Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 04 Haziran 2018 16:30

Vali Şıldak Bucak’da iftar açtı

Vali Hasan Şıldak’ın, eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte Koruyucu Aileler ve ilçede İkamet eden Şehit Yakınları ve Gaziler ile umut evlerinde kalan çocuklar onuruna düzenlenen iftar programına katılmasına dair açıklama yapıldı; 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 04 Haziran 2018 16:23

05 Haziran 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

05 Haziran 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Pazartesi, 04 Haziran 2018 16:23

AK Parti’ye Mamak Köyünde yoğun ilgi

Mamak Köyü’nü ziyaret eden, AK Parti Milletvekili Adayları ve İl Teşkilatının halkın yoğun ilgisiyle karşılandığı açıklaması yapıldı;

 Miting havasında geçen seçim çalışmasında AK Parti Milletvekili Adayları Bayram Özçelik, Yasin Uğur ve Emine Aktaş köy halkına kendilerini tanıttı.

AK Parti Burdur İl Başkanlığının Ağlasun ilçesine bağlı Mamak Köyünde gerçekleştirdiği seçim çalışması halkın yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, AK Parti Burdur Milletvekili Adayları Yasin Uğur ve Emine Aktaş’ı gören vatandaşlar köy meydanını doldurdu.  Büyük bir sevinçle AK Parti’yi karşılayan köy halkı, Milletvekili Adayları Bayram Özçelik, Yasin Uğur ve Emine Aktaş’la yakından ilgilendi. Mamak köyü meydanında halkı selamlayan AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, AK Parti’ye gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti.  Seçim çalışmasında AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, AK Parti Burdur Milletvekili Adayları Yasin Uğur ve Emine Aktaş kendilerini tanıtarak, AK Parti’nin Büyük Türkiye hedeflerini anlattı. Halkın yoğun ilgisiyle karşılanan AK Parti, Mamak Köyünden memnun ayrıldı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 04 Haziran 2018 16:22

Kirez ayının tadını çıkaralım

Haziran ayına bizim oralarda KİREZ AYI derlerdi. Kiraz ağaçlarının kıpkırmızı meyveleriyle salkım saçak olduğu zamandır. Çapa omzunuzda mısır kazmaya giderken yol üstündeki kiraz ağacının yetişebildiğiniz yerlerinden birkaç çıtan koparıp tadına bakarsınız, vaktiniz varsa gıdığı kolunuza takıp ağacına tırmanırsınız, topladıklarınızı eşinize dostunuza da ikram edersiniz. Bu ağaçların bir kısmı tarla sahipleri tarafından “HAYRAT” ilan edilmiştir.

Yaza girilmiştir. Yaylaları zaman zaman hâlâ duman bürüse de cenikte sıcaklar başlamıştır. Bahar yağmurları, zaten her zaman yeşil olan bölgeyi bir yeşillik denizine döndürmüştür. İnekler akşam eve karınları şişmiş olarak dönmektedir. Fındık ve ceviz iç bağlamakta, elmalar kızarmakta, eriklerden bal damlamaktadır.

SANDIKTA NE YAPACAĞIZ? 

Bu yılın “Kirez ayı” sonlarında sandığa gideceğiz. Beş yıl süre ile Türkiye’yi yönetecek parlamento ve cumhurbaşkanı için oy kullanacağız. O gece, seçim sonuçlarını öğrenmek için televizyon başında sabahı edeceğiz. Belki çocuklar bile bizimle birlikte uyumayacak.

25 Haziran sabahı işimize, okulumuza, dairemize, tarlaya ve bahçeye sevinçten ıslık çalarak gitmemiz için hangi partiye ve hangi cumhurbaşkanı adayına oy verelim?

Bir ay önce de bu soru ortadaydı fakat kimin kazanacağı aşağı yukarı belli gibiydi. Bir dönem daha AKP ve bir daha Tayyip Erdoğan! Fakat bunların ikisinde de çöküş alametleri belirmişti. Kasım ayında yapılacak seçimi, ne olur ne olmaz diyerek 24 Haziran’a bunun için aldılar. Nasıl olsa karşılarında dağınık bir muhalefet vardı. Türk siyaseti yıllardan beri sağın at oynattığı bir alan haline gelmişti. Sağı da onlar temsil ediyordu.

Fakat beklenmeyen bir şey oldu: Muhalefet de umulmadık bir atak yaptı ve Milletvekilliği için iktidarın karşısına bir blok olarak çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçimi için de ikinci tura yatırım yaptı.

(Uzun süreden beri, halk kitlelerine önderlik yapma iddiasından vazgeçmiş görünen TKP gibi bazı çevreler bu ittifakın dışında kaldılar. Yeni milliyetçi partimiz V.P ise yüzde yarım oyu göze alarak bir kez daha seçim platformunda tek başına yer almayı tercih etti.)

HÜCREDE TEK BAŞINA!

Barajı geçmesi kuvvetle muhtemel bir parti var ki, kendisi hakkında yaratılan cadı kazanları sonucu bu muhalefet bloğunun dışında bırakıldı. Onun genel başkanı şimdi Edirne’de iki kişilik bir hücrede tutuluyor. Geçmişte Nazım Himmet’in Bursa Cezaevinde, Sabahattin Ali’nin Sinop zindanlarında tutulduğu gibi.

Türk hâkim sınıflarının oldum olası korktuğu şey, sosyalizmdir. Ülkede kaç önde gelen sosyalist vardır ki cezaevlerinde ömür çürütmemiş olsun? Kaç sosyalist parti vardır ki kapatılmamış olsun? Fakat bu seferki bahane ikiye katlanmış durumda. Hem sosyalizm korkusu hem de tarih boyunca ezilmiş ve kimliksizleştirilmiş bir etnik topluluğun ülke siyasetinde yer alması.

 

1965’te yükselen demokrasi ortamında seçime giren Mehmet Ali Aybar’ın Türkiye İşçi Partisi oyların yüzde üçünü alabilmişti. Şimdi seçime girmesin diye eş genel başkanının içeri atıldığı, kazandığı belediyeler elinden alınan, kendini tanıtma imkânları nerdeyse sıfırlanmış, yani kolu kanadı budanmış HDP, TİP’in aldığı oyların dört misli oy alabiliyor. Bu durum aslında daha önce sosyalistlerin teorik olarak özendikleri ama gerçekleştirme imkânı bulamadıkları bir hamleden kaynaklanıyor. Sosyalistlerin ezilen Kürtlerle birleşmesi. İsteyenler tersinden okusun: Ezilen Kürtlerin Türkiye sosyalistleriyle birleşmesi.

Kürtlerin çoğu artık hâkim sınıfların Güneydoğuda dayanağı olan burjuva ve feodal partilere oy vermeyi reddediyorlar. Bunda yerden göğe haklıdırlar.

AKIL İÇİN YOL BİRDİR

Gerçekte bu durum Türkiye demokrasisinin önünde büyük bir şanstır. Bu şansı doğru değerlendirmek için önümüzdeki seçim aritmetiğini hesaba katarak ona göre bir tutum almak farz haline gelmiştir. HDP barajı aşamazsa, Kürtlerin çoğunlukta olduğu yerlerin milletvekilleri AKP’ye geçecektir ve bütün bu seçim çalışmaları ve taktikleri boşa gidecektir. Cumhurbaşkanlığında da ikinci turda HDP muhalefet bloğunun adayına oy vermezse Erdoğan galip gelecektir.

Bu nedenlerle 24 Haziran seçimlerinde oyumu hiç tereddüt etmeden HDP’ye vereceğim. Cumhurbaşkanlı seçimi ikinci tura kalacak gibi görünüyor. Onda da Erdoğan’ın karşısına çıkacak aday kim olursa olsun, isterse MHP’nin Erdoğan karşıtı bir versiyonu olan Akşener olsun, oyumu vereceğim. HDP’li kitlelerin de böyle bir taktik izlemeleri çok yerinde olur.

Akıl için yol birdir demişler. Bu badireden kurtulmanın başka yolu var mı?

Kirez ayının tadını çıkaralım.

NOT: Kürt sorununda karşılıklı bu kadar zayiat verildikten sonra toplumun zihninin biraz daha açıldığı görülüyor. Muharrem İnce, herhalde öğretmen olmanın duyarlılığıyla, seçilirse Kürtçeyi kast ederek, anadilinin de öğretileceğini ilan etti. Bölünme korkusuyla bu konuya hâlâ öcü görmüş gibi bakanların kulakları çınlasın! (25 Mayıs 2018)

Diğer yazılar için: zekisarihan.com

Yayınlandığı Kategori Konuk Kalem

Saadet Partisi’nin bayrak ve reklam çalışmalarına ülke genelinde saldırı yapılmasına, bunun son örneğinin Burdur’da yaşanmasına ilişkin açıklama yapıldı.

Saadet Partisi’nin bayrak ve reklam çalışmalarına ülke genelinde saldırı yapılmasına, bunun son örneğinin Burdur’da yaşanmasına ilişkin açıklama yapan Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Abdullah Acar;

“Saadet Partisi Burdur İl Başkanlığının şehir merkezindeki bilboardlara astığı reklamlardan bazıları kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kesildi. Ülke insanının geldiği durum maalesef ki bu. Bu tahammülsüzlük neden diye sormadan edemiyoruz. İşte biz bu bozuk zihniyeti #Değiştirmeye geliyoruz” dedi.

“Bu saldırı eğer ki siyasi bir hazımsızlıklıktan dolayı yapılmadı ise ülkede ciddi manada ahlak ve maneviyat problemi var demektir. Kişilerin aksi yöndeki siyasi düşüncelerinden dolayı oldu ise bunda da insanları birbiriyle kutuplaştıran, kendinden olmayanı hain sayan idarecilerin büyük payı vardır. ‘kurtuluş savaşına gidiyoruz’ şeklinde abuk sabuk açıklamaların en üst seviyeden yapıldığı ülkemizde, vatandaş da bundan olumsuz yönde etkileniyor” diyen Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Acar,devletten bir kuruş para almadıklarını, bu çalışmaların, davasını ibadet aşkıyla yürütmeye çalışan gönüllülerinin çocuklarının nafakasından kestikleri meblağlarla yürütüldüğünü, söz konusu kişi ya da kişilerin bulunup cezalandırılması için gerekli mercilere başvuru yaptıklarını da sözlerine ekledi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 04 Haziran 2018 16:22

Suzan Kardeş’ten unutulmaz akşam

Burdur Belediyesi’nden  Ramazan Etkinlikleri kapsamında sahne alan Suzan Kardeş’in sevilen şarkılarla dolu Burdurlulara unutulmaz bir akşam yaşattığı açıklandı;

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 04 Haziran 2018 16:22

Bahçeşehir Koleji’nden yılsonu sergisi

Bahçeşehir Koleji , Cumhuriyet Meydanı Eski Belediye binası önünde resim sergisi düzenledi. Bahçeşehir Koleji, İlkokul görsel sanatlar öğretmeni Çiğdem Varol ve ortaokul-lise görsel sanatlar öğretmeni Gamze Taraşlı’nın öğrencilerinin yaptığı resimler ziyaretçiler tarafından büyük beğeni ile karşılandı. Eserler saat 11.00’den 16.00’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açıktı.

Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin tual boya resimleri başta olmak üzere yağlı boya, akrilik, ahşap ve taş boyama gibi birçok teknik ile yapılan çalışmalar halkın beğenisine sunuldu. Birçok alanda yapılan eserler sanatseverle buluştu. Bu yıl ilki gerçekleştirilen resim sergisine yoğun ilgi gösterildi.

Yaklaşık 73 tual ve birçok eserin sergilendiğini belirten Bahçeşehir Koleji Görsel Sanatlar Öğretmeni Gamze Taraşlı; “Öğrencilerimizin yıl boyunca yaptığı resimleri sergilemek için burada toplandık.  Öğrencilerin iki dönemdir yaptığı karakalem, yağlı boya, akrilik, ahşap ve taş boyama resimleri burada sergiliyoruz. Resim sergimiz saat 11.00’den 16.00’ya kadar ziyarete açık olacak. Bahçeşehir Koleji ilkokul görsel sanatlar öğretmeni Çiğdem Varol ile birlikte öğrencilerimizin yaptığı çalışmalar sanatseverler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Birçok alanda yaptığımız resim sergisine ilgi gösteren herkese teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ülkü Ocakları Burdur İl Başkanlığı nın gururuna gurur, gücüne güç katarak Tefenni’de  Ülkü Ocakları Tefenni İlçe Başkanlığı‘nın açılışını yaptığı açıklandı;

Coşkulu bir katılım ile gerçekleşen açılışa MHP Burdur İl Başkanı Sayın İbrahim Oğuz ve yönetim kurulu üyeleri, Tefenni Belediye Başkanı Sayın Ümit Alagöz, MHP Merkez İlçe Başkanı Sayın Salih Özparlak ile diğer MHP İlçe Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, MHP Tefenni Kadın Kolları, İlçe Ocak Başkanları, MHP Milletvekili adayları, Bozkurtlar ve Asenalar katılırken, Açılış töreninde konuşmasını gerçekleştiren Ülkü Ocakları Burdur İl Başkanı Sayın Ayhan Mete; “Değerli Dava Arkadaşlarım; Ülkü Mücadelesinin Kutlu sancakları, milliyetçi-Ülkücü Hareketin büyük Türkiye’sini inşa edecek olan yılmaz neferler, 

Bahtiyarlığı kelimelerle ifade edilemeyecek kadar büyük önemi satırlara sığdırılamayacak kadar güçlü olan mühim bir günün heyecan ve mutluluğunu hep beraber en derinden hissetmeliyiz.

Zira bugün Tefenni’miz Milliyetçi-Ülkücü harekatın otağı, genç kardeşlerimizin eğitim ve kültür ateşiyle yoğrulduğu Tefenni Ülkü Ocağımıza  kavuşmaktadır. Özellikle bu uğurda az ya da çok fark etmeksizin emeği bulunan bütün kardeşlerimize ağabeylerimize ülküdaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Cenab-ı Allah’ın kendilerinden razı olmalarını temenni ediyorum.

Değerli Türk Milliyetçileri dava arkadaşlarım 40  küsur sene evvel en zor şartlarda filizlenen kutlu davamız ülkücülük kutlu yuvamız Ülkü Ocakları yıllar içerisinde bütün baskı sindirme ve tehditlere rağmen dirayetini kaybetmemiştir. Ülküsünü, ocağını en küçüğünden en büyüğüne kadar yaşatmış sokak, mahalle, il, ilçe toplumun her bünyesinde bir sancak gibi dalgalanmış bugün hak ettiği mertebeye ulaşmıştır. Ülkü Ocakları dünyanın büyük ve kapsamlı gençlik tabanı ülkücüler ise bu yuvanın yılmaz yıkılmaz bozkurtlar olarak belirmiştir.

Değerli Dava Arkadaşlarım, 

Kökü mazide olan atiyiz. Nerde olduğumuzu biliyoruz. Geleceğin bizden neler istediğinin farkındayız. Ancak mazimizi de her daim zihnimizde diri tutuyor, unutmuyoruz. Biliyoruz ki ülkümüz geçmişteki ağabeylerimizin can ve kan fedakârlığı ile bu günlere geldi. Onları başta Başbuğumuz Alparslan Türkeş olmak üzere rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Bizlere düşen ise mazimize özümüze, ülkümüze ve başbuğumuza laik olabilmektir. Kutlu bozkurtlar baş eğecekseniz yalnızca Allah’a eğin. Teslim olacaksanız yüce kitabımıza ve peygamberimize olun. Karşılıksız sevecekseniz yalnızca vatana, millete, aileye karşı bu duyun. Fedakar ve feragat ile dost fitne ve kibir ile hasım olmayı unutmayın okuyun öğrenin. Gücümüzün yettiğince bizleri ve ülkümüzü anlatın.  Semtinizin en ulu çınarından en yaşlı insanına caminizden okulunuza vefadan paylaşmaya her şeye laik her şeye sahip ve her şeyin farkında olun. Tek bir ülkücünün yaşadığı yer ülkücü törenin yaşayacağı yerdir. Bunun içinde Tefenni’de ülkücülerin ve ülkü ocaklarının baki olacağına zerre kadar şüphem bulunmamaktadır. Bunun içinde Tefenni deki bozkurtlara taşıdıkları sorumluluğun büyük çıktıkları yolun çetin olduğunu hatırlatıp bunu unutmamalarını rica ediyorum. Unutulmamalıdır ki teşkilatsız bir mücadelenin yürütülmesi mümkün değildir. Bu nedenle bu kutsal ocağımızı Türk-Islam dünyasına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Atsız Hoca’nın dediği gibi gönülleri birleşenler selam sizlere uzaklarda dertleşenler selam sizlere Tefenni ‘nın bozkurtları selam sizlere. Selam sana şanlı Tefenni, Başbuğ Alparslan Türkeş’in bozkurtları geldi. 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!” sözlerine yer verdi. 

 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi’nden  İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün, 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girecek  yeni Otopark Yönetmeliği’nden dolayı vatandaşların mağdur olmaması nedeniyle fazla mesai yaptığı açıklaması yapıldı;

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 01.06.2018  tarihinde yürürlüğe girecek olan Otogar Yönetmeliğinden dolayı İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüze yapılan yoğun başvurular neticesinde İmar ve Şehircilik Müdürlüğü personelimiz mesaiye kalarak ruhsat başvurusunda bulunan vatandaşımızın ruhsatlarını neticelendirebilmek için gece gündüz demeden çalıştı. Rekor bir sayıya imza atarak 180 ruhsatı son bir ay içerisinde sonuçlandırarak vatandaşımızın işinin aksamaması için gayret gösterdi. 1 Ocak 2019 tarihine ertelenmesi neticesinde müteahhitlerin, yapı sahipleri ve arazi sahiplerinin derin bir oh çekmesine neden olan bu uygulama neticesinde Belediye Personelimiz olağanüstü gayret göstererek vatandaşımızın mağduriyetini engelleyerek rutin işlerine dönüp vatandaşlarımızın işlerinin aksamaması için gayretli çalışmalarına devam ediyor. Olağan üstü gayretlerinden dolayı halkımız adına personelime teşekkür ediyorum ” dedi.   

 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Kayış Köyü’nde iki motosikletin çarpışmasıyla meydana gelen kazada iki sürücü öldü.

Kayış Köyü’nden Süleyman Alptekin (17) ve Bekir Kaya’nın (16) kullandığı motosikletler saat 22.00 sıralarında Köy İçi Mezarlık Mevkisi’nde çarpıştı.

İki motosikletin çarpışması sonucu meydana gelen kazada iki genç yaşamını yitirdi.

Burdur Kayış Köyü’nde ikamet eden Süleyman Alptekin (17) ve Bekir Kaya’nın (16) kullandığı motosikletler saat 22.00 sıralarında Köy İçi Mezarlık Mevkisinde kafa kafaya çarpıştı.

Kazada Bekir Kaya olay yerinde yaşamını yitirdi.

Süleyman Alptekin ise sağlık ekipleri tarafından getirildiği Burdur Devlet Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayıp yaşamını kaybetti.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet