Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 12 Temmuz 2018 16:01

13 Temmuz 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

13 Temmuz 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Perşembe, 12 Temmuz 2018 16:01

Kamu alacakları nasıl yapılandırılacak?

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nca 7143 sayılı alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya hakkında katılımcılara sunum yapıldı. 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’na 18 Mayıs 2018 tarihinde başvuruların başladığı hatırlatılıp, vatandaşların tanıtım faaliyetlerinden yararlanması için çalışmalara son hızla devam edildiği mesajı verildi.  Bu yapılandırma sayesinde vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalacağı, yapılandırılan borçların peşin veya iki taksit ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacağı belirtildi. Yapılan konuşmaların ve sunumun ardından katılımcıların soruları cevaplandırıldı. 

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Serkan Vurgun yaptığı açılış konuşmasında;

“Bugüne kadar biz meslektaşlar bilindiği üzere maliyeyle, müşteriler, mükellefler arasında köprü vazifesi gören bir meslek grubuyuz. Meslek grubu olarak tüm gelişmeleri zamanında takip eden, kaynaklarımız sonucunda elde ettiğimiz birikimleri müşterilerimize aktararan bir meslek grubuyuz. Bu yüzden geçen haftalarda Sosyal Gavenlik Kurumu’yla ilgili olarak bir toplantı yaptık. Bu yasamız 7143 sayılı bazı vergi borçlarının yeniden yapılandırma yasası çıktıktan sonra bugünde Gelir İdaresi Daire Başkanı’mızın katılımlarıyla bir toplantı yapıyoruz. Ben sözü Gelir İdaresi Başkanı’na bırakıyorum. Teşekkür ediyorum.” Dedi.

Gelir İdaresi Daire Başkanı Mehmet Arabacı’da 7143 sayılı alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili açıklamasında;

“Daha önce geldiğim toplantıda yapılandırma kanunlarıyla ilgili bir sunum yapmıştım. Bugün yine buradayım. Bildiğiniz üzere yapılandırma kanunlarının temel maksadı devletle vatandaş arasında bir vuku sağlamaktır. Bu şekilde vergi borçları olan vatandaşlarımızın ödemelerinde imkan sağlamaktır. Aynı zamanda bunu yaparken gelecekte geçmiş yıllara ilişkin gözden geçirerek farklı imkanlar yaratmaktır. Yapılandırmanın amaçlarından biride  Mükelleflerin hesaplarının düzeltilmesine imkan sağlamak. Kamumuzun kapsamı genel itibariyle bu şekilde. Kanunun kapsamında yer alan alacaklı idareler yani bizlerin borçları hangi idarelere olabilir bunlara baktığımız zaman Hazine ve Maliye Bakanlığı olabilir.”dedi.

Hatice Dursun  

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 12 Temmuz 2018 14:56

Erişebilirlik eğitimi

Erişilebilirlik çalışmalarında kamu kaynaklarının daha verimli kullanılmasına ve erişilebilirlik konusunda farkındalık oluşturmasına yönelik olarak Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Latif Gürkan Kaya ile Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından 11.07.2018 tarihinde 09:00-13:00 saatleri arasında İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda “Erişilebilirlik Eğitimi” düzenlendiği açıklandı;

Eğitime; panelistlerin dışında sivil toplum kuruluşları temsilcileri, tüm kamu kurum ve kuruluşlarından Mimar, Mühendis, Şehir Plancısı, Peyzaj Mimarı ve İnşaat Teknikerleri ile İl Müdürlüklerinden temsilciler katılmıştır. 60 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimin çok verimli olduğu, bundan sonraki Erişilebilirlik çalışmalarına yönelik olarak farkındalık oluşturduğu ve insan onuruna yakışır binalara, kaldırımlara, açık alanlara ulaşmada atılan ilk eğitim faaliyeti olduğu görüldü. 

İlde engelli vatandaşların hizmetlere daha verimli ulaşabilmesi amacıyla gösterdiği hassasiyet ve bu konudaki çalışmalara verdiği destekten dolayı Vali Hasan Şıldak’a  ilde yaşayan engelli vatandaşlar adına şükranlar sunuldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 12 Temmuz 2018 14:56

Çeltikci Beli’nde kaza 1 yaralı

Çeltikci’de meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı.

Çeltikci Beli’nde meydana gelen kazada, kendi şeridinde Burdur istikametine doğru giden C.Varlık’ın kullandığı 06 FM 0774 plakalı çimento yüklü tıra, M.Türkan’ın kullandığı 64 BK 708 plakalı ticari araç arkadan çarptı. Kazada ticari araç sürücüsü Türkan olay yerine gelen 112 ekiplerince Bucak Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralının durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Kaza sonrası 1 saat yol trafiğe kapalı kalırken, uzun araç kuyrukları oluştu. Araçların yoldan kaldırılmasıyla beraber yol tekrar trafiğe açıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 12 Temmuz 2018 14:56

AK Parti sahayı boş bırakmıyor

AK Parti teşkilatının, Cümbüşlü Caddesinde bulunan esnafları ziyaret ederek, hayırlı işler dileğinde bulunmasına dair açıklama yapıldı;

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı ve teşkilat üyeleri ile birlikte Cümbüşlü caddesinde bulunan esnafları ziyaret etti. Esnafların dükkanlarını tek tek gezen AK Parti Teşkilatı, esnafların hatırını sorarak, hayırlı işler temennisinde bulundu.

Cümbüşlü caddesi esnafını ziyaret eden Başkan Mengi, “İl ve ilçelerimizde seçim olmadan da esnaf ve vatandaş ziyaretlerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Biz sadece seçim çalışmalarında sahalara inen partilerden değiliz.  Esnafımızın ve vatandaşlarımızın taleplerini birinci ağızdan dinliyoruz. Esnafımızın ve vatandaşlarımızın görüş ve önerileri bizler için büyük önem arz ediyor. Elimizden geldiği kadar vatandaşımızı kucaklayıp onların taleplerini dinlemeye çalışıyoruz. Burdur’a hizmet noktasında her türlü fikre açığız. Ziyaretlerimiz periyodik olarak devam edecek” açıklamasında bulundu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 12 Temmuz 2018 14:56

 Karapınar Köyünde uyuşturucu operasyonu

İl Jandarma Komutanlığı’nca düzenlenen operasyonda Gölhisar-Karapınar Köyü Arpa deresi mevkiinde ormanlık araziye ekili vaziyette (97) kök kenevir bitkisi ele geçirildi.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Gölhisar-Karapınar Köyü, Arpa deresi Mevkiinde A.Ö. isimli şahsın yasadışı kenevir bitkisi yetiştirdiği duyumu aldı.

Alınan duyum doğrultusunda; 06 Temmuz 2018 tarihinde adli makamlardan alınan arama kararına istinaden Gölhisar İlçesi Karapınar Köyünde A.Ö. isimli şahsın evinde ve eklentilerinde yapılan aramada (85) gr kubar esrar (3) paket sigara sarma kâğıdı ve uyuşturucu madde içmekte kullanılan alüminyum folyo kağıdından yapılmış uyuşturucu içme aparatı ele geçirildi. Ayrıca teknik araçlarla yapılan takip sonucu, şüpheli şahsa ait olduğu tespit edilen Karapınar Köyü Arpa deresi mevkiinde ormanlık araziye ekili vaziyette (97) kök kenevir bitkisi bulundu.

Cumhuriyet Savcısının talimatı ile ele geçirilen kenevir bitkileri Gölhisar İlçe Jandarma Komutanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince olay yerinde imha edildi. Uyuşturucu maddeler muhafaza altına alındı. Şüpheli A.Ö. isimli şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Burdur E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna teslim edildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 12 Temmuz 2018 14:56

AFAD binası ihalesi yapıldı

Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur ve AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi Burdur’a  yapılacak olan AFAD Binası ile ilgili açıklama yaptılar;

Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur İline yapılacak olan Afad binası ile ilgili yaptığı açıklamada “ 2016 yılında yatırım programına aldırdığımız AFAD hizmet binamızın 2018 Mayıs ayında 8 il için 150 Milyon TL bütçe ile ihalesi yapılmıştır. AFAD Başkanlığının İhaleyi kazanan yüklenici firma ile geçtiğimiz ay sonu yapmış olduğu sözleşmenin ardından yüklenici firmaya 10.07.2018 Salı günü yer teslimi yapılmıştır. AFAD Hizmet Binası Üniversitemiz İstiklal Yerleşkesi içerisinde, Büğdüz yolu üzerinde bulunan 18.140,00 m2 arazinin üzerine inşaa edilecektir. Afad Hizmet Binası 3 ayrı binadan oluşacaktır. İnşaatın tamamlanmasıyla Kampüsün 6.000 metrekare kapalı kullanım alanı olacaktır. Bu arazi üzerine inşaası başlayacak yolan AFAD Hizmet Binası ve kampüs alanı ile İlimizde meydana gelebilecek tüm afet ve acil durumlara daha etkin ve hızlı bir şekilde müdahale edilebilecektir. Burdur’umuza hayırlı olsun.” dediler. 

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi yapmış olduğu açıklamada “ İlimiz Türkiye genelinde 8 İl içerisine girerek AFAD Hizmet Binası yapımı için gerçekleşen ihale sonucu, ihaleyi kazanan firmaya yer teslimi gerçekleştirildi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz İstiklal Yerleşkesine yapılacak olan bu muhteşem yatırım tamamlandıktan sonra AFAD ekiplerimizin daha etkin ve hızlı müdahale etmelerini sağlayacaktır. Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile birlikte İlimize yapılacak olan tüm yatırımların takibini gerçekleştirerek, yeni projelerin kazandırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vakit Burdur Vaktidir. “ dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 12 Temmuz 2018 14:56

Döviz-faiz-enflasyon düşüyor mu?

24 Haziran seçimleri öncesi,  Türk Lirası’nın, Dolar-Euro ve diğer yabancı paralar karşısında değer kaybetmesinin, faizlerin ve enflasyonun yükselmesinin, gıda ve diğer ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının artmasının sebebi dış güçlerdi!

Erdoğan böyle dedi, seçmenleri de buna inanarak oy verdi.

Erdoğan; kendisinin seçimleri kazanması ve yeni başkanlık sisteminin devreye  girmesiyle,  işlerin yoluna gireceğini, doların ineceğini, faizlerin, enflasyonun, artan fiyatların düşeceğini söylemişti!

Peki sonuç ne oldu?

Her şey bir yana, Salı Pazarı’nda karpuzdan başka ucuz bir şey yok. Oda ihtiyaç fazlası üretimden ve ürünün tarlada kalmasından. 

Bakmayın siz soğan patates fiyatları düştü haberlerine! Pazarda soğan 5-   patates 6- domates 5- taze fasulya 8 liraydı. Sebzede meyvede düşüş yok! üstelik fiyatlar düşüş değil artış eğilimli.

Erdoğan; Eğitim, Sağlık, Kültür-Turizm gibi önemli bakanlıkları işadamlarına Verdi. Hazine ve Maliyeyi ve tüm parasal kurumları, damadı üstünden kendisine bağladı!

Böyle bir kabine tablosu ile Erdoğan’ın yapmak istediği ne?

Bu kabine görüntüsü ile Erdoğan, Avrupa ile parasal ilişkileri düzene sokabilir, borçların faizini ödeyebilmek için yeni borçlar bulabilir mi?

Bekleyip göreceğiz!

Ancak; beklemeden görebileceğimiz şey, Erdoğan’ın emirlerini körükörüne uygulayacak bir kabine oluşturduğu!

Kapitalist sistemlerde hazine ve maliye yönetimi, dünya piyasalarına uyum sağlayıcı bir profesyonellik gerektirmez mi?

Bu kabine; Avrupa ile ilişkilerin düzelmesini, ülkeye turist gelmesini, ihracat artışını, acilen dış borç faizlerin ödenmesini sağlayacak yeni borçlar edinilmesini sağlar mı?

İstemeyiz! Kimse istemez ülkenin ağır bir krize girmesini!

Ama enflasyon, faiz, döviz, yükselen fiyatlar sarmalı, ülkenin bir krize gittiğinin göstergesi;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden yapılan açıklamaya gore; 2017 yılında kapanan şirket sayısı bir önceki yıla gore; yüzde 22.46 artışla 13 bin 517 oldu.  Sırada iflaslarını açıklamaya hazırlanan büyük firmalar var!

Büyük holdinglerin, firmaların, hatta mahalle bakkallarının bir krizle kapanması asla istenmez.

Ama görünen odur, gidişat orayadır ki;

Ülke, ekonomik  kaoslara, bunalımlara yol almakta! 

Bunalımların  emeğiyle geçinenlere getireceği nedir?

İşsizlik, açlık ve acı!

Yayınlandığı Kategori Köşe Yazıları
Perşembe, 12 Temmuz 2018 14:56

Burdur merkezli kaçakcılık operasyonu

Silah kaçakçılarına yönelik eş zamanlı operasyonda 9 şüpheli gözaltına alındı.

Burdur Merkezli, Afyon ve Isparta’da yapılan eş zamanlı operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı. Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince “Yasa Dışı silah ticareti” suçundan yürütülen soruşturma kapsamında; Burdur Merkez ve Tefenni ilçesi ile Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesi ve Isparta’daki 21 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendiği açıklandı.

Adreslerde yapılan aramalarda 16 ruhsatsız tabanca, 1072 mermi, çok sayıda av tüfeği, havalı tabanca, sustalı bıçak ele geçirildi. Bu operasyonlar sonucunda 9 şüpheli gözaltına alındı.

Burdur Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet