Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

02 Ocak 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Salı, 01 Ocak 2019 15:52

Belediye araç filosunu genişletiyor

Burdur Belediyesi araç filosu her geçen gün genişlemeye devam ediyor. 

Burdur Belediyesi İtfaiyesi bünyesinde kullanılmak üzere itfaiye aracı alındı.

Burdur Belediyesi İtfaiyesi, araç filosuna yenilerini kattı. Alınan araçlarla pek çok olayda ve afette görev yapan itfaiyenin, modern araçlarla çalışarak olaylara daha da hızlı ve kolay müdahale etmesi planlanıyor.

Temin edinilen itfaiye aracı dar sokaklardaki yangınlara müdahale için kullanılacak. 

3 ton su kapasitesine sahip yeni itfaiye aracı ile özellikle eski yerleşim yerlerindeki dar sokaklarda çıkabilecek yangınlara müdahale edilebilecek.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 01 Ocak 2019 15:52

Başkan Ercengiz'den enerji atağı

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yılsonu değerlendirmesinde Belediye’nin bünyesinde yapılan Katı atık Bertaraf Tesisi, Sultandere Hizmet Kampüsü ve biyogaz tesisleri  çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

 

Yaklaşık 1 yıl önce yapımına başlanan katı atık bertaraf tesisi, 29 yıl boyunca kira geliri elde edilecek ve üretilen enerjinin yüzde 29’u Burdur belediyeler Birliği’ne üye belediyelere aktarılacak. Türkiye’nin örnek projeleri arasına giren  Katı Atık Bertaraf Tesisi sayesinde  çöpün yanması, çöpün depolanmasının düzgün yapılmaması neticesinde doğaya verilen birçok zararın ortadan kaldırılmasını sağlayacak. 

Diğer bir proje olan biyogaz tesisiyle, hayvancılığın yoğun yapıldığı günlük 100 ton sütün, yaklaşık 20 bin ton büyükbaş hayvanın, 400 bin küçükbaş hayvanın yetiştirildiği Burdur’da hayvan atıklar sadece gübre olmaktan öte enerji üretildikten sonra tekrar tarım arazilerine ulaştırılması hedefleniyor. 

Burdur Belediyesi’nin, kendi enerjisini kendi üretmek amacıyla, Sultandere Hizmet Kampüsü çatısında kurduğu güneş enerji santralinde enerji üretimine de başladı. 2 milyon TL’ye mal olan projeyle, Burdur Belediyesi tükettiği enerjisinin %16’sını bu sistemden karşılayacak. KDV muhafiyetinden faydalanacak olan olan projeyle, yıllık yaklaşık 991 bin 732 kWh enerji üretilmesi hedefleniyor. 

Belediye birimlerinin birçoğunun toplandığı Sultandere mevkiindeki Hizmet Kampüsü çatısına yapılan 600 KWh’lik Güneş Enerji Santrali sayesinde, Burdur Belediyesi kendi enerjisini kendisi üretiyor.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 2018 yılı değerlendirmesinde gazetemize yaptığı açıklamada;

“Biz insanlarımız betonla mutlu etmeyeceğimizi söylemiştik. Beton bina ihtiyaçsa yapacağımızı söylemiştik. Sultanderesi Hizmet Kampüsü’nün projesinin tamamının bizzat bizim tarafımızdan çizildiği ve projelendirilirkende çatısında bir güneş enerjisi santrali yapılacağı hesaplanarak statiğinin yapıldığı bir binayı borçsuz, hiç kredisiz Burdur halkına kazandırdık. Şimdi çatısındaki 0,6 MW’lık enerji santrali, yılda 100 bin dolarlık enerji üreten bir belediye olduk.”dedi. 

Katı Atık Bertaraf Tesisiyle ilgili olarak Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz açıklamasında;

“Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin yap-işlet-devret modeliyle verdik. Bugün 80 milyon liralık bir yatırımı Burdur’a kazandırdık. 80 milyon liralık bir yatırımla hem hayvansal atıklardan biyogaz elde ediyoruz hem çöpten enerji üretiyoruz hem de bu ürettiğimiz enerjiden Burdur Belediyeler Birliği olarak %29 üretilmiş enerjiden Burdur Belediyeler Birliği olarak kar ortağı olacağız. Bu çok önemli bir şey. Vatandaşımız  evinden gönderdiği çöpten biz sessiz sedasız enerji üreten bir belediye olduk.

Diğer taraftan atık su arıtma tesisiyle ilgili Avrupa Yatırım Bankası’ndan kullanmayı talep ettiğimiz kredi onaylanmasına rağmen  İller Bankası’nın Avrupa Yatırım Bankası’yla uyuşmazlığı neticesinde ilerlediğimiz günlerde ihaleye çıkılabilecek bir noktaya geldik. İnşallah 2019’un ilk çeyreğinde ileri biyoljik atık su arıtma tesisininde temelini atıp 1 yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz. Atık su arıtma tesisi  Devlet Su İşleri tarafından yapılacak bir yatırımken, yatırımların ötelenmesi neticesinde biraz geciktik. Eğer Devlet Su İşleri yapamayacaksa tesisi bu haliyle kabul edip, atık su arıtma tesisimizi de 2019 planlarımıa alabilmeyi düşünüyoruz.”bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi kurumsallaşma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Bu kapsamda MAKÜ’nün mevcut tarihsel, kültürel özelliklerine, kuruluş amacına ve vizyonuna uygun evrensel standartlardaki kurumsal kimlik çalışmasının tamamlanmasına dair açıklama yapıldı;

2018 yılı içerisinde hazırlanan Kurumsal Kimlik Kılavuzu üniversite senatosunca kabul edildi. Kurumsal Kimlik Komisyonu üyeleri Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Serdar Tuna, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Kara, Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Onur Birol ve Öğretim Görevlisi Yasemin Kayabaşı tarafından yayına hazırlanan Kurumsal Kimlik Kılavuzu www.mehmetakif.edu.tr/kurumsal adresi üzerinden erişime açıldı.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Akademik-idari birimlerimiz ve öğrencilerimiz tarafından üretilen basılı ve dijital görsel iletişim malzemeleri, üniversite kimliğimizin algılanmasında önemli rol oynamaktadır. Üniversitemizin kurumsal kimliğinin ve sahip olduğu değerlerin tutarlı şekilde yansıtılması, iletişim malzemelerinin içerdiği görsel öğelerde bütünlük sağlamamıza bağlıdır. Bu kapsamda üniversitemizin tarihsel ve kültürel özelliklerine, kuruluş amacı ve vizyonuna uygun olarak evrensel standartlardaki Kurumsal Kimlik Kılavuzu 2018 yılında tamamlanmış ve üniversitemiz senatosunun 16.08.2018 tarih ve 331 nolu toplantısında kabul edilmiştir. Titiz bir çalışma sonucunda oluşturulan bu kılavuz www.mehmetakif.edu.tr/kurumsal adresi üzerinden erişime açılmış ve tüm iletişim ortamlarında, üniversitemiz kurumsal kimliğinin güncel, etkili ve tutarlı şekilde yansıtılmasını sağlayacak çerçeveyi sunmaktadır. Kılavuz, temel kimlik öğelerimiz olan MAKÜ ambleminin ve yazısının kullanımından başlayarak, tüm iletişim ortamları için görsel iyileştirmeler ve tutarlı grafik düzenlemeler içermektedir. Üniversitemizin her düzeydeki bölüm ve biriminin tanımlamasında, mekan ve tesis işaretlemesinde, iç ve dış iletişim amaçlı malzeme üretiminde ve genel olarak kurumsal iletişimde sağlayacağımız bütünlük, bu kılavuzdaki ilke ve kurallara titizlikle uyulmasına bağlıdır. Bu kılavuzda tanımlanan her öğe, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin kurumsal kimliğini tamamlayıcı bir değerdir ve bütünlüğün her şart altında korunması gerekmektedir. Kurumsal Kimlik Kılavuzunun hazırlanmasının her aşamasında emek veren herkese teşekkür ederim.” Dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’in, Stok’is Gıda İnşaat Ltd.Şti. Firmasına tebrik anmalığı vermesine ilişkin açıklama yapıldı;

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve Yönetim Kurulu Üyeleri  “FORTUNE 500 - 2018 Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi”  araştırmasında 414. sırada yer alan Stok’is Gıda İnşaat Ltd.Şti. firma sahibi ve BUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Solak tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.   

Günün anısına, BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ; Stok’is Gıda İnşaat Ltd. Şti. firma sahibi İbrahim Solak’a tebrik anmalığı verdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Fatma Gerçeker gazetemizi ziyaret etti. Evli ve iki çocuk annesi olan emekli Muhasebeci Fatma Gerçeker, CHP üyesi olup, mahalle sorumlusu, il-ilçe delegeliği ve Merkez  İlçe Kadın Kolları Başkanlığı görevlerinde bulundu. CHP yönetiminin çeşitli kademelerinde görev yapan Gerçeker, girişimci ve halkla içi içe olduğunu her türlü sosyal aktivitelerde, kültür sanat etkinliklerinde aktif olduğunu belirtti.

Amacının, bilgi ve birikimlerini Burdur için kullanmak olduğunu belirten Emekli Muhasebeci Fatma Gerçeker;

“Taşın altına elimi koymak istiyorum. Hizmet etmek amacıyla aday adayı oldum. İçinde yaşadığımız Burdur’a hizmet etmek, insanlara faydalı olmak için benim için en önemli görev olacaktır. 

Evli ve 2 çocuk annesiyim. İşletme Fakültesi mezunuyum. Emekli muhasebeciyim. 

Amacım Burdur’a hizmet etmek. Yıllarca CHP yönetiminin çeşitli kademelerinde görev aldım. Aldığım görevleri her daim layıkıyla yerine getirmeye çalıştım. Bu dönemde Belediye Meclis üyeliği adaylığına başvurmaya karar verdim. 

Ben sosyal aktiviteleri ve kültür sanat etkinliklerini kaçırmamaya çalışırım. Bu tür etkinliklerde aktif görev alırım. Örneği, Burdur alaca dokumaları kursuna, Burdur Belediyesi’ni organize ettiği yöresel lezzetler kursuna katıldım. Bunların haricinde resim ve nakış kurslarını da katılım sağladım. 

Girişimciyimdir. Her zaman halkla iç içe olmayı hedefledim. Hepimizin amacı Burdur’u kalkındırmak.  İlimizin ileriyi taşınmasını sağlamak.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediye personelinin yeni yılını kutladı.

 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, Halı Sarayı Hizmet Binasında çalışan belediye personeli ile buluşarak yeni yıllarını kutladığı açıklandı;

Programa Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcıları Serdar Başgül ve Hasan Duygulu ile birim müdürleri ve belediye personeli katıldı.

Burdur Belediyesi olarak verimli bir yıl geçirdiklerini belirten Başkan Ercengiz, “2018 yılını Acısıyla tatlısıyla geçirdiğimizi ve yurttaşımıza en iyi şekilde hizmet ettiğimizi düşünüyorum. 2019 yılının her şeyden önce hepinize sağlık, huzur, mutluluk ve sevdiklerinizden ayrı olmayan bir yaşam biçimi getirsin. Hepinizin yeni yılını kutluyorum” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Reha Sermed Aygören yayınladığı basın bülteniyle, ülkemizde rahim ağzı kanseri taramalarının ücretsiz  olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapıldığını duyurarak, Thalkı sağlıklı bir gelecek için taramalara davet etti;

Sağlık Bakanlığı toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Ocak ayını “Rahim Ağzı (Serviks)  Kanseri Farkındalık Ayı” olarak belirlemiştir.

İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Reha Sermed Aygören “Serviks kanseri Farkındalık Ayı’’ ile ilgili yaptığı açıklamada;

Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde dokuzuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri, nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser olup önlenebilir bir hastalıktır.  

Rahim ağzı kanseri için risk faktörleri: 

· Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu 

· Erken yaşta (16 yaştan önce) cinsel ilişki  

· Çok eşlilik 

· Sigara içme 

· Sağlıksız beslenme (meyve ve sebzeyi az tüketmek, rahim ağzı kanseri riskini artırır) 

· Çok sayıda doğum yapma

· Sosyoekonomik düzeyin düşük olması 

· 5 yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı  

Rahim ağzı kanseri belirtileri: 

HPV enfeksiyonlarının çoğunluğu kendiliğinden düzelir ve belirtilere veya hastalığa neden olmaz. Bununla birlikte, belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Bu lezyonların bir kısmı rahim ağzı kanserine ilerler, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar alır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya geldiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu sebeplerden rahim ağzı kanserinde düzenli tarama yaptırmak çok önemlidir.

Rahim ağzı kanserinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

· Düzensiz adet görmek (düzensiz menstrüasyon )

· Adet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrası (vajinal) kanama olması

· Cinsel ilişki sırasında ağrı 

· Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı

· Kötü kokulu vajinal akıntı 

· İdrar yaparken ağrı 

· Tek bacakta şişlik 

Tanı:

· Tarama ve erken teşhis ile tedavisi yüzde yüz mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir.

· Bugün rahim ağzı kanserinin %99,9’una HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. Erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişiklikler HPV-DNA Testi ve PAP Smear Testi ile tespit edilmektedir.

· Ülkemizde Ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV-DNA ve Pap smear testi ile taranmaktadır. HPV-DNA testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir.

Tedavi:

· Rahim ağzı kanserinde; cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Korunma: 

· Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-13 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

· 30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak

· Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim

· Sigara kullanmamak

· Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek

Rahim Ağzı Kanseri Neden Önemlidir? 

· Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır.

· Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir.

· Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir.

· Düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir.

· Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır. Tüm halkımızı sağlıklı bir gelecek için taramalara davet ediyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection