Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

07 Temmuz 2018 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Gölhisar’daki Kibyra Antik Kenti’nde 3 bin 600 kişilik odeonun orkestra bölümünü süsleyen yaklaşık 2000 yıllık dişi canavar figürü Medusa mozaiği ziyarete açıldı. M.S. 1. yüzyılın ilk dönemine dayanan, mitolojide gözlerine bakanı taş ettiğine inanılan, yılan saçlı, keskin dişli olarak bilinen Medusa’nın moziak işlemesi, bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Medusa, Ağustos sonuna kadar açık

Antik dönemde konser alanı, meclis, mahkeme ve üzeri kapalı tiyatro görevi yapan Kibyra Odeonu, zamanla zarar görmüş olsa da ortasını süsleyen Medusa mozaiği, 2000 yıllık ihtişamıyla kendisini korumayı başarmış. Hava şartlarından zarar görmemesi için yılın 10 ayı üzeri kapatılan, Kibyra Antik Kenti’ndeki Medusa mozaiği, ağustos ayının sonuna kadar ziyaret edilebilecek.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Şükrü Özüdoğru’nun başkanlığında 2009 Yılında başlayan kazıların ardından odeon 2012 Yılında kazısı tamamlanarak halkın ziyaretine açıldı. Tarihe ışık tutan ender yerlerden birisi olan Kibyra’daki Odeon, yalnızca Medusa’yla değil büyüklüğüyle de biliniyor. Türkiye’de üzeri çatıyla kaplanmış en büyük antik yapı olarak geçiyor.

Odeon’un üzeri kapatılacak

Türkiye’de en iyi korunan antik kentlerden birisi olan Kibyra, çeşitli proje destekleriyle geçen 9 yıl boyunca restorasyon ve kazı çalışmalarını sürdürdü. En büyük desteği Kültür ve Turizm Bakanlığından alan antik kent, MAKÜ ve BAKA’dan da destek aldığı dönemler oldu. 2000 Yıllık geçmişin ardından tarihe ışık tutan ihtişamı ve bulunduğu alanın doğal güzellikleriyle yerel turizme de büyük katkı sağlayan antik kentteki odeon, Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminde yapılacak restorasyonla çatısı kapatılacak. Odeon’un çatısının kapatılmasıyla Medusa Mozaiği, sürekli açık kalacak ve 12 ay Kibyra’yı ziyarete gelenlerin beğenisine sunulacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 06 Temmuz 2018 15:20

Gazi’nin bahçesi moloz müzesi mi?

2016-2017 Eğitim Yılının ilk dönemi sonunda kapılarını öğrencilere kapatan Gazi İlkokulunun binası, yaklaşık 10 ay önce yıkıldı. Geçen süre içerisinde yıkılan binanın molozları alandan toplanmadı. Yalnızca ekonomik değeri olan demir ve ahşap parçalar götürüldü. Şehrin merkezinde moloz yığınıyla dolu araziye vatandaşlar “Moloz Müzesi” benzetmesini yapıyorlar.

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılının ilk döneminde son kez öğrencilerini ağırlayıp depreme dayanıksız olduğu için 2017’nin şubat ayında boşaltılan Gazi İlkokulu binası, ekim ayında ise yıkılmıştı. Geçen 10 aylık süreye rağmen okulun moloz yığınlarıyla kaplı arazisi öylece bırakıldı. İl Özel İdaresi tarafından geçtiğimiz haftalarda ihale edilen Gazi İlkokulunun bodrum ve zeminiyle birlikte 5 katlı 16 derslikli binasının, yer tesliminden itibaren 420 iş gününde tamamlanması bekleniyor. 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılında hizmete gireceği öngörülüyor.

Şehrin merkezinde yıkılan arazindeki molozların içerisinden yalnızca ekonomik değeri olan demir ve ahşaplar alındı. Binadan geriye kalan beton yığınları öylece duruyor. Vatandaşlar duruma “Moloz Müzesi” benzetmesiyle tepki gösteriyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 06 Temmuz 2018 15:20

Ecrimisil sorunu çözüldü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Hazine arazilerinde ecrimisil ödeyerek tarım yapan yüzbinlerce çiftçinin yıllardır bekleyen ve yılan hikayesine dönen sorunuyla ilgili olarak, “ecrimisil ödeyerek üretim yapan yüzbinlerce çiftçimiz desteklerden yararlanamıyordu. Başbakan Yıldırım’a ilettiğim çiftçimizin yılardır bekleyen ecrimisil sorunu, Başbakanımızın talimatıyla çözüldü” dedi.

Bayraktar, bu kapsamdaki yüzbinlerce çiftçinin Hazine ile kira sözleşmesi yaparak ÇKS’ye kayıt olabileceğini, desteklerden yararlanacağını belirtti.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, uzun yıllardan bu yana Hazine arazilerinde yüzbinlerce çiftçinin ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim gerçekleştirmesine rağmen, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydolamadıkları için devletin sağladığı hiçbir destekten yararlanamadığını belirtti. Şemsi Bayraktar, ÇKS’ye kayıt olmayan 8,57 milyon hektar arazinin yaklaşık yüzde 30’unu ecrimisil arazilerin oluşturduğunu vurguladı.

Şemsi Bayraktar, yıllardır Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin takibinde olan, kamu kurum ve kuruluşlarıyla defalarca yazışma yapılan ve hemen her platformda dile getirilen konunun Başbakan Binali Yıldırım’a iletildiğini, Başbakan Yıldırım’ın talimatıyla sorunun çözüldüğünü belirtti.

Bayraktar, şunları kaydetti:

“Hazineye ait arazilerini ecrimisil ödeyerek tarımsal amaçla geriye dönük en az 3 yıl kullandığı, 31 Aralık 2017 tarihinden önce tespit edilen çiftçilerimiz, bu imkanlardan yararlanabilecekler.

Çiftçilerimiz,

Hazine ile kira sözleşmesi yaparak ÇKS’ye kayıt olabilecek,

tarımsal desteklerden,

düşük faizli kredilerden,

tarım sigortalarından yararlanabilecek,

TMO’ya ürün teslim edebilecek,

doğal afetlerden zarar görmeleri halinde düşük faizli kredilere yönelik borç ertelemelerinden de faydalanabilecek.

Bu araziler için, çiftçilerimize, kira sözleşmesi yapmak şartıyla ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar doğrudan kiralama hakkı da verildi.

Çiftçilerimiz, yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde, 10 yılın sonunda, isterlerse kira sürelerini uzatabilecek veya doğrudan araziyi satın alabilecekler.”

Bayraktar, çiftçilerin 18 Kasım 2018 tarihine kadar, hatta bu tarihi de beklemeden bir an önce Milli Emlak müdürlüklerine kira sözleşmesi başvurusu yapması gerektiğini belirtti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yaz sıcakları kendisini göstermeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda sağanak yağmurlarla serin geçen yaz başlangıcı, kendisini aşırı sıcaklara bıraktı. Burdur’da havalar, birçok ile göre daha serin olacağı düşünülse de kavurucu sıcaklar kapıda... Uzmanlar, yaz sıcaklarında dikkat edilmesi gereken bazı hususları açıklayarak, vatandaşları uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 5 günlük hava tahminlerine göre; Burdur’da önümüzdeki günlerde 32-35 Derece aralığında sıcaklık görülecek. Sıcakların ağustos, eylül ve ekim aylarında da dönemsel artışlar ve azalışlarla devam edeceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, sıcak havalarda dikkat etmesi gereken gruplarla birlikte, korunmak için alınması gereken tedbirleri de paylaşmayı ihmal etmiyor;

Serin geçen yaz başlangıcından sonra beklenilen aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar: Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, Dört yaşından küçük çocuklar, Bakıma ihtiyacı olanlar, Hamileler, Açık alanda çalışanlar, Aşırı kilolular, Kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar, Sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler ve evsizlerdir. Özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.

KORUNMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

A.Genel Korunma

Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.• Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem(en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir.

Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.

Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.

Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.

Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

B. Beslenme ve Sıvı Alımı

Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.

Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır.

Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.

Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir.

Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 06 Temmuz 2018 15:20

Yük treni yayaya çarptı

Menderes Mahallesi (Akdere) yakınlarında, yük treninin çarptığı S.E.(47), yaşamını yitirdi.

Yük treni raylar üzerinden yolun karşısına geçmek isteyen S.E.(47)’ye  çarptı. Çarpmanın etkisiyle, çeşitli yerlerinden yaralanan vatandaş, olay yerine gelen 112 ekiplerince ilk müdahalesi yapılarak, hastaneye kaldırıldı. Burdur Devlet Hastanesine kaldırılan yaralı S.E. tedavi altına alındı. Ardından Isparta SDÜ Tıp Fakültesine sevk edildi. Yaralı S.E. bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını kaybetti.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet