Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 02 Ocak 2019 15:45

03 Ocak 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

03 Ocak 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Türk Sağlık Sen Burdur Şubesi Başkanı Mehmet Bostan yaptığı yazılı basın açıklamasıyla 2018 yılını değerlendirerek; “2019’da da hak bildiğimiz yolda çalışanın her zaman yanında olacağız. Nerede bir haksızlık varsa karşısında duracak, mağduriyetlerin sonlanması ve çalışanların hak ettiklerini alması için elimizden geleni yapacağız. Bu şanlı mücadelemize de tüm çalışanlardan bize destek olmalarını bekliyoruz. Gücünüz gücümüze güç katacak, azmimizi daha da artıracaktır” dedi.

 

Çalışanlar açısından oldukça zorlu geçen bir yılı geride bırakıyoruz. 2018’de ekonomik sıkıntıların ortaya çıkardığı sorunları fazlasıyla hissettik. Yetkili sendika olarak gezenlerin basiretsizliği ve öngörüsüzlüğü ile attıkları imzalar sonucunda memurun maaş zammı, enflasyonu bırakın enflasyon farkından bile düşük kaldığı bir yılı yaşadık. Yılın son günlerinde hala malum-sen başkanının zaten verilecek olan enflasyon farkı ocak ayında ödenmeli gibi tuhaf açıklamasıyla da aslında memurun zammına ve meselesine ne kadar uzak olduğunu bir kez daha cümle aleme ilan etmiş oldu. 

İşçiler adına yetkili olan Türk-İş’in asgari ücretliye yüzde 26 zam aldığı bir dönemde memurlar adına yetkili olanların herşeyden bihaber olmalarınıda onları üye olarak yetkili yapan kamu çalışanlarının dikkatini sunuyoruz. Umarız ki bu konuda gereğini 2019 yılında yaparlar. 

Türkiye Kamu-Sen memurun çok büyük ekonomik kayıplar yaşadığı bu dönemde ek zammı gündeme getirmiş ve bu konuda düzenleme yapılmasını istemiştir. 

Bunun için de tüm Türkiye’de eylemler yapılmış, kamuoyu oluşturulmuştur. Mücadelemiz sürecektir; umarız ki 2019’un ilk aylarında bu çağrımıza kulak verilir ve zaruret olan ek zam hayata geçer. 

Bunun yanısıra kamu çalışanlarının bekledikleri bir diğer önemli meselede 3600 ek göstergedir. 2018 yılında bu anlamda Türkiye Kamu-Sen tarafından temeli atılan bir yasa tasarısı şuanda TBMM Plan Bütçe Komisyonundadır. Umarız ki bir an önce görüşülerek hayata geçer. 

Kıymetli Basın Mensupları;

2018 yılında ne yazık ki sağlık çalışanlarının ne yazık ki beklentisi karşılanmamıştır.  Yıpranma payı ile ilgili bir düzenleme yapılmış fakat düzenleme beklenenin ve söz verilenin çok gerisinde kalmıştır. Bazı sağlık meslek mensuplarının kapsam dışında bırakılması, geriye dönük çalışmaları kapsamaması ve fiilen çalışmayan günlerle hesaplandığında 9 yıla 1 yıl olması hem kabul edilemez hem de çalışanlar için bir fayda getirmemektedir. 

Bunun yanı sıra sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirleri 2018’de de azalmaya devam etmiştir. Döner sermaye sisteminin çalışanlar için revize edilerek yenilenmesi şarttır. Performansa dayalı döner sermaye gelirleri tüm çalışanlar için makul bir seviyeye çıkartılmalı adaletsizlikler ve belirsizlikler sonlandırılmalıdır. Döner sermaye ile ilgili tüm çalışanların beklentisi karşılanmalıdır. 

2018 yılında bitmeyen bir başka çilede sözleşmeli çalışmadır. Türk Sağlık-Sen olarak beklentilerin karşılanmasını istediğimiz bir diğer husus vekil ebe,4/b’li, 4+2’li, 4924 ve kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi farklıistihdam modellerinin tümden terkedilerek bu arkadaşlarımızın hepsinin kadrolu statüye geçirilmesidir. Hiç kimsenin eşi ile işi arasında tercihe zorlanmadığı, geleceğe güvenle bakabildiği bir çalışma düzeni için bu gereklidir. Ayrıca yıllardır sadece yaptıkları işin kadrosu olan memurluğu talep eden Yardımcı Hizmetler sınıfınında beklentisi karşılanmalıdır. 

2018 yılında sağlıkta şiddet artmaya devam etmiş ve adeta bir terör halini almıştır. Ne yazık ki çözüm olmazsa bu halin önümüzdeki yılda da sürüp gideceği çözüm olmazsa aşikardır. Bu nedenle sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sorununa dair somut ve caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır. Tutuklu yargılama, acil olmayan sağlık hizmetlerinden kademeli men edilme, sıfır toleranslı alan uygulaması çözüm noktasında öncelikli adımlar olmalıdır. 

Çalışma hayatında iş yükü başta olmak üzere birçok anlamda sıkıntıya neden olan personel eksikliğinin çözümü için yeterli istihdam yapılmalıdır. Atanmayı bekleyen yüzbinlerce sağlık çalışanının feryadına da kulak verilmelidir.

Kısacası 2018 senesi, kamu ve sağlık çalışanları açısından beklentilerin karşılanmadığı ve ekonomik kayıpların kendisini fazlasıyla hissettirdiği bir yıl olmuştur. 

Umarız ki 2019 yılı, ek zam başta olmak üzere taleplerin karşılandığı, beklentilerin yerine getirildiği bir yıl olur. 2019 yılının devletin verdiği görevle milletine hizmet eden kamu çalışanları için iyi ve önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmasını istiyoruz.

Biz  Türk Sağlık-Sen olarak bu temennilerimiz  doğrultusunda her zaman olduğu gibi yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. 2019’da da hak bildiğimiz yolda çalışanın her zaman yanında olacağız. Nerede bir haksızlık varsa karşısında duracak, mağduriyetlerin sonlanması ve çalışanların hak ettiklerini alması için elimizden geleni yapacağız. Bu şanlı mücadelemize de tüm çalışanlardan bize destek olmalarını bekliyoruz. Gücünüz gücümüze güç katacak, azmimizi daha da artıracaktır diyoruz. 

Bu düşüncelerle 2019 yılının milletimize, ülkemize, coğrafyamıza ve insanlığa huzur getirmesini diliyoruz. Tüm kamu çalışanlarının daha iyi şartlarda çalışma hayatına kavuşacakları bir yıl olmasını temenni ediyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Gölü’nün karşı tarafında, Karakent Ve İlyas Köyleri arasındaki sahile yakın bölgede yer alan iki küçük adacık gölün su seviyesindeki düşüşle daha fazla görüntü oluşmaya başladı.

Üzerinde yaşayan kuşları belgelediği adacıklar göl yüzeyinden, her geçen gün daha fazla yükselmekteler!

Bu iki küçük adacık daha 10 yıl önce su yüzeyinde farkedilmemekteydi. Göl sularının çekilmesi, göldeki su seviyesinin düşmesi ile su altındaki adacıklar su yüzeyinin üstünde kalarak farkedilmeye başladı. Şimdi ise tümüyle su yüzeyinde kolayca görünmeye başladılar.

Adacıkların su yüzeyi üstünde giderek daha fazla yükselmesi göldeki kuruma hızınında bir göstergesi.

Burdur Gölü gözümüzün önünde kurumakta, göl suları çekilmekte. Bu gelişme gösteriyorki göldeki çekilme kısa sürede İlyas Köyü önlerine ulaşabilir! Hatta çekilme ile bu adacık  kurumuş göl yatağı içinde kalabilir! Bu seviyeye gelecek kuruma şehir için bir felaket demek!

 Halk Plajı’na yapılan iskeleden de belli olacağı üzere Burdur Gölü her geçen gün çekilmekte. Su seviyesini kaybetmekte. Gölümüz her geçen gün eriyip tükenmekte.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 02 Ocak 2019 15:43

Burdur yeni yıla ışıl ışıl girdi

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, vatandaşların yeni yıllarını Cumhuriyet Meydanı ve İstasyon Caddesi’ne yerleştirdiği camekan ve süslemelerle daha renkli kutladı. Vatandaşlar ışıklı taklar önünde bol bol anı fotoğrafı çektirdiler.

Burdur Belediyesi’nin, yılbaşı kutlama çalışmalarıyla Cumhuriyet Meydanı yeni yıla ışıl ışıl girdi. Başta her gün binlerce Burdurlunun gelip geçtiği Gazi Caddesi olmak üzere İstasyon Caddesi ve diğer caddeler yeni yıl temalı süsler ve ışıklarla baştan sona donatıldı.

Ayrıca Cumhuriyet Caddesi’ne ‘Mutlu Yıllar’ yazılı ışıklandırma yerleştirildi. Işıklandırmalar ve süslemelerle Burdur yeni yıla ışıl ışıl girdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kent merkezindeki çalışmalarının yanı sıra, çevre ilçe ve beldelere de çeşitli konularda destek olmaya devam ediyor. Bu kapsamda son olarak Ağlasun’a bağlı  Hisarköy’e çocuklar için oyun grubu desteği verildi. Böylelikle Başkan Ercengiz köyde yaşayan çocuklara ve gençlere yönelik yatırımlara bir yenisini daha eklemiş oldu.

Vatandaşların talebiyle harekete geçen Burdur Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, oyun grubu malzemelerini köye taşıyarak, kurulumunu sağladı. Ağlasun Hisarköy’deki çocukların keyifle oyun oynayabilmeleri için sağlanan bu destek beğeni toplarken, Hisarköy Muhtarlığı, köy sakinleri adına Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkürlerini iletti. 

Yapılan oyun parkı desteği sayesinde çocuklar dilediklerince oyun oynayıp, vakit geçirecekler.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 02 Ocak 2019 15:43

Aralık yağışları çiftçiye umut

Sonbahar aylarında yaşanan kuraklığın ardından Aralık ayındaki son yağışlar çiftçilere umut oldu. Sonbaharda arazilerine tohumlarını eken çiftçilerin kuraklık endişesi aralıkta yağan yağışlarla azaldı.

Kentimizde tarım ve hayvancılık önemli bir yere sahip. Tarımda da verim alınmasını sağlayacak olan en önemli unsurlardan biriside yağmur ve kar yağışı. Son günlerdeki yağışlarla kente yılın ilk karı da düştü. Ekinlerin filizlenmesi için bu yağışlar ilaç gibi oldu. Bu nedenle yağışlar çiftçiyi mutlu etti.

Yağışlar sayesinde ekilen tohumların filizlenme şansı arttı.  Çiftçiler sonbahardaki yağışların az olması nedeniyle kaygılıydılar ancak, son yağışlar bu kaygıları biraz olsun giderdi.

 Özellikle kuru tarım yapan çiftçilerin arazilerinde bu yağışlar sayesinde hem çimlenme problemi olmayacak, hem de bitkinin yeterli bir şekilde gelişmesi sağlanmış olacak. Yine yağışlar sayesinde topraktaki yağış ve nem miktarı da artmış olacak. Burdur’da çiftçiler için tarımsal faaliyetler ve hayvancılık önemli. Bu nedenle tarımsal üretim hem de hayvan yetiştiriciliği için tarladan alınacak ürünler büyük önem taşıyor. Köylerde yaşayanların büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Aralık ayı yağışlarının ardından önümüzdeki aylarda da yeterli kar ve yağmur yağacak olursa çiftçiler daha bereketli hasat yapabilecekler.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 02 Ocak 2019 15:43

Salda Kayak Merkezi kar yağışı bekliyor

Yeşilova Eşeler Yaylası Tınaztepe’de 2012 yılında faaliyete geçen Salda Kayak Merkezi, yeteri kadar kar kalınlığı oluşmadığından için sezonu açamadı.

Bu hafta içi beklenen kar yağışları ile birlikte, kar seviyesi yeterli ölçüye ulaştığı taktirde, pistlerini kayak  severlere açarak, sezon açılışını yapacak.

Salda Kayak Merkezi, Kar kalınlığının yeterli seviyeye ulaşması ile birlikte kayak severlere, Doğası ve Salda Gölü’nün manzarası eşliğinde kayak yapma imkanı sunacak.

Salda Gölü ve Kayak Merkezi ile hem yaz turizmi, hem kış turizmi açısından büyük öneme sahip olan Yeşilova, Salda Gölü’nün gördüğü rağbeti, Kayak Merkezi’ndende görmeyi hedefliyor.

2079 metre rakımda bulunan Salda Kayak Merkezi, Burdur’a 75, Denizli’ye 72, Antalya’ya 152 ve Yeşilova’ya 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Altınyayla Mehmet Tuğrul Meslek Yüksekokulu Yardımlaşma ve Kurtarma Topluluğu tarafından eğitim tatbikatı yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Altınyayla Mehmet Tuğrul Meslek Yüksekokulu Yardımlaşma ve Kurtarma Topluluğu tarafından Altınyayla Kaymakamlığı, Altınyayla Belediyesi, Altınyayla İlçe Emniyet Amirliği, Altınyayla İlçe Jandarma Komutanlığı, Burdur AFAD, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü 112 ekiplerinin katılımıyla Altınyayla Mehmet Tuğrul Meslek Yüksekokulu ve Bucak Sağlık Yüksekokulu Acil Yardım ve Afet Yönetimi öğrencilerine tatbikat eğitimi düzenlendiği açıklandı;

Yangında kurtarma, yangın söndürme, dik açılı arazide kurtarma ve kentsel arama kurtarma tatbikatlarının gerçekleştirildiği eğitime Altınyayla Kaymakamı Sedat Özdemir ve Altınyayla Belediye Başkanı Ahmet Serttaş da katıldı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection