Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 05 Temmuz 2018 14:47

06 Temmuz 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

06 Temmuz 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Kurum ziyaretlerine devam eden Vali Hasan Şıldak’ın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve aynı binada hizmet veren Kadastro Müdürlüğü’ne ziyaretlerde bulunarak kurumların çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldığı açıklandı;

 İl Müdürü Mustafa Saraç tarafından karşılanan Vali Şıldak, ziyareti sırasında ilk olarak hizmet binasını gezerek personelle biraraya geldi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Saraç ve Kadastro Müdürü Engin Reis ile makamında görüşen Vali Hasan Şıldak, daha sonra toplantı salonuna geçerek İl Müdürü Saraç’tan brifing aldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülen hizmetler, devam eden inşaat çalışmaları ve imar barışı kapsamında yapılan iş ve işlemler başta olmak üzere genel personel durumu, kurumun sorumluluk alanıyla ilgili ayrıntılı brifing alan Vali Hasan Şıldak, Saraç ve personele teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

 İl Müdürü Mustafa Saraç, ziyareti dolayısıyla Vali Hasan Şıldak’a teşekkür etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin’in Torosgaz Bölge Müdürü Okay Küp’den ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi almasına ilişkin açıklama yapıldı;

Programın aksamadan yürütülmesi için Belediyemiz ile işbirliği içinde çalışılması talimatını verdi.

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin Bucak ilçesinde doğalgaz çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdüğünü belirterek “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 4646 Sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu çerçevesinde 23.12.2005 tarihinde yapmış olduğu Isparta Burdur Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalesi neticesinde TOROSGAZ Isparta Burdur Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketi’ne doğalgaz dağıtım lisansı verilmesi uygun bulunmuştur. 28.06.2006 tarihinde Isparta, Burdur, Bucak ve Gönen şehirlerinden oluşan dağıtım bölgesi için 30 yıl süreyle doğalgaz dağıtım faaliyetleri yapmak üzere lisans verilmiş ve bu amaçla alt yapı çalışmalarına başlanmıştır.

Bölgedeki konutların yanı sıra sanayi işletmelerine de gaz sağlayarak doğal gaz dağıtım faaliyetlerini 30 yıl süreyle yürütecektir. 2017 yılı içerisinde 3200 metre çelik ana hat yapımı ile birlikte yaklaşık 16 766 metre doğalgaz hat yapımı gerçekleştirilmiş ve 2500 yeni aboneye doğalgaz ulaştırılmıştır. Bucak genelinde toplam 7.346 mt. Çelik, 132.828 mt. Polietilen hattı döşenmiş ve 3116 Adet servis kutusu imalatı gerçekleştirilmiş olup, 10700 abone hat sayısına ulaşmıştır. 2018 yılı doğalgaz yapım çalışmalarımıza 15 mayıs tarihinde Çamlıca Mahallesinden başladık. Doğal gaz yapım ekiplerimiz şu anda Çamlıca Mahallesi ve Alaattin Mahallesinde aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor. Çamlıca Mahallesinde bu sezon şimdiye kadar ana hat yapımı ve bina servis kutusu bağlantısı olmak üzere yaklaşık 10 km civarında doğalgaz hattı yapımı gerçekleştirdik. Alaattin Mahallesinde ise  doğal gaz ana hattı yaptığımız bölgelerde bina servis kutusu bağlantı hatlarını yapıyoruz. İlçemizdeki doğalgaz çalışmalarımız 2018 yılı çalışma programı dahilinde devam ediyor. İlçemizde tüm vatandaşlarımızı doğal gaza kavuşturmak hedefindeyiz” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili Yasin Uğur yaptığı yazılı açıklama ile Bucak ilçesinde doğalgaz çalışmaların devam ettiğini belirterek,  bu yıl sonu itibariyle hedeflerinin 13 bin aboneye ulaşmak olduğunu ifade etti;

Milletvekili Uğur açıklamasında geçtiğimiz yıllarda TOROSGAZ firmasıyla yapılan antlaşmalar gereğince her yıl abone sayısının arttığını dile getirerek, “İlçemize doğalgaz geldiği süreden beri çalışmaları yakinen takip ediyorum. TOROSGAZ her yıl ilçemizde alt yapı çalışmalarına devam ederek 2018 yıl sonuna kadar 13 bin aboneye hizmet verecek. Bu yıl da çalışmalar 15 Mayıs itibariyle başladı. İlçemizin Çamlıca ve Alaattin Mahallesinde çalışmalar sürüyor.Bu çalışma yılı döneminde yaklaşık 10km’lik doğalgaz hattı döşendi” dedi.

Milletvekili Uğur, bugüne kadar Bucak ilçe genelinde toplam 7.346 mt. Çelik, 132.828 mt. Polietilen hattı döşendiğini ve 3116 Adet servis kutusu imalatı gerçekleştirildiğini, 10700 abone hat sayısına ulaşıldığını yıl sonunda ise 13 bin aboneye ulaşmak amacında olduklarını belirtti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 05 Temmuz 2018 14:36

Olaylar tam Aziz Nesinlik

Geçen Cumartesi mesai bitiminde evime giderken, Tabakhane Camisi önünde, yere oturmuş bir dilenci elini uzatıp yardım isteyince baktım ki;

Kucağında henüz daha birkaç günlük olduğu görülen bir bebek!

Üstü başı perişan, kadın muhtemel ki sığınmacı. Kucağındaki bebek de eski üskü kirli bezlere sarılmış!

Kadının yanından uzaklaşırken düşündüm; gelip geçenlerin yüreğini sızlatıp, para koparmak için teşhir edilen bu bebeğin, bu şartlarda yaşayabilmesi güç. Öyleyse devletin ilgili kurumlarını harekete geçirip, bu bebeği bulunduğu şartlardan kurtarmalı!

112’yi arayıp 155 Polis İmdat birimine ulaşarak, karşıma çıkan görevli polise durumu açıkca, ayrıntılarıyla anlatıp, birkaç günlük bebeğin çok kötü şartlarda olduğuna, yaşamını yitirebileceğine özellikle dikkat çektim. Görevli polis memuru konuyla ilgilendi, olay mahalline ekip göndereceğini söyledi.

İhbar sonucunda ne yapılacağını görmek için yakın bir yerde bekledim. Ekip geldi, iki polis kadına doğru yürürken, kadın kaçmaya yeltendi. Polisler durdurdular. Aralarında kısa bir konuşma geçti. Sonra polisler ekip aracına yöneldi, kadında kucağında çocukla yürüyüp gitti!

Polisler kimlik kontrolü yapmadılar. Kadının kucağındaki çocuğa eğilip bakmadılar! Muhtemelen kadına dilenmemesi uyarısında bulunup gönderdiler!

Niçin böyle yaptılar, ne yapmaları gerekirdi?

Yapmaları gereken; Aile ve Sosyal Politikal İl Müdürlüğü ile irtibat kurup, o kurumdan uzmanların olay mahalline gelmelerini sağlamaktı. Onlarla birlikte yaptıkları kimlik kontrolü, bebeğin o kadına ait olup olmadığının belirlenmesi çalışmalarından sonra, kadın ve çocuğu karakola götürmeliydiler. 

Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevlileri sosyal hizmet uzmanları ile birlikte, kadının ifadesini almaları gerekirdi! Kadına ait olduğu tesbit edilirse, çocuğu annesiyle birlikte, hastaneye sağlık kontrolüne  götürmeliydiler!

Şayet; çocuğun kadına ait olmadığı tesbit edilirse, çocuk kadından alınıp, önce sağlık konrotolü için hastaneye götürülüp, gerekirse tedavi edildikten sonra, koruma altına alınmalıydı!

Evet bilindiği gibi, polislerin normal şartlarda yapmaları gerekenler bunlardı!

Ama yapmadılar, zaten yapamazlardı!

Neden?

Çünkü günlerden Cumartesi’ydi ve

Cumartesi günleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tatildeydi,  kapalıydı da ondan!

174  nolu Alo Gıda hattı; adı üstünde; gıdalarla ilgili bir sorun yaşandığında, ihbarda bulunulması, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü görevlilerinin bu ihbarla  harekete geçip, bozuk gıda ihbarında bulunulan işletmeleri denetlemeleri, bozuk olduğu ihbar edilen gıda numunelerini alarak işlem yapmaları için vardır!

Gelin şimdi bir senaryo üzerinden, canlandırma yaparak, hafta sonu Cumartesi yada Pazar günü 174 Alo Gıda’yı arayalım;

174 Alo Gıda’mı?

Evet.

Ben falan ildeki, filan adresteki şu isimdeki işletmeden aldığım gıdanın bozuk olduğunu gördüm. Bu işletmede bozuk gıdalar hala satılmaya devam ediyor. Bu işletmedeki gıdaların ilgililerce denetlenmesi ve işletmeye gereken işlemin yapılmasını istiyorum.

Tamam ben not aldım, görevliler pazartesi günü o işletmede gerekli denetimi ve işlemi yaparlar.

İyi de bu durumda pazartesiye kadar o işletmedeki bozuk gıdalar satılmaya devam edilecek!  Pazartesiye kadar o bozuk gıdalar belkide satılıp tüketilecek! İlgililer niye bugün denetim ve işlem yapmıyorlar?

Beyefendi Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü çalışanları devlet memuru! Siz bilmiyormusunuz? Devlet memurları Cumartesi Pazar çalışmazlar ki!

Keşke sağ olsaydı! Bu olaylar tam Aziz Nesin”lik…

Yayınlandığı Kategori Köşe Yazıları

Bu yıl 21.si düzenlenecek Niyazi Baba Etkinliklerinde ana tema gençlik. Her yıl olduğu gibi bu yılda, Yeşilova Niyazlar Köyü’nde  düzenlenecek olan  Niyazi Baba Etkinlikleri’nde bu yıl öncelik gençlere ve gençlerin organize edecekleri “Söz Gençliğin” konulu panele verildi.

Gazetemizi ziyaret eden Niyazi Baba Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Hasan Akşit ve Yönetim Kurulu Üyesi Hulki Aytar, geçen yıl 15 Temmuz Kalkışması nedeniyle etkinlik yapılamadığını, bu yıl, bu nedenle etkinliklerin 22.si yerine 21. sinin düzenleneceğini, bu yıl düzenlenecek panelin konusunu; “Söz Gençler’de olarak belirlediklerini, panelin tümüyle gençler tarafından  organize edilip düzenleneceği bilgisini vererek “etkinlik programında halk oyunları, semahlar, deyişler, söyleşiler var. Etkinliği tümüyle imece usulu yapılan katkılar ve kendi öz imkanlarımızla düzenleyeceğiz.  14-15 Temmuz tarihlerinde düzenleyeceğimiz etkinliklerimize tüm canları bekliyoruz. Etkinliklerimizi halkımıza duyurmamızı sağlayan Burdur Gazetesi’ne teşekkür ediyoruz.” dediler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye Hava Sporları Federasyonu, Burdur Belediyesi ve Burdur Yamaç Paraşütü Grubunun organizasyonunda 7-8 Temmuz 2018 tarihlerinde hedef yarışması düzenleniyor. 

Türkiye Hava Sporları Federasyonu, Burdur Belediyesi ve Burdur Yamaç Paraşütü Grubunun organizasyonuyla hedef yarışması düzenleniyor.  7-8 Temmuz 2018 Tarihinde Burdur’da bir ilk olarak düzenlenecek yarışmaya katılım ise ücretsiz. Avşar Tepesi’nde geçtiğimiz yıllarda yapılan yamaç paraşütü uçuş pistinden yapılacak atlamalar, Burdur Gölü’ne kadar sürecek. Yarışmalar, 2 gün boyunca sabah 7.45’te başlayıp 13.30’da sona erecek. Yarışmaya yalnızca katılım değil, yemek, konaklama ve transferde ücretsiz olacak. Dernek başkanı Muhammet Erşen, yarışmaya katılmak isteyen tüm sporcuları Burdur’a davet etti.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet