Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Bir zamanlar Isparta Kılıç Köyü’nde ötelere Isparta Orağanize Sanayi ve Süleyman Demirel Havaalanı yakınlarına kadar ulaşan Burdur Gölü’nde kuruma Burdur İlyas Köyü sınırlarına kadar ulaştı.

Kurumanın ardından, Kılıç Köyü ve Senir Kasabası önlerinde  kanserojen kimyasallar ve zehirli atıklarla dolu bir çöl oluştu. Bu kanserojen maddeler rüzgarla, bu alanda otlatılan hayvanlarla insanları zehirleyip kansere yol açıyor!

Kuruma hızla devam ederken, ne yazık ki; Orman Su  İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından  açıklanan “Burdur Gölü’nü muhteşem bir planla kurtaracağız” sözü hala yerine getirilmiş uygulamaya sokulmuş değil.

Öte yandan Devlet Su İşleri 182. Şube Müdürlüğü’ne dayandırılarak yapılan bir, anlaşılmaz bir yazımla verilen haberde;  “Burdur Gölü ise geçen yıl doluluk oranı %65’den 64’e geriledi.” Deniyor! Bu habere gore, Burdur Gölü %36 oranında kurumuş oluyor ve Göl %66 altı oranında varlığını koruyor!

DSİ’ye ulaşarak konuyu ilettiğimizde haberdeki bilgiyi teyit etmediler. 

Edemezler çünkü Göldeki kuruma seviyesi apaçık belli! Gölde kuruyan alan ortada!

Düzenli aralıklarla gölde yaptığımız çekimlerle biz sürekli olarak kurumayı takip edip, belgeliyoruz.

Ülkemizde pek çok ağır sorun yaşanırken, ne yazık ki Burdur Gölü gözümüzün önünde kuruyup gidiyor. 

Burdur Gölü’nün “ölüyorum” feryadını duyan yetkili yok!

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 09 Temmuz 2018 15:11

Altınyayla’da Şampiyon Orhan Okulu

Altınyayla Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Şampiyonu Orhan Okulu oldu. 

Bu yıl 31’incisi düzenlenen Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne ilgi büyüktü. Değişik boylarda pehlivanlar kıyasıya mücadele ettiler. 

Altınyayla Belediyesi’nin organize ettiği güreşlere 39’u başpehlivan olmak üzere toplamda,  557 sporcu katıldı. 

Başpehlivanı belirleyecek karşılaşmada,  İsmail Balaban’ı yenen Orhan Okulu, başpehlivanlığı kazandı.

Başpehlivan olma başarısını gösteren Orhan Okulu “Kırkpınar’dan Antalya’ya altın kemerle dönme” mesajı Verdi.

Güreşler sonunda Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı ve protokol üyeleri dereceye girenlere kupa ve madalyalar verdiler.

Güreşlerin sona ermesinin ardından yapılan açık artırmada, 2019 yılı Altınyayla Yağlı Güreşleri organizasyon ağalığını, 75 bin lira veren iş adamı Rıza Kaya aldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 09 Temmuz 2018 15:11

10 Temmuz 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

10 Temmuz 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

İyi Parti 1. sıra Milletvekili Adayı Osman Kurt, 24 Haziran seçimleri değerlendirmesi için Bi Karikatür Kafe’de basın toplantısı düzenledi. Yerel basın mensuplarıyla gerçekleştirilen toplantıda İyi Parti’nin yerelde ve genelde yapmış olduğu seçim çalışmalarından bahsedildi. 1.sıra Milletvekili Adayı Osman Kurt, İyi Parti olarak yerelde, gerek Kadın Kolları’nın gerekse Gençlik Kolları’nın seçim gününe kadar kapı kapı dolaştığını, büyük küçük herkesin canla başla çalıştığını vurguladı. Bu seçim süreci içinde kendilerini her daim destekleyen basın mensuplarına da teşekkürlerini iletti. Toplantı basın mensuplarının sorularının cevapladırılmasıyla sona erdi. 

İyi Parti 1. sıra Milletvekili Adayı Osman Kurt 24 Haziran seçimleriyle ilgili yaptığı basın toplantısındaki açıklamasında;

“Bugün seçimle ilgili bir değerlendirme yapalım hemde basın mensuplarınını soruları varsa cevaplandıralım diye böyle bir toplantı yaptık. Sizler vasıtasıyla hem teşkilatlarımıza hemde Burdur seçmenine teşekkür edelim istedik. Sıfırdan kurulan bir partinin teşkilat yapısı yeni oluşmasına rağmen yurtdışı oylarını saymazsak Burdur’da  oy sıralamasında 2. parti olduk. Yıllardır sıralama bellidir. AKP, CHP ve MHP. Dördüncü parti olarak biz girdik. Sonuçta da 35000 civarında bir oyla ikinci parti olarak seçimi tamamladık. Mutlaka yetişemediğimiz yerler oldu ama genelde ilçelerimize gittik. Köylerde bazı eksikliklerimiz var. Mahallelerde sıkıntılarımız oldu. Ama yinede biz aldığımız sonuçtan memnunuz. Burada teşkilatlarımız gayet güzel çalıştı. Bizler elimizden gelen her şeyi yaptık. Özellikle kadınlarımız az olmasına rağmen çok iyi çalıştılar. Kapı kapı gezdiler. Gençlik Kolları çok kişi olmamasına rağmen okullar kapanıncaya kadar onlarda katıldı bütün çalışmalarımıza.” dedi. 

İyi Parti’nin yurtdışı temsilcilikleri açılmadan bir seçim süreci başladığını hatırlatan İyi Parti 1.sıra Milletvekili Adayı Osman Kurt;

“Yurtdışı oylarıyla biz bu seçimi kaybettik. Yurtdışı oylarında da genel merkez olarak çok fazla bir şey yapmadık. İyi Parti’ye 210 civarında bir oy geldi. İnşallah bundan sonraki seçimlerde daha iyi olacağını düşünüyoruz. Basın mensuplarını da çok teşekkür ediyoruz. Bu seçim sürecinde bizlere çok destek verdiniz. Kırıcı olmayan bir seçim süreci geçti.” deyip gerekli desteği veren herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Akçaköy Lavanta Deresi’nde sezonun ilk hasadını Vali Hasan Şıldak eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte başlattı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 09 Temmuz 2018 15:11

Sel suları çayı çamurla doldurdu

Haziran ayı boyunca, mevsim normallerinin üzerinde yağan yaz yağmurları, araziler üzerindeki verimli, toprakları Burdur Çayı’na taşıdı.

Çaya taşınan çamur çay tabanını doldurdu. Burdur Belediyesi Fen işleri ekipleri, Çay tabanında biriken çamuru iş makinaları ile toplayıp kamyonlarla taşıyorlar.

Çay içinde çalışmaya elverişli küçük ebattaki iş makinası,  çay tabanına serilen çamuru  kazıyıp toplayarak biriktiriyor. Daha sonra biriken çamur, kamyonlara yüklenip şehir merkezi dışına taşınıyor.

Şiddetli yağışların taşıdığı çamur çay, tabanınını doldururken, aynı zamanda su fiskiyesi navuzlarında da birikti.  Fıskiyelerin çalıştırılabilmesi için havuzlarda biriken çamurların da temizlenmesi gerekiyor.

Mevsim normallerinin üstünde yağan şiddetli sağanak yağışlar, verimli alanlardaki alüvyonlu toprakları erozyonla taşıyarak tarım alanlarının verimsizleşmesine yol açıyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet