Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 12 Ocak 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 12 Ocak 2019 14:27

14 Ocak 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

14 Ocak 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cumartesi, 12 Ocak 2019 14:27

Burdur’a kenevir piyangosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan kenevir üretiminin artırılacağı açıklaması yaptı. Kenevir ekimi izni verilen 19 il arasında Burdur’da var.

Burdur’da kenevir ekmeye hazırlanan çiftçiler, ekim için verilecek teşvik miktarlarının açıklanmasını bekliyor.

Türkiye’de üretimi 1933 yılında mevzuata bağlanan kenevir, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 29 Eylül 2016’da yayınladığı Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile izne tabi kültür bitkisi statüsüne alındı. Yönetmelikle 18 olan kenevir ekecek  il sayısı 19’a çıkarıldı. Şanlıurfa ili çıkarılıp Bartın ve Karabük illeri eklenerek Amasya, Antalya, Burdur, Çorum, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ile bakanlığın izniyle kenevir üretilmesi hakkı verildi.

Yönetmelikle daha önce 1 Ocak-28 Şubat olan bakanlıktan izin alma süresi 1 Ocak-1 Nisan olarak uzatıldı. Ancak bu yönetmeliğin çıkarılması da üretim artışını sağlamadı. Gerek tohumunun İsrail’den hibrit olarak getirilmesi gerekse de üretim teşviğinin bulunmaması, maliyeti yüksek olduğu için üreticinin ilgisini çekmedi. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapılacak çalışmalarla kenevir üretiminin artırılacağına ilişkin açıklamaları, izni bulunan illerdeki çiftçileri heyecanlandırdı. Şimdi bu illerde üretime ne gibi teşviklerin verileceği merakla bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya dair yaptığı açıklamada; “Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor” dedi.

Kenevir üretimi AKP iktidarı döneminde büyük düşüş yaşadı. 1980’li yıllarda 14 bin ton olan kenevir üretimi 2000 yılında 1244 tonken AKP iktidarı döneminde hızla düşmeye başladı.

2004’te 30 tona düşen yıllık üretim, 2013 yılından bu yana 1 ton olarak seyrediyor. 2016’daki yönetmelik de üretim rakamını artırmaya yetmedi. Kenevir ithalatı AKP patlama yaptı. 2000 yılında 592 tonluk kenevir tohumu ithalatı için 321 bin 479 dolar ödenirken, 2017’de bin 921 ton için ödenen rakam 2 milyon 372 bin dolara oldu. 

Nüfus artışına ve birçok ülkede kullanımının serbest bırakılmasına paralel olarak kenevir pazarı hızlı bir büyüme trendi izliyor. Kenevir bitkisinden lif ile kağıt ve yakacak hammaddesi üretilirken, tohumu ise ilaç, yağ ve kuş yemi olarak kullanılıyor. Grand View Research raporuna göre, 36 ülkede üretimi yapılan endüstriyel kenevirin 2017 yılında 4 milyar dolar olan parasal büyüklüğünün 2025 yılında 11 milyar dolara çıkması bekleniyor. Dünyanın en büyük kenevir üreticileri ABD, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere.

Orhan Sarıbal

YENI RANT KAPISI YARATILACAK

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “AKP’nin bitirdiği ve unutulmaya yüz tutmuş kenevirin yeniden üretilmesi olumlu gelişme. Ancak kenevirin üretimi de AKP’nin tarımı ithalata dayandırma politikası sonucu yok denecek hale gelmiştir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün vatandaşlara promosyon olarak milyonlarca kenevirden yapılmış file dağıtılacağını söylediğini belirten Sarıbal, “Bugün kenevir üretimine başlansa bile ülke ihtiyacını karşılayacak kadar üretim yapılamayacağı aşikar. İşte burada ithalattan yeni bir rant kapısı yaratılacaktır. Burada yandaş firmalar kurularak yeni bir sektör inşa edecekler” diye konuştu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer CHP Kadın kolları üyeleri ile birlikte gazetemizi ziyaret ederek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günümüz’ü kutladı.

 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’inde yer aldığı ziyarette konuşan CHP Kadın Kolları Başkanı Gezer, günümüzde, bağımsız ve tarafsız basın anlayışının her zamankinden daha önemli olduğuna dikkat çekerek “ Ülkede bugün ekonomik alanla birlikte her alanda büyük sorunlar yaşanıyor. Yaşanan sorunların dile getirilmesi en fazla yazılı, görsel, sosyal medyaya düşen bir görev. Ancak ülkemizde basın, televizyonlar büyük ölçüde tek sesli bir hale getirildi, iktidarın güdümüne sokuldu. Az sayıdaki bağımsız basın ve medya organları canla başla görevlerini yapmaya çalışıyor. Yerel Basın böylesi bir ortamda daha bir önem arzediyor. 

Burdu’da da yerel seçimler öncesi ülkede yaşanan sıkıntılar yaşanmakta, ücretlilerin alım gücü sürekli azalmakta. Biz yerel seçim sürecini geniş katılımlı bir kadro ile yürütüyoruz. İşyerlerini, evleri, sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyoruz. Önümüzdeki yerel seçim, yerel yöneticileri seçmenin ötesinde çok daha geniş bir anlam ifade ediyor. Şehir Merkezinde CHP üyeleri, CHP seçmenleri daha önceki yerel seçimlerde olduğu gibi dinamik, disiplinli bir yapı ile seçime hazırlanıyor. Amacımız seçime kadar şehrin bütün bölgelerine, ayırımsız bütün seçmenlere ulaşmak. Şimdilik gittigimiz her yerde Belediyemizin çalışmaları hakkında, Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in başkanlığı hakkında hep olumlu görüşler alıyoruz. Belediye hizmetletleri hakkındaki eleştiri ve öneriler olursa onları da dikkatle tesbit edip araştırıyoruz. Çalışma için yeterli zaman var. CHP Kadroları olarak bizler yeterli enerjiye, inanca, heyecana sahibiz. CHP belediyeciliği anlayışının, Başkanımız Ali Orkun Ercengizin çalışmalarının, şehirde olumlu karşılığının olduğunu herkes görüyor ve kabul ediyor. Burdur’un genel yapısı CHP belediyeciliği ile uyum sağlıyor. Umutluyuz ama rehavet içinde değiliz, olmayacağız. Hedefimiz yine açık ara farkla belediye başkanlığını kazanıp, Başkan Ercengizle yola devam edilmesini sağlamak.

Burdur Gazetesi mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, basının özgürce görev yapabileceği umutlu, mutlu günler diliyoruz” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

14 Ocak 2019 Pazartesi günü 01.30 ile 04.30 saatleri arasında TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM AŞ (TEİAŞ) Isparta 7. Bölge Müdürlüğü'ne ait 154 KV Burdur trafo merkezinde, yine TEİAŞ tarafından gerçekleşecek olan çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden, Burdur İl Merkezi ve Merkeze Köyler ile bu hatlardan enerji alan özel trafolu müşteriler etkilenecektir.

14 Ocak 2019 Pazartesi günü 01:30 ile 04:30 saatleri arasında TEİAŞ Isparta 7. Bölge

Müdürlüğü'ne ait 154 kv Burdur trafo merkezinde TEİAŞ tarafından gerçekleşecek olan bakım
ve onarım çalışması nedeni ile; yapılacak olan enerji kesintisinden; Yeşilova ilçesine bağlı;
Yarışlı, Harmanlı, Sazak, Elden ve Örencik Köyleri ile bu hattan enerji alan özel trafolu
müşteriler etkilenecektir.
14 Ocak 2019 Pazartesi günü 01:30 ile 04:30 saatleri arasında TEİAŞ Isparta 7. Bölge
Müdürlüğü'ne ait 154 kv Burdur trafo merkezinde TEİAŞ tarafından gerçekleşecek olan bakım
ve onarım çalışması nedeni ile; yapılacak olan enerji kesintisinden; Kemer ilçesine bağlı;
Elmacık Köyü ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler; etkilenecektir.
Çalışmaların erken bitmesi halinde, hatlara belirtilen saatten önce enerji verilebileceği
gibi, hava muhalefeti veya başka nedenlerle çalışmadan vazgeçilmesi halinde hatlarda enerji
mevcut olacağından, ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bucak’da faaliyet gösteren Mermer Fabrikasında Yaşanan Soba Patlamasıyla Yaralanan Vatandaşlar Ambulans Uçakla İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesine nakledildi.

Konuya dair İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; ”Bucak organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren özel bir mermer fabrikasında yaşanan soba patlaması sonucu 6 vatandaşımız yaralandı. Olay yerine gelen sağlık ekiplerimizin müdahale ettiği işçiler, ambulanslarla Bucak Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Vücudunda ileri derecede yanıklar oluşan Z.A ve H.T. Bucak Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardından Burdur İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri koordinasyonunda, Süleyman Demirel Hava Limanından ambulans uçak ile İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesine nakledildi.

B.G. isimli vatandaşımız Bucak Devlet Hastanesi cerrahi yoğun bakım ünitesine yatırılarak tedavi altına alınırken, A.A. ve M.K. acil serviste gözlemlenerek tedavileri yapıldı, M.G. isimli vatandaşımız ise ayaktan tedavisi düzenlenerek taburcu edildi.” denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur Buzağı desteklemeleri ödemelerinin başladığını yaptıkları ortak açıklama ile duyurdular;

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin Burdur İlimizi ziyaretlerinde gerçekleşen sektör toplantısında Belediye Başkan Adayımız Deniz Kurt’un İlimiz için istediği talepler arasında bulunan desteklemelerin ödemelerinin de gerçekleşmesini iletmişti. Bakanlığımızla yapılan görüşmeler neticesinde Burdur İlimizde Buzağı desteklemeleri ile ilgili 8.700 kişiye 11.500.000 ₺ olmak üzere, TC sonu 4-6-8 olanların 11 Ocak 2019 Cuma, 0-2 olanların ise 18 Ocak 2019 tarihinde ödemeleri gerçekleşecektir. Hükümetlerimiz her zaman üreticilerimizin yanında olmuş, desteklemeler artarak devam etmiştir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 12 Ocak 2019 14:25

Vali Şıldak; 2019 yatırım yılı olacak

Vali Hasan Şıldak başkanlığında, İl Özel İdaresi tarafından İlçelerimizde yürütülen hizmetlerin ele alındığı koordinasyon toplantısına ilişkin açıklama yapıldı;

Toplantıda Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Kaymakamlar, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcıları ve birim müdürleri hazır bulundu.

Vali Hasan Şıldak toplantının başında yaptığı konuşmada; 

İl Özel İdaremiz tarafından İlçelerimizde 2018 yılı içinde yürütülen hizmetler ve 2019 yılı yatırım programı kapsamında yapılacak çalışmaları değerlendireceklerini ifade etti.

İlçeler ve İl Özel İdaresinin koordinasyon içerisinde çalışacağının altını çizen Vali Şıldak, 2018 yılı yatırımları ve 2019 yatırım programını ayrıntılı olarak el alarak karşılıklı görüş alışverişi içerisinde yapılacak hizmetlerin en verimli şekilde sunulmasını sağlayacaklarını belirterek, bu doğrultuda gereken hassasiyetin gösterilmesi talimatını verdi.

Toplantının devamında Genel Sekreter Yardımcıları Salih Yüksel ve Asım Ertilav görev alanları kapsamında yürütülen çalışmalarla ilgili kapsamlı sunum yaptılar. Yapılan sunumlarda İl Özel İdaresi’nin 2018 yılında tamamlanan ve hala devam eden yatırımları ile 2019 hedefleri ve KÖYDES projeleri hakkında bilgi verildi.

Sunumlar sonrası bir değerlendirme yapan Vali Hasan Şıldak; 2019 yılının yatırım yılı olacağına vurgu yaparak İl Özel İdaresi ve KÖYDES yatırımları ile vatandaşlar en iyi şekilde hizmet götürmek için, uyum ve karşılıklı hoşgörü içerisinde bütün personel  ile elllerinden gelen gayreti ve çalışmayı yapacaklarını ifade etti.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 12 Ocak 2019 14:25

Doğa Koruma 6. Bölge yeni binasında

Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Burdur’un tek Bölge Müdürlüğü olan 6. Bölge  Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binasının tamamlanarak hizmet vermeye başladığını açıkladılar. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Bölge Müdürlüğü’nün Burdur’a  kurulduğunu belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat talimatı ile 6. Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü kurulmuştu. Burdur, Antalya, Isparta İllerini Kapsayan Bölge Müdürlüğünde dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’un destekleri olmuştur. Burdur’umuz da Tek Bölge Müdürlüğü olan 6. Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yapımı tamamlanan yeni binasına taşındı. Bodrum + zemin ve 4 kattan oluşan Bölge Müdürlüğü hizmet binası maliyeti 1.867.207.78 TL olup, toplam alanı 1.423,08 m2’dir. Burdur’umuzda hizmet verecek bu hizmet binasında önümüzdeki yıllarda hem Doğa Korumalarda hemde Milli Parklar açısından önem arzedecektir.” Dediler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ve Rektör Danışmanı Dr. Mustafa Kılınç gazetemizi ziyaret etti. Gazete çalışanlarımızın 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutladı. 

 

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, üniversitede yaşanan tüm gelişmelerin halka aktarılmasında basının köprü vazifesi gördüğünü belirtti. 

10 Ocak Gazateciler Günümüzü kutlayan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, basının ülkemizde ve ilimizde önemini vurgulayarak;

“Kamuoyunun bilgilendirilmesinde doğru ve güvenilir haber yapma, olayları ilkeli yayıncılık anlayışının tarafsız bir şekilde halka aktararak objektif olma gibi değerleri içerisinde barındıran basın çalışanları vatandaşla haber arasında iletişim köprüsü görevi görmektedir. 

Basınımız, üniversite-şehir bütünleşmesi açısından çok önem arz etmektedir. Üniversitemizde yaşanan tüm gelişmeleri kamuoyuna anlatmamızda bizlere her zaman destek veren; yaptıkları yayınlar, haberler ile üniversitemizin gelişmesine katkı sağlayan siz değerli basın mensuplarımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection