Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 13 Haziran 2018 17:52

14 Haziran 2018 - Perşembe- Burdur Gazetesi

14 Haziran 2018 - Perşembe- Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Çocukluğum, babamın seçim yenilgisi üzüntülerine ortak olmakla, gençliğim “Daha Güzel Bir Dünya” mücadelesi içinde yer almakla geçti.

“Daha Güzel Bir Dünya” serap değil, daha güzel bir dünyayı kurmak imkansız da değil!

Daha güzel bir dünyanın mümkün olduğunu anlamak için, keşke okunsa ama,  Marx’ın Kapital’ini okumakta şart değil!

Çünkü Marx’tan once, hatta binlerce yıl önce’de “Spartaküs”  gibi, Daha Güzel Bir Dünya” için mücade edenler vardı!

“Daha Güzel Bir Dünya” mücadelesine katkı sunmanın, basit yalın, anlaşılır bir formülü var;

İyi olmak, iyi insan olmak!

Nasıl olunur?

Öncelikle; toplumun çıkarlarını kişisel çıkarlarından üstün tutarak!

Topluma, insanlığa, yakınlarına, sorumluluğunu taşıdıklarına karşı, görevlerini bilip yaparak. 

İyi insan olmanın bedelleri yok mu?

Var elbette; İyi insan olmak, görevlerini yapmakla birlikte, haklarını bilmeyi, savunmayı, haklının, mazlumun yanında olmayı, haksıza, zalime, zulme karşı durmayı gerektirir.

İyi olmak tamamda; bu haklının, mazlumun yanında, zalimin karşısında olmak ne demek?

Kendi kabuğunda yaşayıp giderken, İyi insan olacağım diye,  neden zalimlerin hışmını üstüne çekip, mazluma kalkan olsun ki insan?

İşte zurnanın zırt dediği yer de burası;

İnsanlık; Taş Devri’nden Tunç Devri’ne, Orta Çağ’dan Yeni Çağ’a, kölelikten özgürlüğe,  bu gün yaşamımızı kolaylaştıran herşeye, iyi insan olma mücadelesi ile ulaştı.

“Daha Güzel Bir Dünya” mücadelesiyle, haksızlığa, zalime karşı durmanın bedeli de var elbet! Ya mükafatı?

Onun cevabını da  Büyük Sinemacı, Yazar, Şair Yılmaz Güney’den alalım;

Hayat Bize Mutlu Olma Şansı Vermedi  Sevgili

Hayat bize mutlu olma şansı vermedi

Biz kendimizden başka

Herkesin üzüntüsünü

Üzüntümüz,

Acısını acımız yaptık.

Çünkü dünya’nın öbür ucunda,

Hiç tanımadığımız bir insanın

Gözyaşı bile içimizi parçaladı….

Kedilere ağladık

Kuşların yasını tuttuk.

Yüreğimizin yufkalığı

Kimi zaman hayat karşısında

Bizi zayıf yaptı.

Aslında ne güzel şeydir

İnsanın insana yanması

Sevgili…

Ne güzeldir bilmediğin birinin

derdine üzülmek ve çare aramak.

Ben bütün hayatımda hep

Üzüldüm, hep yandım..

Yaşamak ne güzeldir be sevgili

Sevinerek, severek, sevilerek,

Düşünerek…

ve o vazgeçilmez sancılarını

Duyarak hayatın

Yayınlandığı Kategori Köşe Yazıları

İyi Parti’den yapılan açıklama ile seçim çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren 1.sıra Milletvekili Adayı Osman Kurt’un her gittiği ziyarette en sık karşılaştı sorunun Şeker Fabrikasıolduğu vurgulanarak,  gelecek endişesi güden çiftçilerin sıkıntılarını sıralarken,İyi Parti Milletvekili Adayı Kurt’un söylemleri ile üreticinin yüreğine su serptiği belirtildi;

Yayınlandığı Kategori Manşet

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İzzet Akbulut, yazılı açıklama yaparak saha çalışması yaparken CHP İl Binasına AKP heyeti ile giren Milletvekili Adayı Bayram Özçelik’in sözlü münakaşa ettiği partili bir gencin boğazını sıktığı, o esnada Vali Hasan Şıldak’ın kendilerini valilik makamına davet ettiği,  orda olayın tarafı olan Bayram Özçelik’ kendilerinden özür dilediği, daha sonra parti binasına tekrar gelip boğazını sıktığı gençten özür dilediği bilgisi verip; AK Partililere yönelik olarak “sahadaki aldığınız tepkilerden dolayı bozulan moralinizi,bozulan sinirlerinizi 7 den 77 ye herhangi bir CHP liye bir kez daha yansıtacak olursanız, en sert şekilde cevab vereceğimizi bildiririz.” dedi.
CHP Üyeleri Yaşanan olaya ilişkin sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamalarda, Olayın adli bir olay olduğu belirtilerek, en kısa zamanda, rapor alınarak savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerektiği, bir partiye, önceden haber vermeden gitmenin, girmenin doğru bir davranış olmadığı görüşü ifade edildi.
CHP İl Başkanı Akbulut’un konuya ilişkin açıklama metni;
Seçim çalışmaları çerçevesinde Karamanlı ve köylerinde saha çalışması yaparken, AKP heyeti kışla caddesi çalışmaları kapsamında başarılar dilemek için parti binamıza girmişler; parti binamızda bir gencimiz ile AKP vekili Bayram Özçelik arasında sözlü münakaşa yaşanmış, bu münakaşa esnasında 16 senedir Milletvekiliği yapan ve yine AKP’nin 1. Sıra adayı Burdur Milletvekili Bayram Özçelik gencimizin boğazını sıkmıştır. Akabinde olay bizlere intikal etmiş, seçim çalışmlarımızı derhal yarıda bırakarak Parti binamıza gelerek durum hakkında bilgi aldığımız esnada sayın valimiz bizleri valilik makamına davet etmişler orda olayın tarafı olan bayram Özçelik bizlerden özür dilemiş,ve parti binasına tekrar gelip gencimizden özür dilemiştir.Biz bu özrü ülkemizin ve şehrimizin içinden geçmiş olduğu huzursuz dönemlerde gerek ilimizde siyasi ortamın gerilmemesi gerek siyasi efendiliğin öncüsü konumunda bir parti olduğumuz için kabul ettik.Ancak burdan tüm kamuoyuna ve özellikle iktidar partisi mensuplarına diyorum ki; Bu partinin ferdleri 12 mart zindanlarında, 12 Eylül zindanlarında eyvallah dememiş,hiç bir baskı ve zulme boyun eğmemiş insanlardır.O yüzdendir ki bu tarz şeyler bizlere boyun eğdiremez.Ve yine tüm kamuoyuna ve iktidar partisi fertlerine diyorumki sahadaki aldığınız tepkilerden dolayı bozulan moralinizi,bozulan sinirlerinizi 7 den 77 ye herhangi bir CHP liye bir kez daha yansıtacak olursanız,en sert şekilde cevab vereceğimizi bildiririz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 13 Haziran 2018 16:40

Bu bayram da “Bayram” okuyun

Burdur Gazeteciler Cemiyetinin önemli bir çalışmaya imza atarak, dini bayramlarda çıkardığı “Bayram” gazetesi, Ramazan’daki sayısında ilimizin turizm değerlerini ön plana çıkardı. Bayram gazetesi, Ramazan Bayramının ilk günü gazete bayilerinde yerini alacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan ŞıldakIn Burdur Sevim Zekai Piribaş Çocuk Destek Merkezi’nde kalan çocuklarla iftarda bir araya gelmesine ilişkin açıklama yapıldı;

İftar programına Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra, hayırsever Sevim – Zekai Piribaş ailesi, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Hasan Güven ve kurum personeli katıldı.
Ramazan boyunca katıldığı iftar programlarında birçok kesimle bir araya gelme fırsatı bulan Valimiz, dün akşam da Çocuk Destek Merkezi’nde kalan çocukların misafiri oldu.
Hayırsever ailenin de katıldığı buluşmada çocukları yakından tanıma fırsatı bulan Valimiz, yaklaşan Bayram öncesi çocuklara çeşitli hediyeler verdi.
Bizler için kıymetli ve özel olan çocuklarımızla iftar yapmanın mutluluğunu hayırsever Piribaş ailesiyle birlikte yaşadıklarını ifade eden Vali Hasan Şıldak, çocukların yaklaşan Ramazan Bayramlarını da tebrik etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 13 Haziran 2018 16:40

Belediye personeli’ne iftar 

Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen iftar programına Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, eşi Hülya Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Say, Serdar Başgül ve Hasan Duygulu ile Birim müdürleri ve belediye personeli’nin katıldığı açıklandı;

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 13 Haziran 2018 16:40

MAKÜ’de Bayramlaşma

Ramazan Bayramı öncesinde MAKÜ Rektörlük binasında bayramlaşma töreni düzenlendi;

Yayınlandığı Kategori Manşet