Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 04 Temmuz 2018 16:27

Baki Varol’un acı günü

Burdur Ticaret Borsası önceki dönem başkanlarından, Varollar AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Baki Varol’un annesi Emine Varol(85) hayatını kaybetti.

Merhumenin naaşı, bugün Taşkapı Köyü Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Taşkapı Köyü Aile Mezarlığında ebediyete uğurlandı.

Cenazeye, Vali Hasan Şıldak, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Bizde Burdur Gazetesi olarak Emine Varol’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve akrabalarına başsağlığı dileriz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 04 Temmuz 2018 15:52

Oyun parklarına kamera takılacak

Belediye Başkanı Ercengiz, Belediye Meclisinin Temmuz ayı toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, çocuk istismarcılarına karşı oyun parklarına güvenlik kameraları yerleştireceklerini duyurdu.

Haziran ayında tatil yaparak bir araya gelmeyen Belediye Meclis üyeleri, Temmuz ayı toplantısında buluştular. 11 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantı, her zaman ki gibi Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in açılış konuşmasıyla başladı. Ercengiz’in açıklamasında en dikkat çeken sözler ise, oyun parklarına ailelerin rahatlıkla takip edebilecekleri güvenlik kamereları takılmasıyla ilgili oldu.

Parklara kamera takılacak

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, çocuk istismarcılarını engellemek ve olası bir tehlikede hızla müdahale edebilmek için oyun parklarına kamera takılacağını vurgulayarak, “Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz iki küçük yavrumuzun ruhları şad olsun. Çocuk ölümlerinin önüne geçilmesi için, insanlığın her türlü önlemleri alması gerektiğinin altını çiziyorum. Biz de Burdur Belediyesi olarak, halkın hizmetine sunulmuş park alanlarının yasaya uygun halde gözetlenerek, aileler tarafından izlenebilmesi ve sürekli kayıt altında tutularak, olası bir olumsuzlukta hızlı hareket edebilmesini sağlamak için çalışma başlattığımızın bilinmesini istyorum.” dedi.

Fen işleri aralıksız çalışıyor

Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalarla bilgi veren Başkan Ercengiz, “Armağan İlci Bulvarı’ndaki kaldırım çalışmalarımız, elektrik altyapısı tamamlandıktan sonra birkaç gün içerisinde bitirilerek, engelli ve yaşlı yönetmeliğine uygun hale dönüştürülerek kullanıma sunulacak. Atatürk Mahallesi’ndeki Burkent Pazar alanında otopark düzenlemesi, aydınlatma montajı ve kaldırım düzenlemelerini de tamamlayarak, arkadaşlarımız hazır hale getirdiler. Bozkurt Mahallesi’ndeki TOKİ evleri girişinde bulunan yağmur suyu drenaj hattı yenilerek tamamlandı. Sinan Mahallesi’ndeki Oluklaraltı Caddesi’nde 150 Metrelik kaldırım çalışmaları tamamlandı. Susamlık Tesisleri’ndeki seyir teraslarının korkuluk montajları yapılarak daha güvenli şekilde kullanıma açıldı. Özellikle bu yıl çok yoğun yaşadığımız yağmurlarla eksikliğini gördüğümüz alanlarda gerekli çalışmalar yapılarak, şehir merkezindeki yağmur drenaj hatlarındaki eksikler tamamlandı. Arkadaşlarımız, İstasyon Caddesi’ndeki su birikintisini yağmur suyu drenaj hattına bağlayarak engellediler. Şirinevler Mahallesi’nde de kısmi şekilde yağmur suyu drenaj hatlarımızın çalışmalarını sürdürüyoruz.” deyip, Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekiplerin de seralarda yetiştirdiği çiçeklerin yanısıra, yaptıkları düzenlemelerle ilgili de konuştu.

Temiz bir Burdur

Belediye meclisinin açılışında Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin de yaptığı çalışmaları paylaşan Belediye Başkanı Ercengiz, “Çayboyu temizliklerini yaparak olası bir taşkınların önüne geçtik. Halk Plajı, Alyazma Piknik Alanı ve Şeker Plajı’ndaki temizlikler sürüyor. Parklarımızda temizlikler sürüyor. Şehirin temizliği düzenli olarak devam ediyor. Özellikle Ramazan ayında hem şenlik alanında hem de iftar sofraflarının kurulduğu alanlarda gece saatlerinde temizlik yapan işçilerimize de teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın daha sağlıklı ortamlarda parkları kullanması için, parklarımızın sağlığa uygun dezenfektasyonunu yaptık.” dedi.

Üreten belediye

Ercengiz, yapılan bazı hizmetlerle ilgili de son durumu belediye meclisi üyelerine aktararak, “El Sanatları Çarşımızın inşaatınıda 30 Ağustos’a yetiştirip, bu yaz içerisinde Fethiye-Burdur Yolunda hizmet vermesini amaçlıyoruz. Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde sona geliyoruz. Evsel atıkların ötesinde, hayvansal atıklarla biyogaz üretiminin gündeme geldiğini bildirmek isterim. Güneşten enerji üretiminde son kabulü gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde TEDAŞ Genel Müdürlüğü kabulünü yaptıktan sonra hizmet verecek. Bu her yıl Burdur Belediyesinin elektrik maliyetini %15-20 oranında düşürecek. Üreten belediye olacağımızı söylüyorduk. Bunu da en doğru şekilde gösterdiğimize inanıyorum.” dedi.

Bahtiyar Turan

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 04 Temmuz 2018 14:43

05 Temmuz 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

05 Temmuz 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

477 Sayılı Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete’de yayınlandı;

 Kararnamede Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik düzenlemeler yer aldı. KHK ile bazı kanunlarda yer alan Bakanlar Kurulunun yetkileri Cumhurbaşkanına devredildi;

Yürürlükteki kanun ve KHK ‘lerin yürütme maddelerinde Bakanlar Kurulu ve bakanlara yapılmış atıflar Cumhurbaşkanına yapılmış sayılacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili düzenlemeleri içeren yeni KHK , Cumhurbaşkanının yemin ederek göreve başladığı tarihte yürürlüğe girecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan 477 Sayılı Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ‘de ( KHK ), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik düzenlemeler yer aldı. 477 sayılı kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması, 7142 sayılı kanunun verdiği yetkiye dayanılarak 2 Temmuz’da Bakanlar Kurulunca kararlaştırıldı.

Söz konusu KHK ‘da yer alan 74 madde ve geçici 2 madde ile bazı kanunlarda yer alan Bakanlar Kurulunun bazı görev ve yetkileri Cumhurbaşkanına devredildi. Yeni KHK ile 1924 yılından 1960’a kadar çıkarılmış bazı kanunlarda yer alan “İcra Vekilleri Heyeti” ibaresi ile 1963-2017 yıllarındaki bazı kanunlarda geçen “Bakanlar Kurulu” ve “Başbakanlık” ibareleri, “Cumhurbaşkanı” ve “Cumhurbaşkanlığınca” olarak değiştirildi.

Söz konusu düzenlemeyle, yürürlükte bulunan kanun ve KHK ‘lerle 10 Mayıs 2018 tarihli ve 7142 sayılı kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan KHK ‘ların yürütme maddelerindeki Bakanlar Kurulu ve bakanlara yapılmış olan atıflar, Cumhurbaşkanına yapılmış sayılacak. Bu KHK ‘nin yürürlüğe girdiği tarihten önce, değişiklik yapılan kanunların ilgili maddeleri gereğince yürürlüğe konulmuş tüzükler, nizamnameler, Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan yönetmelikler ile diğer işlemler yürürlükten kaldırılmadıkça geçerliliğini sürdürecek.

- Yeni düzenleme yemin töreninin yapılacağı gün yürürlüğe girecek

Yeni KHK ‘daki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin düzenlemeler, 24 Haziran’da birlikte yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonucunda Cumhurbaşkanının yemin ederek göreve başladığı tarihte yürürlüğe girecek.

Bu arada, KHK ‘da yer alan bir başka düzenleme ile Başbakanlık merkez teşkilatında “uzman yardımcısı” kadrolarında görev yapan ve iki yıllık süre sonunda hazırladıkları uzmanlık tezi kabul edilenler, en az üç yıl çalışma şartı aranmaksızın yeterlilik sınavına girmeye hak kazanacak.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Uzay Çatı’da pazarın kurulduğu Salı günleri oluşan araç yoğunluğu sık sık trafiğin karışmasına neden oluyor. Her hafta kurulan Salı Pazarı, Uzay Çatı etrafındaki yollarda araç yoğunluğuna neden oluyor.  Salı Pazarı’nda yaşanan araç yoğunluğu trafiği güçleştiriyor. 

Kural dışı park eden araçlar mallarını indirmek için geçici olarak duraklayan araçlar, trafik akışını engellerken, yaya geçişlerini de zorlaştırıyor. 

Uzay Çatı etrafındaki yollarda Salı günleri araç yoğunluğu nedeniyle trafik adeta kilitleniyor. Pazar yerine yakın yollarda kuralsız  araç parkı yoğunluğu nedeniyle giriş çıkışlarda uzun araç kuyrukları oluşuyor. Pazar yerine alışveriş için gelen sürücüler, gelip geçen ve esnafların araçları trafikte yoğunluğa neden oluyor. Sürücüler, yol kenarına kural dışı park edilen araçlar ve pazarın yoğunluğu nedeniyle güçlük çekiyorlar. Her hafta pazarın büyük sorunu olan trafik, özellikle akşamüstü mesai bitimiyle birlikte daha da yoğunluk kazanıyor. Oluşan trafik karmaşasında, hem sürücüler hem de yayalar zorluk çekiyorlar. 

Hatice Dursun 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 04 Temmuz 2018 14:31

Ak Parti’li vekiller mazbatalarını aldı

24 Haziran 2018’deki genel seçimlerde Ak Parti’den 27. Dönem Burdur Miletvekili seçilen Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, mazbatalarını aldılar. TBMM’deki işlemlerini yapmak için Ankara’ya gitmeye hazırlanan vekiller, Ak Partililer’in yoğun katılımıyla Adliye Sarayı’ndaki mazbata takdiminde, Burdur için durmadan, yorulmadan çalışacaklarını vurguladılar. Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, mazbatalarını Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan ve İl Seçim Kurulu Başkanı Hakim Gaye Alp tarafından aldılar. Mazbatalarını alan milletvekilleri, Adliye Sarayı önünde partilileriyle hatıra fotoğrafı çekilmeyi de ihmal etmediler.

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci ve Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı, AK Parti 3. Sıra Milletvekili Adayı Emine Aktaş ve çok sayıda Ak Parti’li, mazbata takdiminde milletvekillerini yalnız bırakmadılar.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçiminde Ak Parti’den Burdur Milletvekili olarak TBMM’ye girmeye hak kazanan Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, mazbatalarını almak için partilileriyle Adliye Sarayı’na gittiler. Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan’ın odasında İl Seçim Kurulu Başkanı Hakim Gaye Alp tarafından imzalanan mazbatalar, Milletvekilleri Özçelik ve Uğur’a takdim edildi. Mazbata törenine, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci ve Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı, AK Parti 3. Sıra Milletvekili Adayı Emine Aktaş ve Belediye Başkanları katıldı. Mazbatalarını alan vekiller, Adliye Sarayı önünde partilileriyle hatıra fotoğrafları çekilmeyi de ihmal etmediler.

27. Dönem Milletvekilliğiyle 5. Kez TBMM’nin kapısından mazbatasıyla girecek olan Bayram Özçelik, milletvekilliğinin kendisine büyük bir sorumluluk yüklediğini vurgulayıp, “24 Haziran’da Türkiye’de demokrasimizin en güzel günü, neşeli günü yaşandı. Çok büyük bir katılım oldu, Türk Halkının bu katılımı demokrasimiz adına çok önemliydi. Huzur ile güven içinde bir seçim gerçekleştirdik. Şimdi mazbatalarımızı aldık. Milletimizin bize verdiği bir vekalet var, bu vekâlet süresi içinde inşallah alnımızın akıyla, yüz akımızla milletimize faydalı olmaya çalışacağız. Gece gündüz çalışacağız. Bu mazbata aynı zamanda bize büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Bu sorumluluğun bilincindeyiz. İnşallah ülkemizi ve milletimizi çok iyi noktalara götürecek, çok iyi bir şekilde temsil edecek güzel çalışmaları hep beraber yapacağımıza yürekten inanıyoruz. Milletimize şükranlarımızı sunuyoruz, sağ olsunlar, var olsunlar.” dedi.

Adliye Sarayı önünde partilileriyle fotoğraf çektirdikten sonra duygularını basın mensuplarıyla paylaşan Yasin Uğur,  “24 Haziran seçimleri bitti. Dünyadaki seçimlere baktığımız zaman demokrasimiz adına hakikaten yüksek katılımlı bir seçim geçirdik, ben ülkemize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Ve öyle olacağına da inanıyorum. Biz, 27. Dönem Milletvekilleri olarak, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk milletvekilleriyiz. Bu anlamda da heyecanlı ve istekliyiz. Yeni dönem çok daha icraat olacak. Milletimiz bize bu sorumluluğu verdi. İnşallah Rabbim hayırlı bir şekilde mahcup etmeden hizmet etmeyi bize nasip etsin” diyerek, Burdur için çalışacağını vurguladı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme işlemlerine ilişkin açıklama yaptı;

 2017/2018 Eğitim öğretim yılında ortaokuldan mezun olan öğrencilerin Ortaöğretim kurumlarına geçişlerini düzenleyen Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığının http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayınlanmıştır. Tercih işlemleri ile ilgili her türlü rehberlik ve yönlendirme ortaokul müdürlükleri tarafından sağlanacak olup bu süreçte veli ve öğrencilerimize destek sağlayacaktır. Tercih işlemleri için öncelikle aşağıdaki hususlara dikkat edilmeli ve belirtilen takvime göre hareket edilmelidir.

• Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından http://e-okul.meb.gov.tr adresinden, öğrencinin 8.sınıfta öğrenim gördüğü ortaokul müdürlüğü veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılacaktır.

• Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

• Özel Liseler ile yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler tercihte bulunamayacaktır.

• Tercih sisteminde üç ekran bulunmaktadır her ekrandan en fazla 5(beş) okul tercihi yapılabilecektir.

• Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranı

• Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranı

• Pansiyonlu Okullar ekranı

• Sınava giren ve Merkezi Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır.

• Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranında tercih yapmayan öğrencilere sınavlı okul ekranı ile pansiyonlu okul ekranı açılmayacaktır.

• Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezi Sınav Puanıyla Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır.

Ayrıntılı bilgi ve danışmanlık için Merkez İlçe ve ilçelerimizde bütün  Ortaokul Müdürlükleri bünyesinde kurulan TERCİH DANIŞMANLIK BÜROLARINA başvurulabilir.

YERLEŞTİRME TAKVİMİ

26 Haziran  2018

Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunun Yayınlanması

27 Haziran  2018 13 Temmuz 2018

Özel  Ortaöğretim Kurumlarının Kayıt İşlemleri ile Yetenek Sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemlerinin ve kayıtlarının tamamlanması

2-13 Temmuz  2018

Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin  Alınması

30 Temmuz 2018

Yerleştirme Sonuçları ve Boş Kontenjanların İlan Edilmesi

6-10 Ağustos 2018

1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması (Sonuç:13 Ağustos 2018)

13-17 Ağustos 2018

2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması (Sonuç:19 Ağustos 2018)

27-31 Ağustos 2018

3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması (Sonuç:3 Eylül 2018)

3-6 Eylül 2018

4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması (Sonuç:8 Eylül 2018)

10-14 Eylül 2018

Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca yerleştirme başvurularının alınması. (Sonuç: 16 Eylül 2018)

10-14 Eylül 2018

Yatılılık başvurularının Okul ve Kurumlarca alınması

16 Eylül 2018

İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirmelerinin Tamamlanması, Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Sisteme İşlenmesi

17 Eylül 2018

2018-2019 Eğitim ve  Öğretim Yılı  Açılışı

Yayınlandığı Kategori Manşet

Eğitim  Sen’den ortaöğretime geçiş sistemi ve yerleştirme sorunlarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı;

1- Ortaöğretime Geçiş Sistemi Neden Değişti? Ne Hedefleniyor?

16 yıllık iktidarı boyunca eğitim politikaları konusunda her dönem başarısız olan AK Parti ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim politikalarındaki başarısızlığının üzerini sürekli sistem değişikliği yaparak örtmeye çalıştı. 16 yıl içinde 6 farklı Milli Eğitim Bakanı döneminde, sadece ortaöğretime geçiş sisteminde 6 önemli sistem değişikliği yapıldı. Ancak yapılan her sistem değişikliği, öğrenci ve velileri mağdur etmekten öteye gidemedi.

Ortaöğretim kurumları, tıpkı ilkokul ve ortaokullar gibi, iktidarın siyasal-ideolojik ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda sürekli yeniden düzenlendi. Bu nedenle sorunu sadece sistem ya da sınav değişikliği ile sınırlı tutmak elbette mümkün değil. Eğitimde 4+4+4 ile birlikte eğitimde yaşanan dinselleşme ve ticarileşme uygulamaları ile sistem değişiklikleri arasında somut ilişkiler var. Ortaöğretime geçiş sürecinde yapılan her değişiklik, öğrencilerin giderek artan oranlarda özel okullara, imam hatiplere, meslek liselerine ve açıköğretim liselerine gitmelerine neden oldu.

Yeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi ile ortaöğretim kurumlarına yerleşme süreci daha karmaşık hale getirilirken, öğrencilerin özellikle özel okullara, imam hatip ve meslek liselerine yönlendirilmesi hedefleniyor.

MEB’in uzun süredir ‘adrese dayalı yerleştirme’ üzerinde çalışmasına rağmen, hiçbir bilimsel araştırma, ön çalışma ya da hazırlık yapılmadan ortaöğretime geçiş sisteminde değişiklik yapması, başta öğrenciler ve veliler olmak üzere, toplumun büyük kesiminde büyük endişe ve kaos yaratırken, 2018 yılı Ortaöğretime Geçiş Sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenci ve velilerin kafasındaki soru işaretleri artmış durumda. 

2- Yerleştirme Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Ortaöğretime Geçiş Sınavına girenler dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundalar. ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ekranından tercih yapılmaması halinde öğrencilere ‘Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar’ ile ‘Pansiyonlu Okullar’ tercih ekranı açılmayacak. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler ise tercihte bulunamayacaklar. Öğrenciler; ‘Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar’, ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ve ‘Pansiyonlu Okullar’ olmak üzere üç grupta 5’er tercih, toplamda 15 tercih yapabilecek.

3- Yerel Yerleştirme Nedir? Merkezi Yerleştirme Nedir?

Yerel Yerleştirme, ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak, öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam/devamsızlık ve yaş kriterleri ile okullara yapılan yerleştirmeyi ifade ediyor. Yerel Yerleştirme tercihleri yapılırken öğrenciler ikamet adreslerine göre belirlenen “kayıt alanlarından”(yeşil renk), “komşu kayıt alanlarından”(mavi renk) ve “Diğer”(kırmızı renk) olarak adlandırılan kayıt alanından tercihte bulanabilecekler. Ancak öğrencilerin toplam 5 tercihlerinin en az üç tanesi kayıt alanı adı verilen birinci bölgeden olmak zorunda. Ayrıca, aynı okul türünden ( Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) en fazla 3 tane tercih edilebilecek.

Merkezi Yerleştirme ise öğrencilerin Merkezi Sınav Puanlarına ve buna göre yapılan tercih önceliğine göre yapılacak yerleştirmeyi ifade etmektedir. Merkezi Sınav Puanına göre yerleşmek isteyen öğrenciler 10 Nisan 2018 tarihinde yayınlanan “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına ilişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzunun” ekinde yer alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Okulları(Anadolu imam hatip liseleri,mesleki ve teknik anadolu liselerinin anadolu bölümleri,fen ve sosyal bilimler liseleri) Bölümlerinden olmak üzere 5 tercih yapabileceklerdir.

4- Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Sıralaması Nasıl Olacak?

Öğrenciler, ilk olarak ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ekranından tercihte bulunmak zorunda. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu ‘Kayıt Alanı’ndan seçme şartıyla, en fazla beş okul tercih edilebilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirmeyle girilen okullar için tercihlerini yaparak kayıtlarını tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla beş; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 okul tercihi yapabilecek. İlk olarak Merkezi Sınav Puanına göre yerleştirme yapılacak. Merkezi olarak yerleşemeyen öğrenciler yerel olarak yerleştirilecek.

5- Ortaöğretime Geçiş Sistemi Veli ve Öğrencileri Neye Zorluyor?

Bugüne dek çıkarılan mevzuat ve son olarak yayınlanan kılavuz beraber değerlendirildiğinde yapılacak ilk tespit yeni sistemin öğrencileri “Kayıt Alanı” adı verilen bölgede bulunan okullara yerleşmeye zorladığıdır. Öğrencilerin yerleşememe kaygısının istenmeyen okulların tercih edilmesine dair yönlendirme içerdiği görülmelidir. Yerel Yerleştirmede ve Merkezi Yerleştirmede tercih sayısının sınırlandırılması öğrencilerin seçme hakkını ve özgürlüğünü sınırlandırmaktadır.

6- Yerleştirme Sırasında Çocuklar İstemediği Okulu Tercih Etmek Zorunda Kalacak Mı?

Yönetmelik ve kılavuz her ne kadar öğrencilerin zorunlu olarak istemedikleri okulları tercihte bulunmasını düzenlememiş olsa da, fiili durum öğrencilerin yerleşememe kaygısından kaynaklı istemedikleri okulları tercih etmeye yönlendirmektedir. Tercih sayısının ve tercihte bulunulan alanın sınırlandırılması kaygıyı artırmaktadır. Kılavuzun, özellikle “Yerel Yerleştirme” ile yerleşecek öğrencilerin, bir okul türünden en fazla 3 tane seçebilecek olmasını düzenlemesi sorunu artırmaktadır.

7- Ortaöğretim Kurumlarına Yerleşemeyenler Ne Olacak?

Merkezi ve Yerel Yerleştirme sonucunda her hangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler dört kez “Yerleştirmeye Esas Nakil Tercih Başvuruları” alınacak. Bu başvurular sonucunda da her hangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler 10-14 Eylül 2018 tarihleri arasındaİl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvuru yapacaklar. Ancak bu komisyona başvuru sırasında her hangi bir okul tercihinde bulunulamayacak sadece yerleşmek isteği beyan edilecektir. Komisyonda başvuran öğrencileri açık bulunan kontenjanlara dengeli olarak dağıtacaktır. İşte tam da bu nokta öğrencilerin istemedikleri okullara komisyon marifeti ile yerleştirilmesine neden olacaktır. Öğrencilerin büyük bir bölümünün akademik eğitim almak istediklerinden dolayı Anadolu Liselerini tercih edeceği için diğer okulları sürecin her hangi bir bölümünde tercih etmeyecektir. Bu durum geçtiğimiz yıllardan farklı olarak yerleştirme ve nakil döneminin sonunda çok sayıda öğrencinin her hangi bir okula yerleşememesi sonucu doğuracaktır. Doğal olarak bu öğrenciler açık kontenjanları olma olasılığı yüksek olan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine ve Anadolu İmam Hatip Liselerine komisyon tarafından yerleştirilecektir.

8- Kayıt Alanı Dışındaki Okullara Yerleşmek Mümkün Mü?

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu öğrencilerin Kayıt Alanı, Komşu Kayıt Alanı ve Diğer Kayıt Alanı olmak üzere üç ayrı kayıt alanında da tercih yapma olanağı tanımaktadır. Ancak kayıt alanlarından yapılan tercihlere tanınan öncelikler ve öğrencilerin çok büyük çoğunlukla akademik eğitim almasından dolayı kayıt alanda bulunan Anadolu Liselerinin kontenjanlarının çoğunluğunun ilk yerleştirme sonucunda dolma olasılığını artırmaktadır. Teorik olarak kayıt alanı dışında bulunan Anadolu Liselerine yerleşme olasılığı olsa da pratik olarak böyle bir durumun olma olasılığı çok düşüktür. Ancak öğrencilerin yoğun olarak tercih etmediği diğer okul türlerine kayıt alanı dışında yapılacak tercihlerle de yerleşebilecektir.

9- Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Öğrencileri İstemediği Okula Yerleştirebilir Mi?

Evet, yerleştirebilir.Kılavuz her hangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerle ilgili durumu şu şekilde düzenlemiştir: Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9’uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.Ancak 14 Şubat 2018 tarihinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Nakil ve Yerleştirme Komisyonunun öğrencileri tercihlerine göre açık olan kontenjanlara yerleştirilmesini düzenlemiştir: Madde 23- a) Komisyon; nakil ve yerleştirmeleri, ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullara dengeli bir şekilde yapar. Ancak, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi ve/veya Kılavuzu hükümleri çerçevesinde ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara yerleşemeyen öğrencileri, aynı merkez ilçe/ilçedeki diğer ortaöğretim kayıt alanlarındaki boş kontenjanı bulunan okullara tercihe ve OBP üstünlüğüne bağlı olarak yerleştirir.”Bu durum yönetmelikçe tanınan bir hakkın kılavuz aracılığı ile daraltılmasına neden olmakta, yaşanacak mağduriyetlerin önünü açmaktadır.

10- Eğitim Sen Ne Öneriyor?

a-Eğitim Sen öğrencilerin Merkezi Yerleştirme ve Yerel Yerleştirmede yapacakları tercihlerin en fazla 5 ile sınırlandırılması öğrencilerin seçme hakkını engellemektedir. O nedenle tercih sınırı kaldırılmalıdır.

b- Öğrencilerin yerel yerleştirmede toplam 5 tercihinin en az üç tanesinin kayıt alanı adı verilen birinci bölgeden tercih etmek zorunda bırakılması ve aynı okul türünden ( Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) en fazla 3 tane tercih zorunluluğu dayatması kaldırılmalıdır.

c- Eğitim Sen Kayıt Alanı, Komşu Kayıt Alanı ve Diğer Kayıt Alanı şeklinde üç ayrı gruba ayrılmış olması öğrencilerin istedikleri okulları tercih etmesini engellemektedir. Farklı kayıt alanı uygulamasına son verilmeli ve öğrencilerin istedikleri okulları tercih edebilmesinin önü açılmalıdır.

d-Öğrenci nakil ve yerleştirme komisyonları öğrencilerin tercihlerini almadan yerleştirme yapmamalıdır.

e-Öğrencilerin tercihleri alındıktan sonra yoğun olarak tercih edilen koşulları uygun okulların kontenjanları artırılmalıdır.

f-MEB, daha fazla mağduriyet oluşmaması için hızla bir tartışma yürütmeli ve düzeltilebilecek hususları düzeltilmelidir.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yıllardır fidancılık işiyle uğraşan satıcılar her Salı, pazardaki yerini alıyor. Birçok çiçek fidesinin sergilendiği pazarda çiçek fideleri rengarenk bir görüntü oluşturuyor. Saksı çiçeğinden, bahçe çiçeğine kadar çeşit çeşit fidelerin sergilendiği fidan pazarı alıcılarını bekliyor. 

Alıcılar yaz mevsiminde daha çok saksı çiçeklerini tercih ediyor. Pazarda en çok rehabet gören ise kedi tırnağı, aslanağzı, gül gibi çiçek fideleri. 7’den 70’e birçok çiçek fidesi türünün bulunduğu pazarda alıcı sayısı yok denecek kadar az miktarda. Yaz mevsiminde vatandaşlar daha çok yaz-kış açan kedi tırnağı, aslanağzı, mezem, horoz ibiği, çin karanfili ve saksı çiçekleri olan kara sevda, yıldız patikası, liseli kız ve gül çeşitlerini tercih ediyorlar. Fidan pazarı tezgahları müşterilerin bulmak istediği her türden çiçek çeşidine sahip. Satıcılar bin bir çeşit çiçeği müşterilerin beğenisine sunuyor. Evlerinin bahçelerine, bir yakınının mezarına ya da saksıda çiçek yetiştirmek isteyenlerin, ucuz ve çeşitliliğin adresi fidan pazarı. Hepsi birbirinden güzel, rengarenk çiçekler pazarda gelip geçen herkesin dikkatini çekiyor. 

Salı Pazarı’nda fidan satıcısı Vedat Aker fidan pazarındaki satışlar ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada;

“Aslen Ispartalıyım. Dükkanımda Isparta’da. Burdur’a da Salı günleri Pazar için geliyorum.  Ancak müşterilerin alım gücü zayıf. Vatandaşta para yok. İnsanlar önce karınlarını doyurmayı, evlerini geçindirmeyi düşündükleri için  çiçek ya da bitkiyi almaya maddi durumu yetmiyor. Ama bundan 2-3 yıl önce böyle değildi. Satışlarımız o zamanlar daha iyiydi. Dolar, altın yükselince vatandaşın alım gücü zayıfladı. 

Tezgahımızdaki çiçeklere gelecek olursak kısaca açıklayayım.  4 mevsim yeşil kalan çiçekler arasında kedi tırnağı, aslanağzı, mezem, horoz ibiği, Çin karanfili, saksı çiçeği olarakta;  kara sevda, yıldız patikası, liseli kız, gül çeşitleri var. Burdur, Bucak ve Isparta’daki pazarlara gidiyorum. Son zamanlarda satışlarımız iyi olmasada biz yinede pazarda tezgahlarımızı açıyoruz.” Dedi.

Hatice Dursun

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 04 Temmuz 2018 14:31

Konak Mahallesi’nde asfaltlar yenileniyor

Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Konak Mahallesi’nde kaldırımları yeniliyorlar. Burdur Belediyesinin geçtiğimiz aylarda araç filosuna eklenen asfalt kazıma aracıyla çalışmalar büyük oranda kolaylaştı.

Burdur Belediyesine bağlı Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Konak Mahallesi’nde Adliye Caddesi ve İstasyon Caddesi’ne çıkan sokaklarda kaldırımları yeniliyor. Belediyenin, şubat ayında satın aldığı asfalt kazıma aracıyla çalışmalar daha düzenli yapılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda diğer illerden kısıtlı zamanlarda gelen asfalt kazıma makinaları, belediyenin çalışmalarına katkı sağlasa da yeterli olmuyordu. Belediyenin şubat ayında kendi filosuna eklediği araçla asfalt yenileme çalışmaları hem daha kısa zamanda hem de daha geniş sürede yapılabiliyor.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet