Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur’un hızla gelişen alanlarının başına gelen İsmail Zeki Burdurlu Caddesi, yalnızca mahalle sakinlerinin değil, Burdur’un da ihtiyaçlarına karşılık veriyor. İsmet İnönü Bulvarı’nda hem trafiği rahatlatmak hem de caddeyi daha kullanışlı hale getirmek için bütün kargo şirketlerinin taşındığı cadde de zincir marketlerinden pastanesine, inşaat firmalarından manavına kadar birçok hizmet sektörünün kendine yer bulduğu caddedeki ticari hareketlilik, Şeker Fabrikasının altından İşçievlerine giden yolu kapsayan Topraklık Caddesi’ne de sıçramış.

Burdur’da hızla artan konut sektörünün bir sonucu olarak ilgi merkezi haline gelen Bağlar Mahallesi’ndeki İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi, şehrin ticaretine katkı sağladığı gibi trafik yükünü de hafifletiyor. Caddede artan trafiğin neticesinde yaşanabilecek kazalara karşı da hem hız kesiciler hem de trafik ışıkları yerleştirilmiş.

Kargo şirketlerinin tamamen taşındığı ve “Kargoların olduğu cadde” diyerek tarif edilen İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi, yeni yapılan modern evler ve açılan iş yerleriyle yaklaşık 5 yılda önemli bir ivme kazandı. İlk başta özellikle inşaat malzemeleri satan iş yerleriyle, inşaat sektörün ticari bir pazarı haline gelen İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi, konut sayılarının artmasıyla oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda marketlerden pastanelere, şarkuterilerden manavlara kadar birçok sektörü içine aldı. 

Bahtiyar Turan

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 02 Temmuz 2018 15:43

03 Temmuz 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

03 Temmuz 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Pazartesi, 02 Temmuz 2018 15:43

Üniversiteliler gitti iş bitti

Üniversitelilier son sınavlarına girip memleketlerine dönünce sadece üniversiteliliere hitap eden bazı alanlarda neredeyse ‘üniversitelilier gitti, iş bitt pozisyonuna gelindi. Öğrencilerin şehirden gitmesiyle birlikte şehirde parklarda, kafelerde, caddelerde hareketsizlik yaşanıyor. Üniversiteliler, gidince şehir durgunlaştı. Şehirde meydana gelen durgunluk gözle görülür halde. Öte yandan başka illerde okuyup illerine dönen üniversite öğrencileride şehirdeki sosyal yaşama bir miktar canlılık getirmekte.

Dersleri bitip, sınavlarını veren üniversite öğrencileri 1 yılın yorgunluğunu atmak için memleketlerine döndüler. Öğrencilerin gitmesiyle birlikte şehir sessizliğe büründü. Okullarında kapanması ile birlikte aileler tatile çıkarken, MAKÜ’de okuyan öğrencilerde memleketlerine gidince şehirde ticari faaliyetlere durgunluk hakim oldu. Üniversite öğrencilerin şehire özelliklede kafelere, marketlere, kitabevlerine ve diğer ticari işletmelere katkısı büyük. 

2017-2018 öğretim yılının bitmesinin ardından, öğrencilerin kentten ayrılmasıyla birlikte şehrin en işlek yerlerinden olan İstasyon Caddesi ve caddedeki kafeler boşaldı. 

Kentteki öğrencilerin gitmesiyle birlikte şehirdeki nüfus yoğunluğu da azaldı. Öğrencilerin kışın gittiği mekanlar nispeten boşaldı. Şehirdeki yoğunluğun, hareketin, ticari faaliyetlerin durgunlaşmasına bir başka nedende vatandaşların tatil için il dışına gitmeleri. 

Öğrencilerin gitmesiyle kafelerde işlerin nispetende olsa azaldığını söyleyen Sıcak Durak Kafe çalışanı Özgür Uygan;

“Öğrencilerin memleketlerine gitmesiyle birlikte müşteri sayımızda azalma oldu ama bu çok değil. Şimdi yaz aylarında olduğumuz için dolaşmaya, yürüyüşe çıkan vatandaşlar oluyor. Daha çok öğrenci kesimi müşterimiz ama yaz aylarında da halktan da çok gelen oluyor. Tabi öğrenciler varken daha kalabalık oluyor kafe. Satışlarımızda ona göre çok oluyor. Özellikle sınav günlerinde kalabalık gruplar geliyor. Çocuklarını sınava getiren aileler kafemizi ziyaret ediyorlar. Bazen gezici turlar oluyor. Kış mevsiminde daha çok öğrenciler, yaz mevsiminde ise vatandaşlar kafemizi tercih ediyorlar.” Dedi.

Gökkuşağım Vitamin Bar görevlisi Hayrunnisa Semiz’de kış mevsiminde daha çok öğrenci kesiminin müşterisi olduğunu yaz aylarında daha çok halka satış yapabildiklerini söyledi. 

“Üniversite öğrencilerinin memleketlerine gitmesiyle birlikte satışlarımızdaki hareketlilikte bir miktar azalma oldu. Ama yaz mevsiminde de soğuk içecekler sattığımız için halkın ilgisi de yoğun. Özellikle soğuk meşrubat satışlarımız iyi. Öğrenciler varken satışlarımız daha iyi ama yaz mevsiminde de yerli halktan müşterimiz oluyor. Eylül ayında okulların tekar başlamasıyla birlikte satışlarımız daha çok hareketlenecek.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Geçtiğimiz Cumartesi-Pazar günleri düzenlenen YKS sınavları sona erdi. İlk oturumu Cumartesi yapılan YKS sınavında, içerde öğrenciler ter dökerken dışarıda ailelerde bol bol dua ettiler. Uzun ve yorucu 1 yıllık çalışmanın ardından yapılan sınav öncesi öğrenciler büyük bir heyecan içindeydi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 02 Temmuz 2018 15:43

Sıcaklar artınca piknik alanları doldu

Yaz sıcaklarının büyük oranda hissedilmeye başladığı geçtiğimiz haftasonu, birçok Burdurlu’nun tercihi piknik alanları ve plajlar oldu. Halk Plajı’ndan Alyazma Piknik Alanına, Şeker Plajı’ndan Salda Gölü’ne kadar birçok alan doldu taştı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur son dönemde alternatif turizm alanları, antik kentleri, büyüyen üniversitesi ve renklenen şehriye yeni bir kimlik kazanmaya başladı. Turizmde alternatiflerini artırmak isteyen Burdur’a farklı bakış açılarıyla yeni alanlar kazandırmak gerekiyor. Bunlardan birisi de tren hattını canlandırarak olabilir. TCDD’nin elindeki “Kara tren” diye adlandırılan buharlı trenlerin birisi, turizm amaçlı nostalji yolculuğu için Burdur’da kullanılmasının yolları bulunmalı. Kömürlü trenlerle yalnızca gezi amacı değil, büyük şehirlerin kısır döngüsünden kurturlak için alternatif arayan film sektörüne de alan yaratacaktır.

Turizmden payını alması için birçok alternatifin değerlendirildiği şehrimiz, son yıllarda alternatif turizm alanlarıyla markalaşmaya devam ediyor. Salda Gölü’nden Lisinia’ya, Sagalassos’tan Kibyra’ya, İnsuyu Mağarasına kadar birçok değeri içinde barındıran ve bunu turizmde etkili bir şekilde kullanmaya çalışan şehrimiz, büyüyen üniversitesi ve renklenen şehriyle hem yeni bir kimlik kazanıyor hem de çekiciliğini artırıyor. Bununla da yetinilmeden farklı alanların turizme katkı sağlaması amacıyla arayışlar da kesintisiz sürüyor.

TCDD, elindeki “Kara tren” olarak bilinen kömürlü trenlerle dönem dönem nostalji turları düzenliyor. Bir dönem Burdur’a da gelen nostalji treni, turizmde yeni bir kaynak olarak değerlendirilebilir. TCDD’nin elindeki kullanılabilir kara trenlerden birisi talep edilerek Burdur’da nostalji turları düzenlenebilir. Kara trenlerle gezi yapmak isteyen genç yaşlı birçok kişinin ilgisini çekebilecek bu tur, turizmde Burdur’a yeni bir kapı aralaması kaçınılmazdır. Hem de şehrin merkezinde kalmasına rağmen yalnızca bir firmanın taşımacılığı için kullanılan tren garı canlandırılacağı gibi “TCDD Müzesi” olarak da kullanılabilir.

Büyük şehirlerin birbirinin aynısı yapılarından, aynı alanlarda yapılan çekimlerinden kurturlak isteyen film sektörüne de alternatif olabilmek için, özellikle tarihi ve kültürel alanları kullanılabilir hale getirmek önemli. Nostalji amaçlı hizmet edecek kara treninin bu konuda da katkı sağlayacağı aşikardır.

Diğer yandan önümüzdeki yıllarda Burdur’dan da geçeceği duyurulan Yüksek Hızlı Tren Hattının belirleneceği istasyona ulaşım için de kullanılabilir.

Bahtiyar Turan

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 02 Temmuz 2018 15:43

Fabrikanın yeni sahipleri haftaya geliyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satılan 14 fabrika arasında yer alan Burdur Şeker Fabrikası, önümüzdeki hafta tamamen devrediliyor. 26 Nisan’da yapılan ihalede 487 Milyon TL’ye fabrikayı alan Erser-Sterk Ortak Girişim Grubu yetkilileri, fabrikayla ilgili çalışmalarına şimdiden başladılar.

Yayınlandığı Kategori Manşet