve emniyet güçleriyle uyuşturucu satıcılarına yönelik yürütülen etkin mücadele yanı sıra, bu bataklığa sürüklenen gençler ve insanların polisle karşı karşıya getirilmeden Burdur Devlet Hastanesi’nde bu iş için özel bir oda tahsisi edildiği ve tedavilerinin üst sağlık birimleri Manisa ve Afyon’da yapıldığı, tedavisi tamamlanan insanların İş-Kur ile yapılan protokol ile iş imkanı sağlandığını etkilenerek öğrendim. Bizim Damızlık Birliği Genel Merkezi ve Burdur il örgütü olarak köy çocuklarımız, bizim üyelerimizin çocukları, bu anlamda biz Sayın Vali Hasan Şıldak’ın projesine tam destek veriyoruz. Bize düşecek her konuda var olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

Tüm STK’lar destek vermeli

Kamil Özcan son olarak, “Bu konu Burdur için çok önemli. Gençlerin bu tuzağa düşmemesi ve düşen gençlerimizin de tedavilerinin yapılarak topluma kazandırılması çok önemli bir proje. Sayın vali Şıldak’ın projelendirdiği eylemi sonuna kadar destekliyor Bu hassasiyeti tüm Sivil Toplum Örgütleri ve halkın  sahip çıkmasını bekliyorum. Başarı ancak bu yolla  bu yolla gelir” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Milletvekili Mehmet Göker Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölümünün 26. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı. Milletvekili Göker mesajında; 

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli gazetecilerden bir olan Uğur Mumcu’yu 24 Ocak 1993 günü, Ankara’nın karanlık bir sabahında aracına konan hain bir bomba sonucu kaybettik. O, hayatı boyunca sömürüye, vurguncuya, kaçakçıya, iş bitiriciye göz açtırmayan tüm Türkiye’nin Uğur abisiydi. Onca tehdide, onca saldırıya rağmen doğru bildiği ne varsa öldürüldüğü güne kadar namusuyla savundu. 

Uğur Mumcu halkçılık ilkesini gerçek anlamda benimsemiş gerçek bir Cumhuriyetçi ve Atatürkçüydü. Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi Araştırmacı Gazetecilerinden biri olan Mumcu, emperyalizmin silahlı, silahsız bütün işgal oluşumlarının karşısında dururdu.

Evrensel gazetecilik normlarına göre basın özgürlüğünün bulunmadığı ülkeler arasında yer alan ülkemizin bugün, Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere daha çok ihtiyacı vardır. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına saygı gösterilmesi ve gazetecilerin mesleklerini yapmalarının önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir.

Basın bir ülkenin hafızasıdır. Bu nedenle Türkiye’de halkın gerçekleri öğrenme hakkı için hizmet eden gazeteciler her zaman güç odakları tarafından hedef seçilmekte ve sözlü, yazılı, fiziksel saldırılarla gazeteciler baskı altında tutulmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Hayatını halkının bağımsızlığı için feda eden Uğur Mumcu’yu ölümünün 26. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve BUTSO Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Ankara’da düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldılar.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen  Şura’da, Burdur için talep ve önerileri iletme imkanının da oluştuğunu belirttiler.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik Ankara’da ilettikleri bu talepler hakkında: “Burdur, teşvikte 4. Bölgeye alınmalı, işletmelerin yatırım taleplerinin önündeki bürokratik ve yasal engeller kaldırılmalı, yatırımcıların finansman talepleri için alternatifler üretilmeli ve yatırımcıların krediye ulaşmaları kolaylaşmalı, yapılacak hızlı tren hattı yük ve yolcu taşımaya uygun bir teknolojiyle yapılmalıdır. Maden ve doğaltaşlar hakkında da maden arama ve işletme ruhsatlarındaki prosedürler  ve bürokratik engeller azaltılmalı, orman bölgelerindeki ‘istimlak bedelleri’ düşürülmelidir.

Madenciliğin çevreye olumsuz etkilerini azaltacak maden atıklarının ekonomiye kazandırılmasına yönelik proje ve ARGE çalışmaları desteklenmeli, rezervi biten maden ocaklarının tekrar doğal sisteme uyumlu hale getirilmesi için kamu kurumlarının firmalara rehberlik etmesi sağlanmalı, blok mermer satışının sahip olduğu riskler nedeniyle katma değer kaybının önlenmesi için mermerin işlenmesini teşvik edecek özel önlemler ve destekler planlanmalı, böylece istihdam ve katma değer artışı sağlanmalıdır.

Üreticilerimiz hakkında da tarımsal girdi maliyetleri düşürülmeli, organize hayvancılık bölgelerinin kurulması için devlet desteği yapılmalı, tarımsal desteklerde destek dönemi 1 yıllık dönemde değil, orta- uzun vadeli bir zamanda olmalı ki üreticilerimiz önünü görebilsin. Çiftlik hayvancılığı teşvik edilmeli, karma yem kontrolleri daha sıkı yapılmalıdır.” dedi.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Şura’da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından et ithalatı, kenevir ekimi, çobanların sosyal hakları ve yeni istihdam hedefleri hakkında tavsiye ve kararlar alındığını belirtti. Başkan Keyik:  “TOBB Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu ve bizler, ülkemizde yapılan yeni reformlar için teşekkür ederek, yapılması gerekenlerle alakalı Cumhurbaşkanımızı ve Bakanlarımızı bilgilendirdik. Bizleri dört saat boyunca dinleyen Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection