Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 22 Ocak 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Ankara’da düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldı. BTB Başkanı Gündüzalp, hazırlanan bölge raporunu TOBB’a sunarak, bölgenin tarım ve hayvancılık gelişimine engel olan sorunlarına çözüm aradı. 

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki Türkiye Ekonomi Şurası; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Genel Sekreter Naile Küçükkepeci Ergün’ün yanı sıra Oda ve Borsa Başkanları, Meclis Başkanları ile çok sayıda iş insanının katılımıyla, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.  

 

Şuranın kısa bir değerlendirmesini yapan Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “İki yıl aradan sonra yapılan Ekonomi Şurasında, iş dünyamızın temsilcileri, sorun ve çözüm önerilerimizi, birinci ağızdan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar ile paylaşma imkânı buldu. Bizde; Burdur Ticaret Borsası olarak, tarım ve hayvancılıkta yaşanan temel sorunları, bu şurada Cumhurbaşkanımız ve Tarım ve Orman Bakanımıza aktarma imkanı bulduk” dedi. 

 

Şuraya, 81 il ve 160 ilçeden, Oda ve Borsa Başkanlarının katıldığını aktaran Gündüzalp, “TOBB’un öncülüğünde yapılan Ekonomik Şura sayesinde, illerimizin ve ilçelerimizin başlıca sorunları tespit edilerek, öneri hazırlanıyor. Böylelikle, ülkemizde ve yerelde hangi ekonomik sıkıntılar yaşanıyorsa, bunlar tespit edilip, ilgili bakanlıklarla paylaşılıyor. Şura’dan sonra ise tespit edilen sorunlar, hem Cumhurbaşkanımıza, hem de ilgili kamu kurumlarına da iletiliyor” şeklinde konuştu.

 

Burdur Ticaret Borsası olarak gündeme getirilen sorunları özetleyen Gündüzalp, “Bizlere gelen sorunların başında, girdi maliyetlerine taban ve tavan fiyatı belirlenmesini, üreticimizin süt parasını zamanında alması için elden değil, bankadan ödeme yapılarak kontrol altına alınmasını, yem hammaddelerinin üretimini arttırmak için yem bitkileri üretimi ve meraların etkin kullanımına teşvik, Anason, Rezene ve Susam gibi bitkilerimize, Bakanlığımız tarafından özel teşvik verilmesini istedik” dedi. 

 

Diğer bir sorunun ise hayvancılık işletmelerinin elektrik aboneliğinin, ticarethane olarak geçtiğini, yapılacak düzenleme ile bu tür işletmelerin sanayi veya tarımsal abone olarak kabul edilip, fiyat indirimi uygulanmasını da şura’da dile getirdiklerini aktaran Gündüzalp, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Üreticilerimizin bize ilettiği, bizim tespit ettiğimiz sorunları, gerek milletvekillerimize gerekse düzenlenen bu tür toplantılarla dile getiriyoruz. Tek bir amacımız var, tarım ve hayvancılığın önünü açmak, üretimi kesintiye uğratmadan devam ettirmek. Bunları yapabilmek içinse, tespit ettiğimiz sorunların biran evvel çözüme kavuşmasıdır.”dedi.

 

22/01/2019 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi Belediyeler Birliği Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili olarak 2004 yılından itibaren bu zamana kadar olan süreci, hükümetin ne kadar katkıda bulunduğunu hakkında basın açıklaması yaptı. 

Ak Parti İl Başkanı Mengi Katı Atık Bertaraf Tesisiyle ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında;

“2004-2005 Yıllarında Pilot 4 İlden Biri Burdur

Türkiye’de yenilenebilir enerjinin teşvikinin önünü açan ve tüm engelleri kaldıran Ak Parti Hükümetinin 2004-2005 yıllarında dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe döneminde ilk uygulama ve çalışmanın yapıldığını ifade eden Başkan Mengi, “ Pilot İl uygulaması ile ilk uygulanan 4 İl’den birisi Burdur’umuz olmuştur” dedi. 

Yatırım Burdur Belediyeler Birliğinin Projesidir

Tarih olarak 2 Eylül 2010 yılını işaret eden Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Katı Atık Bertaraf Projesi ve Yatarımının Burdur Belediyeler Birliğinin himayelerinde yapıldığını, 11 ilçe ve 3 Beldenin katılımı ile belediyeler birliğince ihalesinin yapıldığının altını çizdi. 

İlk Hibe 2010 Yılında Geldi

2 Eylül 2010 tarihinde yapılan ihale sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Belediyeler Birliğinin kasasına 2010 ile 2013’ün sonlarında hibe olarak gelen paraları sıralayan Başkan Mengi, “05.01.2010 tarih 68 sayılı yazısıyla 1.822.969.00 TL, 20.11.2012 gün ve 7180 sayılı yazısıyla 836.499.00 TL , 05.09.2012 gün ve 14083 sayılı yazısıyla 1.000.000.00 TL ve 07.01.2013 gün ve 19093 sayılı yazısıyla 200.000.00 TL olmak üzere toplam 3.859.468,00 TL tutarındaki nakdi yardımdan bugüne kadar 9 hak ediş bedeli olarak toplam 3.657.739,03 TL yüklenici firmaya ödeme gerçekleştirilmiştir” dedi ve yapılan desteklemelerle inşaatın bellir bir aşamaya geldiğini de sözlerine ekledi. 

Bu Bilgiler Başkan’da Var

Bakanlıklarca ödenen paraları sıraladıktan sonra bu bilgilerin Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de olduğunu söyleyen Başkan Mengi, “Burdur Belediyeler Birliği Başkanı Ali Orkun Ercengiz 14.01.2015 tarih 86041171-1 yazısında bildirmiştir” dedi. Mengi, “Burdur Belediyeler Birliği Başkanımız Sayın Sebahattin Akkaya 2014 Yerel Seçim sonrası yap –işlet -devret yöntemiyle projenin gerçekleştirilmesini planlamıştı. Bununla ilgili olarak da Belediye Başkanımız Sebahattin Akkaya’nın açıklamasını ekte sunulmuştur” dedi. 

Desteklerimizle seçildi

4 Yıl Hiçbir şey Yapmadı

Burdur Belediye Başkanı olarak seçildikten sonra CHP’li Ali Orkun Ercengiz’in Burdur Belediyeler Birliği Başkanlığına seçilmemesine rağmen İl Belediye Başkanı olması sebebi ile Ak Partili Belediyeler ve Ak Parti teşkilatının kendisine izin vermesi neticesinde Birliğe seçildiğini de hatırlatan Başkan Mengi, geçen 4 yıl içerisinde de hiçbir katkısının olmadığının altını çizdi. 

Doğruları söylemek erdemliliktir

Konu Burdur ise, yatırım ve hizmet yapılacaksa Ak Parti olarak her zaman destek oluruz diyen Başkan Volkan Mengi, Ak Parti olarak sekteye uğratmak yerine destek vererek katkı sağlamışızdır dedi. Buradan da Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e seslenen Mengi, “Katı Atık Bertaraf tesisini Ben yaptım, biz yaptık yerine kim yaptıysa onu söylemek erdemliktir” diyerek doğruları söylemesini istedi.

Partisi karşı iken, kendisini nasıl kabul etti

Hem kendisinin hem de bulunduğu siyasi partinin bu zaman kadar yapılan yap, işlet ve devret modelinin hep karşısında durduğunu da hatırlatan  Başkan Mengi, “Yapılan 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü gibi yap – işlet – devret modeline karşı çıkan bir zihniyete sahipken ne hikmetse, geçtiğimiz yıl yap – işlet – devret modeliyle ihaleye çıkan Burdur Belediyeler Birliği projesi olan Katı Atık Bertaraf projesini kabul etmiştir” diyerek Ercengiz’e hatırlatmada bulundu. 

‘’YAPARSA AK PARTİ YAPAR’’

2004 yılından bu güne Hükümetimizin büyük destekleri ile hayata geçen ve devam eden proje yine AK Parti Belediyeciliği ile en öncelikli projelerimiz arasında olmaya devam edecektir. Hükümetimizin destekleri ile Deniz Kurt Başkanımız şehrimize yeni yatırımlar kazandırarak Belediye ve şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.”dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut Ankara’dan seçim kampanyası için gelen Hakan Öztekin’in sosyal medyadaki paylaşımı hakkında basın açıklaması yaptı. CHP İl başkanı İzzet Akbulut’un basın açıklaması şöyle;

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerini Cumhuriyet Halk Partisi olarak her ne kadar sıkıntısız, tartışmasız insani bir ortamda geçirmek için yoğun çaba sarf etsek de ne yazik ki AKP saldırgan ve Burdur halkını alaya alan söylemleri ile seçim kampanyalarına renk kattığını düşünerek insanlarımızı demorilize etmektedirler.

Aslen Burdur’lu olan ve Ankara’da yaşayan Hakan Öztekin AKP’nin Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’a destek olmak için Burdur’a gelmiş ve seçim kampanyalarında kendilerine yardımcı olmaktadır. Bu kendisinin en doğal hakkı ve özgür iradesidir. Buna söyleyecek hiçbir lafımız yoktur.

Fakat AKP’nin Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un seçim çalışmalarında yardımcı olmak için Ankara’dan Burdur’a gelmiş olan Hakan Öztekin isimli şahıs Burdur’u sirke, dolayısıyla içinde yaşayan halkımızı da sirk hayvanlarına benzettiği sosyal medya paylaşımı bizleri derinden yaralamış ve üzmüştür. Hiç kimse ama hiç kimse son 5 yıl içerisinde modern kent görünümü kazanmış ilimiz Burdur’u sirk, içinde yaşayan halkımızı da sirk hayvanına benzetmeye hakkı da yoktur, haddi de değildir. AKP Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’a seçim kampanyalarında destek için Ankara’dan Burdur’a gelen birinin Burdur’da yaşayan bizlere ettiği bu hakareti asla sineye çekmeyeceğiz. AKP Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un, Burdur’u sirke benzeten Hakan Öztekin’in ve AKP’li yöneticilerin derhal Burdur halkından özür dilemesi gerekmektedir.

Özür dilenmediği takdirde ortaya çıkacak soru şudur ; “Acaba AKP’li Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt ve AKP yöneticileri de Ankara’dan seçim kampanyası için gelen ve Burdur’u sirke içinde yaşayan halkımızı da hayvana benzetmeye tenezzül eden Hakan Öztekin isimli şahısla aynı fikirde midir ?” 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

24. Dönem İstanbul Milletvekili Umut Oran  Burdur’a gelerek Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in esnaf ziyaretlerine katıldı. CHP’li Oran birlikte gerçekleştirdikleri seçim çalışmalarında Başkan Ercengiz’e tam destek verdi.

CHP’li Umut Oran, Burdur’a gelerek Mahalli İdareler Seçiminde Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e destek verdi.  CHP İl Başkanlığında karşılanan CHP’li Oran, partilileriyle görüştü. Kışla Caddesi üzerinde başlayan esnaf ziyaretleri Gazi Caddesi’nde sona erdi. Başkan Ercengiz, İl Başkanı Akbulut ve partilileriyle yürüyen CHP’li Umut Oran, Gazi Caddesi’nde yeni bir işyerinin de açılışını gerçekleştirdi. Başkan Ercengiz’le birlikte esnaf ziyaretinde bulunan CHP’li Umut Oran’a, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, CHP Kadın Kolları Zinet Gezer CHP İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve CHP Belediye Meclisi üyeleri eşlik etti. 

Kışla Caddesi, Gazi Caddesi ve Cumhuriyet Caddesindeki esnafları ziyaret eden CHP’li Umut Oran,

“ Bugün Burdur’dayım. Yerel seçimlere çok az bir zaman kaldı, 67 gün kaldı dolayısıyla ben de özelikle Türkiye’yi kent kent, ilçe ilçe, belde belde geziyorum. Seçmenimiz çok önemli, seçmenimizin sandıklara gitmesi de çok önemli, ben de bir oyun arkasında, peşinde ülkemizi geziyorum. Dün Antalya’daydım, bugün Burdur’dayım, yarın Isparta’yı gezeceğim. Bu seçimler Türkiye’nin geleceği açısından, siyasetin dengelenmesi açısından, demokrasinin güçlenmesi açısından son derece önemlidir. Burdur’da çok geldiğim bir il özellikle son 10 yıldır çok ziyaret ettiğim bir kent, 2014 yerel seçimlerinde de çalıştığım bir ildir. Açıkçası Burdur’a her gelişimde eskiden yüreğim sızlıyordu çünkü Burdur daha kendini yırtamayan konumdaydı, bir kasaba gibiydi ama Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in hakikaten buradaki çalışmalarını, her geldiğimde büyük bir mutlulukla gözlemliyorum. İnsan odaklı, çevreye önem veren, insanları bir araya toplayan kapalı ve açık mekanları yaratan, şehrin tarihine, kültürüne, kimliğine ve mirasına da sahip çıkan, yeni nesil bir yerel yönetim anlayışını uyguluyor.” diyerek Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in Burdur’da yaptığı çalışmaları başka illerde anlattığını, Bu seçimlerde de çok başarılı bir sonuç alacağına ve önümüzdeki 5 sene daha  Burdur’un, daha güzel ve daha yaşanılabilir bir Burdur olacağına yürekten inandığını söyledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

23 Ocak 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Salı, 22 Ocak 2019 14:41

Burdur Gölü can suyu bekliyor

 Burdur Gölü “Burdur Gölü’nü muhteşem bir planla kurtarılacağı” açıklamasının üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçti. 

Milletvekili Bayram Özçelik bir süre önce Kanal 15 Televizyonu Gündem Özel programında yaptığı açıklamada; “Burdur’un en büyük doğa sorunu, Burdur Gölü’nün kurumasıdır. Burdur Gölü’ne Eldere’den su getirilmesinin önüne bazı engeller çıkıyor. Bu engellerin aşılıp Burdur Gölü’ne Eldere’den su sağlanması için çalışıyoruz” dedi.

Bu yöndeki açıklamalar yapılmasından bu yana, Burdur Gölü’nün kurumasını önleyecek önlemlerin bir an önce  alınmasını bekliyoruz! 

Ama Burdur Gölü’ndeki çekilme beklemiyor!

Burdur Gölü kıyısında, Halk Plajı’nda yaklaşık yapılan iskele etrafında, teknelerin yanaşabileceği derinlikte su varken, şimdi iskele açıkta kaldı. Bu durum göldeki çekilmenin kurumanın ne denli hızlı ve önemli olduğunu gösteriyor.

Diğer yandan göldeki çekilme Kılıç Köyü  ve Senir Beldesi seviyelerini çoktan geride bırakarak, neredeyse İlyas Köyü’ne kadar ulaştı. Kurumanın, çekilmenin Karakent Köyü’ne kadar ulaşması da çok sürmeyecektir.

Çünkü halen Burdur Gölü’ne hiçbir yerüstü suyu ulaşmıyor.

Yeraltı sularıda; göl havzasında su çeken binlerce kaçak sondaj nedeniyle, giderek daha derinlere, göl seviyesinin çok altına inmeye başladı.

Burdur Gölü’nü kurtarmak için yapılan planlar, projeler, uzun sürelere yayılıyor. Üstelik bu planlar Burdur Gölü’ne su sağlama planları da değil. Halbuki; Burdur Gölü’nü kurtarmak için, göle acilen su sağlayacak kaynak bulmak, bu kaynaktan göle su sağlayacak kanallar, bağlantılar oluşturmak gerekiyor.

Burdur Gölü kuruyor! Hemde geçmiş yıllardakinden daha büyük bir hızla. 

Burdur Gölü kurursa, Burdur Gölü’nün kurumuş yatağı zehirli kimyasal atıklarla dolu bir çöl haline gelecek.

Rüzgarlarla bu kimyasal zehirli, kanserojen maddeler şehrin üzerine köylere taşınacak. Şimdi Senir’de olduğu gibi; kuru göl yatağında hayvanlar otlatılacak. Otlatılan hayvanların eti ve sütü ile kanserojen maddeler insanlara ulaşacak.

Asyada kuruyan Aral Gölü yatağından, insanlara taşınan kimyasal, zehirli, kanserojen maddelerin, binlerce insanın kanser ve diğer hastalıklardan ölümüne yol açtığı gibi, Burdur Gölü’nün kurumuş yatağıda pek çok insanın kanserden ölümüne yol açabilecek.

Senir Kasabası’ndan, kuruyan göl yatağına deşarj edilen kanalizasyon sularıyla yetişen bitkiler, bölgede otlatılan hayvanlara yedirildi. Şimdi Senir’de kanser vakaları sürekli katlanarak artıyor.

Vakit sürekli daralıyor. Burdur Gölü Hızla kurumakta.

Daha geç olmadan gölümüze sahip çıkalım. Yetkililerin Burdur Gölü’nü kurtarma çalışmalarını başlatmaları sağlamak için demokratik baskı grupları oluşturalım.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Tuncay Yiğit, yaklaşık 15-20 gün önce gelen 3,5 trilyona yakın esnaf kredisi hakkında gazetimize açıklamada bulundu. Yaklaşık 35-40 esnafın yararlanabileceği 3,5 trilyonluk kredinin açılmaya başladığını Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Başkanı Yiğit müjdeledi. Uzun süredir böyle bir kredi için esnafın beklediğini belirten Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Başkanı Yiğit daha sonra tekrardan plasman talep edeceklerini de hatırlattı.

Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Tuncay Yiğit esnaf kredileriyle ilgili gazetemize yaptığı açıklamada;

“Yaklaşık 15-20 gün önce esnaf kredilerimiz tamamıyla açıldı. Yaklaşık 3,5 trilyona yakın bir para geldi. Burdur esnafının faydalanabileceği iyi bir rakam geldi. Esnafımız zaten kredi için bekliyordu.

150 bin liraya kadar kredi limitimiz var. Bunları aylık taksitler, üçer aylık taksitler veya altışar taksitler halinde esnafımıza vermeye başladık. Şu anda çok fazla bir yığılma var. Bir hafta, on gün süresi içerisinde bu yığılma geçtikten sonra daha da hızlanacağız. Bir taraftan başvurularda var. Başvurularımızı da alıyoruz. Bütün esnafımızı bekliyoruz. 

Bizim şimdiye kadar verdiğimiz plasman rakamı 21 milyon. Toplamda 323 tane üyeye sahibiz. Bunlar aktif üyelerimiz. Geçtiğimiz 2018 yılının Haziran ayından itibaren bize plasmanlar çok az geliyordu. Çok azmiktarlar geliyordu. Çok fazla esnafımızı yararlandıramadık, yaklaşık aylık 200-250 bin lira para geldiği için. O zamandan beri bekleyen dosyalarımız vardı. 40-45 kişi civarında dosyamız bekliyordu. Bunları geçenlerde gelen 3,5 milyon lira parayı ilave ederek onların hepsini gönderdik. Şimdi Halk Bankası’da vermeye başladı. Bunlar bittikten sonra da tekrar plasman talep edeceğiz. Ona da tekrar vermeye devam edeceğiz.”bilgisi verdi. 

Pazarda sebze ve meyvenin çok fiyatlı olduğunu söyleyen Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Tuncay Yiğit;

“Patlıcan 10 liraydı. Biber-salatalık 8 liraydı. Soğanda da aşırı fırlama var. Domates özellikle 4-5 lirayken 8-9 lira ve bu hafta 10 lira olacağı söyleniyor. Önümüzdeki hafta içerisinde. Özellikle kış mevsiminde sera üretimi yapıldığı için soğuktan üretici mal elde edemiyor. Soğuk ve don olaylarından kaynaklanıyor. Özellikle seralar sıcak olduğu için üretim daha fazla olur. Şimdi seralar sıcak olmadığı için üretimin daha az oluyor. Şimdi sebze ve meyve satışları pahalı gidiyor. İnşallah önümüzdeki bahar ve yaza doğru düşeceğini ümit ediyoruz. Ama şu anda düşecek diyemiyoruz. Özellikle 2018 yılında çok pahalıydı pazar.  

Oda olarakta eklemek istediğime gelince de halkımızı pazar yerinden alışveriş yapması için elimizden gelen ne varsa onu yapıyoruz. Pazar yerinde poşetler bizde bedava. Hiçbir ücret alınmadan poşet verebiliyoruz. Poşetemizi de bir sıkıntı yok. Biz büyük marketler gibi para almıyoruz. En güzel taze sebze ve meyve pazar yerlerinden alınır. Marketler ve alışveriş merkezleriyle bizi kıyaslamasınlar. Yerel esnaftan alışveriş yapsınlar.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi Alaca Dokuma Atölyesinde üretilen B’laca marka ürünler, Cumhuriyet Meydanında ki mağazada satışa sunulmaya başladı. 

Burdur Belediyesi tarafından hizmete açılan Alaca Dokuma Mağazasının hazırlıkları tamamlandı. Alaca Dokuma Atölyesinde üretilen B’laca marka ürünlerin satışı mağazada başladı. Alaca Dokuma Atölyesindeki kadınlar, mağazaya dikkat çekmek amacıyla eski belediye binası önünde bulunan ağaçları motiflerle süsledi.

Alaca Dokuma Mağazasının satışa başladığını müjdeleyen Başkan Ercengiz, ağaçların motiflerle süslendiği görünce duygusal bir paylaşımda bulundu. Başkan Ercengiz, “Sadece insanlar mı üşür? Tabi ki ağaçlar üşümez ama böyle güzel düşünce ile el emeği göz nuru döküp, beton delisine çevrilmiş kentlerden farklı olarak kentimize güzellik katan Alaca Dokuma kadınlarımıza teşekkür ediyorum” paylaşımını yaptı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Hükümet Caddesi 2014 yılında yapılan restorasyon çalışması ile şehrin en güzel alanlarından birisi haline geldi. Yapılan çalışma ile hem  Hükümet Caddesi güzelleşti, hemde restore edilen evler yıkılmaktan, yıpranmaktan kurtuldu.

Ama ne yazık ki yapılan restorasyon çalışması sonrası alan, turizme gerektiği gibi kazandırılamadı, gerekli tanıtım yapılamadı.

Hükümet Caddesi, şimdiki haliyle, tarihi dokusu ile tam bir tarihi film seti görüntüsü veriyor. Eski tarihi evlerin, sokakların, alanların yer alacağı film, çekimleri için, Hükümet Caddesi çok uygun yapıda. Ama şimdiye değin böylesi bir amaçla değerlendirilemedi.

Üstelik bu alan turizme kazandırılamadığı gibi, şehirde yaşayan insanlarında ziyaret edip, inceledikleri bir  konuma kavuşamadı.

Halbu ki Hükümet Caddesinde yer alıp restore edilen bazı yapılar ki; bunların içinde, Avukat Evi olarak kullanılan binada var. Bu binalar Osmanlı döneminden kalma, Burdur’un özgün mimarisini yansıtan taş yapıda çok değerli binalar.

Elimizde böylesine değerli bir alan ve yapılar varken, okullar, bunu iyi değerlendirip, öğrencileri buralara getirerek, Burdur’un geçmişi, mimarisi kültürü hakkında bilgi sahibi etmeyi düşünmezler mi?

Yayınlandığı Kategori Manşet

K

ırşehir Ahi Evran Üniversitesi ev sahipliğinde ‘Pilot Üniversiteler Yönergesi Hazırlama Çalıştayı’ düzenlendi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2015 yılında başlatılan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında bölgelerinin değerlerine göre pilot üniversite seçilen beş üniversite, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ev sahipliğinde bir araya geldi.

Çalıştaya; Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Düzce Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İdris Şahin ve üniversitelerin akademik personeli katıldı.

Çalıştayda konuşan Kırşehir Valisi Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin kurulduğu andan itibaren gençlerimizin iyi bir mesleki eğitim almasında ve ülkemizin nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Üniversitelere, yapacakları çalışmalarda yol gösterici olacak yönergenin hazırlanması amacıyla düzenlenen bu çalıştayın verimli ve başarılı geçeceğine inandığını belirten Vali İbrahim Akın;

“Devletimiz, üniversitelerimizdeki eğitim kalitesini yükseltmek ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla misyon farklılaşmasına ve ihtisaslaşmaya önem vermektedir. Bu kapsamda, bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması projesinin pilot yükseköğretim kurumları arasında yer alan Ahi Evran Üniversitemiz tarım ve jeotermal alanında desteklenerek ihtisaslaşma yoluna gitmiş ve üniversitemizin özverili çalışmaları sonucunda çeşitli projeler üretilmiştir. İnanıyorum ki, pilot üniversite seçilen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi hedefleri doğrusunda yol kat ederek istediği başarıya ulaşacaktır” dedi.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise konuşmasında;

“Üniversitemiz, şehrimizin kültürel, sosyal ve bilimsel alanda gelişmesi, kalkınması için en önemli kurumlardan bir tanesi. Pilot üniversite uygulamasının ilimiz üniversitesinde gerçekleşmesinden dolayı mutluluk duyuyoruz. Hayvancılık ve tarım konusunda bu projelerle önemli gelişmeler yaşanacaktır. Üniversitelerin şehirle bütünleşmesi, şehre katkı sağlaması önemlidir. Üniversitemiz gittikçe gelişip büyüyor, sahip olunan bir akademik birikim var.”dedi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise projede yer alan 5 üniversitenin Türkiye projesi olduğunu şöyle anlattı;

“Pilot üniversite, ülkemizde yükseköğretimin yeni bir yön arayış çalışmasıdır. Projede 5 üniversite pilot üniversite olarak başlamıştır ama bu bir Türkiye projesidir, yükseköğretimde dönüşüm projesidir. Dolayısıyla bu projenin hayat bulması, sadece 5 pilot üniversiteye değil, ülkemizin yükseköğretiminin yön bulma çalışmasıdır. Bizler de bu bilinçle diğer rektör arkadaşlarımızla birlikte bu projenin hem yürütülmesi hem de başarısı için çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Projenin temel amacı, üniversitelerin yer aldığı şehirlerin kendi değerlerini öncelikle fark etmek, bu değerlerden değer üretmek, bilimsel çalışmalar yapmaktır.”

Daha sonra, pilot üniversite rektörleri tarafından ‘pilot üniversite’ olma süreçleri ile ilgili konuşmaların ve sunumların yapıldığı çalıştayda konuşan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz Pilot Üniversiteler Yönergesi Hazırlama Çalıştayının proje kapsamında kurumsal ve resmi çerçeveyi oluşturmak için önemli bir toplantı olduğunu belirterek çalıştayın başarılı geçmesini diledi. Hayvancılık alanında pilot üniversite seçilen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin yapmış olduğu çalışmaları anlatan Rektör Korkmaz; 

“İhtisaslaşma alanında desteklenecek 5 pilot üniversiteden biriyiz. Bu kapsamda hayvancılık alanında birçok proje yapıyoruz ve bu çalışma Burdur’un tüm aktörleri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hazırlandı. Üzerinde 2 yıldır ciddi bir çalışma yürütülen hayvancılık projesinde öncelikle problemleri tespit ettik ve bu problemlerden yola çıkarak yapılabileceklerin üzerinde durduk. Sektör işbirliği ve danışmanlıklarla birçok proje ortaya çıktı. Bizler çalışmalarımızı sahaya taşıdık ve bugün uygulamalarımızı çiftçilerimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Her şeyi en hızlı şekilde çözeceğiz gibi hayali bir işin peşinde değiliz. Tüm problemleri bir anda yok edemeyiz. Tarım ve hayvancılık sektörü çok dinamik bir sektör. Bizler sorunların çözümü noktasında nedenler üzerinde durulması gerektiğini düşünüyoruz. Sosyal, kültürel ve sosyoekonomik nedenler üzerinde durarak sorunların temeline inerek incelemek istiyoruz. Bu noktada akademinin zihniyet dönüşümü çok önemli. Onların sahaya açılması, sahada üretim yapan çiftçilerimizin de akademiyle birlikte olması bu çalışmaların ana eksenini oluşturuyor. Bizler projelerimiz kapsamında birçok merkez açtık, açıyoruz. Şunun da bilincindeyiz, her sorunun çözümünde devletin vereceği destek ve teşviklerle yapmak istemiyoruz. Çağımızda artık şartlar çok hızlı değişiyor, teknoloji gelişiyor. Bizler çalışmalarımızla bu dönüşüme uygun kalıcı çözümler sunmak istiyoruz. Üniversite olarak sektöre yön veren, bilgisi ve eğitimiyle üniversitenin onayından geçtiği bir sistemi öngörüyoruz. Çünkü o zaman markalaşmanın önünü açmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Rektör Korkmaz’a Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner de eşlik etti. Konuşmaların ardından Pilot Üniversiteler Yönergesi Hazırlama Çalıştayı’na geçilerek yönerge taslağı üzerinde çalışma ve genel değerlendirme yapılarak karşılıklı istişarelerde bulunuldu. Üniversitelerin projelerine uygun olarak ortak bir mevzuat belirleme çalışması için fikir alışverişi yapılmasının ardından çalıştay sona erdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2
No Internet Connection