Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 17 Ocak 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 17 Ocak 2019 15:25

18 Ocak 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

18 Ocak 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Daha önce gazetemizde yer alan haberlerde, “Salda Gölü’nün dünyanın gözbebeği beyaz sahilleri üzerinde otomobil sürüldüğünü, araçların bu kumsal üzerinde park edildiğini, bununda bembeyaz soda kristallerinden oluşan sahilleri bozduğunu” ifade etmiştik.

Vali Hasan Şıldak işaret ettiğimiz tehlikeyi görerek, araçların kumsala inişlerinin yasaklandığı doğrultusunda açıklama yapmıştı.

Doğa Koruma Milli Parklar Müdürü Rıza Kamil’in önerisi ve Vali Hasan Şıldak’ın oluru ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce, Salda Gölü sahillerine; araç girmesini engelleyen, Salda Gölü dokusu ile uyumlu ahşap, organik bariyerler yerleştirildi.

Yapılan bu estetik çalışma ile Salda Gölü’nün dünyaca ünlü, yeryüzünde sadece Saldivler ve Salda Gölü sahillerinde bulunan, Mars yüzeyini andıran beyaz kumlu sahilleri artık daha iyi korunacak. Bu dünya gözdesi sahillere araçla girmek, üzerinde araç sürmek engellenmiş olacak.

Bundan sonraki aşamada, Dünyanın en temiz göllerinden, ülkenin en derin gölü olan Salda Gölü kıyısında yapılacak turistik tesislerin ve etkinliklerin, Salda Gölü sahilleri üzerinde değil, daha uzakta yapılıp, Salda Gölü sahillerinin görsel ve fiziksel kirlenmesinin önlenmesi var!

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 17 Ocak 2019 15:21

Kapalı duraklar vatandaşı rahatlatıyor

Kapalı duraklar günlük hayatta yoğun bir şekilde kullanılan ve yolcu hizmetlerinin temel unsurlarından. Burdur Belediyesi tarafından yürütülen hizmetler kapsamında vatandaşların konforlu ve güvenli yolculuk yapabilmesi amacıyla duraklar modern hale getirildi. 

Burdur Belediyesi kent genelinde vatandaşların ulaşımda sıkıntı yaşamaması için önemli hizmetleri hayata geçiriyor. Kış şartlarında olmak güçleşiyor. Soğuk kış günlerinde halk otobüsü bekleyen vatandaşları kapalı duraklar rahatlatıyor. Burdur Belediyesi şehir merkezine kapalı duraklar yapıp, içlerine klimalar koydu. Bu sayede halk otobüsü bekleyenler kapalı duraklarda bekleme imkanı bulabiliyorlar.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 17 Ocak 2019 15:21

Yaya Öncelikli Trafik

Ülke genelinde olduğu gibi Bucak’ta da uygulanacak olan “Yaya Öncelikli Trafik” projesi kapsamında toplantı yapıldı.

İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin başkanlığında İç İşleri Bakanlığınca 81 İlde uygulamaya konulacak olan “ Yaya Öncelikli Trafik “ projesi için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile toplantı yapıldı.

İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Türkiye genelinde Yaya öncelikli Trafik Uygulaması 6 Şubat 2019 günü saat 12:00 ile 13:30 arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından başlatılacak. İllerde Valilikler, ilçelerde de Kaymakamlıklar öncülüğünde başlatılacak olan uygulama Bucak’ta 6 Şubat 2019 günü saat 12:00’de başlatılacak. Türkiye genelinde eş zamanlı başlatılacak olan uygulama, çerçevesinde Okul Geçidi, Yaya Geçidi gibi yerlerde sürücüler yayaya öncelik verilecek”ifadelerini kullandı.

Toplantıda proje hakkında kamu, kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine bilgilendirmede bulunuldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur artık eski yıllardaki kar yağışını görmez oldu. Geçen yıl şehir merkezine hemen hemen hiç kar yağmadı. Bu yılsa hiç yağmadı denmeyecek ölçüde az kar yağdı.

Son yıllarda; yüksek rakımlı ilçelerimize, köylerimize azda olsa kar yağsada şehir merkezine yağmıyor. Hatta; bize ilçelerimizden yakın olan, dibimizdeki Ispartaya kar yağıyor ama şehrimize yağmıyor. Şehrimize kar yağmasa da, ne hikmetse yükseklere, komşu Ispartaya yağan karın soğuğu bize geliyor!

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası, tadilat çalışmalarının ardından 4 Nisan’da ziyarete açıldı.

İnsuyu bünyesinde hizmete açılan İnsuyu ziyaretçileri tarafından yaz dönemi boyunca yoğun ilgi gördü. 

Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olarak bilinen İnsuyu Mağarası, Antalya yolu üzerinde geçtiğimiz yıl düzenleme nedeniyle kapatılmıştı. 2018 yılı Nisan ayında turizme açılan İnsuyu Mağarası, Öğretmenevi hizmetiyle yerli ve yabancı turistlere hem mola verdiriyor hem de İnsuyu Mağarası’na olan ilgiyi artırıyor.

Geçtiğimiz yaz dönemi boyunca yani 2018 yılı itibari ile çocuk ziyaretçi sayısı 3080, yetişkin sayısı ise 56821. Yapılacak olan yeni çevre düzenlemeleriyle birlikte İnsuyu Mağarası’na olan ilginin daha da artması bekleniyor. 

Öğretmenevi bünyesindeki İnsuyu Mağarası ve restorant yaz-kış açık. Ancak kış mevsiminde yaz mevsimi kadar ziyaretçi gelmiyor. 

Nisan ayından bu yana İnsuyu Mağarası’na gösterilen ilgi tahmin edilenden çok daha fazla. İlerleyen zamanlarda yapılacak olan çevre düzenlemelerinin ardından İnsuyu Mağarası’nın çehresi de değişecek. Ziyaretçilerin ihtiyacı olan tuvalet ve mescit yapımı da çevre düzenlemeleri içerisinde. 

Lisinia’ya gelen ziyaretçiler, Sagalassos Antik kenti üzerinde olan İnsuyu mağarası’na uğramadan geçmiyor. Lisinia yolu üzerinde olan İnsuyu Mağarası’nda ziyaretçilere ızgara, pide, organik köy kahvaltısı ve ayrıca Burdur’da bir ilk olan tahinli kaymaklı ballı pide hizmeti de veriliyor. 

Çocukların rahatça vakit geçirebilmesi içinnde çocuk oyun alanları mevcut. 

Öğretmenevi İnsuyu Mağarası’ndaki işletmesiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Haftanın 7 günü halka açık olan İsuyu Mağarası’nda toplu grup yemekleri ve kahvaltı organizyonu hizmetleri de verilmekte. 

Öğretmenevi bünyesinde olan İnsuyu Mağarası, temiz piknik alanları, sınırsız hizmeti ve güleryüzlü elemanlarıyla Nisan ayından bu yana birçok ziyaretçisinin beğenisini kazandı. Sosyal tesisleriyle ve işletmeleriyle vatandaşların hem turistik ziyaretlerine ev sahipliği yapan İnsuyu Mağarası hem de gelen ziyaretçilere hizmet veriyor. 

İnsuyu Mağarası sosyal tesislerinde bulunan restoran, birbirinden leziz Burdur şiş, pide çeşitleri, ızgara çeşitleri ve tatlı çeşitlerini mağara ziyaretinden gelen vatandaşlara leziz yemekler sunarak memnun ediyor. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konuş satış istatistiklerini, 2008-2012 yılları arasında il merkezleri ve merkez ilçelerde satışa konu olan konutlar il düzeyinde 3 aylık dönemler itibariyle yayımlanmıştır. 2013 yılından itibaren tüm yerleşim yerlerini içerecek şekilde il düzeyinde veri yayımlanmaya başlamıştır. Satışın gerçekleşmesi için konut sahipliğinin para karşılığında değişimi aranmıştır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi - TAKBİS veri tabanı, veri kaynağı olarak kullanılmıştır.

2018 Yılı Konut Satış İstatistikleri Antalya, Isparta ve Burdur İli sonuçlarını TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel açıklamıştır:

Ülkemiz genelinde 2018 yılında 1.375.398 konut satış sonucu el değiştirdi. Konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre %2,4 azalış gösterdi. Konut satışlarında 2018 yılında, İstanbul 234.055 konut satışı ve %17 pay ile ilk sırayı aldı. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 131.161 konut satışı ve %9,5 pay ile Ankara, 75.672 konut satışı ve %5,5 pay ile İzmir izledi. En az satış ise 159 konut ile Hakkari’de gerçekleşti. Türkiye genelinde satılan konutların 276.820 tanesi ipotekli, 1.098.578 tanesi ise diğer satış türünde gerçekleşti.

Antalya’da 2017 yılında 60.273 konut satılırken 2018 yılında %4,4 oranında artarak 62.940 konut satıldı. Konut satışlarında 2017 yılında, Antalya 62 940 konut satışı ile İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en yüksek paya sahip iller arasında 4. sırada yer aldı.

Isparta’da 2017 yılında 6.282 konut satılırken 2018 yılında %1,5 oranında artarak 6.378 konut satıldı.

Burdur’da 2017 yılında 3.431 konut satılırken 2018 yılında %23,6 oranında artarak 4.241 konut satıldı.

Ülkemizde Yabancılara yapılan konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre %78,4 oranında arttı. Yabancılara yapılan konut satışlarında 2018 yılında ilk sırayı 14.270 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 7.938 konut ile Antalya aldı. Antalya’yı 2.720 konut satışı ile Bursa ve 2 133 konut satışı ile Ankara izledi.

TÜİK, Konut Satış İstatistikleri, Aralık 2018

Kaynak: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM)

(1)  İpotekli satış, borçlanarak satın alınan konutun kredi teminatını oluşturmak için, yine aynı konutun teminat olarak gösterilmesidir.

TÜİK, Konut Satış İstatistikleri, Aralık 2018

Kaynak: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM)

(1) İllerin sıralanması 2018 Aralık ayına göre yapılmıştır.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ülkü Ocakları İl Başkanı Ayhan Mete, Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı’na atanan Dr. Sinan Ateş’i ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. 

Burdur’da Ülkü Ocakları Başkanlığı olarak Türkiye’nin menfaati ve geleceği için el birliğiyle çalıştıklarını söyleyen Ülkü Ocakları İl Başkanı Ayhan Mete;

“Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere rabbim fırsat vermesin. Gün birlik günüdür, kardeşlik günüdür. Gün huzurumuza, bayrağımıza, birliğimize, beraberliğimize, vatanımıza sahip çıkma günüdür. Ülkü ocaklarımıza, davamıza sağlamış olduğunuz katkılardan, desteklerden ötürü bütün samimiyetimle yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Sizin iyi niyetiniz, insanlığınız, beyefendiliğiniz, dava adamlığı anlayışınız bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Mutlu etmiştir. Her dönemde misafirperverliğinizle, ilginiz ve alakanız bizi ziyadesiyle gururlandırdı. Bu sebeple şahsınıza yeni görevinde başarılar temenni ediyorum.” dedi ve Burdur Ülkü Ocakları Başkanlığı olarak yapılan ilde gerçekleştirilen çalışmalar ve etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş’te nazik ziyaretlerinden ötürü Ülkü ocakları İl Başkanı Dr. Sinan Ateş’e teşekkür etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection