Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 07 Temmuz 2018 14:51

Dondurmalarda ne var, Ne yok?

Dondurma neyle yapılır, dondurmanın içinde neler bulunur?

Bunu bilmeyecek ne var! Süt,salep, şeker.

Çok güzel.

Peki; kendimiz ve çocuklarımız için aldığımız, yediğimiz, hazır dondurmaların ambalajları üzerinde bulunan “içindekiler” bölümünü hiç açıp okuduk mu? 

Orada süt, şeker, salep yazıyor mu?

Ben söyleyeyim; yazmıyor, yazamaz!

Çünkü; bu hazır ambalajlanmış dondurmalara artık süt, salep, şeker koyulmuyor!

Peki ne koyuluyor?

Hazır dondurma ambalajının içindekiler bölümünü okuyup, bu soruya cevap arayalım mı?

Çok ilginç; İçindekiler bölümünde süt, Şeker, salep yazmıyor! 

Yediğimiz hazır dondurmaları süt şeker, salep kullanmadan yapmayı nasıl başarmışlar? Süt, şeker, salep yerine neler kullanmışlar?

Bakalım; süttozu, glikoz şurubu, peyniraltı suyu, bitkisel yağ (hurma,pamuk,kanola ayçiçek) kıvam artırıcı (guar gam, keçiboynuzu gamı, sodium karboksimetil selülöz, karragenan)  emülgatörler (yağ asitlerinin mono ve digliseridleri) Aroma verici (vanilya) en alt bölümde de eser miktarda soya lesitini, guliten içerebilir yazıyor! 

Özellikle çocuklarımızın sağlığını nasıl etkileyeceğini bilmediğimiz şeyler yazıyor! Burada yazan şeylerin bazılarının ne olduğunu biliyormusunuz. Örneğin  bütün çikolatalarda, tatlılarda, bisküilerde, dondurmalarda kullanılan “lesitin” nedir biliyormuyuz?

Hazır dondurmalar, çikolatalar, tatlılar, pastalar, bisküviler evet ülkemizdeki bütün  bu gıda ürünlerinin hiçbirinde, artık pancardan elde edilen şeker kullanılmıyor! Onun yerine “Nişasta Bazlı şeker” olarak tanımlanan, “GDO’lu mısır’dan elde edilen “glikoz şurubu” kullanılıyor.

Süt yerine, değişik işlemlerle, onlarca yıldır stoklanmış süt tozu ve peynir altı suyu kullanılıyor!

Peki; neredeyse bütün bu hazır gıdalarda kullanılan, bu peynir altı suyunun kerameti nedir?

Peynir üretiminden arta kalan suyun  sıcak plakalara püskürtülmesi ile elde edilen toza peyniraltı suyu deniliyor! Ülkemizde; neredeyse bütün hazır gıdalara süt yerine bu madde koyuluyor.

Bu satırları okuduktan sonra, siz  peyniraltı suyunun, sütün yerini tutabileceğini söyleyebilirmisiniz?

Birde; çikolata, tatlı, pasta ve bisküilerde  çok kullanılan “guliten” var!

Nedir guliten? Aslında buğday proteini! Ancak; ülkemizde, gıdalarda kıvam artırıcı ve ekmekde elastikiyet ve sertliği sağlamak için kullanılan bu guliten; bizim bildiğimiz, doğal buğdaydan elde edilen buğday proteini değil artık! Amerika’dan ithal edilen, genetiğine müdahale, edilip kromozom sayısı değiştirilmiş buğdaydan elde edilen protein!

İyide ne var bunda? Peynir altı suyuna yapılan işlemin, glikoz şurubunun, gulitenin, gıdalarda kullanılmasında ne sakınca var, varsın kullanılsın!

Evet;  zaten yıllardır kullanılıyor!  Genetiği değiştirilmiş, Amerikan tohumundan elde edilen buğdaydan üretilen guliten, çoçuklarımızı Çölyak hastası, obez yapıyor! 

Nişasta bazlı şeker olarak bize yutturulan, GDO’lu Amerikan tohumundan üretilen mısırdan elde edilen  glikoz şurubu, şeker hastalığına yol açıyor!

Ülkemizde; son dönemde, şeker, çölyak, MS (Multipl skleroz) Alzheimer, obezite  hastalıklarının artmasının temel nedeni, işte bu Amerika’dan ithal edilen, genetik müdahale ile doğal yapısı bozulmuş tohumlardan elde edilen ürünler.

Artık  ülkemizde hiç kimse, hiçbir kurum tahıl ürünleri, bakliyat, meyve tohumlarını ve diğer tohumları üretmiyor, üretemez!

Neden?

Çünkü AKP hükümeti; 2006 yılında çıkardığı 5553 sayılı tohumculuk yasası ile “sadece kayıt altına alınan çeşitlere ait tohumlukların üretimine izin verilir” hükmü getirdi ve böylelikle, bizim köylümüz, Amerika ve diğer ülkelerden ithal edilen tohumlara mahkum edildi de ondan!

Yayınlandığı Kategori Köşe Yazıları

Isparta-Gelincik Köyü’nde yapımı tamamlanan güneş enerjisi santralında, yakında elektrik üretimine başlanacak.

Gelincik Köyü’nde yapılarak üretim aşamasına getirilen Güneş Enerjisi santralı, Zen Enerji A.Ş. ve Telasun Enerji ortaklığıyla yaptırıldı. Santralın anahtar teslimi yapım işini Sunel Enerji gerçekleştirdi; Sunel Enerji’nin sahadaki sorumlusu, Şantiye Şefi inşaat mühendisi Enes  Ünal 7 MW gücündeki lisanssız güneş enerjisi santralı yılda 14 Milyon Kilovat Saat elektrik enerjisi üretecek.

Üretim yapmaya hazır santralda, gazetemizin muhabirine açıklama yapan Zen Enerji Bölge Müdürü Süleyman Güler, Isparta-Gelincik Köyü’nde yapılan ve üretim yapma aşamasına getirilen, Rose Enerji A.Ş. firması adı altında yapılan ve yakın zamanda üretime geçecek olan Güneş Enerjisi santralının, 7 MW gücünde olup yılda 14 Milyon kilovat saat enerji üreterek, bölgenin enerji ihtiyacına önemli katkı sağlayacağını belirterek;

“Bilindiği gibi ülkemiz elektrik enerjisinde büyük oranda dışı bağımlı. Halbuki ülkemiz, en temiz enerji kaynakları olan güneş ve rüzgar açısından pek çok ülkeye oranla çok daha şanslı. Bu nedenle biz Zen Enerji A.Ş. olarak, güneş enerjisi santralları yapımına yöneldik. Yarışlı Köyü’ndeki santralımız çok verimli bir şekilde elektrik enerjisi üretimine devam ediyor. Isparta Gelincik Köyü’nde santral yapımı tamamlandı. Bazı teknik çalışmalar bittiğinde üretime geçecek. Zen Enerji A.Ş. güneş enerjisi santrallarını tarıma elverişli olmayan araziler üzerine kurmaya özen gösteriyor. Isparta Gelincik Köyü’nde santral yapımı için,  çok eğimli ve çalışılması güç olan, ama özellikle tarımsal faaliyete uygun olmayan 140 dönümlük araziyi tercih ettik.  Zen Enerji A.Ş. Burdur-Isparta dışında Uşak-Eskişehir-Kırıkkale’de de Güneş Enerjisi Santralları yapım işini sürdürüyor. Zen Enerji A.Ş. çevreye doğaya saygılı olmayı ve  her şeyden Önce ülke çıkarlarını koruma anlayışını ön plana çıkarır. Dünyanın bize miras değil, çocuklarımıza bırakmak üzere emanet olduğu anlayışı ile faaliyet yürütür. Hedefimiz;  ülkemizin, enerjide dışa bağımlılığını azaltmaktır. Yarışlı Köyü’nde olduğu gibi Isparta-Gelincik Köyü’nde de köylülerimiz güneş enerjisi santralı yapımına destek verdiler. Yetkililer, santral yapımı işinde hep destekleyici, kolaylaştırıcı oldular. Gazeteniz aracılığıyla, Isparta-Gelincik ve diğer yakın köylerin köylülerine ve yetkililere teşekkür ederiz. Yakında faaliyete geçerek, Akdeniz Elektrik A.Ş.’ye bağlantısı yapılacak olan santralımızın, bölgemize, ülkemize hayırlı olmasının dileriz” dedi. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 07 Temmuz 2018 14:51

09 Temmuz 2018 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

09 Temmuz 2018 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cumartesi, 07 Temmuz 2018 14:51

ASP Binası tamamlandı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün, yeni hizmet binası büyük ölçüde tamamlandı. İnşaatı tamamlanan binanın içerisinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi birimleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yer alacak.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün, yıllardır Burdur’a hizmet veren arazisinin yıllarca sportif amaçlı kullanılan alanında yapılan yeni hizmet binası tamamlanıyor. İnşaatı ve düzenlemeleri büyük ölçüde biten binaya taşınma işlemleri de kısa sürede gerçekleşecek. Yeni hizmet binasında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün yanısına, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi birimleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yer alacak.

Kuruma ait diğer binaların ise depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılacağı düşünülüyor. Bilindiği gibi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün daha önce kullandığı binası depreme dayanıksız çıkmış, geçtiğimiz yıllarda İstasyon Caddesi’ndeki bir mülkte geçici olarak hizmet vermişti. Müdürlüğün arka tarafından bulunan sosyal hizmet binasını kullanan personel, kısa süre sonra yeni binasında hizmetlerini sürdürecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 07 Temmuz 2018 14:51

Burdur Göl Spor çok farklı

Burdur’da u11-u12 Minikler Ligi; 9 takımın katılımı ve final maçları ile sona erdi. Hem u11 hem u12 Ligi’nde birden final oynayan tek takım, Burdur Göl Spor olurken, finalde Yeni Burdur Spor’u yenen u12 Takımı şampiyon oldu. U11 Takımı’da penaltılarla Bucak Belediye Oğuzhanspor’a mağlup oldu. 

Altyapılarda fark yaratan Burdur Göl Spor, bir yandanda profesyonel kulüplerle olan ilişkileri ile ön plana çıkıyor. 

Antrenör ekibinde, Milli Takım ve Avrupa Şampiyonası deneyimi yaşamış, profesyonel liglerde birçok kulübün formasını giymiş isimler yer alırken, kısa sürede elde edilen sportif başarı tüm kamuoyunun takdirini topluyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 07 Temmuz 2018 14:51

2017’de ilimizde 2791 bebek doğdu

TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel 2018 Yılı Dünya Nüfus Günü İstatistikleri Antalya, Isparta ve Burdur İli sonuçlarını açıkladı;

Dünya Nüfus Günü’nün 2018 yılı teması aile planlaması olarak belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre;

Ülkemizde, canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 291 bin 55 oldu.

Ülkemizde, canlı doğan bebek sayısı, 2016 yılında 1 milyon 311 bin 895 iken 2017 yılında 1 milyon 291 bin 55 oldu. Canlı doğan bebeklerin %51,3’ünü erkekler, %48,7’sini ise kızlar oluşturdu. Bebeklerin %17,9’u İstanbul, %5,8’i Ankara, %5’i Şanlıurfa ve %4,1’i İzmir’de doğdu.

Burdur’da 2017 yılında canlı doğan bebek sayısı 2 791 oldu.

Antalya’da 2017 yılında canlı doğan bebek sayısı 33 427 oldu.

Isparta’da 2017 yılında canlı doğan bebek sayısı 5 303 oldu.

Ülkemizde, toplam doğurganlık hızı 2,07 çocuk oldu.

Toplam doğurganlık hızı, bir kadının doğurgan olduğu dönem olan 15-49 yaş grubunda doğurabileceği ortalama çocuk sayısını ifade etmektedir.

Ülkemizde, toplam doğurganlık hızı, 2016 yılında 2,11 çocuk iken 2017 yılında 2,07 çocuk olarak gerçekleşti. Bu durum, doğurganlığın nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10’un altında kaldığını gösterdi.

Ülkemizde, doğurganlık hızının en yüksek olduğu il 4,29 çocuk ile Şanlıurfa oldu.

Ülkemizde, toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu il 2017 yılında 4,29 çocuk ile Şanlıurfa oldu. Bu ili 3,72 çocuk ile Şırnak, 3,60 çocuk ile Ağrı ve 3,39 çocuk ile Muş izledi. Toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu il ise 1,31 çocuk ile Gümüşhane oldu. Bu ili 1,45 çocuk ile Bartın, 1,46 çocuk ile Edirne ve 1,48 çocuk ile Zonguldak izledi.

Antalya’da 2017 yılında toplam doğurganlık hızı 1,82 çocuk oldu.

Isparta’da 2017 yılında  toplam doğurganlık hızı 1,76 çocuk oldu.

Burdur’da 2017 yılında toplam doğurganlık hızı 1,66 çocuk oldu.

Ülkemizde, kaba doğum hızı binde 16,1 oldu .

Ülkemizde, kaba doğum hızı, bin nüfus başına düşen canlı doğum sayısını ifade etmektedir. Kaba doğum hızı, 2016 yılında binde 16,5 iken 2017 yılında binde 16,1 oldu. Diğer bir ifade ile 2016 yılında bin nüfus başına 16,5 doğum düşerken, 2017 yılında 16,1 doğum düştü.

Antalya’da 2017 yılında kaba doğum hızı binde 14,2 oldu .

Isparta’da 2017 yılında kaba doğum hızı binde 12,3 oldu .

Burdur’da 2017 yılında kaba doğum hızı binde 10,6 oldu .

Ülkemizde, resmi kız çocuk evlilikleri azaldı .

Ülkemizde, evlenme istatistiklerine göre, 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarındaki resmi evlenmelerin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2016 yılında %4,6 iken 2017 yılında bu oran %4,2’ye düştü.  Kız çocuk evlenmelerinin illere göre dağılımına bakıldığında, 2017 yılında Ağrı ilinin %16,6 ile ilk sırada yer aldığı görüldü. Bu ili, %16,1 ile Muş ve %12,3 ile Bitlis izledi. Kız çocuk evlenmelerinin toplam evlenmeler içindeki oranının en düşük olduğu üç il ise sırasıyla %0,4 ile Tunceli, %1,1 ile Rize ve %1,4 ile Trabzon oldu.

Antalya’da 2017 yılında 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarındaki resmi evlenmelerin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2,0 oldu .

Isparta’da 2017 yılında 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarındaki resmi evlenmelerin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2,6 oldu .

Burdur’da 2017 yılında 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarındaki resmi evlenmelerin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 4,2 oldu .

Ülkemizde, kadınlarda ortalama ilk evlenme yaşı yükseldi

İlk evlilik yaşının doğumlar üzerinde önemli bir etkisi olup daha erken yaşlarda evlenen kadınların ortalama olarak daha fazla çocuk sahibi olma potansiyeli bulunmakta, bu da genellikle yaşam boyunca daha fazla sayıda doğuma yol açabilmekte.

Ülkemizde, kadınlarda 2013 yılında 24,1 olan ortalama ilk evlenme yaşı 2017 yılında 24,6 oldu.

Antalya’da 2017 yılında kadınlarda ortalama ilk evlenme yaşı 25,3 oldu .

Isparta’da 2017 yılında kadınlarda ortalama ilk evlenme yaşı 24,4 oldu .

Burdur’da 2017 yılında kadınlarda ortalama ilk evlenme yaşı 24,0 oldu .

Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nin (MERNİS) 2001 yılında çevrim-içi (on-line) uygulamasına geçmesiyle doğum istatistikleri bu veri tabanından üretilmeye başlanmıştır. Doğum verisi, idari kayıtlara gecikmeli yansıyan yeni kayıtlardan dolayı 5 yıl geriye dönük olarak güncellenmektedir. Bu haber bülteninde, 2011-2015 yıllarına ilişkin doğum istatistiklerinin 31 Mart 2017 tarihi itibariyle güncellenmiş verileri ile aynı tarih itibariyle 2016 yılı doğum istatistikleri verildi.

Hanehalkı tiplerine ilişkin bilgiler, MERNİS ve ADNKS’de yer alan bilgiler kullanılarak oluşturuldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Tefenni’deki Hasanpaşa Ortaokulu, yeni eğitim öğretim sezonunda kapanacak. Köyde taşımalı eğitime geçilecek. Öğrenci sayısının azlığı gerekçesiyle kapatılacak  okulun kapatılmaması için, Hasanpaşalılar sosyal medyada kampanya başlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliğine gore; öğrencisi 40’dan az olan okullar kapatılıyor ve taşımalı eğitime geçiliyor. Öğrenci sayısı 27’e düşen Tefenni Hasanpaşa Ortaokulu’da kapanacak okullar arasına girdi.

Yeni eğitim öğretim yılında kapanarak, taşımalı eğitime geçecek olan Hasanpaşa Ortaokulu öğrencileri, eğitimlerini Tefenni Atatürk Ortaokulu’nda sürdürecek.

Okullarının kapatılmamasını isteyen Hasanpaşa Köylüleri’nin  başlattıkları kampanya, sosyal medyada büyük ilgi ve destek gördü.

Yayınlandığı Kategori Manşet