Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 15 Ocak 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

16 Ocak 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya tarafından yapımına başlanan Kültür Merkezi inşaatı, şehrimizin çözüm bekleyen sorunları arasındaydı. 2016 yılında İl Özel İdare’ye, sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahisisi gerçekleştirildi.

 

“Kültür Merkezi Yağmalanıyor” başlığıyla 7 Kasım 2018 tarihinde yayınladığımız haberin ardından Burdur Valiliği’nden “İlimiz Merkezi’nde bulunan ve yapımı tamamlanmamış durumdaki Kültür Merkezi binası ie ilgili basında yer alan haberler de dikkate alınarak bu alanın güvenliğinin sağlanması ve olumsuz şekilde kullanılmasına izin verilmemesi amacıyla Emniyet görevlilerimizce sık sık kontrol edilecek” açıklaması yapılmıştı. Yıllardır yapımı tamamlanamayan ve uyuşturucu müptelalarının mekanı haline gelen Kültür Merkezi’nin ihale ve yapım tarihi belli oldu.

Bu açıklamanın ardından geçtiğimiz günlerde Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Kültür Merkezi’nin ihale tarihinin belli olduğunu açıkladı. Milletvekili Bayram Özcelik ve Yasin Uğur Kültür Merkezi ile ilgili açıklamasında;

“2014 yerel seçimleri sonrası Kültür Merkezi inşaatında bir ilerleme olmayınca, 2016 yılından önce İl Özel İdare’ye sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisi gerçekleşmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmış olduğu incelemelerde Kültür Merkezi’nin projelerinin bir kısmına ulaşamayınca, bir kısmı da revize etmek için oluşturduğu teknik ekip ile revize projelendirme gerçekleştirmiş ve yapılan proje geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Yine Bakanlık tarafından maliyet hesaplamaları yapıldı. İl Özel İdaresi’nce ihale tarihi alınmıştır. Kültür Merkezi’nin ihalesi 8 Şubat 2019 tarihinde yapılacaktır. Gerekli ödenekler İl Özel İdare’ce kullanılacaktır. İlimiz Valisi Sayın Hasan Şıldak her aşamasında katkı vermektedir. Bakanlıkla sürecin hızlanması için görüşmelerimize devam ediyoruz.” Bilgilerini verdiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Merkezi için maliyet hesaplamalarının ardından Burdur İl Özel İdaresi’nce ihale tarihi alındı. 8 Şubat’ta yapılacak ihalenin ardından yapımına da Mart ayı içerisinde başlanacağı bekleniyor.

Etrafı tel örgü ile çevrilerek koruma altına alınan binanın, sökülüp çalınmış pencereleri ve camlarının yerine tel örgülerle koruma sağlandı. Camları ve doğraması kırılmış giriş kapısıda demir örgülerle kapatılarak içeriye giriş engellendi. Kültür Merkezi’nin tel örgü ile çevrilmesinin ardından ihale tarihide belirlendi.

Geçtiğimiz günlerde 2018 yılı içerisinde yapılan ve devam eden çalışmalar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Hasan Şıldak Kültür Merkezi hakkında, “Kültür Merkezi ihale tarihini 8 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştiriyoruz. Burası Mart ayı içinde hızlı bir süreçle tekrar yapımına başlanıp, ilimize çok ihtiyaç duyulan salon, kültür etkinliklerinin yapılabileceği bir bina inşalllah hizmete sunulacak” dedi. 

Kültür Merkezi, yapımının tamamlanması durumunda Burdur’un önemli bir sosyal ihtiyacına cevap verecek. Şehrimizin sosyal alanda önemli bir eksikliği giderilmiş olacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet

2911  Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 3.maddesi (a)  bendinde toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhının her yıl Ocak ayında mahallin en büyük mülki amiri tarafından belirleneceği,  (b) bendinde ise belirlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhının yerel gazeteler ile Valilik İnternet sitesinde ilan edilerek halka duyurulacağı belirtilmiştir.

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin ilgili hükümleri gereğince, 2019 yılında yapılacak olan toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhları ile çağrı ve propaganda araçlarının asılması gereken yerler Valilik Makamının 04.01.2019 tarih ve 126 sayılı onayı ile  aşağıda belirtilen şekilde belirlenmiştir.

2019 Yılında Belirlenen Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergâhları

Toplantı Yeri:

• Cumhuriyet Meydanı

• Demokrasi ve Özgürlük Meydanı

Yürüyüş Güzergâhı:

• Toplantının Cumhuriyet Meydanında yapılması halinde, Mobil kavşağından başlayıp Gazi Caddesini takiben Cumhuriyet Meydanında son bulması.

• Toplantının Demokrasi ve Özgürlük Meyanında yapılması halinde, Belediye Konferans ve Sergi Salonu önünden başlayıp, Yunus Emre Caddesini takiben Özgürlük ve Demokrasi Meydanında son bulması.

 Çağrı ve Propaganda araçlarının asılması gereken yerler: 

Toplantı gün ve saatleri ile sınırlı kalmak kaydıyla toplantı yeri ile yürüyüş güzergâhlarındaki uygun yerler olarak tespit edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 15 Ocak 2019 13:21

Emekli farkları 25 Ocak’ta yatacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların maaş farklarının 25 Ocak’ta ödeneceğini açıkladı. Buna göre SSK emeklilerine zamlı maaşları 17 - 26 Ocak, Bağ-Kurlulara ise 25 -28 Ocak arasında yatacak. 

Bakan Selçuk, emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların 1 Ocak 2019 itibarıyla aylıklarında oluşan fark tutarlarının, aylık alınan banka ve PTT şubelerince 25 Ocak’ta ödeneceğini söyledi. 

SSK, Bağ-Kur emeklilerin maaşlarına yüzde 10.19 zam yansıtılacak. En düşük emekli aylığı ocak zammı ile bin 125 lira olurken, en yüksek emekli aylığı da 498.51 lira arttı. Bağ- Kur’lu esnaf emeklisinin en düşük maaşı bin 595 lira, memur emeklisinin en düşük maaşı da 2 bin 379 lira oldu. 

SSK ve Bağ- Kur emeklileri Ocak maaşların 15’inden sonra aldıkları için gelecek haftadan itibaren hesaplarında zam farklarını görecekler. SSK emeklileri ayın 17’si ile 26’sı arasında, Bağ-Kur emeklileri de 25’i ile 28’i arasında yeni maaşlarına kavuşacak.

Artışla beraber 2008’den önce emekli olanlar için en düşük SSK emekli aylığı bin 747 liradan bin 904 liraya, en düşük Bağ-Kur aylığı bin 474 liradan bin 608 liraya çıkacak. Memurlar 2018’de yüzde 20.30 zam almış oldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, BUTSO Meclis toplantısına konuk olup, hizmetler, misyon ve vizyonlar hakkında görüş ve öneriler aldığı açıklaması yapıldı;

BUTSO’nun 2019 yılı ilk Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ömer Çeliker’in başkanlığında BUTSO Meclis Salonunda yapıldı. Toplantı sonrası BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik Belediye Başkan Adayları için hazırladığı sunumu öncesi yaptığı konuşmada; “Bilindiği üzere yaklaşan yerel seçimler Burdur ili için oldukça önemlidir. Halkın oylarıyla seçilecek yerel yöneticiler Burdur’un yerelde ve genelde kalkınmasında pay sahibi olacaktır. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak; seçimlere kadar ki süreçte Aylık Meclis toplantılarında bir Belediye Başkan Adayını ağırlıyoruz. Bu ayki toplantımıza Belediye Başkanımız ve 31 Mart 2019 Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz’i davet ettik. Bir sonraki toplantılarımızda, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’u ve MHP Belediye Başkan Adayını (kesinleşmesi halinde) konuk etmeyi düşünüyoruz.  

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik,  yerel seçimlerin tüm vatandaşları, özellikle Burdur’un ekonomisini ve yaşam standardını yakından ilgilendiren çok önemli demokratik bir olay olduğunu belirterek, yerel yönetimler ve STK’ların uyum içerisinde çalışmalarının önemini vurguladı.  

Başkan Yusuf Keyik, bir yandan görüş ve önerileri aktarmak, diğer yandan da seçim sürecinin demokratik samimiyet içinde geçmesine katkıda bulunmak maksadıyla davete icabet eden Mevcut Burdur Belediye Başkanı ve 31 Mart 2019 Türkiye Yerel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Belediye Başkan Adayı Ercengiz’e teşekkür ederek,  “Oda’mız ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak geçmiş dönemlerde de olduğu gibi, bütün adaylara karşı eşit mesafede olmaya özen gösterdik. Meclis toplantımızda nasıl bir belediyecilik anlayışı içerisinde olduğumuz, bizlerin tespit ettiği belediyeyi ilgilendiren görüş ve önerilerimiz ve de seçilecek belediye başkanından beklentilerimizi ifade ettik.” dedi.

“BELEDİYE VE BUTSO DAYANIŞMASI SÜRECEK”

Mevcut Burdur Belediye Başkanı ve 31 Mart 2019 Türkiye Yerel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Belediye Başkan Adayı Ercengiz de BUTSO’nun daveti için Başkan Yusuf Keyik ve Meclis Üyelerine teşekkür etti.  

Ercengiz, görevde bulunduğu süre ile ilgili çalışmalarını panoramik olarak BUTSO Meclis üyelerine aktardı ve “Burdur Belediyesi ile Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın bugüne kadar sürdürdüğü dayanışması bundan sonra da devam edecek. BUTSO ile paydaşlarımız olan konularda ve ekonomimizi ilgilendiren durumlarda istişareleri beraberce gerçekleştireceğiz.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AGC 35.inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla

mesaj yayımladı

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından AGC’nin 35’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlandı.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Rukiye Benek imzasıyla yayınlanan mesajda gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarının korunması, zor şartlar altında yürütülen bu mesleğin toplumdaki değerinin yükseltilmesi amacıyla kurulan Antalya Gazeteciler Cemiyeti bugün 35. Kuruluş yıldönümünü kutladığı hatırlatıldı.

Benek mesajda şu fadelere yer verdi :

“Otuz beş yılda sadece Antalya’da değil ülke çapında ve yurt dışında gazetecilerin dayanışmasına, gazetecilik mesleğinin geliştirilmesine, kamuoyunun olumlu yönlendirilmesine katkı sağlayan, yaptığı projelerle Türkiye’deki en büyük beş arasına giren Antalya Gazeteciler Cemiyeti, daha uzun yıllar boyunca basın özgürlüğü ve medya çalışanlarının karşılaştığı sorunların çözümü için çalışmalarını sürdürmeyi hedefliyor. Son yıllarda ülkede birçok basın kuruluşunun kapatılması veya küçülmeye gitmesi meslektaşlarımızı işsiz bırakırken, tutuklu gazeteciler, basın özgürlüğüyle ilgili eleştiriler, bir kısım çalışanın düşük ücretli ve ya sosyal güvenlikten yoksun olması, sosyal medyanın yazılı ve görsel basın yayın organlarının yerine geçme ihtimali gibi, birçok sorunla karşı karşıyayız. Antalya Gazeteciler Cemiyeti olarak, tıpkı geçen 35 yılda olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da bu sorunların demokrasinin temel ilkeleri doğrultusunda çözümü yönünde çaba göstermeyi sürdüreceğiz.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 15 Ocak 2019 13:13

Benzin ve motorine zam

Benzine ve motorin fiyatları arttı. Benzine 16 kuruş, motorine 20 kuruş zam geldi.

Buna göre; Burdur’da ortalama 6,14 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6,30 liraya , ortalama 6,00 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6.20 liraya yükselecek. Böylelikle pompaya çifte zam yapıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi’ne gelir getirmek amacıyla kurulup işletilen 3 petrol istasyonu ve 4 tesis halka başarıyla hizmet vermekte.

Bu petrol istasyonları  ve tesisler Burdur Belediyesi tarafından kurulan BAHTAŞ ve BİMTAŞ şirketleri tarafından işletilmekte.

Burdur Belediyesi tarafından ilk kurulan şirket olan BAHTAŞ, Merhum belediye başkanı Armağan İlci döneminde oluşturuldu.

Daha sonra BİMTAŞ şirketi BAHTAŞ iştiraki olarak kuruldu.

Aynı dönemde Serenler Otel ve Restorant yapılıp işletmeye açıldı. Bu tesis halen BİMTAŞ şirketi tarafından işletilmekte.

Yine aynı dönemde mülkiyeti belediyeye ait olan eski otogar üstündeki petrol istasyonu BAHTAŞ Şirketi tarafından işletilmeye başlandı.

Köprübaşı’ndaki ve Tefenni yolu üzerindeki iki petrol işletmesi, İstasyon Park, Susamlık,  Göl Park tesisleri de BİMTAŞ Şirketi bünyesinde işletilip halka hizmet vermekte.

Burdur Belediyesi tarafından kurulan şirketler ve o şirketler tarafından işletilen tesisler, günümüzde başarıyla halka hizmet üretiyor. Bu şirketler bünyesindeki işletmeler, halkın özellikle tercih ettiği, güvenilir hizmet almak amacıyla yöneldiği işletmeler.

Burdur Belediyesi bünyesinde başarı ile işletilen işletmeler, aynı zamanda kar amacından önce, halka hizmet vermeye öncelik verilen alanlar.

Burdur Belediyesi son dönemde bu tesisleri başarılı bir şekilde işleterek, Belediyelerin bu hizmetleri üretmede ne kadar başarılı olabileceğini kanıtladı.

Burdur Belediyesinin bu başarısı “her şeyi özelleştirelim” çığırtkanlıklarına  karşı da iyi bir cevap olmakta. 

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

İthal tohumla yetiştirilen kuru soğanlar çürüyor

Cumhurbaşkanlığı’nca alınan kararla, kuru soğan ithalatında uygulanacak vergi oranı sıfırlandı.

Konuya dair Cumhurbaşkanlığı kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre; kuru soğan ithalatında gümrük vergisi 28 Şubat’a kadar (bu tarih dahil) yüzde sıfır olarak uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı’nca yürütülen kararın, kuru soğan fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi, iç piyasa fiyatlarının makul seviyelerde tutulması ve spekülatif fiyat hareketlerine meydan verilmemesi amacıyla, ekim dönemi de dikkate alınarak uygulanacağı belirtildi.

Son yıllarda ülkemizde yetiştirilen kuru soğanlar ithal tohumlarla üretiliyor.Özellikle bu yıl ithal tohumla üretilen kuru soğanlarda,  ülke genelinde ve ilimizde çürüme çok fazla oldu. Üretilen soğanların çürümesi, ülkenin soğan ihtiyacını artırdı. İhtiyacı karşılamak içinde sıfır gümrük uygulaması ile soğan ithalatına yönelindi.

İthal tohum uygulaması ile  domates üretiminde de sorun yaşanıyor. İlimizde üretilen domateslerde gelişen kelebek hastalığı domateslerin olgunlaşmadan çürümesine ve neredeyse hiç ürün alınamamasına yol açıyor. 

Hasan Türkel

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 15 Ocak 2019 13:13

153 hattıyla evsizlere yardımeli

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz sokakta kalan vatandaşlara kucak açıyor. Bu soğuk günlerde sokakta kalan, evi olmayan vatandaşları görenler 153’ü arayabilirler. 

Burdur Belediyesi, havanın soğumasıyla sokakta yaşayan vatandaşlara, merkezinin kapısını açtı. Burdur Belediyesi, havanın soğumasıyla sokakta yaşayan vatandaşları misafir ediyor. Çevrenizde gördüğünüz evsizleri, 153’ü arayarak mutlaka bildirin.

Kış boyunca devam edecek olan bu uygulama kapsamında, sokakta görülen evsizlerin durumları “153” hattı aranarak bildirilebiliyor. Burdur Belediyesi, ekonomik veya sosyal durumundan dolayı belirli bir ikamet yeri olmayan ve kış aylarında sokakta kalan veya terk edilmiş mekanlarda yaşayan vatandaşlara, barınma, beslenme, sağlık ve ayni yardımlarla sahip çıkıyor.

(Hatice Dursun)

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2
No Internet Connection