Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

İller Bankası’ndan siyasi nedenlerle kredi desteği verilmediği gibi bazı engellemelerle karşılaştıklarını söyleyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İleri Biyolojik Arıtma Tesisi için 2 yıl önce Avrupa Yatırım Bankası’nın onayladığı kredi desteğinin İller Bankası tarafından engellendiğini açıkladı.

 İller Bankası’ndaki işleyişin son dönemlerde marjinal bir siyaset anlayışıyla sürdürüldüğünü belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kendisinden önceki döneme ait 35 Milyon TL borç ödediği İller Bankası’ndan yeterince destek alamadıklarını söyledi. Bucak Belediyesine 13 Milyon TL’lik asfalt kredisi çıkmasına rağmen Burdur Belediyesine 1 Milyon 750 Bin TL’lik kredinin onaylanmadığını açıkladıktan sonra hedefine Milletvekili Bayram Özçelik’i de alan Ercengiz, “Asfalt kredisi talebimizi geçtiğimiz günlerde Bucak’la birlikte bölge milletvekilimiz Bozçelik duyurmuştu. Burdur ve Bucak’ın kredisi çıktığı yönünde müjde vermişti. Bucak’ın kredisi onaylandı, bizim 8 ay önce talep ettiğimiz kredi onaylanmadı.” dedi. Başkan Ercengiz durumu seçim öncesi siyasi bir hamle olarak değerlendirdi. Burdur’a daha çok hizmet edebilmek amacıyla kurmak istenilen Güneş Enerjisi Santrali için istenilen kredinin de 1 yıl bekletildikten sonra Ayşen Gürcan’ın duruma müdahale etmesiyle verildiğini ifade etti.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İleri Biyolojik Arıtma Tesisi için Avrupa Yatırım Bankasının onayladığı kredinin de İller Bankası tarafından 2 yıldır engellendiğini belirtip, “Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Burdur Gölü’nün kurtarılması için hepimize bir ödev verdi. Biz üzerimize düşeni yapmak için çalışmalarımıza başladık fakat İller Bankası Genel Müdürlüğü engel oldu. Sorun çözüldüğü takdirde çalışmalarımıza hızla başlayacağız. Bu konuda bakanlığın İller Bankasına hesap sorması gerekiyor.” dedi.

Ercengiz açıklamasında, önceki gün Milletvekili Bayram Özçelik’in Ak Parti Teşkilatıyla ziyaret ederek açılışını müjdelediği İçme Suyu ve Deposunun, DSİ tarafından yapıldıktan sonra bütün borçlarıyla Burdur Belediyesine devredileceğini dile getirip, “Bu şehrin bir belediye başkanı var, valisi var. Seçimlere günler kala böyle birşey yapmak şark kurnazlığıdır.” sözleriyle tepki gösterdi.

Bucak’a 13 Milyon var Burdur’a 1.75 Milyon yok

İller Bankasının köklü bir devlet kuruluşu olmasına rağmen, son dönemde işleyişin kurum, kişi ve siyaset farklılaştırılarak, marjinal bir siyaset anlayışıyla yapıldığı için yeterince destek alamadıklarını söyleyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Göreve geldiğim 30 Mart 2014’ten beri İller Bankası’na 35 Milyon’a yakın İller Bankası borcu ödedim. Bunların %90’ı geçmiş döneme ait borçlardı. Biz bu borçları ödedik. Bugüne kadar da çok köklü bir yatırım için destek istemedik. Göreve geldiğimizde, benden önceki dönemde Sebahattin Akkaya’nın talep ettiği asfalt kredisi, araçlar için kullandığımız kredi ile güneş enerjisi santrali için kullandığımız kredi ve son olarakta asfalt kredisi talebimiz oldu. Bu asfalt kredisi talebimizi geçtiğimiz günlerde Bucak’la birlikte bölge milletvekilimiz Bozçelik duyurmuştu. Burdur ve Bucak’ın kredisi çıktığı yönünde müjde vermişti. Rakamını tam bilmemekle birlikte 13 Milyon TL’ye yakın kredi Bucak için onaylandı, Burdur’un talep ettiği 1 Milyon 750 Bin TL’lik yaklaşık 8 ay önce talep ettiği kredi onaylanmadı. İller Bankası Bölge Müdürüne sorduğumda, genel müdürlüğün buna karar verdiğini söyledi. Seçim arifesinde siyasi bir irade kullanıldığı yönünde kuvvetli şüphelerim olduğunu ifade etmek isterim.” dedi.

Güneş enerjisi için 1 yıl bekledik

Güneş Enerjisi Santrali için talep edilen kredinin de 1 yıl bekletildikten sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşen Gürcan’a durumu ileterek çözüm sağladıklarını belirten Ercengiz, “Güneş Enerjisi Santralini Burdur’a ne kadar çabuk kazandırırsak, Burdur Halkına o kadar çok hizmet edeceğimizi söylemiştim. Asıl bu krediyi onaylamayanlar vatan hainidir demiştim. CLK’dan, TEDAŞ’tan tüm bürokrasiden izinler alınmasına rağmen çokta büyük bir rakam olmayan, kendisini 5 Yılda amorti edecek sistemin kredisi malesef geciktirildi, 1 yıla yakın bekledik. Geçmiş dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Ayşen Gürcan hanımefendiye ulaşıp, bu konuda kendisinden destek istedim. Bu kredinin onaylanmasında da onun katkılarının olduğunu düşünüyorum.” diyerek yaşanan sorunları paylaştı.

AYB’dan onaylanan kredi İller Bankasına takıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığının Burdur Gölü’nün kurtarılması için başlattığı Burdur Gölü Acil Eylem Planında, Burdur Belediyesinin üzerine düşen “İleri Biyolojik Arıtma Tesisi” için Avrupa Yatırım Bankasından onaylanan kredinin İller Bankasına takıldığını duyuran Ercengiz, “Tabi ki biz kredileri kendimiz için istemiyoruz. Yaklaşık iki buçuk yıl önce İleri Biyolojik Arıtma Tesisiyle ilgili bütün çalışmaları yaptıktan sonra Avrupa Yatırım Bankasına müracaatımızı yaptık. Bize kredi verilmesiyle ilgili herhangi bir pürüs olmadığı, 2016 Yılının Haziran ayında gazetelere de boy boy ilan edip İller Bankası Genel Müdürlüğünde İtalyan yöneticilerle 11 Milyon 500 Bin Euro’luk bir krediye imza attık. Biz bu imzayı attıktan birkaç ay sonra kredinin serbestleşeceğini, İller Bankasının kontrolörlüğünde bu işin başlayacağını düşünüyorduk. Tam iki yıl geçmesine rağmen bu konuda bir arpa boyu yol gidemedik. Bu süre içerisinde biz yöntemi belirledik, projeyi yaptırdık, yaklaşık maliyet hesaplarını yaptık. Günlerce, aylarca uğraşıldı. Bunların tamamı bitti ve projeyi ihaleye çıkarılabilecek hale getirdik. İller Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası’yla bir uyuşmazlık oldu, bu sorun giderilene kadar krediyi alamayacağımızı söylediler. 2 Yıldır bu sorun çözülmeyip Burdur Halkının hakkettiği İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ve ülke dışı kaynaklardan düşük faizli uzun ödeme planlı krediyi bize kullandırmadılar. Bu konuda bize söylenilen Avrupa Yatırım Bankasının istediği bir takım garantileri İller Bankasının verememesinden kaynaklı sorun yaşandığı yönünde ama biz bu ihaleye çok uluslu firmaların da katılabileceği şekilde çıkacaktık, dünyanın öbür ucundan bir firmanın gelip katılabileceği bir halde çıkacaktık. İller Bankasının bu konuda açıkçası yapıcı olmadığını düşünüyorum. Türkiye’de ilk defa Avrupa Yatırım Bankası’ndan kredi kullanan belediye biz değildik. Bu kaynağı bulmamızda bize katkı veren düzgün, kaliteli ve nitelikle İller Bankası bürokratları da oldu. Bu konuda onların da hakkını yemek istemem. İş karar merciğine geldiğinde bir tuşa basıldı. Bölge milletvekillerinden defalarca yardım istedim ama bu konuda hanhangi bir çözüm üretilmedi.” dedi.

Bakanlık bunun hesabını sormalı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun iyi niyetiyle Burdur’a hizmet etmek istediğini, fakat İller Bankası Genel Müdürlüğünün Burdur’a yapılacak hizmete engel olduğunu vurgulayan Ercengiz, “Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Burdur için iyi niyetle çalışan bir isim. Kendisine konuyu ilettiğimizde Burdur Gölü Acil Eylem Planı ödevini verdi hepimize. Burdur Belediyesi olarak üzerimize düşen ödev Arıtma Tesisinin modernizasyonuydu. Biz de bu konuda hızlı yol alıp İleri Biyolojik Arıtma Tesisi için çalışmalarımızı yaptık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı böyle bir çalışma başlatmışken İller Bankası Genel Müdürlüğü bize engel oldu. Bakanlığın bu konuda İller Bankasına hesap sormalı lazım. Diğer yandanda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Burdur Gölü Acil Eylem Planı için bir kitap yayınladı bu kitaptan henüz bir satır eylem hayata geçirilmedi. Hayata geçirilmek istenen bir takım çalışmaların da önüne geçildi.” diyerek, bakanlığın duruma el koyması gerektiğini savundu.

Bu ilin belediye başkanı ve valisi var

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Bayram Özçelik’in Ak Parti Teşkilatıyla birlikte ziyaret edip açıldığına dair müjdesini paylaştığı İçme Suyu İshane Hattı ve Deposu’yla ilgili de konuşup, “İçme Suyu İshane Hattı ve Deposunun iyi niyet çerçevesinde Burdur Belediyesine teslimiyle ilgili geçtiğimiz hafta imza atmıştık. Bunun altının çizilmesini istiyorum; DSİ’nin yaptığı fakat anahtar teslimi bu iş, iş bitiminde borcu Burdur Belediyesi ve Burdur Halkı tarafından ödenmek üzere, yani hibe olmayan bir projenin açılışını bölge milletvekilimiz ve il örgütü yapmış. Bizim haberimiz olmayan bir açılış. Akıllarında Burdur Halkına Adalet ve Kalkanma Partisi olarak büyük bir lütufta bulunmuşlar. Bunun doğrusunu yurttaşımızın bilmesini isterim. İşçiliğini DSİ yaptı fakat bütün borcunu biz ödeyeceğiz. İstediğimiz su çeşmemizden aktığı gün imzamızı atıp bütün maliyetlerin bedeli Burdur Halkı tarafından ödenmek üzere belediyemizin borç hanesine yazılacak. Bunu seçime 3-5 gün kala siyasi bir şova dönüştürmenin gereği yok. Bunlar şark kurnazlığı ve doğru değil. Bizim özlediğimiz tablo, siyasi seviyeye yakışan şekilde davranmaktır. Bu kentin seçilmiş bir belediye başkanının olduğundan kendilerini bir kere daha haberdar etmek isterim. Bu kentin devlet tarafından Cumhurbaşkanlığını temsil eden bir valisi olduğunu hatırlatmak isterim. Bu kentin diğer siyasi partilerinin olduğunu hatırlatmak isterim. Kendimiz çalıp kendimiz oynayacaksak, bundan sonra yapacağımız işlerde bazılarını yok sayabiliriz.” dedi.

Bahtiyar Turan

Yayınlandığı Kategori Manşet

13 Haziran 2018 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Saadet Partisi 1.Sıra Mv.Adayı Fatih Tunç Burdur siyasetinde yaşananlarla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaparak AKP’nin Burdur’daki hızlı düşüşünü gören yöneticiler ve Milletvekili Özçelik’in gözünü her geçen gün yükselen Saadet Partisinin oylarına ve Cumhur İttifakından MHP’nin oylarına diktiğini,  Bu denli hırçınlaşmalarının sebebinin, AKP’nin Burdur’da MHP sayesinde bir milletvekili çıkarma ihtimal olması olduğunu ifade ederek, Halkımız şunu iyi bilmelidir Saadete verilen her oy, bir Milletvekili demektir.” dedi.

“24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan seçimler için saha çalışmalarımız hızla sürüyor. Saadet Partisi olarak Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni, Yeşilova ilçelerimizde siyasi çalışmalarımızı 2 tur olmak üzere tamamladık.

Elimizden geldiğince, siyasi ahlak ve etik kurallarına uymaya çalıştık. Fakat son birkaç gündür özellikle kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algı ve seçmenlerimizden gelen tepkiler üzerine bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık.

AK Parti teşkilatları neredeyse her gittiği alanda Saadet Partisinin CHP ile ittifak yapmasından dem vurarak Saadete vereceğiniz her oy CHP’ye gider, zaten kendi tabanları bile Saadete oy vermeyecek onun için gelin siz oyunuzu AK Partiye verin gibi söylemler içine girmiş olmaları acizliğin ve dibe vurmuşluğun göstergesidir.

Milli Görüş seçmeni de dahil olmak üzere milletimiz; kandırmayan, kandırılmayan, halkına yalan söylemeyen, dünyevi menfaatler uğruna iftira ve fitneye yönelmeyen, kutuplaşma değil kucaklaşma anlayışında olan Saadet Partimize oy verecektir.

AKP’nin korkusu ise türlü oyunlarla 5.dönem Milletvekili Adayı olarak gösterilen Bayram Özçelik’e sahada, tabanda olan tepkiler ve AKP’den Aday Adayı olan 27 arkadaşımızın sahadaki tepkileridir. Burdur için yaptırdıkları anketlerde ortaya çıkan sonuç AKP yöneticilerini dumura uğratmıştır. AKP’nin Burdur’daki hızlı düşüşünü gören yöneticiler ve Milletvekili Özçelik gözünü her geçen gün yükselen Saadet Partisinin oylarına ve Cumhur İttifakından MHP’nin oylarına dikmiştir. Bu denli hırçınlaşmalarının sebebi AKP’nin Burdur’da MHP sayesinde bir milletvekili çıkarma ihtimallerinin oluşudur. Bilerek ve istenerek MHP Burdur’da 10 Bin oya ulaştırılmaya çalışılıyor.

Saadet Partisi 1.sıra Milletvekili olarak şunu gönül rahatlığı ile ifade etmek isterim. AKP’nin bu kirli söylemlerinin tek bir nedeni vardır. Bu güne kadar darbe ürünü olan seçim barajını kaldırmayan AKP; şimdi Saadet partisinin baraj sorununu ortadan kaldırmak için Millet İttifakı içinde yer alması ve AKP üzerinde emanet bulunan Saadet partisi oylarının evine yani Saadete gelecek olmasıdır. Halkımız şunu iyi bilmelidir Saadete verilen her oy, bir Milletvekili demektir.”

 

 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 12 Haziran 2018 16:24

Nedir muhaliflere bu “polis öfkesi”

Muharrem İnce mitingi bitti. 8-10 genç, miting alanından çıkarken, biraraya gelip, ışıldak meşale önünde anı fotoğrafı çektiriyorlar.  O sırada, öfkeli öfkeli onlara bakan polis memuru, bir taraftan da  göstere göstere onları kameraya kaydediyor! 

Sayın polis memuru kardeşim;

Muharrem İnce mitinginden çıkarken, bir araya gelip, sevinçlerini, coşkularını, çektirdikleri fotoğraflarla ölümsüzleştiren 8-10 gencin bu yaptığı suç mudur?

Sen öfkeli öfkeli, mal bulmuş mağrip gibi, o gençleri “kameraya kaydettin” diye amirlerin sana madalya mı takacaklar?

Yoksa; o biraraya gelip fotoğraf çektiren gençlerin ortaya koyduğu görüntüde, benim ve başkalarının göremediği, ama senin gördüğün bir suç unsuru mu vardı?  Sen o kaydettiğin görüntüleri amirlerine vereceksin! Onlarda savcılığa götürecekler! Savcıda soruşturma açacak öyle mi?

Soruların cevaplarının hayır olduğunu sende biliyorsun değil mi?

Peki o zaman  ortada bir suç, suçlu yokken, neden milletin parasıyla alınmış devletin kamerasını lüzumsuz, gereksiz çalıştırır, parasını milletin ödediği pili boşa harcarsın?

Aslında ne yapmaya çalıştığın, amacın bilinmekte, belli! Şükür ki; bu davranış, bu uygulama  genel değil istisnai!

Muharrem İnce mitinginin coşkusu sevinci ile dolup, bu sevinçlerini yaşayan gençlere; “bakın sizi kamerayla kaydediyorum, mimliyorum, fişliyorum korkusu” vermek! 

Nedir bu öfke muhaliflere! Kimseleri rahatsız etmeden, kendilerini ifade etmeye çalışan bu ülkenin gençlerine, kadınlarına, bilim insanlarına, yazarlarına, sanatçılarına bu öfke nedendir?

Bu şehir sakin, görevlerini bilen, haklarını sonuna kadar savunan insanların memleketidir.

Başka şehirler de durum nedir, nasıldır bilemem. Ama, Burdur’da gençler bu kuru “fişleme, mimleme” tehditlerine pabuç bırakmaz, sen de yaptığınla kalırsın!

Gençler; Hangi siyasi görüşten olursanız olun! Bilgisayar çağında sizler, yasalara saygılı, görevlerini bilen, haklarına da sahip çıkan ülkesini, ülkenin insanlarını seven, geleceğimiz, umutlarımızsınız.

Kimden, nereden gelirse gelsin, bu tür sözde “fişleme, mimleme” numaralarına da pabuç bırakmazsınız bilirim!

Ben de “Kaldığımız Yerden” köşemde, ayırımsız hepimizin demokratik haklarını savunmaya devam ediyorum, edeceğim.

Şimdi ülkenin geldiği bu yol ayırımında, demokrasiye, özgürlüklere sahip çıkma zamanı! baskıyla, otoriteyle bizi yıldırmaya çalışanlara karşı “Korkma” “Tamam” deme zamanı!

Yayınlandığı Kategori Köşe Yazıları

Vali Hasan Şıldak’ın, 2. Organize Sanayi Bölgesi ve İl Özel İdaresi yatırımlarını yerinde incelediği açıklandı;

İncelemelerine Burdur 2. Organize Sanayi Bölgesi ile başlayan Vali Şıldak , programının devamında İl Özel İdaresi Hizmet Binası inşaatı ve İl Özel İdaresi’nin 2018 yılı yatırım programı kapsamında devam eden ve tamamlanan alt yapı çalışmalarını yerinde görme fırsatı buldu.

İlk olarak 2. Organize Sanayi Bölgesini gezerek, bölgenin genel durumu, faaliyete başlayan firmalar ve planlanan yatırımlarla ilgili bilgiler alan Vali Hasan Şıldak’a incelemeleri sırasında 2. OSB Müdürü Bülent Arslanboğa eşlik etti.

Vali Hasan Şıldak programının devamında İl Özel İdaresi Yeni Hizmet Binası, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Kampüsü, İl Özel İdare Sosyal Tesisleri ve Hacılar Şantiyesini gezerek incelemelerde bulundu.

Genel Sekreter Servet olpak ve ilgili birim müdürlerinin eşlik ettiği Vali Hasan Şıldak  programına 2018 yılı İl Özel İdaresi alt yapı yatırımlarını sahada inceleyerek devam etti. Yatırım programı kapsamında köy grup yollarında devam eden sıcak asfalt çalışmaları, Mürseller Köyü içme suyu şebeke çalışması, Tefenni Merkez ve Yuvalak Köyü’nde hizmete alınan kapalı sistem sulama tesisi ve Kozluca – Erikli Köyü arasında devam eden yol çalışmalarını yerinde gören Vali Hasan Şıldak, İl Özel İdaresi tesisleri ve yatırımlarla ilgili kapsamlı bilgi aldı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak Halk Sağlığı Kompleksi’nini açılışını yaptı. Açılışa Ak Parti Milletvekili adayları Bayram Özçelik ve Emine Aktaş, kamu kurumları müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Halk Sağlığı Kompleksi, sağlık hizmetlerinin modern  tek bir çatı altında toplanması imkanını sağlıyor. Kompleksin tek çatı altında olması, vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırarak, hizmetlerin kalitesi ve güvenliği artıracak. Programda, açılış konuşmalarının ardından Halk Sağlığı Kompleksi’nin açılış kurdelesi kesildi. Ardından Vali Hasan Şıldak ve protokol üyeleri binayı gezerek görevlilerden bilgi aldılar. 

Vali Hasan Şıldak Halk Sağlığı Kompleksi’nini açılış konuşmasında;

“Yaşayan nüfusu bekleyen en önemli sağlık sorunu da bulaşıcı olmayan hastalıklardır. Dünyada yeni bir anlayış olarak hastalığa değil sağlığa yatırım yapma anlayışı benimsenmiştir. Koruyucu hekimlik hizmetlerin sunulduğu birinci basamak  hizmetlere verilen önemde artmıştır. Bugün hep birlikte değerli Burdurlu vatandaşlarımızın hizmetine açılacak bu tesis 7563 metrekaredir. Merkezin içinde yer alan hizmetlerin büyük bir bölümü birkaç gün içinde hizmet verecektir. Hizmet verecek olan Sağlıklı Hayat Merkezi kanser erken teşhis ve tarama, bulaşıcı hastalıklar, bulaşıcı olmayan hastalıkların risk ve denetimi, ağız ve diş sağlığı ile, çevre sağlığı gibi hizmetler burada bütüncül bir yaklaşım içinde yürütülecektir.”deyip  Bu tesisin Burdur’a ve vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik konuşmasında yeni yapılacak olan devlet hastanesi gelişmeleri hakkında bilgi vererek;

“İşlere bakmak lazım. Laf üstüne laf söylmele devri artık bitti. Bir olay yaşanacak, bir yatırım yapılacak onun için arkadan birtakım şeyler söylenme devirlere artık kapandı. Şimdi iş üstüne iş yapabiliyorsak ne mutlu. Türkiye’mizin özellikle sağlık alanında daha yapmamız gereken işler için artık laf zamanı geçti. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Burdur’da da sağlık alanında eksikliklerimizi süratle tamamlıyoruz. Burdur’da 2002 yılında  vekil olduğum dönemde 112 Acil Sağlık İstasyonu’muzun sayısı  2’ydi. Şimdi 22 tane 112 İstasyonu’muz var. Devletin sağlıkta, eğitimde en iyi kaliteyi tutturması lazım. Güvenlikte en iyi yapılabileni yapması lazım. 

Kalkınma Bakanlığın’dan 300 yataklı hastane onayı aldık. Ama daha sonra Bakanlığımız bunu 350’lere çıkardı. Şimdi en son 400 yataklı bir devlet hastanesini Burdur’a kazandırıyoruz. Sağlık alanında daha bizim çok yapacak işlerimiz var. Yeni yapılacak hastanemiz 80 bin metrekare kapalı alana sahip. 80 tane oda çift kişilik. 120 odası tek kişilik. Suit oda 10 tane. Mahkum yatak 4 oda olacak. 14 tane ameliyathane olacak. 133 tane poliklinik odası olacak. Bu hastanemizin projesi bitti. Bir iki hafta içerisinde Sağlık Yatırımları Hizmetleri Genel  Müdürlüğümüz ihale tarihi alacak. İhale tarihi alındığı an biz kamuoyuyla paylaşacağız.” Bilgisi verdi. 

İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören Halk Sağılığı Kompleksi açılış konuşmasında;

“İlimiz merkezende birinci basamak sağlık hizmetlerimizi farklı hizmet binlarında sunmaktaydık. Bu noktadan hareketle bugün açılışını yaptığımız Halk Sağlığı Merkezimiz sağlık hizmetlerini modern bir binada bize tek çatı altında toplama imkanı sağlamıştır. Bu, vatandaşlarımızın sağlık hizmetine erişimlerini kolaylaştıracak, hizmetlerin kalitesi ve etkinliğini artıracaktır. Merkezimizin Burdur halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.”dedi

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ile Vatandaşların Ramazan Bayramı tatilini huzur ve güven ortamı içinde geçirmesini temin etmek, tatil süresince kamu hizmetlerinde herhangi bir aksaklığa yol açmamak amacıyla gerekli görülen önlemlerin ilgili kurumlar tarafından alındığı duyuruldu;

İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü;

* İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 31.05.2018 tarihli ve 3983 sayılı “2018 Yılı Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri” konulu yazısında belirtilen hususları da içerecek şekilde, Bayram Tedbirleri Planlarını hazırlayacaklar ve birer örneğini Valilik Makamına sunacaklardır.

* Ramazan Bayramı tatili süresince içkili ve içkisiz umuma açık yerler Jandarma ve Emniyet birimlerince denetlenecektir.

*  Ramazan Bayramı tatili süresince karayollarımızda yoğun bir araç trafiğinin olacağı göz önünde bulundurularak, genel trafik düzenlemeleri yeniden gözden geçirilecek, bilhassa kamyonların şehre giriş ve şehirdeki seyirlerinde denetlemeler artırılacaktır. Halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü trafik ekiplerine takviye yaparak araç-gereç ve yol güvenliği sağlanacaktır.

*  Bayram tatili nedeniyle oluşacak yoğun trafik akışının da dikkate alınarak ilgili kurumlar yollardaki bakım işlerini Bayram öncesi tamamlamaya çalışacaklar, Bayram tatili süresince trafiği aksatacak hiçbir araç, malzeme, atık vb. yol güzergahında bırakılmayacaktır.

Burdur Belediye Başkanlığı;

* Bayram ziyaretlerinin yoğun olarak yapılacağı dikkate alınarak toplu taşıma hizmetleri gözden geçirilecek, güzergâhlar ve araç sayıları ihtiyaca göre planlanacak, bayram süresince ziyaret edilen yerler arasında olan mezarlıkların ulaşım, araç parkı, temizliği ile yangın olaylarına karşı itfaiye teşkilatında gerekli tedbirlerin alınması gibi hususlar bir kez daha gözden geçirilecek, varsa eksiklikleri tamamlanacaktır. Ayrıca vatandaşlarımızın içme ve kullanma suyu, çöp ve katı atıkların toplanması, ihtiyaç halinde ambulans ve cenaze hizmetlerinin gecikmeden karşılanması konusunda gerekli tedbirler alınacaktır.

* Gıda üretim ve tüketim denetimlerine özel önem verilecektir.

İl Sağlık Müdürlüğü;

* Ramazan Bayramı tatili süresince halkımızın sağlık hizmetleri kesintisiz olarak sürdürülecektir. Olabilecek trafik kazaları ve istenmeyen olaylara karşı gerekli bütün sağlık önemleri eksiksiz alınacaktır.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü;

*  Gıda üretim ve tüketim denetimlerine özel önem verilecektir.

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş; 

* İlimizde meydana gelebilecek elektrik arızalarına karşı tedbirler alınacak, personel, araç ve ekipler göreve hazır tutulacaktır.

İl Telekom Müdürlüğü; 

* Vatandaşlarımızın haberleşme hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için  uygun görülecek tedbirler alınacaktır.

* Meydana gelebilecek arızalara karşı yeteri kadar ekip ve teknik personel görev başında bulunacaktır.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 12 Haziran 2018 16:24

Avrupa Şampiyonasında MAKÜ rüzgarı

İstanbul’da düzenlenen U23 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 32 ülkeden 400 sporcu katıldı. Türkiye’nin 17 madalya aldığı şampiyonada MAKÜ Öğrencileri Enes Uslu ve Arif Özen kendi kilolarında Avrupa ikincisi oldular.

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı, İstanbul’da 4-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenen ve 32 ülkeden yaklaşık 400 sporcunun mücadele ettiği U23 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Türkiye madalya rekoru kırdı. Türkiye; 3 altın, 6 gümüş ve 8 bronz olmak üzere toplamda 17 madalya kazanarak tarihi bir başarının altına imza attı. Şampiyonada Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi BESYO öğrencileri de aldıkları madalyalarla hem Türkiye’nin hem Burdur’un gururu oldular. MAKÜ öğrencisi Enes Uslu 70 Kg’da, Arif Özen ise 86 Kg’da Avrupa ikincisi oldular.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Adem Korkmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda öğrencilerin fotoğraflarıyla birlikte, “Üniversitemizi ve ülkemizi başarıyla temsil eden öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” notunu paylaştı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yeşilova’nın bazı köylerinde sağanak yağış ve dolu yaşamı olumsuz etkiledi. Yarışlı Köyü’nde ise taşkın sularını ıslah amaçlı yapılan menfez inşaatı, sağanak yağmurların etkisiyle oluşan selde zarar gördü.

Önceki gün şehrin dört yanını saran sağanak yağıştan nasibini Yeşilova’nın köyleri aldı. Aniden başlayan sağanak yağmurla birlikte, özellikle Yeşilova’ya bağlı köylerde dolu yağışları da başladı. Bölgede, ekinler ve çiçek açan ağaçlar kısmi olarak zarar gördü.

Yarışlı Köyü’nde ise sağanağın etkisiyle oluşan selde, taşkın suları ıslah amaçlı yapılan çalışma büyük ölçüde hasar aldı. Bölgedeki köprünün genişletilme çalışmaları amacıyla yapılan menfez inşaatında kalıplar sele kapıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak Bağlar Mahallesi 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezi açılışında yaptığı konuşmada, Aile Sağlığı Merkezlerinin önemini hatırlatarak;

“Bugün sağlık alanında yakalanmış olan seviyeyi dahada üst basamaklara taşıyacak olan önemli bazı sağlık tesisilerimizin açılışını hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Toplumumuzda bireylerin sağlık sisitemine ilk giriş kapısı Aile Sağlığı Merkezleridir. Sağlık alanındaki yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında Aile Hekimliği uygulaması ülkemizde başarılı bir şekilde devam etmektedir. İşte bu merkezlerde bugünde 5 Nolusunu hizmete sokacağımız  merkezimizde çalışan aile hekimleri kendilerine bağlı kişilerin, vatandaşlarımızın sağlıklarının korunmasından ve hastalıklarında tedavi edilmelerinden birinci derecede sorumlu kişilerdir. Aile Sağlığı Merkezlerinde kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleriyle birinci basamak teşhis, tedavi, rehabilite edici sağlık hizmetleri, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapılmaksızın her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak hizmet vermektedir. Aile Hekimliği konusunda toplumumuza çağdaş ve kaliteli birinci basamak sağlık hizmeti sunulabilmesinde fiziki şartlarında yeterliliğinin sağlanabilmesi büyük önem taşımaktadır. İşte vatandaşlarımızın sağlıklı ve güzel hizmet sunumunu alabilmeleri için sağlık hizmetinden yararlanmaları amacıyla 260metrekare kapalı alana sahip olan Bağlar  Mahallemizdeki bugün hizmete sokulacak olan 5 Nolu ve 2 hekim kapasiteli bu merkez 2017 yılında 7. ayda ihale edilmiş ve 30 Mayıs itibariyle de kabul işlemleri tamamlanarak Sağlık Müdürlüğümüze teslim edilmiştir.” dedi.

 

 

Açılış Ak Parti Milletvekili adayları  Bayram Özçelik ve Emine Aktaş, kamu kurum müdürleri ve sağlık personellerinin katılımıyla gerçekleştirildi.  Programda yapılan konuşmalarda, Aile Sağlığı Merkezlerinin önemi vurgulanıp, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleriyle birinci basamak teşhis, tedavi, rehabilite edici sağlık hizmetleri, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapılmaksızın her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak hizmet verileceği bilgisi verildi. Yapılan konuşmaların ardından 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin açılış kurdelesi kesilerek, bina gezildi.

 Milletvekili Bayram Özçelik Burdur’da sağlık alanında açığın büyük oranda kapatıldığını vurgulayarak ;

“Sağlık alanında hükümetimizin yaptıklarını önemsiyoruz. Ülkenin dört bir tarafında sağlığı iyileştirme adına yoğun çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu yatırımlar bütçe imkanlarının insanlarımızın sağlığı açısından kullanma noktasında çok önem arz ettiğinin de hepimiz bilincindeyiz. Sağlık imkanlarında artışlar söz konusu. Yapılacak çok iş var. Hasta memnuniyeti noktasında baktığımızda daha %72’lere ulaşmışız. Bir devletin eğitimde zirve yapması, sağlıkta zirve hizmetler sunması, emniyette,güvenlikte güzel hizmetler sunması çok önemli vazifelerdir. Bu noktada biz Burdur’da sağlık alanında açığı büyük bir oranda kapattık. Yatırımlar ne kadar çok önemliyse içindeki sağlık hizmeti de çok önemli, Dolayısıyla sağlık personeline de çok büyük görevler düşmektedir.İnşalllah bu konuda Burdur’daki vatandaşlarımıznda memnunuiyetini artırmak için yoğun bir çaba sarf etmemiz gerekiyor. Yeni hastanemizde inşallah önümüzdeki günlerde ihale süreci başlayarak güzel bir hizmete adım atmış olacağız.”deyip Aile Sağlığı Merkezi’nin hayırlı olmasını diledi. 

  İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin açılış konuşmasında;

“Sağlık müdürlüğü olarak halkımıza daha kaliteli, kapsamlı, yerinde hizmet vermek için durmaksızın çalışıyoruz. Aile Hekimliği uygulaması topluma çağdaş birinci basamak sağlık hizmeti sunulabilmesi için oldukça önemlidir. Yeni sistem ile Aile Sağlığı Merkezleri kaliteli ve tatmin edici bir yapıya kavuşmuştur.Sağlık Bakanlığımızın sağlıkta dönüşüm politikaları çerçevesinde birçok ilde olduğu gibi ilimizde de devam etmektedir. Bugün açılışını yaptığımız merkezle beraber Burdur’da 41 Aile Sağlığı Merkezimiz vatandaşlarımıza hizmet vermiktedir. Bu merkezin açılışında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”dedi. 

Hatice Dursun

 

Yayınlandığı Kategori Manşet